Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

K pax,
moze hrvatska imati i proizvodnju autmobila
npr kupimo od madjara suzukije, svaki ofarbamo u drugu boju, drzava da subvenciju, i prodajemo 20% jeftinije

sto ces vise, izvoz, proizvodnja, zaposlenost

[yawn]

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


Glede brodogradnjep oštovani kolega imamo dijametralno suprotne stavove.
Mislim da bi ti trebao prihvatiti činjenicu da je ugovorom s EU Hrvatska pristala da svoju brodogradnju svede na mjeru tjedne proizvodnje u npr Samsungu ili Daewo.
To sve govori.
[/quote]
Zato što smo blesavi i bedasti.
Ovim putem naša djeca će se svesti na konobare i kuhare.

Za koga i čega će naši fakulteti i instituti školovati tehničku inteligenciju? Da bi ih pokupio Siemens i slični, kad ih HR odškoluje na trošak države?

Ili da zatvorimo sve brodograđevne fakultete i smanjimo na pola kapacitet strojaskih, elektro i drugih jer to nam više neće trebati?

Bože mili..koji pristup..stvarno vidimo puno dalje od nosa..

Nemojte mi samo reći da ste na liniji na Polančecom po pitanju brodogradnje..jeste vi svjesni da je on tek nedavno prvi put ušao u brodogradilište i vidio kako izgleda navoz i brod?
I on da bude glavni pregovarač i određuje strategiju i budućnost brodogradnje? Pa to je smješno!
ja inače mislim da je on dobar manager i sposoban čovjek, ali za brodogradnju, a i općenito industriju on je potpuno nekompetententan.

Sve će doći na svoje realne vrijednosti.Moji postovi nisu nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!

Polancec dobar manager?! [lol]
zato je i Podravku ostavio u snaznoj uzlaznoj putanji [lol]

K pax slazem se da nema smisla da svi Hrvati trebaju biti konobari,
ali u brodogradnji se trenutno ne vidi svjetlo u tunelu…

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

@k-pax
o ovom o čemu ti pričaš je trebalo razmišljati prije kojih 5-10 godina. dobili smo svoju državu i sad si sami uređujemo stvari u njoj. pa i brodogradnju. nitko nam nije kriv što biramo nesposobne da nas vode i da nam uništavaju firme korupcijom.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch


Naši sposobniji stručnjaci rade u korejskim i japanskim brodogradilištima.
To je tržište i ne spominji pamet jer najprije provjeri koliko to patenata imamo u području brodogradnje.



@k-pax

o ovom o čemu ti pričaš je trebalo razmišljati prije kojih 5-10 godina. dobili smo svoju državu i sad si sami uređujemo stvari u njoj. pa i brodogradnju. nitko nam nije kriv što biramo nesposobne da nas vode i da nam uništavaju firme korupcijom.

Potpisujem

Vidim da je opet tema brodogradnja. Nemam namjeru ponavljat se jer smo o istoj već raspravljali prije nekih 15-20 stranica… K-PAX-u se ne sviđa posao konobara i kuhara ali mu se sviđa posao koji proizvodi minus. Nema veze, neka smo u gubitku al glavno da ljudi rade… [lol] Očito su soc-kom floskule kako je zapošljavanje glavni cilj gospodarstva još uvijek nekima preduboko usađene u moždanu koru.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.



Naši sposobniji stručnjaci rade u korejskim i japanskim brodogradilištima.
To je tržište i ne spominji pamet jer najprije provjeri koliko to patenata imamo u području brodogradnje.
[/quote]
Gledajte, jasno je da su trenutno dalekoistočna brodogradilišta u prednosti. Ali i ja kažem to je tržište i to je trenutno tako, tko kaže da za 10 godina naša brodogradilšta ne mogu biti superiorna dalekoistočnim?
Jeste vi svjesni da dok smo mi proizvodili vrhunske brodove, n puta nagrađivani od struke u svijetu, da su u Koreji još čuvali ovce (ili što već tamo čuvaju)
Sve što oni danas imaju su pokrali, iskopirali, kupili, itd, ali uz veliki vlastiti trud, sustavnu pomoć države i zajednice.
I danas su puno bolji od nas. To je činjenica.

