Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@ Lynx

Napisao jesam da nije uračunata produktivnost rada.

Ipak evo link na The Economistov članak koji ukazuje na minimalnu razliku produktivnosti rada Grka i Njemaca.

MIslim da bi bilo zanimljivije vidjeti strukturu rada po sektorima te uvoz kontra izvoz i ujtecaji na bilancu plaćanja.

http://www.economist.com/node/17966988

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.



@Mida

Ma zaboravimo to. Čini se da je gotovo. Grčka uskoro mora izaći iz EU ili barem Eurozone. Uvesti će svoju valutu, devlavirati i to je to. Pošteni ljudi će ostati bez svog novca jer im Grci to neće moći tj. htjeti vratiti. Grci će tada pod vodstvom komunističke partije postati europska Kuba. Postat će to svojevrsni "raj" Europe što se tiče jeftinog turizma i sl. fora, svi ćemo ići u tu Grčku više nego ikada prije, međutim oni će jedno duže vrijeme kao najveća sirotinja jedva preživljavati kao da su se iz Europe preselili na neki drugi kontinent iz čista mira.

Meni je jako žao ljudi koji će izgubiti svoje novce (tu su i bezbrojni miriovinski fondovi, ne samo iz Francuske nego čak i "konzervativne" Njemačke kojih je konzervativnost ulaganja u obveznice vidite kako došla glave!!), ali mislim da dolazi vrijeme kada ćemo se s time ipak morati pomiriti. Oni će pak dobiti što su zaslužili. Više im nitko neće ništa vjerovati, oni se više neće moći vani zaduživati još destljećima kakvu će reputaciju sada steći, živjeti će od onoga što si zarade a to kao što vidimo to je stvarno sitniš. Oni koji su zadnjih 20-ak godina živjeli na jako viskoj nozi sada će odjednom morati živjeti od sitniša. Možda im se tada i ego malo smanji.

Mi ćemo ako ništa drugo moći biti sretni što ćemo imati novu destinaciju za ljetovanje. I tako nema smisla da mi domaći gosti pravimo gužvu na našem Jadranu. Trebamo pustiti strance da tu uživaju u jednoj visokoj razini usluge koju si oni mogu priuštiti a mi si ne možemo, nego ćemo mi ići na skromnije destinacije.

Kreta, Mykonos… to su sve mali rajevi na zemlji. Budimo sretni što ćemo svi moći za sitniš svake godine tamo!!!

Lijepo dobiješ dividendicu od nekog TUHO, nekog KORF-a jednog dana i sl. i s njom na more: pravac Grčka!

Nama će to biti jako korisno, s jedne strane pomaže u diferencijaciji našeg turizma u odnosu na taj dio konkurencije, uvijek je važno naći neku svoju razlikovnost, neku drugu, drugačiju, drugačijeg cjenovnog ranga uslugu itd., a s druge strane mjesto za naše građane gdje mogu ljetovati po cijenama koje su nama priuštive. Europska sirotanja: Hrvati, Rumunji i sl. će naputini grčke plaže, dok će hrvatske plaže puniti viša srednja klasa iz srednje, zapadne i sjeverne Europe. Normalno da je da na tom tržištu dođe do neke diferencijacije. Ovo je već postalo prečudno "sve isto".

aaa svašta..
drugarice lynx, rim gori a vi se češljate?
sama tvrdnja da će ovi "pošteni" ostati bez novaca me tjera na riganje
a povučene paralele na naš turizam,"beneficije" koje mi možemo izvući iz grčkog scenarija, mi kazuje da vi baš baš ne razumijete implikacije ovog grčkog scenarija (čitaj talijanskog, portugalskog, irskog te španjolskog – koji slijede po istom modusu u vrlo skoroj budućnosti)
a to da će grčka otpasti iz emu, ja se slažem da bi trebalo to da se dogodi. ali ne vjerujem. onog trenutka kada grčka krene u proces napuštanja EMU, EUR kreće u svoj kraj. a nemac nije spreman to samo tako prokockati. najviše ima za izgubiti, stoga, prvi oni to neće dopustiti. ovo što gledamo je neuko blefiranje. toliko je to prozirno da je jedino što traže prilika za dobru kupovinu. tipično za kapital i pogane nijemce
a ti pošteni, koje spominješ, su sve, samo to nisu. nemam namjeru ispravljati tvoja mišljenja, ali njemačke i francuske banke koje potražuju većinu od grčkog duga – u ovom deal-u POŠTENE SIGURNO NISU. a ti da se postaviš na trepavice, ne bi uspjela mi pronaći JEDAN valjan razlog koji govori u prilog njihovog poštenja. jedan – vjeruj mi da ga nema. nađi ga, prezentiraj. i ja ću ti se duboko ispričati i poklopiti po ušima, ako nisam u stanju ti ponuditi jaki kontra argument

