Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Zamislite kako bi tek bilo da je došlo do "najgoreg" (ili da dođe, to još nije isključeno):
http://www.index.hr/vijesti/clanak/grcka-je-na-rubu-gradjanskog-rata-gore-banke-zgrade-stotinjak-ozlijedjenih/598850.aspx

Meni već i ovo izgleda jako ružnim.

Fala Bogu mi više ne jurimo baš jako velikom brzinom prema ovome (i tada gotovo neizbježno onom gorem), nego smo mrvicu usporili, ali još nije sigurno da li će doći i do promjene smijera ili nam je udarac u zid zajamčen pa sad manje važno koliko točno velikom brzinom. Ali za nas barem ima nade, i danas mrvicu više nego jučer, dakle napreduje se iz dana u dan, samo to treba malo ubrzati, jer će nam zid brzo stići ako se ne uozbiljimo.

Znaš ono kada pas trči u krug i lovi svoj rep da pobijedi ? E pa ovo je isto !

Što više Grci luduju, razbijaju, nabijaju negativne bilance, to banke sve bolje trljaju rukama.
Paradoklaslno je da se bune i bore protiv banaka, indirektno, a upravo one potiču i financiraju ove nemire kako bi izvršile pritisak na Grčku Vladu i Vlade ovisnih zemalja, a s ciljem skuplje prodaje kredita, nemetnute obnove, nametnute robe itd…

Svi krediti nakon smirivanja stanja biti će jako skupi i namjenski za tvrtke izvođače ili dobavljače u vlasništvu istih banaka koje kreditiraju. Nešto kao u Iraku ili trenutno u Libiji, Egiptu.
Dug i kamate naravno preuzeti će Grčka. Nešto kao autoceste u RH.

Dok se ne riješi ovaj bankovni financijski terorizam u globalnim okolnosti može se očekivati sve više ovih apsurdnih situacija ili praktički ratova, a paradoksalno je da to bankama savršeno odgovara.

Problem se može riješiti samo izravnim obračunima s bankama, a sve ostalo je sporedno.

@Mida

Ma zaboravimo to. Čini se da je gotovo. Grčka uskoro mora izaći iz EU ili barem Eurozone. Uvesti će svoju valutu, devlavirati i to je to. Pošteni ljudi će ostati bez svog novca jer im Grci to neće moći tj. htjeti vratiti. Grci će tada pod vodstvom komunističke partije postati europska Kuba. Postat će to svojevrsni "raj" Europe što se tiče jeftinog turizma i sl. fora, svi ćemo ići u tu Grčku više nego ikada prije, međutim oni će jedno duže vrijeme kao najveća sirotinja jedva preživljavati kao da su se iz Europe preselili na neki drugi kontinent iz čista mira.

Meni je jako žao ljudi koji će izgubiti svoje novce (tu su i bezbrojni miriovinski fondovi, ne samo iz Francuske nego čak i "konzervativne" Njemačke kojih je konzervativnost ulaganja u obveznice vidite kako došla glave!!), ali mislim da dolazi vrijeme kada ćemo se s time ipak morati pomiriti. Oni će pak dobiti što su zaslužili. Više im nitko neće ništa vjerovati, oni se više neće moći vani zaduživati još destljećima kakvu će reputaciju sada steći, živjeti će od onoga što si zarade a to kao što vidimo to je stvarno sitniš. Oni koji su zadnjih 20-ak godina živjeli na jako viskoj nozi sada će odjednom morati živjeti od sitniša. Možda im se tada i ego malo smanji.

Mi ćemo ako ništa drugo moći biti sretni što ćemo imati novu destinaciju za ljetovanje. I tako nema smisla da mi domaći gosti pravimo gužvu na našem Jadranu. Trebamo pustiti strance da tu uživaju u jednoj visokoj razini usluge koju si oni mogu priuštiti a mi si ne možemo, nego ćemo mi ići na skromnije destinacije.

Kreta, Mykonos… to su sve mali rajevi na zemlji. Budimo sretni što ćemo svi moći za sitniš svake godine tamo!!!

Lijepo dobiješ dividendicu od nekog TUHO, nekog KORF-a jednog dana i sl. i s njom na more: pravac Grčka!

Nama će to biti jako korisno, s jedne strane pomaže u diferencijaciji našeg turizma u odnosu na taj dio konkurencije, uvijek je važno naći neku svoju razlikovnost, neku drugu, drugačiju, drugačijeg cjenovnog ranga uslugu itd., a s druge strane mjesto za naše građane gdje mogu ljetovati po cijenama koje su nama priuštive. Europska sirotanja: Hrvati, Rumunji i sl. će naputini grčke plaže, dok će hrvatske plaže puniti viša srednja klasa iz srednje, zapadne i sjeverne Europe. Normalno da je da na tom tržištu dođe do neke diferencijacije. Ovo je već postalo prečudno "sve isto".

ohoho!
imamo i američko-bankarskog SAVU [lol]

PS najbolje ocijenjen od moderatora – hihihihi

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.

