Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Inace Kina to cijelo vrijeme radi, rusi svoju valutu uz drzanje inflacije pod kontrolom. Ta operacija sada pokazuje neke nuzefekte. [tongue]
Samo njihov problem je suficit, ne deficit.

Naravno da im je u interesu kontrolirano devalvirati uz izvozni suficit. Tu je ipak puno više koristi nego štete.

No respect

SLK, probaj ovdje:
Vaš link

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch


Povecanje novcane mase je inflacija, a posljedica toga je porast cijena. Cak i nemora biti porast cijena, mozes trpit inflaciju uz konstante cijene, a bogami i uz pad cijena. Mozes imat rast indeksa potrosackih cijena, a imat deflaciju. Nevjerovatno, ali istinito. [tongue]

Mijesas uzrok i posljedicu.


Povećanje novčane mase dovodi do inflacije. Povećanje novčane mase i inflacija su dva odvojena pojma, usko vezana, ali zasebna. Prvo je uzrok a drugo posljedica.

No respect

ili
Vaš link

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch


SLK, probaj ovdje:
Vaš link

Eto, potvrdilo me. Ključna riječ – resulting.

No respect

Opet ti… Povecanje novcane mase je inflacija po definiciji. Bez obzira na mozebitni utjecaj na cijene.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Opet ti… Povecanje novcane mase je inflacija po definiciji. Bez obzira na mozebitni utjecaj na cijene.

E nije. Par-nepar… [lol]

No respect



Opet ti… Povecanje novcane mase je inflacija po definiciji. Bez obzira na mozebitni utjecaj na cijene.

E nije. Par-nepar… [lol]
[/quote]

Ajde ja par…
[lol]

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Obje su definicije točne, samo je ova iz 2000 šira jer obuhvaća kao uzrok inflacije i smanjenje ponude dobara.

When speculation has done its worst, two and two still make four.

glasam za par – ovaj deimos je neki vražji igrač. [lol]

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

Ajmo mi spavat, sutra je radni dan.
Volim diskutirat s ljudima koji ne gube živce, a malo je takvih u zadnje vrijeme.

Odjava, laku noć. [kiss]

No respect

Čini mi se da se ovdje dosta brka devalvacija, inflacija i deprecijacija.
Svih triju tema ste se dotakli u konotaciji inflacije, što nije na mjestu.
Jednostavno deprtecijacija je vrijednosno smanjenje a nominalno povećanje vrijednosti valute u odnosu na neku drugu nastalo na tržištu, ponudom i potražnjom.
Devalvacija je smanjenje vrijednosti domaće valute od centralne banke ili neke druge institucije koja obavlja posao centralne banke.
Inflacija je mjereno "consumer price indexom" rast vrijednosti potrošačke košarice u odnosu na dom aću valutu, označava i pad standarda.
Uzroka i posljedica jednog, drugogo i trećeg ima bezbroj, monetarni uzroci su u manjini.

Na primjer.
Ako bi devalvirali kunu za recimo 10%, što bi se dogodilo? Svi bi nam proizvodi iz uvoza a i oni koji se oslanjaju na repro iz uvoza poskupili 10% u startu.
To i nije neki problem, ali nije niti rješenje ničega.
Zapravo prava opasnost leži u tome što bi svi proizvodi u svojoj cijeni anticipirali daljnji gubitak u budućnosti te bi time poskupili i više od 10%.
Npr. ako vam netko za robu plaća za 90 dana, naravno da gubite jer taj novac više ne vrijedi isto sada i za 3 mjeseca. Što napravite? dignete cijenu i za taj iznos inflacije (deprecijacije – ovisi o čemu se radi) – uračunate buduća poskupljenja(. I tada dolazi do inflacijske spirale koju je vrlo teško zaustaviti i tu leži prava opasnost za svaku ekonomiju. Naša zemlja ima bogatu povijest hiper inflacije pa malo stariji jako dobro znaju o čemu govorim.
Zato Roha ne da kunu.
Prva premisa svake makroekonomije je STABILNOST cijena. Ako to nemate, nemate ništa.
Sve je ovo onako ugrubo rečeno,ali je u pravilu tako.
Mnoge zemlje puno stvari žrtvuju iz svojih ekonomija upravo u cilju održavanja makroekonomske stabilnosti, jer se jedino u tim uvjetima može postići gospodarski rast pogotovo u zemljama (a ne znam više koje to nisu) koje ovise o vanjskotrgovinskoj razmjeni i rade po modelu otvorenog tržišta.

Mi nismo niti Kina niti SAD, pa se teško u makroekonomskim parametrima možemo uspoređivati.
Naš temeljni problem za izlazak iz krize leži u efikasnosti tvrtki i proizvođača, u efikasnosti male i nepreskupe državne uprave i u konkurentnim europskim cijenama uskuga.
Kada to dostignemo, a nismo daleko, većina problema će biti rješena.
Nema tog rješernja kojeg može sam donijeti guverner ili predsjednik v lade.
Rješenje krize je na svima nama i našoj efikasnosti na poslu koji radimo bez obzira o čemu se radilo.
Zvuči kao altruistički poklič ali je zapravo tako.

If something is too good to be true...it probably is.

New Report

Close