Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Sad ti mene sa salatom na Dolcu, a punac mi vrsni komoditis trejder sa standom na placu. [lol]
Boli mog punca kolko je platio dobavljacu… Proda po najvise sto moze. Nekad i sa minusom, da se rijesi zaliha. Dobavljac stovise i nezna po kolko ce se nesto prodat.

Znam, zato sam i spomenuo salatu. [lol]

Dobro, za njega si mi objasnio strategiju, da mu je najbitnija vremenska prognoza, al’ ne gdje salata raste, nego u Lici.

Ali razumiješ na što aludiram. Pnavljam, Febo je školski u pravu sa onim postom, samo u praksi ima stotine prepreka. A mi smo se, htjeli priznat ili ne, uvukli u jednu spiralu iz koje se ne možemo izvaditi bez velikih žrtava.

No respect



Of kors da ga neces prodavat po prosloj cijeni u kunama… Ako uvozis, morat ces preracunat cijenu po novom tecaju i po tolko ga prodat. To je jasno.

Hoću reći da bi zapravo devalvacijom dobili inflaciju identičnog postotka.
Ili bi Švabo bez inflacije u restoranu za 100 eura umjesto 7 dobio 10 večera. [smiley]
[/quote]

Inflacija je monetarni fenomen, ne direktna funkcija tecaja. Sama po sebi devalvacija ne donosi inflaciju, ali donosi promjenu odnosa cijena. Jedino sto ljudi cesto mijesaju indeks potrosackih cijena i inflaciju.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Inflacija je monetarni fenomen, ne direktna funkcija tecaja. Sama po sebi devalvacija ne donosi inflaciju, ali donosi promjenu odnosa cijena. Jedino sto ljudi cesto mijesaju indeks potrosackih cijena i inflaciju.

Donosi neminovno.
Sva uvozna roba mora poskupjeti, jer je nabavna cijena sirovine ili artikla poskupjela 30%. Plus – dodaj lov u mutnom, pa poskupi i više od potrebnog, a što ne bi bilo neko iznenađenje.

No respect

Porast cijena nije nuzno inflacija… Ako kolicina novca u optjecaju ostala ista, inflacija bi bila 0%. [tongue]

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Porast cijena nije nuzno inflacija… Ako kolicina novca u optjecaju ostala ista, inflacija bi bila 0%. [tongue]

A plaće nevezane uz euro? Rasle 30%? [tongue]

No respect



Porast cijena nije nuzno inflacija… Ako kolicina novca u optjecaju ostala ista, inflacija bi bila 0%. [tongue]

A plaće nevezane uz euro? Rasle 30%? [tongue]
[/quote]

Place nebi rasle uopce… [kiss]
Ne kuzis u cem je stvar, mijesas inflaciju i porast cijena. Cijene bi porasle i zivjelo bi se losije. Ali odrzavanje tecaja (ukoliko je on nerealan) znaci potrosnju deviznih rezervi. Kad centralna banka potrosi 100 miljuna EUR-a da obrani tecaj, ona je toliko novaca (inozemne robe i usluga) raspodjelila na trzistu.

Problem je sto smo mi vjerojatno zivjeli bolje na osnovu stalnog zaduzenja vani, ne na osnovu naseg rada. Kada se dotok novaca kroz kredite zaustavi, ocito je da cemo morat zivjet losije. Moci cemo manje trosit. Jedino moze super-Roha iskocit i dijelit devize iz rezervi.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Nemoj krivo shvatit da ja sad zagovaram devalvaciju od 50% ili nesto slicno. Ono sto Roha sad ocito pokusava je soft-landing… Moramo prizemljit, a bolje da se spustamo kroz godinu-dvije, nego da tresnemo glavom o pod…

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Inflacija je po svojoj definiciji upravo porast cijena ili iz drugog kuta, pad vrijednosti novca.

No respect


Inflacija je po svojoj definiciji upravo porast cijena ili iz drugog kuta, pad vrijednosti novca.

Nope… Inflacija je povecanje novca u opticaju (ili povecanje brzine kretanja), koji za posljedicu ima porast cijena (sto je logicno, jer vise novaca lovi istu kolicinu robe). Kad je rijec o inflaciji, onda se sve cijene krecu manje-vise u istom smjeru. Da devalviras valutu, uz istu kolicinu novca u optjecaju i brzinu okretanja novca (ukoliko bi to tehnicki mogao izvesti), inflacija bi ti bila – 0% po definiciji. Uvozne cijene bi porasle, ali ostale cijene ne bi mogle pratiti rast jer jednostavno nema dovoljno novaca u opticaju. Isto tako, kako nema dovoljno novca u optjecaju da podrzi potrosnju pri novim cijenama uvezene robe, ta potrosnja bi pala (i sa te strane balansirala deficit). Ali promjenili bi se odnosi cijena, koji bi jasno favorizirali potrosnju domace robe i izvoz. Jedini je mali problem sto se to nebi desilo preko noci.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Inflacija je porast cijena koji je prouzročen povećanjem novca u opticaju. Više novca je okidač za inflaciju, a ne sama inflacija.

Oko kupovine domaće robe se u određenoj mjeri slažem, i onda ne bi bilo potrebno raditi protekcionizam, već bi se to nametnulo samo po sebi. Istina, ne kvalitetom nego kvantitetom domaćeg proizvoda. Devalvirati valutu uz istu količinu novca je nemoguće, pa taj dio preskačem.

No respect

Inace Kina to cijelo vrijeme radi, rusi svoju valutu uz drzanje inflacije pod kontrolom. Ta operacija sada pokazuje neke nuzefekte. [tongue]
Samo njihov problem je suficit, ne deficit.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Inflacija je porast cijena koji je prouzročen povećanjem novca u opticaju. Više novca je okidač za inflaciju, a ne sama inflacija.

Oko kupovine domaće robe se u određenoj mjeri slažem, i onda ne bi bilo potrebno raditi protekcionizam, već bi se to nametnulo samo po sebi. Istina, ne kvalitetom nego kvantitetom domaćeg proizvoda. Devalvirati valutu uz istu količinu novca je nemoguće, pa taj dio preskačem.

Povecanje novcane mase je inflacija, a posljedica toga je porast cijena. Cak i nemora biti porast cijena, mozes trpit inflaciju uz konstante cijene, a bogami i uz pad cijena. Mozes imat rast indeksa potrosackih cijena, a imat deflaciju. Nevjerovatno, ali istinito. [tongue]

Mijesas uzrok i posljedicu.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

New Report

Close