Kolega Lynx nemojte se veseliti tuđoj nesreći. Ovaj scenarij sa Grčkom ili bolje rečeno špranca koja se treba odraditi i ako prođe slijedi i za ostale zemlje EU računajući i RH. [thumbsup]



@Mida

Ma zaboravimo to. Čini se da je gotovo. Grčka uskoro mora izaći iz EU ili barem Eurozone. Uvesti će svoju valutu, devlavirati i to je to. Pošteni ljudi će ostati bez svog novca jer im Grci to neće moći tj. htjeti vratiti. Grci će tada pod vodstvom komunističke partije postati europska Kuba. Postat će to svojevrsni "raj" Europe što se tiče jeftinog turizma i sl. fora, svi ćemo ići u tu Grčku više nego ikada prije, međutim oni će jedno duže vrijeme kao najveća sirotinja jedva preživljavati kao da su se iz Europe preselili na neki drugi kontinent iz čista mira.

Meni je jako žao ljudi koji će izgubiti svoje novce (tu su i bezbrojni miriovinski fondovi, ne samo iz Francuske nego čak i "konzervativne" Njemačke kojih je konzervativnost ulaganja u obveznice vidite kako došla glave!!), ali mislim da dolazi vrijeme kada ćemo se s time ipak morati pomiriti. Oni će pak dobiti što su zaslužili. Više im nitko neće ništa vjerovati, oni se više neće moći vani zaduživati još destljećima kakvu će reputaciju sada steći, živjeti će od onoga što si zarade a to kao što vidimo to je stvarno sitniš. Oni koji su zadnjih 20-ak godina živjeli na jako viskoj nozi sada će odjednom morati živjeti od sitniša. Možda im se tada i ego malo smanji.

Mi ćemo ako ništa drugo moći biti sretni što ćemo imati novu destinaciju za ljetovanje. I tako nema smisla da mi domaći gosti pravimo gužvu na našem Jadranu. Trebamo pustiti strance da tu uživaju u jednoj visokoj razini usluge koju si oni mogu priuštiti a mi si ne možemo, nego ćemo mi ići na skromnije destinacije.

Kreta, Mykonos… to su sve mali rajevi na zemlji. Budimo sretni što ćemo svi moći za sitniš svake godine tamo!!!

Lijepo dobiješ dividendicu od nekog TUHO, nekog KORF-a jednog dana i sl. i s njom na more: pravac Grčka!

Nama će to biti jako korisno, s jedne strane pomaže u diferencijaciji našeg turizma u odnosu na taj dio konkurencije, uvijek je važno naći neku svoju razlikovnost, neku drugu, drugačiju, drugačijeg cjenovnog ranga uslugu itd., a s druge strane mjesto za naše građane gdje mogu ljetovati po cijenama koje su nama priuštive. Europska sirotanja: Hrvati, Rumunji i sl. će naputini grčke plaže, dok će hrvatske plaže puniti viša srednja klasa iz srednje, zapadne i sjeverne Europe. Normalno da je da na tom tržištu dođe do neke diferencijacije. Ovo je već postalo prečudno "sve isto".

Ukupan Grčki dug je više od 360 milijardi Eura.

Dali znaš kolika je glavnica od tog duga, odnosno koliko se piše kao bankovna zarada ?

http://www.poslovni.hr/vijesti/mediji-bruje-o-dokumentu-kojim-je-dogovoren-bankrot-grcke-23-ozujka-197375.aspx

[undecid]

moje pisanje je moje osobno mišljenje, nije savjet ili poziv za kupnju ili prodaju dionica!


Kolega Lynx nemojte se veseliti tuđoj nesreći.

Nikada se ne veselim ničijoj nesreći. Jesam rekao da ovdje puno puno žalim – pošteni ljudi će izgubiti svoje novce koje su posudili Grcima!!!

Što će biti sa Grcima, to me ne zanima, tu se ništa ne veselim niti tugujem. Ostavljam to Bogu i njihovoj savijesti. Ja se samo nadam da će pravda pobijediti.


Ovaj scenarij sa Grčkom ili bolje rečeno špranca koja se treba odraditi i ako prođe slijedi i za ostale zemlje EU računajući i RH. [thumbsup]

Svakom po njegovim zaslugama. Kao što sam rekao pravo i pravda stvari su koje najviše cijenim. Svatko mora platiti svoje dugove. Poštenim ljudima uzeti njihovo najveće je zlo. Tko čini zlo pravda će ga prije ili kasnije stići, pa bili to i "Hrvati". Neću zbog neke "sentimenalnosti" tu gledati kroz prste.

Na našim građanama je doduše tu još lijepa šansa za izbjeću lošu sudbinu. Ako se naši građani i naši političari opamete, sudbina naše Domovine još uvijek ima šanse biti sjajna! Za takav ishod držim fige!