tako može govoriti samo osoba koja živi od te industrije. ili jednostavno samo čitaš jutarnji
nhf, pozdrav

I POŠTENOG čovjeka možete potkupiti, samo morate POŠTENO i platiti...


Ipak evo link na The Economistov članak koji ukazuje na minimalnu razliku produktivnosti rada Grka i Njemaca.

http://www.economist.com/node/17966988

Ovo nije "produktivnost" nego promjena produktivnosti i taj graf upravo oslikava tragediju o kojoj sam ja govorio!

Nijemci koji su već "ekstremno" ("preko svake mjere", toliko da to vodi ka "vanjskotrgovinskim neravnotežama" koje im kolege Francuzi i drugi ozbiljno zamjeraju kao da su tobože oni zločesti što su "prekonkurentni", što "pristaju na premale plaće" itd., samo kako bi Francizoma i osatlima "napakostili" i "silom ih natjerali na promjenu načina života u njemačkom smjeru" tj .nekakav "kulturni ekspanzionizam" vođen oružjem zvanim "gospodarstvo" – stvarno bemislice, slažem se!) produktivni, ti ekstremno i preesktremno produktivni Nijemci su kroz ovih 5 godina svoju produktivnost i dalje povećavali po stopi većoj nego li i sama Grčka, koja je toliko zaostala da bi trebala desetljećima imati nezamislivo veće stope povećanja produktivnosti (ili Nijemci svoje stope malo stavili na negativno kroz par godina…) kako bi se apsoliutnim iznosima uopće približila Nijemcima na neke normalne odnose na koje se mora približiti da bi to to moglo funkcionirati, da Grčka ne bude trajno hendikepirana uvijek isponova završavati u silaznoj spirali iz koje se kao iz živog blata ne može izvuči.

Dakle ovo je slika katastrofe. Oni koji su već "previše bolji" svoj primat "povećavaju" umjesto da oni drugi uspijevaju nekako nekavkim privremeno znanto bržim stopama rasta se približiti i smanjiti tu razliku bez kojeg smanjenja je njima jednostavno budućnost nemoguća u bilo kojem obliku koji ne znači "nazadak" (kao postajanju zemlja u razvoju, zemlja trećeg svijeta itd., dakle “razvoj” unazad umjesto razvoj unaprijed).

@ Lynx – brzoplet sam

Evo produktivnost sata rada u dolarima po nacijama

Luxembourg : 57.5
France : 56.6
Belgium : 55.9
Ireland : 51.8
Italy : 50.3
Austria : 46.4
Germany : 45.0
Netherlands : 44.5
Sweden : 42.6
Finland : 42.6
UK : 42.0
Denmark : 40.4
Malta : 35.7
Spain : 34.2
Estonia : 34.0
Greece : 33.1
Slovenia : 30.7
Slovakia : 27.8
Cyprus : 27.3
Portugal : 25.6
Latvia : 23.9
Hungary : 23.1
Poland : 22.4
Lithuania : 21.5
Czech Republic : 18.6
Bulgaria : 17.8
Romania : 10.0
——————
Iceland : 29.4
Norway : 53.0
Switzerland : 35.6
Turkey : 28.5
Japan : 37.3
USA : 49.6

Isprika.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.



Ipak evo link na The Economistov članak koji ukazuje na minimalnu razliku produktivnosti rada Grka i Njemaca.

http://www.economist.com/node/17966988

Ovo nije "produktivnost" nego promjena produktivnosti i taj graf upravo oslikava tragediju o kojoj sam ja govorio!

