Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Dečki,
U turizmu nema crno-bijele situacije. Ne može se općenito reći ‘biće jako loše’ ili ‘biće jako dobro’.

Jasno je da će recesija imati loš utjecaj na turizam, ali neće tu svako jednako proći, niti u svijetu niti u Hrvatskoj.

Ja nisam previše pesimist što se tiče sezone u HR. Mislim da će se ove godine pokazati koliko je HR dobro pozicionirana, a pogotovo neki njeni djelovi.

Mislim da će u našim glavnim emitivnim područjima biti kresanja i da će tu neki stradati, ali mislim da HR neće. Ja mislim da će dio ljudi odustati od odmora u HR, ali također mislim da će dio ljudi koji su originalno mislili ići negdje dalje odustati od toga i usmjeriti se u HR. Za naša glavna tržišta, Austrije, Bavarske, Italije, Češke, Slovačke, Mađarske mi smo bogom dana lokacija. Ljudi sjednu u auto i za 5-6 sati su u hotelu. Imaju full fleksibilnost, dođu kad hoće, odu kad hoće, cijene su još uvjek OK, ponuda je kako gdje.

Također mislim da će se ove godine možda također diferencirati destinacije unutar HR, jer Istra i Kvarner su daleko bliže i pristupačnije nego krajnji jug za jednog Austrijanca, Njemca, Talijana i mogle bi u takvim okolnostima bolje proć

Sve će doći na svoje realne vrijednosti.Moji postovi nisu nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!




Devize se zarađuju izvozom. A uz ovakvu snagu kune zaboravi izvoz.

Turizam nije klasični oblik izvoza. Ovdje se ne plaća eurom nego kunom.
Zar je bolje da stranac dobije za 100 eura 1000 kuna nego 720?
[/quote]

Kako za koga… Za hotele i oni koje zive od stranih gostiju je bolje da stranci dobiju 1000 kn. [tongue]
[/quote]

Dakle i za njihove dioničare je bolje.

Nego dobro bi bilo otvoriti temu na kojoj bi se moglo argumentirano nabrojati negativni utjecaji jake kune na gospodarstvo. Pozitivnih utjecaja naravno nema.

Poljska, Ceska, Madjarska… Valute tih zemalja su pale od 10-20% prema EUR-u od prosle sezone, sto znaci da smo im u startu toliko skuplji. Doduse skuplji su i svi ostali, ali mislim da ce tu sigurno doci do podbacaja (manje ljudi ce ici na putovanje). Dobro je sto smo blize od ostalih destinacija, pa mozda neki radi stednje skrate put pa navrate kod nas. Samo sto je recimo Turska sa avionom jeftinija od Hrvatske.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Nisam bas siguran u one teorije: "Turizam nam je los pa nece ni osjetit…" U krizna vremena trazi se vrijednost za novac. 100 EUR za losu riblju veceru je mozda ok dok je ekonomija u uzletu, ali u krizi? Bas i ne. U krizi uvijek profitiraju ili najmanje izgube sposobni i efikasni.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Nisam bas siguran u one teorije: "Turizam nam je los pa nece ni osjetit…" U krizna vremena trazi se vrijednost za novac. 100 EUR za losu riblju veceru je mozda ok dok je ekonomija u uzletu, ali u krizi? Bas i ne. U krizi uvijek profitiraju ili najmanje izgube sposobni i efikasni.

Isto kao što se išlo na skijanje u velikom broju tako će se isto i na more ići jer oni koji su naučili ići oni će ići a nemojmo zabarovati da oni koji idu na more i skijanje nisu sirotinja i da njih ova kriza nije i neće sigurno pogoditi. onaj tko ima imaće u krizi još više a onaj tko nema imaće još manje.

Znate onu narodnu: Para na paru a uš na fukaru




Devize se zarađuju izvozom. A uz ovakvu snagu kune zaboravi izvoz.

Turizam nije klasični oblik izvoza. Ovdje se ne plaća eurom nego kunom.
Zar je bolje da stranac dobije za 100 eura 1000 kuna nego 720?
[/quote]

Kako za koga… Za hotele i oni koje zive od stranih gostiju je bolje da stranci dobiju 1000 kn. [tongue]
[/quote]

Stranci odrede kolicinu EURA koje žele potrošiti.

Devalvacija bi znacila manje devizne prihode za RH od turizma.

