Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


vidim da je roha dobio oskara za monetarnu politku …

možda nam se jednom posreći i Gale postane manager godine …

Aj, možda i dobijem tu sedmicu na lotu …

Inače čovjek ima kapacitet da to jednog dana bude. Ali pitanje je gdje ćemo tada biti mi.

na CNN-u … play of the day …

I love the Smell of Profits in the Morning


možda nam se jednom posreći i Gale postane manager godine …

To i ne bi bilo pozitivno, dosta njih koji su dobili tu nagradu su završili u zatvoru [lol]

When speculation has done its worst, two and two still make four.



možda nam se jednom posreći i Gale postane manager godine …

To i ne bi bilo pozitivno, dosta njih koji su dobili tu nagradu su završili u zatvoru [lol]
[/quote]
A nakon zatvora postajali predsjednici Hrvatske.

No respect


Naša fiskalna politika je smješna. Šuker je jedan obični porezni referent. Umjesto da se baš sad investira u kapitalne projekte sa brzim povratom kako bi se napravio kick-start za ekonomiju, oni idu na štednju… A u vrijeme ekonomske ekspanzije forsirali su deficit. Sva sreća da imamo HNB pa je bar monetarna politika ok, fiskalna je za plakat.

recimo da su kapitalni projekti nagrada pobjednicima izbora.
recimo i da je ideal suvremene predizborne misli govoriti sve što je potrebno da se na izborima pobijedi, a poslije – vidjet ćemo.
i recimo da je danas vrlo popularno govoriti da će vlada štedjeti, ma što o tome sama vlada mislila, a još manje što radila.
možda se ti i vlada, to jest ti i šuker, slažete, samo što to vlada i šuker ne smiju priznati 🙂 jer nije popularno 🙂

www.knjigara.com

Kolega Barman jako cijenim vase pisanje. Ja sam isto novinar, dopisnik sam Glasnika Turopolja,imam
i svoju kolumnu o indeksu prirodnog prirasta domačih nojeva.
Molio bih vaše cijenjeno mišljenje o hrvatskoj natalitetnoj politici i utjecaju iste na dugoročni spread cijene municipalnih obveznica Grada Koprivnice.

Hvala i kolegijalni stisak ruke

Ich Boss, Du nix


Kolega Barman jako cijenim vase pisanje. Ja sam isto novinar, dopisnik sam Glasnika Turopolja,imam
i svoju kolumnu o indeksu prirodnog prirasta domačih nojeva.
Molio bih vaše cijenjeno mišljenje o hrvatskoj natalitetnoj politici i utjecaju iste na dugoročni spread cijene municipalnih obveznica Grada Koprivnice.

Hvala i kolegijalni stisak ruke

štovani kolega novoseljak,

zahvaljujem na komplimentu i uzvraćam ga. redovito čitam vašu kolumnu i za vaše pisanje imam samo jednu riječ – briljantno.
budi mi dopušteno hvaliti vas čak i kritikom. koreliranje natalitetne politike i dugoročnog spreada municipalnih obveznica koprivnice još vas jednom portretira kao istinskog genija, ne samo za tržište kapitala, nego uopće. kakva tankoćutnost! kakvo poniranje u dubinu! kakvo razumijevanje suštine materije! no, imajući na umu da samo klasa razumije to o čemu govorite, za potrebe širih slojeva možda je bolje da se zadržimo samo na natalitetnoj politici.
jasno je, naime, da tako mali broj zaposlenih ni u standardnoj statističkoj raspodjeli po dobi u bliskoj budućnosti neće moći izdržavati tako veliki broj penzionera, što će negativno utjecati na cijenu svih papira u državi, uključujući i toaletni.

www.knjigara.com



Da nema valutne klauzule, ne bi bilo ni ulaska stranog kapitala u Hr, a samim tim bi i uvoz i potrosnja u Hr bili znatno manji. Onda bi posljedicno tome i drzava skupljala manje doticnih davanja. Ili nebi?

ako bi porezi bili manji, bili bi konkurentniji od zemalja u okruženju, država bi tada možda kratkoročno prividno izgubila ali dugoročno bi svi profitirali,pa i država…
tada bi bilo stranog kapitala i bez valutne klauzule
mislim da je valutna klauzula bila kompromis HNB-a i bankara da se osiguraju devizne rezerve
[/quote]

Valutna klauzula je odnos banka – klijent i HNB ne bi trebao se mješati u taj poslovni odnos na način da jest stvorio psihozu jake kune, a za što nema nikakvo gospodarsko uporište. Nikako mi nije jasan taj odnos i nikako mi nije jasno zašto se HNB u sve to uključila i participira iako vidimo da je to imalo negativan učin na HR izvozno orjentirano gospodarstvo pa čak i na cijene i standard velikog dijela građana. Zašto HNB štiti banke koje su kapom i šakom dijelile kredite s valutnom klauzulom, a uopće nisu provjeravale valutni bonitet klijenta?

Uz devalvaciju 10 %, kolika bi bila inflacija 60 dana nakon toga ?

Smatram da će građevina i turizam najviše patiti u narednim godinama. U građevini će doći do velikih problema u naplati (zbog države), a u turizmu predviđam pad oko 10-15 posto, jer kad je u pitanju luksuz tu ljudi najviše šparaju.

Herbos d.d. - lider u zaštiti bilja sa više od 62. godine tradicije


Smatram da će građevina i turizam najviše patiti u narednim godinama. U građevini će doći do velikih problema u naplati (zbog države), a u turizmu predviđam pad oko 10-15 posto, jer kad je u pitanju luksuz tu ljudi najviše šparaju.

U turizmu u RH ima vrlo malo luksuza, to je narodni turizam za srednji stalež kojeg ima puno u okolnim zemljama i Njemačkoj, turizam uopće neće biti zahvacen krizom.

Ne kažem da u Europi nema novaca za turizam, ali gledajući stalna otpuštanja u svijetu, strah se ulio ljudima u kosti, pa pokušavaju što više štedjeti. Tada ne govorim o ljudima koji nemaju posao, već i o zaposlenima, jer su i oni u strahu za svoje radno mjesto. Dio ljudi neće ići na more, a drugi dio će sigurno tražiti povoljnije aranžmane, što će se sigurno osjetiti barem u 2009. god..

Herbos d.d. - lider u zaštiti bilja sa više od 62. godine tradicije

New Report

Close