Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


kako austriji ne smeta nafta, a nemaju je ni kap vlastitie?

NJima cijenu ne određuju Mađari kao što to čine kod nas!
Ne vidim drugi razlog – suverena su država i suvereno upravljaju s svojim krvotokom.
A OMV je globalna kompanija kojoj Mađari ne kupuju naftu i skrivaju cijene ko zmija noge.

Kad smo kod ovog slučaja reci mi svoje mišljenje – koliko je suverena država koja ne može u vlastitom dvorištu upravljati s cijenama energije?
Čak ni one koja je proizvedena na vlastitom ozemlju?

Inače 10$ veća cijena nafte u USA znači pad BDP-a za 0,5%!

Dakle – čini mi se da okupirane i nesuverene države ne mogu upravljati s svojim gospodarstvo i osiguravati rast i boljitak za svoje građane.

Meni je ovo najbliže definiciji situacije u kojoj je RH!

sava pregazilo te vrijeme 1971.
Najrazvijenije države na svijetu nemaju kap nafte i plina i boli ih đon kolika je cijena jer je cijena energije 1% cijene njihovih proizvoda i usluga.

Hrvatska je okupirana od strane tvojih prijatelja iz HDZ-a, HEP-a, Diokija i sl., a protiv takvih neprijatelja bi se i Aleksandar i Džingis namučili.


kako austriji ne smeta nafta, a nemaju je ni kap vlastitie?

Jeste vi to kolega James počeli navoditi Austriju kao primjer. Dobro je, dobro je. [thumbsup] [bye]


sava pregazilo te vrijeme 1971.
Najrazvijenije države na svijetu nemaju kap nafte i plina i boli ih đon kolika je cijena jer je cijena energije 1% cijene njihovih proizvoda i usluga.

Hrvatska je okupirana od strane tvojih prijatelja iz HDZ-a, HEP-a, Diokija i sl., a protiv takvih neprijatelja bi se i Aleksandar i Džingis namučili.

Cijenim tvoje stručno mišljenje koje je samo jedan u nizu dokaza da su HR stručnjaci nestručni glede tumačenja brojki kao i prepoznavanja svjetskih kretanja i njihova utjecaja na HR.

Kao drugo na što bih želio upozoriti Vašu velestručnost je da ja ciljam na HR a ne na najrazvijenije zemlje svijeta.

Kao treće u krug najrazvijenijih se ne stiže se metodama koje koristi HR a one više sliče na anacionalno nego na nacionalno – dakle ako ciljaš da nam krug najrazvijenijih nije nedostižan onda se treba voditi nacionalna politika.
No onda i tu nailazimo na zid jer u HR nema takvih institucija.

Ostao je samo Bajič da evidentira kao ćato u vojsci sav anacionalni rasap i da svojim radom umiruje savjest nacije jer eto jedan je pao?

Da je to tako nije teško dokazati – ništa se ne događa a da bi vodilo nabolje!

Kolega James kako komentirate da su se nakon cjenovnih udara nafte u posljednjih nekoliko mjeseci u USA pogoršali neki pokazatelji – npr. nezaposlenost, a uskoro će uslijediti i ostali. [bye]


sava pregazilo te vrijeme 1971.
Najrazvijenije države na svijetu nemaju kap nafte i plina i boli ih đon kolika je cijena jer je cijena energije 1% cijene njihovih proizvoda i usluga.

Hrvatska je okupirana od strane tvojih prijatelja iz HDZ-a, HEP-a, Diokija i sl., a protiv takvih neprijatelja bi se i Aleksandar i Džingis namučili.

Pozdrav,

Nisam se neko vrijeme javljao, ali tu i tamo cituckam sta se pise na forumu.

James, moze li neki link ili neki pokazatelj ove tvrdnje. Nekako mi se cini da ova tvrdnja ne stoji.
Naime, svi medjunarodni odnosi bas pokazuju da je kljucan problem kontrola (cijene) energije.

U kapitalistickom sustavu, prilikom kontrakcije gospodarstva, na djelu stupaju ekspanzionisticke i imperijalne politike, cega smo svjedoci.

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

Pozdrav

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti



sava pregazilo te vrijeme 1971.
Najrazvijenije države na svijetu nemaju kap nafte i plina i boli ih đon kolika je cijena jer je cijena energije 1% cijene njihovih proizvoda i usluga.

Hrvatska je okupirana od strane tvojih prijatelja iz HDZ-a, HEP-a, Diokija i sl., a protiv takvih neprijatelja bi se i Aleksandar i Džingis namučili.

Pozdrav,

Pozdrav
[/quote]

Why is strategic energy management essential for competitive financial performance?

Evo i mene nakon turneje po Aziji i subkontinentu……i pridružujem se zahtjevu da nam kolega Games predoči cijene NG u US i Aziji…..kao i da odgovori jel istina da američani kupuju naftu od arapa za šarene papiriće….