Nijemci koji su već "ekstremno" ("preko svake mjere", toliko da to vodi ka "vanjskotrgovinskim neravnotežama" koje im kolege Francuzi i drugi ozbiljno zamjeraju kao da su tobože oni zločesti što su "prekonkurentni", što "pristaju na premale plaće" itd., samo kako bi Francizoma i osatlima "napakostili" i "silom ih natjerali na promjenu načina života u njemačkom smjeru" tj .nekakav "kulturni ekspanzionizam" vođen oružjem zvanim "gospodarstvo" – stvarno bemislice, slažem se!) produktivni, ti ekstremno i preesktremno produktivni Nijemci su kroz ovih 5 godina svoju produktivnost i dalje povećavali po stopi većoj nego li i sama Grčka, koja je toliko zaostala da bi trebala desetljećima imati nezamislivo veće stope povećanja produktivnosti (ili Nijemci svoje stope malo stavili na negativno kroz par godina…) kako bi se apsoliutnim iznosima uopće približila Nijemcima na neke normalne odnose na koje se mora približiti da bi to to moglo funkcionirati, da Grčka ne bude trajno hendikepirana uvijek isponova završavati u silaznoj spirali iz koje se kao iz živog blata ne može izvuči.

Dakle ovo je slika katastrofe. Oni koji su već "previše bolji" svoj primat "povećavaju" umjesto da oni drugi uspijevaju nekako nekavkim privremeno znanto bržim stopama rasta se približiti i smanjiti tu razliku bez kojeg smanjenja je njima jednostavno budućnost nemoguća u bilo kojem obliku koji ne znači "nazadak" (kao postajanju zemlja u razvoju, zemlja trećeg svijeta itd., dakle "razvoj" unazad umjesto razvoj unaprijed).
[/quote]

Ali čekaj gledam detaljno i vidim također i GDP per capita employed naspram US i vidiš da je Grčka na 68 posto a Njemačka na 75 posto dok su rastovi isti. (pogledaj kućice sa strane).

Dvije strane podataka i dvije su kontradiktorne.

Evo i treće

http://www.bls.gov/ilc/intl_gdp_capita_gdp_hour.htm#table02

IMaš real GDP per hour worked i tu je 2010 Irska konkurentnija od Njemačke.

Buni me to malo.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

@ Lynx sada gledam na sve izvore i ne vidim nigdje da je Francuska po satu rada manje produktivna od Njemačke, dapaće ispadne i nešto produktivnija.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28PPP%29_per_hour_worked

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Francuska je najproduktivnija, zato i žive najbolje.


Francuska je najproduktivnija, zato i žive najbolje.

Vidim da nisu niti najproduktivniji unutar Europe a kamoli šire od toga tako da teza o super produktivnosti Njemačke ne drži vodu/rast je vidljiv kroz onaj prvi članak(tj ne-rast) E sada, fokusiranost, specijalizacija, struktura GDP-a je sasvi druga stvar ali nismo o tome pričali nego samo o produktivnosti.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


Francuska je najproduktivnija, zato i žive najbolje.

Ljudi zaboravljaju i Concorde(što bi dao za let do NYC an ovaj od 8 sati) + TGV

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


@ Lynx – brzoplet sam

Evo produktivnost sata rada u dolarima po nacijama

Luxembourg : 57.5
France : 56.6
Belgium : 55.9
Ireland : 51.8
Italy : 50.3
Austria : 46.4
Germany : 45.0
Netherlands : 44.5
Sweden : 42.6
Finland : 42.6
UK : 42.0
Denmark : 40.4
Malta : 35.7
Spain : 34.2
Estonia : 34.0
Greece : 33.1
Slovenia : 30.7
Slovakia : 27.8
Cyprus : 27.3
Portugal : 25.6
Latvia : 23.9
Hungary : 23.1
Poland : 22.4
Lithuania : 21.5
Czech Republic : 18.6
Bulgaria : 17.8
Romania : 10.0
——————
Iceland : 29.4
Norway : 53.0
Switzerland : 35.6
Turkey : 28.5
Japan : 37.3
USA : 49.6

Isprika.