ZAto je žali bože situacija da nam je Opatijska Liburnija, Crikvenički Jadran i još neke druge hotelske kuće u HR pod državnom upravom, gdje se i dalje kadrovira kao i prije 20 godina, slabo ili ništa ulaže, i stvari idu onako kako vjetar puše.

Sve će doći na svoje realne vrijednosti.Moji postovi nisu nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!


Nisam bas siguran u one teorije: "Turizam nam je los pa nece ni osjetit…" U krizna vremena trazi se vrijednost za novac. 100 EUR za losu riblju veceru je mozda ok dok je ekonomija u uzletu, ali u krizi? Bas i ne. U krizi uvijek profitiraju ili najmanje izgube sposobni i efikasni.

Naši turisti preferiraju 5 EURA za sardelice,
ili 1 EURO na ribarnici pa ih sami prže.
A nekim našim turistima je i to skupo.



Nisam bas siguran u one teorije: "Turizam nam je los pa nece ni osjetit…" U krizna vremena trazi se vrijednost za novac. 100 EUR za losu riblju veceru je mozda ok dok je ekonomija u uzletu, ali u krizi? Bas i ne. U krizi uvijek profitiraju ili najmanje izgube sposobni i efikasni.

Isto kao što se išlo na skijanje u velikom broju tako će se isto i na more ići jer oni koji su naučili ići oni će ići a nemojmo zabarovati da oni koji idu na more i skijanje nisu sirotinja i da njih ova kriza nije i neće sigurno pogoditi. onaj tko ima imaće u krizi još više a onaj tko nema imaće još manje.

Znate onu narodnu: Para na paru a uš na fukaru
[/quote]

Kolega pogledajte kako su prosli restorani i hotelijeri vani… Slom su dozivjeli. Eto i cijena kavijara i skampa se propolovila na svjetskom trzistu. Malo sam vam u brizi za teoriju.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."





Devize se zarađuju izvozom. A uz ovakvu snagu kune zaboravi izvoz.

Turizam nije klasični oblik izvoza. Ovdje se ne plaća eurom nego kunom.
Zar je bolje da stranac dobije za 100 eura 1000 kuna nego 720?
[/quote]

Kako za koga… Za hotele i oni koje zive od stranih gostiju je bolje da stranci dobiju 1000 kn. [tongue]
[/quote]

Stranci odrede kolicinu EURA koje žele potrošiti.

Devalvacija bi znacila manje devizne prihode za RH od turizma.
[/quote]

Uf, ovo je genijalna matematika… [lol]

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."






Devize se zarađuju izvozom. A uz ovakvu snagu kune zaboravi izvoz.

Turizam nije klasični oblik izvoza. Ovdje se ne plaća eurom nego kunom.
Zar je bolje da stranac dobije za 100 eura 1000 kuna nego 720?
[/quote]

Kako za koga… Za hotele i oni koje zive od stranih gostiju je bolje da stranci dobiju 1000 kn. [tongue]
[/quote]

Stranci odrede kolicinu EURA koje žele potrošiti.

Devalvacija bi znacila manje devizne prihode za RH od turizma.
[/quote]

Uf, ovo je genijalna matematika… [lol]
[/quote]

Tako funkcioniraju turisti višeg i srednjeg sloja.




Nisam bas siguran u one teorije: "Turizam nam je los pa nece ni osjetit…" U krizna vremena trazi se vrijednost za novac. 100 EUR za losu riblju veceru je mozda ok dok je ekonomija u uzletu, ali u krizi? Bas i ne. U krizi uvijek profitiraju ili najmanje izgube sposobni i efikasni.

Isto kao što se išlo na skijanje u velikom broju tako će se isto i na more ići jer oni koji su naučili ići oni će ići a nemojmo zabarovati da oni koji idu na more i skijanje nisu sirotinja i da njih ova kriza nije i neće sigurno pogoditi. onaj tko ima imaće u krizi još više a onaj tko nema imaće još manje.

Znate onu narodnu: Para na paru a uš na fukaru
[/quote]

Kolega pogledajte kako su prosli restorani i hotelijeri vani… Slom su dozivjeli. Eto i cijena kavijara i skampa se propolovila na svjetskom trzistu. Malo sam vam u brizi za teoriju.
[/quote]

Kod nas su rijetki oni koji jedu škampe i kavijar, naši preferiraju Jadransku srdelu i gavrilović paštetu.

New Report

Close