Zašto mi ne prihvatimo te metode i ne branimo našu industriju i postavimo je u slijedećoj iteraciji iznad ove Korejske ili kineske?

Normalno, lakše je odmah u startu reći, mi to ne možemo, njima je lako, nama je teško, ajmo mi to fino zatvoriti, a novce ćemo ulagati u šoping centre, možda ceste i sl.

Sve će doći na svoje realne vrijednosti.Moji postovi nisu nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!


Vidim da je opet tema brodogradnja. Nemam namjeru ponavljat se jer smo o istoj već raspravljali prije nekih 15-20 stranica… K-PAX-u se ne sviđa posao konobara i kuhara ali mu se sviđa posao koji proizvodi minus. Nema veze, neka smo u gubitku al glavno da ljudi rade… [lol] Očito su soc-kom floskule kako je zapošljavanje glavni cilj gospodarstva još uvijek nekima preduboko usađene u moždanu koru.

Kolega, kakve soc-kom floskule? kakvo zapošljavanje?

Ja pričam o business-u. Danas sutra kada bude trebalo naručiti 3 LNG broda po 200 mio EUR-a svaki, jel bi vi to rađe naručili u našem ili korejskom brodogradilištu? Iz istu cijenu i kvalitetu.

Ovo što pričamo o brodogradnji vrijedi i za mnoga druga područja.

Uzmite poljoprivredu. stočarstvo i sl.

Skupo, neracionalno, usitnjeno, država ubacuje ogroman novac poreznih obveznika (10-tak puta više nego u brodogradnju!!)

Što ćemo i ovdje sve pozatvarat? Nek propadnu svi kombinati, zadruge, seljaci, jer neznaju raditi, zemlja nam je loša…ili ćemo zasukati rukave, pogledati kako to rade oni koji na tome zarađuju pa probati usvojiti te tehnologije, procese, znanja itd ?

Sve će doći na svoje realne vrijednosti.Moji postovi nisu nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!

Conane, Vipy, Febo i ostali, naravno i Fazan može reći…

Brodogradnja se gleda kao izvozna grana. Ali, što mi zapravo izvozimo. meni se čini većinom uslugu i pamet. Motor je naš proizvod, pomoćni motori, pumpe itd itd. ALi većina sirovina se uvozi, kao čelik, otkivci, ležajevi, navigacija itd itd. Onda ne možemo reći izvezla je brodogradnja za milijardu dolara.
Znači da ne izvozimo toliko puno.
Zašto se ne bi recimo sisačka željezara koja je zapošljavala 13.000 radnika, ili splitska, prenamijenila za proizvodnju čeličnih limova, a ne kupovati od Makedonije…

Otvaraš nova radna mjesta, povećavaš GDP, itd itd itd.

Pessimism Is Your Friend



@mika

Zaboravio si HBOR.

Nisam vidio ni jedan veliki razvojni projekt koji je financiran iz tih velikih HR banaka;
Uzmimo Končar i Gredelj, najjači posao im se financira iz proračuna Grada Zagreba a mogao bi postati i veliki izvozni posao ( HR tramvaj ). Suprotan primjer je brodogradnja koja je pojela destke milijardi kuna a nema proizvod. I djeca naše djece će plaćati te gluposti.

Te tramvaje po Zagrebu je izfinancirala ZABA… 130 milijuna EUR ako se dobro sjecam.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Ti bi da država jedan dan do podne bude poslodavac a od podne sindikalac!
Kada će biti ono što u stvari država mora biti?
Za neke je očito najbolje nikada.
A sve preko naših leđa.

New Report

Close