Ma OK 😉

Jedino su mi ovdje nešto više nego bih očekivao Francuska, Italija, pa i Belgija (i neobično nisko je Švicarska). Ali vjerujem da to nije pogreška niti metodologije niti izračuna nego je to jednostavno tako po toj mjeri, dolara po satu, pri čemu se tu dolari odnose na "prihode" a ne na "novostvorenu vrijednost" (dobit + plaće + porezi) što je ono što stvarno bitno.

Ni ovo nije baš besmislena mjera, to je isto zanimljivo, ali više me zanima nešto što bi bila "prava produktivnost" koje se dobije dijeljenjem novostvorene vrijednosti sa odrađenim satima i još zanimljivije za dugoročno "agregatna dobit" svih gospodarskih subjetaka podijeljenja sa odrađenim satima.

Ovako gledano po prihodima/"GDP"-u je ta "produktivnost" umjetno pojačana tamo gdje je "velika potrošnja" (i/ili izvoz skupih proizvoda a možda recimo niskih marži) a smanjena tamo gdje manja domaća potrošnja (iako je možda domaća štednja, investicije itd. veća).

Kada bi se onako kako ja gledam izračunala (negdje valjda ima taj izračun, trebalo bi potražiti) pretpostavljam da bi Francuska nešto malo pala, Belgija također, možda Italija, čak možda i Irska,, Njemačka bi se još uzdignula, Nizozemska pogotovo (vjerojatno bi i zaobišla Njemačku – iako se na nju nitko ne žali, valjda su "premali" da bi nekom upadali u oko :P), a Švicarsku i Norvešku pogotovo bi izbile negdje u sam vrh, možda bi se malo podignula i Finska, UK, Danska, od dna bi se odlijepila Češka, možda se uzdignula malo i Poljska, Slovenija također, a malo bi dublje propala Španjolska, još ispod nje Grčke, Porugal i onda ove baltičke države, Bugarska, Rumunjska i sl. na dnu.

Uglavnom ova ljestvica je više-manje "razumljiva", jedino što po nekom mom osjećaju bi "prava" bila još malo ovako modificirana kako sam gore napisao. Naravno možda je tu i griješim, to ovako čisto odokativno po mom dojmu.

Jedino ako mi netko uspije nekako objasniti ovu Švicarsku, stvarno to sad nemama vremena proučavati, bio bih zahvalan da mi ovdje da neki link barem ili bilo što. Stvarno mi nije jasno kako je tu Švicarska tako nisko.

P.S. Francuzi jesu produktivni, međutim u ovim statistikama su sigurno "umjetno pojačani" (recimo i time što i "puno troše" :P) a možda ima i nekih drugih razloga. U svakom slučaju: eto im onda "dokaz" da se nemaju što žaliti. Kao što sam i rekao ne trebaju se žaliti, ali oni su ti koji se žale, nisam to ja rekao nego oni sami. A zašto se ne žale na Nizozemsku i ostale… zato što je njima Njemačka uvijek bila i ostala trn u oku, ne vole ih i gotovo 😛

A pazi ove lijene japance!

@ svima

U prilogu predkrizna analiza EU od strane Blancharda(MIT,IMF) i link na Eurostat(tko nezna) koji je jako indikativan.

@ Lynx – prema članku OECD-a o kompetitivnosti švicarske glavni razlog niže produktivnosti radnog sata Švicarske je u zaštićenim i sektorima u vlasništvu države(telekomunikacije, energija i pošta).

Poljoprivredni sektor je također jako protektiran te je ulaz i razvoj kompetitivnosti njihov najveći navedeni problem. Cijene su usluga i proizvoda jako visoke (obzirom na EU) dok je taksacija minimalna.

Dakle zaštićeni i skupi sektori bez taksacije ali i kompetitivnosti(zbog protuteže izvana)doveli su do razvoja manje produktivnosti po satu rada.

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/guip/mapAction.do?mapMode=dynamic&indicator=tsieb040#tsieb040
OECD Economic Surveys: Switzerland 2009, Volume 2009
A macroeconomic survey of Europe MIT Blanchard

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

New Report

Close