Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


U turizmu u RH ima vrlo malo luksuza, to je narodni turizam za srednji stalež kojeg ima puno u okolnim zemljama i Njemačkoj, turizam uopće neće biti zahvacen krizom.

Smatraš da srednji stalež nije pogođen krizom?

No respect



U turizmu u RH ima vrlo malo luksuza, to je narodni turizam za srednji stalež kojeg ima puno u okolnim zemljama i Njemačkoj, turizam uopće neće biti zahvacen krizom.

Smatraš da srednji stalež nije pogođen krizom?
[/quote]

Turizam je transfer potrošnje. Ja samo na režijama uštedim za 3 tjedna apartmana na moru
Svi ostali troškovi su mi na razini troškova u ZG. A sada zamisli EU gdje su troškovi puno veći nego u HR. Oni ustvari na odmoru u HR još uštede. Bitno je da energija ponovno ne podivlja.


Smatram da će građevina i turizam najviše patiti u narednim godinama. U građevini će doći do velikih problema u naplati (zbog države), a u turizmu predviđam pad oko 10-15 posto, jer kad je u pitanju luksuz tu ljudi najviše šparaju.

Turizam je jedina grana u privredi gdje će biti novaca-ovo sve drugo je nagađanje..daleko je još 5mj.. [thumbsup]

Svi sektori na kojima građani u krizi štede će biti pogođeni krizom, nemojte se zavaravati da neće tako biti. U kakvom takvom plusu će jedino možda biti prehrana, farmaceuti i ostale djelatnosti koje se brinu za "osnovne" ljudske potrebe.

Amerikanci to zovu consumer discretionary i consumer staples. Uvijek u krizama trpi consumer dicretionary sektor a to je: turizam, restorani, auto inudstrija…

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.




U turizmu u RH ima vrlo malo luksuza, to je narodni turizam za srednji stalež kojeg ima puno u okolnim zemljama i Njemačkoj, turizam uopće neće biti zahvacen krizom.

Smatraš da srednji stalež nije pogođen krizom?
[/quote]

Turizam je transfer potrošnje. Ja samo na režijama uštedim za 3 tjedna apartmana na moru
Svi ostali troškovi su mi na razini troškova u ZG. A sada zamisli EU gdje su troškovi puno veći nego u HR. Oni ustvari na odmoru u HR još uštede. Bitno je da energija ponovno ne podivlja.
[/quote]

Najveći broj takvih gostiju dolaze u RH.
Zbog toga turizam u RH će profitirati u narednon razdoblju.





U turizmu u RH ima vrlo malo luksuza, to je narodni turizam za srednji stalež kojeg ima puno u okolnim zemljama i Njemačkoj, turizam uopće neće biti zahvacen krizom.

Smatraš da srednji stalež nije pogođen krizom?
[/quote]

Turizam je transfer potrošnje. Ja samo na režijama uštedim za 3 tjedna apartmana na moru
Svi ostali troškovi su mi na razini troškova u ZG. A sada zamisli EU gdje su troškovi puno veći nego u HR. Oni ustvari na odmoru u HR još uštede. Bitno je da energija ponovno ne podivlja.
[/quote]

Najveći broj takvih gostiju dolaze u RH.
Zbog toga turizam u RH će profitirati u narednon razdoblju.
[/quote]

Da, mi ćemo bit Havaji usred svjetske krize [thumbsup]


Ja samo na režijama uštedim za 3 tjedna apartmana na moru
Svi ostali troškovi su mi na razini troškova u ZG. A sada zamisli EU gdje su troškovi puno veći nego u HR. Oni ustvari na odmoru u HR još uštede.

Ti mora da se šališ, pa samo na cestarini ćeš ostavit te režije.
A koji životni trošak je u EU tako puno veći?
Nijedan, eh otkad smo mi u EU po troškovima.



Ja samo na režijama uštedim za 3 tjedna apartmana na moru
Svi ostali troškovi su mi na razini troškova u ZG. A sada zamisli EU gdje su troškovi puno veći nego u HR. Oni ustvari na odmoru u HR još uštede.

Ti mora da se šališ, pa samo na cestarini ćeš ostavit te režije.
A koji životni trošak je u EU tako puno veći?
Nijedan, eh otkad smo mi u EU po troškovima.
[/quote]

Šta se imam šalit.
Pogledaj cijene u EU i usporedi s našim cijenama pa onda daj svoje viđenje.
I uostalom pogledaj kako je HR turizam prošao kroz posljednju recesiju, pogledaj kako je prošao kroz 2008. kada smo imali ludovanje cijena…To je najbolja usporedba.
Pametnom dosta.

2008. su dvije dionice u dowu završile u plusu. walmart i mcdonalds.

a ono što je walmart u maloprodaji i mcdonalds u gastronomiji, to je hrvatska u turizmu, ne? [lol]

Nivo hrvatskog turizma je tako nizak da bi kriza trebala biti duplo veća da bi se išta osjetilo. Kad pogledate rezultate hotelskih kuća, lako ćete zaključiti da tu nema razloga panici. U vrlo derutne objekte se dovode turisti za nikakve novce, i svi zadovoljni. Turisti malo plaćaju, a domaćini zarađuju malo, ali bez nekakvih većih ulaganja, i svi zadovoljni. Najveće zarade u turizmu ostvaruju ugostiteljski objekti koji se nalaze na top pozicijama, i koji uz abnormalno visoke cijene, nenormalno loše gastronomske ponude ostvaruju izuzetne promete, od kojih prikazuju cca 30 – 40 %, ( ispričavam se onim poštenijim – čitaj glupljim ) . Ne mogu se načuditi filozofiji, po kojoj nadležne institucije, direktno utječu, na lošije rezultate, dozvoljavajući turistima da unose gomile hrane, bez plaćanja ikakve carine i PDV-a na istu. Neka se dotična gospoda požure primiti HR u EU, pa nek onda slobodno donesu svoju hranu, a do tada: carina, sanitarni nadzor i naravno PDV. Propusta i minusa koliko hoćeš, a isto tako mogućnosti za zaradu, ali to nikoga nije briga, jer je bitno sam da su "stručnjaci" iz stranke na funkcijama, a nema veze što ne znaju niti pozdraviti na niti jednom stranom jeziku, ili što nikad nisu ni radili u ugostiteljstvu. Bisera koliko hoćeš, ali nema krize dok pola ugostiteljskih subjekata stoji zatvoreno 7-8 mjeseci u godini, i dok se može imati riblji restoran, bez da morate imati račune za ribu, da ne govorim za školjke, ali kako će jadni ribari dati račun za ribu od 200 i više kuna ( oboritu ) ili za školjke, onda bi morali otvarati obrt, plaćati porez, a ko bi još i to radio …

sutra je novi dan.

..a na more se može i bez da se plati cestarina, starom ličkom magistralom, preko Plitvica gdje se može izuzetno odmoriti sat-dva i uživati u obilasku jezera za 110 kn po osobi, a ko ide iz Slavonije, bolje je preko BiH, gdje ćete platiti kaznu za brzu vožnju 20 konvertibilnih maraka, a ako naiđete na "zemljaka" može i manje, da ne govorim kolika je ušteda na 200 km kraćem putu.
Gospodo investitori, mislim da bi bar vi to trebali znati, da je zarada u uštedi. Čim više uštediš, to si više zaradio. 🙂

sutra je novi dan.

New Report

Close