Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

SLK

-koji su to nekonkurenti izvoznici?
DLKV,ATPL,ATGR i mnogi drugi znani i neznani?

-kažeš krediti u valutnoj klauzuli a plaća u kunama koja nije vezana za EUR (a ja ti kažem da mnogima jest), a tko je onda dozvolio kredite u valutnoj klauzuli kad već raspravljamo što je bilo prije kokoš ili jaje?

naravno sad je prekasno ( nakon 15 godina loše strategije i politike) da se išta mijenja i nema druge nego braniti tečaj svim sredstvima, na izvoznicima je da se pobrinu sami za sebe jer im ni fiskalna politika pretjerano ne ide na ruku

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 



tebi se nekaj pomotalo….kad izvoziš cjene proizvoda su ti pogođene u eurima ili nekoj drugoj
stranoj valuti ovisno gdje izvoziš….aj malo promućkaj

?

Pa naravno, ali ne možeš izvoziti po tečaju od 10 kuna a uvoziti po tečaju od 6 kuna. Govorim da bi bilo više štete nego koristi i to dvostruko. Ne razumijem što si htio reći… [huh]
[/quote]

ne, nego ne možeš prodati proizvod za 10 kuna ako isti takav proizvod stranog proizvođača košta 7 kn

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 



Zapravo, na lomaču sa Rohatinskim. Stavimo Šukera, on će obećati BDP od 8% i narod će i dalje nastaviti raskalašeno trošiti i nema recesije i krize. [smiley]

Ja se u potpunosti slažem s SLK i predlažem nekakvu peticiju da se Roha smijeni. Šuker nikad ne bi dobio neku ovako sumnjivu nagradu.
[/quote]
ma to , rukometnih dvorana i besplatnih ulaznica svima, a za kruh i plin biti ce njima ,ali ne svima

najvrednije stvari u životu su besplatne

Zašto bi cijela nacija 20-30 godina trpjela teret kredita s valutnom klauzulum.
Sve se u gospodarstvu vrti oko tečaja i ako on nije tržišna kategorija onda u državi je malo toga na tržišnim principima.

ma Rohatinski će karijeru okončati kao CEO u nekoj jakoj stranoj banci i bit će gost predavač na Harvardu i MIT-u, pa nije lud da ostane tu gdje je

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 


Zašto bi cijela nacija 20-30 godina trpjela teret kredita s valutnom klauzulum.
Sve se u gospodarstvu vrti oko tečaja i ako on nije tržišna kategorija onda u državi je malo toga na tržišnim principima.
[/quote]

ma kod nas je to malo drugačije, mi smo ti "specifično" tržište. to kako bi trebalo biti i kako jest dva su odvojena pojma

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 



tebi se nekaj pomotalo….kad izvoziš cjene proizvoda su ti pogođene u eurima ili nekoj drugoj
stranoj valuti ovisno gdje izvoziš….aj malo promućkaj

?

Pa naravno, ali ne možeš izvoziti po tečaju od 10 kuna a uvoziti po tečaju od 6 kuna. Govorim da bi bilo više štete nego koristi i to dvostruko. Ne razumijem što si htio reći… [huh]
[/quote]

Kaj hoću reć, kompletan izvoz je izgubio 5% na prihodovnoj strani samo zbog jačanja kune…..
ti doma plačaš sve u kunama a za proizvod koji prodaješ samo na tečaju izgubiš u cijeni
5%….plaće u eurima su porasle naravno zbog jačanja kune a di je pokriće, auti su nam jeftiniji
samo zbog jake kune ……još da napomenem 5% u cjeni prizvoda je strašno puno u poslovanju
naročito u sektoru proizvodnje koja jedina može pokrenut i donijet čisti zdravi kapita,pa ako je
iz izvoza troduplo vrijedi…


SLK

-koji su to nekonkurenti izvoznici?
DLKV,ATPL,ATGR i mnogi drugi znani i neznani?

-kažeš krediti u valutnoj klauzuli a plaća u kunama koja nije vezana za EUR (a ja ti kažem da mnogima jest), a tko je onda dozvolio kredite u valutnoj klauzuli kad već raspravljamo što je bilo prije kokoš ili jaje?

naravno sad je prekasno ( nakon 15 godina loše strategije i politike) da se išta mijenja i nema druge nego braniti tečaj svim sredstvima, na izvoznicima je da se pobrinu sami za sebe jer im ni fiskalna politika pretjerano ne ide na ruku

A kredite u valutnoj klauzuli je IMHO mogao zabranit jedino zakonodavac, tj. sabor. Ugovor o kreditu je stvar kreditora i duznika, i ukoliko je u skladu sa zakonom, mozes mu stavit soli na rep…

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


naravno sad je prekasno ( nakon 15 godina loše strategije i politike) da se išta mijenja i nema druge nego braniti tečaj svim sredstvima, na izvoznicima je da se pobrinu sami za sebe jer im ni fiskalna politika pretjerano ne ide na ruku

Upravo sam to i rekao. Da nije vrijeme za radikalije.

Što se tiče izvoza navedenog trojca i ostalih, dalo bi se naširoko diskutirati o svakom od njih ponaosob. Od njih samo DLKV poznajem koliko-toliko, ATPL i ATGR su mi nepoznanice. Znam samo apsolutne brojke deficita uvoza i izvoza, te koji su nam glavni izvozni aduti i glavne kritične točke uvoza.

Nas dva smo oko toga već razgovarali jednog petka u DT i ja ostajem pri svome, da smatram kako u ovom trenutku nije vrijeme za slabljenje tečaja kune. A imam samo jedan kredit, i to u kunama, fiksno, tako da mogu objektivno reći, nemam interesa u štopanju kune, niti mi je posao vezan za izvoz i tečaj.

No respect



SLK

-koji su to nekonkurenti izvoznici?
DLKV,ATPL,ATGR i mnogi drugi znani i neznani?

-kažeš krediti u valutnoj klauzuli a plaća u kunama koja nije vezana za EUR (a ja ti kažem da mnogima jest), a tko je onda dozvolio kredite u valutnoj klauzuli kad već raspravljamo što je bilo prije kokoš ili jaje?

naravno sad je prekasno ( nakon 15 godina loše strategije i politike) da se išta mijenja i nema druge nego braniti tečaj svim sredstvima, na izvoznicima je da se pobrinu sami za sebe jer im ni fiskalna politika pretjerano ne ide na ruku

A kredite u valutnoj klauzuli je IMHO mogao zabranit jedino zakonodavac, tj. sabor. Ugovor o kreditu je stvar kreditora i duznika, i ukoliko je u skladu sa zakonom, mozes mu stavit soli na rep…

[/quote]

daj Deimos nemoj sad i ti parafrazirati…
pa ovi u saboru samo izglašavaju zakone a nacrte zakona pogotovo onih specifičnih rade razna povjerenstva..
pa poznato je kakvi sve zakoni prolaze u saboru, dižu ruke na svaki zakon samo da što prije
odu na gablec…
da je napravljen prijedlog zakona i da se obrazložilo da je taj zakon u skladu sa gospodarskom strategijom, izglasali bi ga oni..bez brige

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

ima izvoznika u RH, i to među velikim, srednjim i malim poduzetnicima

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 


off
Atpl prodajem u utorak…po dogovoru s gubernatorom…

Po dogovoru sa lisergičnom dietilamidnom kiselinom, rekao bih prije. Samo ne znam jer ona razgovara s tobom ili ti sa njom. [kiss]

I'LL BE BACK

New Report

Close