[smiley]

PRVO KONSENZUS ŠTO GRAĐANI HOĆE OD DRŽAVE.
Sigurnost = policija i sudstvo
Zdravstvenu zaštitu = visoko subvencionirano za sve kategorije
Obrazovanje = visoko subvencionirano za sve koji ga žele i koji pritom pokazuju uspješnost

Potom PRIVATIZACIJA svega što nije nužno da je na državnom proračunu!
npr. ODMAH sve službe održavanja državne uprave i javnih tvrtki mogu bez problema u privatizaciju, a razina održavanja će se samom mogućnošću konkurencije povećati.

Stroge kontrole troškova.
npr. zašto se potrošilo par stotina tisuća kuna na promjene ploča i memoranduma, papira, iskaznica, kod potpuno bespotrebnog preimenovanja ministarstva ZDRAVSTVA u ministarstvo ZDRAVLJA?

a dok svoj život živim samom sebi Ja se divim

strateg, naravno da je brojka od 1% karikatura. govorim o odnosima i trendovima, ne o točnim brojkama, znam da to razumiješ. koji su najvažniji međunarodni odnosi i koja strana u tom odnosu kontrolira ponudu ili cijenu energije?

ali kad već govorimo o točnim brojkama, ajmo se pobrinut da stvarno budu točne prije nego ih iznesemo… kao npr. koliko amerikanci nafte kupuju od arapa za šarene papiriće. tko će mi pomoć pronaći tu brojku da jednom zauvijek otklonimo neznanje kolege Volksbanka, a i šire zajednice.

plin je u aziji 7-8 puta skuplji nego u americi, kako to utječe na proftibalinost korejskih i tajvanskih tvrtki i gospodarstava? (japan trenutno nije konkurentan zbog potresa). molio bih konretne pokazatelje umjesto kafanske mudrosti.

plin je u aziji 7-8 puta skuplji nego u americi, kako to utječe na proftibalinost korejskih i tajvanskih tvrtki i gospodarstava? (japan trenutno nije konkurentan zbog potresa). molio bih konretne pokazatelje umjesto kafanske mudrosti.

Zašto si sam ne odgovoriš kako navedena gospodarstva kompenziraju negativne utjecaje cijene energenata na gospodarstvo?

I ponovno umjesto da uvidiš koliko si pogriješio uvaljuješ se dublje.

I zasigurno bi HR bilo lakše amortizirati i neutralizirati skokoviti rast cijene energenata da ima validnu strategiju energetskog sektora – no nema je i neće je imati dokle god glavni subjekt – Ina – je u totalno lošoj situaciji gdje HR kao vlasnik nema nikakvih prava.

A da sam u pravu jasno je i iz pada BDP-a koji je povezan s cijenom nafte i plina.

A to također znači i da HR nema energetsku strategiju jer da je ima ne bi bio takav utjecaj cijene energenata na BDP!

A strategiju neće imati dok se ne promjene odnosi u Ini.

A neće se promjeniti jer se čeka da Bajić nešto odradi a to može trajati godinama jer suđenje završava pravomoćnom odlukom.

Dakle jedino riješenje je vaninstitucionalnim sredstvima – jer sve institucije su zatajile – tražiti odgovornost bivših za činjenje i sadašnjih za nečinjenje.

Zar Milanović nedavno nije izjavio da čeka Bajića?

Zašto nije poslao reviziju u Inu da provjeri šta se tamo događalo zadnjih 4-5 godina?


strateg, naravno da je brojka od 1% karikatura. govorim o odnosima i trendovima, ne o točnim brojkama, znam da to razumiješ. koji su najvažniji međunarodni odnosi i koja strana u tom odnosu kontrolira ponudu ili cijenu energije?

ali kad već govorimo o točnim brojkama, ajmo se pobrinut da stvarno budu točne prije nego ih iznesemo… kao npr. koliko amerikanci nafte kupuju od arapa za šarene papiriće. tko će mi pomoć pronaći tu brojku da jednom zauvijek otklonimo neznanje kolege Volksbanka, a i šire zajednice.

plin je u aziji 7-8 puta skuplji nego u americi, kako to utječe na proftibalinost korejskih i tajvanskih tvrtki i gospodarstava? (japan trenutno nije konkurentan zbog potresa). molio bih konretne pokazatelje umjesto kafanske mudrosti.

USA najviše nafte godišnje uvozi od:

1. Kanade – 848 mil barrela u godini
2. Saudijska Arabija – 534 mil barela godišnje
3. Mexico – 401 mil barela godišnje
4. Venezuela – 277 mil barela godišnje
5. Nigeria – 193 mil barela godišnje

Ovo je top 5 zemalja od kojih USA uvozi naftu.
2,25 trilijuna barela nafte se godišnje uveze u USA od ovih zemalja i čini oko 70% ukupnog uvoza.
Oko 9 milijuna barela se uvozi dnevno tj oko 50% potreba USA dnevno.

Brojke variraju ali u pravilu ovo jesu "nekakvi pokazatelji".

Evo James – U owe mi 1

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

New Report

Close