Najljepše je bilo živjeti u Jugi.
socijalno zdrvstveno i redovna plata [thumbsup] Ali neka, ovakvom kapitalizmu se bliži kraj, bude opet brzo tvornice radnicima,zemlja seljacima, jer ovakav nakaradni sustav gdje netko gladuju a drugi bacaju kavijar je neodrživ

Moji postovi nisu poziv niti na kupnju niti na prodaju dionica, niti na bavljenje dionicama, niti su investicijski savjeti


Ukupan Grčki dug je više od 360 milijardi Eura.

Dali znaš kolika je glavnica od tog duga, odnosno koliko se piše kao bankovna zarada ?


Ne razumijem pitanje. Kakva crna zarada, nema zarade ako ne vrate to, ima samo gubitaka. Oni još nikada nisu ništa vratili (nikakvu glavnici u nikakve kamate: NIŠTA), kada god im dospije jedna tranša (kao i sve normalne države) plate je novim dugom i tako u nedogled. S njima je problem što je dug rastao brže od gospodarstva, oni su pored vraćanja "starog duga" uvijek dodavali puno i "novog duga" (novih deficita itd.) tako da se dug samo množi, a gospodarstvo ne raste dovoljno brzo da to može nositi. Sada je to sve skupljeno u tih "360 milijardi". Tu su sve glavnice i sve kamate, sve to sada: duguju! Bilo koji cent koji od toga ne vrate je gubitak vjerovnicima a vjerovnici nisu nikakve imaginarne "banke" nego dioničari tih banaka (mahom mirovinski fodnovi), direktno razni fondovi (dobrim dijelom i mirovinski) i razni drugi "konzervativni" investitori koji se boje ulagati u "rizične dionice" pa idu u bezrizične instrumente tipa državne obveznice, i to ne bilo kakve!, ne nekih lijevih država nego "EU članica", gdje ćeš sigurnije od "starih EU članica"!!??

E vidite koliko je to sigurno, koliko je sigurno biti "konzervativan i nesklon riziku" pa ulagati u "bezrizične instrumente"!?

Zato svima pouka za ubuduće: pamet u glavu! Nema nerezičnih instrumenata. Tzv. "nerizični" instrumenti su često puno rizičniji od onih rizičnih.

U današnjem kontekstu neizvjesnosti sudbina valuta, neizvjensoti oko inflacije (pogledajte one bilance centralnih banaka itd.) itd. očito su svi instrumenti sa fiksnim prinosom pa i ti tobože nerizični koje izdaju države zapravo gledajući realno ono najrizičnije da je danas jedina sigurnost držati udjele u realnoj produktivnoj imovini kao što su odlični i atraktivno cijenjeni biznisi.



Ukupan Grčki dug je više od 360 milijardi Eura.

Dali znaš kolika je glavnica od tog duga, odnosno koliko se piše kao bankovna zarada ?


Ne razumijem pitanje. Kakva crna zarada, nema zarade ako ne vrate to, ima samo gubitaka. Oni još nikada nisu ništa vratili (nikakvu glavnici u nikakve kamate: NIŠTA).
[/quote]
Tako je lynx!
Da vidimo tog bankara koji je zaradio na Grčkoj (osim Goldmana koji je bio na strani grka, naravno).

Rogoff je napisao u This time is different jako dobru statistiku defaultova još od vremena Napoleona.

Ugl. premda vlada fama o pretjeranoj socijalnoj državi Grka i neradnim Grcima po statistikama OECD-a Grci troše manje posto BDP-a na transfere od Njemaca te rade u prosjkeu više sati! (naravno tu ne računamo produktivnost sata).

Najveći problem Grka nije potrošnja niti socijalna super welfare država nego nemogućnost ubiranja poreza!

Efektivno Grčka je isprobala cijenu njemačkih obveznica tj cijenu zaduživanja po Njemačkoj cijeni 2000 godine naovamo i iskoristili su tu odlično priliku ne za brodogradnju ili poljoprivredu nego za uvoz i potrošnju – klasična priča o FDI-u i problemima.

Moraju pod hitno ispraviti svoj međ.bil.plaćanja bilo jeftinijom radnom snagom ili privatizacijom(Washingtonski konsenzus tu bolje pripada).

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

@domach1984

Nije isto raditi i "pisati si" radne sate! Grci pišu, Nijemci rade, to je velika razlika. I u HŽ-u si jako lijepo pišu radne sate, svi se trude što ih više "nabiti", za čega dobivaju onda plaće, prekovremene itd., ali nije poanta u tome nego u onome što stvarno naprave i kako naprave. Tu je razlika između Nijemaca i Grka. Nijemcima su ovo i cca. "efektivni" radni sati, Grcima efektivno i "nominalno" nemaju veze jedno s drugim.

New Report

Close