Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

prokleti izdajica [angry]

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

druker [lol]
sad sigurno pise po forumima

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


Najbrža metoda: nacionalizacija svog strancima rasprodanog srebra i privatnog vlasništva, komasacija poljoprivrednog zemljišta i međunarodna izlolacija. Pa onda barem 10-15 godina točkica, truljavih auta, hiperinflacije i kolona pred benzinskim crpkama.

E onda, kad se malo zaboravi nacionalizacija i narod vrati pod hegemonističku čizmu – ispočetka. Pa mic po mic popravljati svari. I onda tamo, oko 2050. godine… evo treće po redu uvedene kune koja će biti u skladu sa stranim valutama. Narod će opet radit za 100 maraka i bit će jeftina radna snaga a time i konkurentniji izvozni proizvod. Nešto poput kineza do prije 3-4 godine. Komasacijom ćemo doći do velikih parcela i rentabilnije poljoprivredne proizvodnje, pa nećemo uvoziti hranu, nego i izvoziti. I tako…

Eto. [smiley]


zanimljivo kako nekima samo otimačina pada na pamet.. [lol]

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

Evo da još dam jedan primjer za kraj, ak ga već netko nije postao…

Bivši čelnik FED-a prije 2-3-4-5 godina opjevani Alan, da bi on nedugo izjavio….

http://www.huffingtonpost.com/william-klein/greenspan-admits-it-was-a_b_137578.html

a kad nam dođe kriza, ma kog će biti briga tko je kriv…isto ko i sad…par spinova i problem riješen…na kraju svi smo si krivi za krizu…e kad bi bar bilo tak…pa elite vladaju masama…ak sam ja masa…kak sam ja kriv za tuđe vladanje…ili jesam….hehe


to kod ljudi ide: tri zdravomarijo i idemo dalje … [smiley]

Samo kod katolika – uostalom, cemu sluzi ispovijed?

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

Monetarna politika kod nas je rukama Rohe i mislim da tu bolje i ne može biti, jer ako nam tko može pomoći to je on…S druge strane fiskalna politika koja puno izravnije djeluje na gospodarstvo je u rukama vladajuće stranke i to je ono čeg se treba bojati…
Ameri su vratili starom iskušanom receptu na temelju kojeg su se izvukli od recesije 80-tih godina prošlog stoljeća, a to je smanjenje poreznih stopa kako bi potaknuli potrošnju i pokrenuli gospodarstvo…Naravno s tim u kombinaciji ide i smanjenje kamatnih stopa kako bi utjecaj bio još jači….Nažalost koda nas se sugerira štednja, a ne potrošnja…..a i kamatne stope rastu….

fiskalna politika u kriznom razdoblju je katastrofalna, negdje sam našao prezentaciju A.Žigmana iz 2006. (tadašnjeg tajnika MF-a) gdje objašnjava kakvu fiskalnu strategiju treba zauzeti u periodu krize, a jedno od glavnih odrednica prezentacije bio je naglasak na smanjenju poreza i poticanju gospodarstva, a sad kada je takva situacija aktualna primjenjuje se nešto sasvim drugo….povećavaju se nameti i doprinosi, ukida se rad nedjeljom, zbog političkih razloga odustaje se od politike nultog deficita državnog proračuna i dalje da ne nabrajam, ali zato svaki dan možemo pročitati niz floskula kako od političara vladajuće garniture tako i od oporbenih političara….

što se tiče štednje, sad je kasno za nju, štediti se trebalo dok je bio visoki gospodarski rast tj. 2003-2007.
privatna potrošnja je vrlo diskutabilna…mogu je zagovarati zemlje koje imaju jaku domaču proizvodnju pa potrošnja na taj način podiže gospodarstvo.
zemlje koje sve uvoze(od igle do lokomotive) pojačanom potrošnjom hrane više strana gospodarstva
nego vlastito….ako sada zagovaramo politiku povečane potrošnje ne bi li potakli gospodarstvo..
što zagovaramo…povečanu kupnju automobila, mobitela, HI-FI uređaja..?
naravno, jedan dio i te potrošnje ostaje kod nas ali ipak direktno time jačamo poziciju zemalja od kud su uvezeni ti proizvodi.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Kolega Febo:

Iznimno cijenim vas doprinos na forumu pa bih vas zamolio za mišljenje je li bolje ulagati u stabilne i čvrste dionice poput HT ili pak u dionice firmi koje posluju na još uvijek nestabinom svjetskom tržištu poput brodara?
Da li je ono najgore iza njih, te jesu li brodari dobar pick?

Iako nije na mene ….
Pred dolazak recesije se preporuča ulaganje u defanzivne djelatnosti kao npr. prehrana, farmaciju itd…jer bez obzira na krizu stanovništvo bez hrane ne može…S druge strane pred izlazak iz recesije se predlaže forsiranje cikličnih djelatnosti (između ostalog brodarstvo), jer su to one koje su zbog recesije najviše pale….

Hvala kolega Flyer! Iako sam možda malo neprimjereno reagirao neki dan na vas, cijenim vaš doprinos također! Jer nije važno koliko se piše već što se piše!

@febo

KUPUJMO HRVATSKO to je rješenje….No, da još malo nadodam….
Osnovni problem stanja kod nas, bar po mome mišljenju, je taj što su nam banke u stranom vlasništvu. One rade po nalogu svojih poslodavaca i nije ni čudo kad im je Roha dao love smanjivši obvezne pričuve da su rušile kunu kupujući euro….E sad da bi se tome izašlo na kraj trebale bi se forsirati domaće(a) banke….No o tome nema nigdje niti riječi. Zašto ? Zaključite sami…
Nažalost, Roha pritisnut ovim načinom funkcioniranja banaka je u stupici jer im nemože dati lovu koju će oni iskoristiti za smanjenje vrijednosti kune. A iz toga pak slijedi da ponude novaca nema te su kamate nažalost takve kakve jesu….
Sve u svemu politika da želi i nema interesa pojedinaca bi mogla to riješiti, ali…..


Kolega Febo:

Iznimno cijenim vas doprinos na forumu pa bih vas zamolio za mišljenje je li bolje ulagati u stabilne i čvrste dionice poput HT ili pak u dionice firmi koje posluju na još uvijek nestabinom svjetskom tržištu poput brodara?
Da li je ono najgore iza njih, te jesu li brodari dobar pick?

sve ovisi kakva vam je ulagačka strategija i odnos prema riziku, ako ste spremni prihvatiti veći rizik
očekujući nadprosječni prinos tada su takvi sektori poput brodara dobra prilika. naprotiv ako imate otklon prema velikom riziku i zadovoljavate se sa umjerenim prinosima (pogotovo u duljem roku) onda
su defenzivnije dionice poput HT-a,ERNT-a,ZAPI-ja i sl.možda bolji izbor…
naravno ako vam je ulagački horizont dugačak (5 i više godina), želite ulagati na tržište kapitala a strategija vam je više defenzivna možda je najbolji izbor indeksni fond.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

New Report

Close