Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Kada će rejting agencije izvjestiti svekoliko pučanstvo o kreditnoj sposobnosti RH?

Ne trebaju te ni izvjestiti dovoljno je pratiti situaciju i vidjeti da sve ide k tome da će proglasiti status "junk". Prije nego što i službeno objave u međuvremenu su natjerali Vladu da povisi PDV, da ništa ne mijenjaju u monetarnoj politici, da ne režu troškove koje treba stvarno rezati, da premijer i dalje daje literarne izjave odnosno rade sve točno prema smjernicama za daljnje potapanje RH. [bye]


Također ne vidiš da u HR nema investicija – zamrle su.
Isključivi razlog je prejaka kuna!
Svi izvoznici u HR se žale na to.
Pa kada njima ne paše zašto bi netko došao ulagati u HR – mi smo beznačajno tržište a ulagač poslije par minuta shvati da s ovakvom kunom ne može u izvoz.

Ljudima se godinama govori kako je Hrvatska fantasticno mjesto za investiranje samo je problem birokracija. To nije istina.

Hrvatska je dobro mjesto za investiranje u trgovinu. Jer u trgovini svi koriste istu radnu snagu. Medutim za proizvodnju je jako lose radno mjesto jer je radna snaga puno skuplja u odnosu na konkurenciju. Dva su nacina da se to rijesi. Ili pojeftiniti cijenu radne snage ili povecati produktivnost.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



@jajan

Fakat si nepismen i glupi konj koji čita Pavića i sl šta pišu.

Ja sam samo komentirao činjenice da su svi u svijetu rušili vlastite valute kako bi potakli investicije – smanjivali su vrijednost svoje imovine kako bi zaustavili pad i potakli rast.
Naši su radili upravo suprotno!

Također ne vidiš da u HR nema investicija – zamrle su.
Isključivi razlog je prejaka kuna!
Svi izvoznici u HR se žale na to.
Pa kada njima ne paše zašto bi netko došao ulagati u HR – mi smo beznačajno tržište a ulagač poslije par minuta shvati da s ovakvom kunom ne može u izvoz.

Dakle to je ta genijalna monetarna politika.


btw sava.
I moj veseljko zna više o ekonomiji od tebe.
Mogu vas upoznati. [lol]

"Some people are like clouds. Once they fuck off, it's a beautiful day!"




Forza carabinieri!!!
http://www.zerohedge.com/news/italy-police-busts-fitch-milan-office

Unicredit skočio 40tak% u 2 tjedna [lol]

Treba u svim zemljama EU zatvoriti urede rejting agencija koje istima potkopavaju gospodarsku stabilnost, a za brži oporavak EU-a ukinuti embargo na uvoz nafte iz Irana. [bye]
[/quote]
da da ali dogodit će se baš obratno. pogodi zašto? zašto će eu pucati sama sebi u nogu sa iranom?

inače. nisu tu samo rating agencije… ima nekoliko divizija bande koja ima točno razrađene scenarije, kratkoročne -srednje-dugoročne targete ( i plijen!): bataljuni lešinara i mega špekulanata, odredi short sabotera ubačenih u pozadinu, udarne brigade hedge fondova, logistika "neovisnih" financijskih medija, ešaloni domaćih izdajnika posijanih u svakoj državi, doušnika iz glavnih EU banaka itd itd i na samom vrhu glavni kladioničari koji imaju nadzor nad veeeelikim dijelom izdanih derivata i "instrumenata osiguranja" [bye]
[/quote]

VL : Snižavanje kreditnog rejtinga namjerno je izazivanje krize
Europski dužnosnici okrivljuju tri američke agencije za određivanje kreditniog rejtinga da ga namjerno ruše europskim zemljama kako bi dodatno produbile krizu i odvratilei investitore od ulaganja u europske zemlje.

Hahahaha gle ove likove iz EU konačno im se upalile lampice. [lol]



Također ne vidiš da u HR nema investicija – zamrle su.
Isključivi razlog je prejaka kuna!
Svi izvoznici u HR se žale na to.
Pa kada njima ne paše zašto bi netko došao ulagati u HR – mi smo beznačajno tržište a ulagač poslije par minuta shvati da s ovakvom kunom ne može u izvoz.

….Ili pojeftiniti cijenu radne snage ili povecati produktivnost.
[/quote]

Kako ćeš pojeftiniti cijenu rada a da kada plaća jedva da pokriva osnovne potrebe?
Kako ćeš povećati produktivnost kada uopće skoro pa i nemaš industriju – sve je u HR sezonskog karaktera – mi bi komotno mogli spavati zimski san, samo umjesto 3 mjeseca kako rade u životinjskom svjetu mi bi mogli 6 mjeseci. Ne može u Dalmaciji stalno sunce sijati a u Slavoniji biti žetva 365 dana i godini.

Puno više je nelogičnosti u sustavu a ono što mi je cilj upozoriti je da bi tečaj od npr 8,5 kuna za eur puno toga doveo u red.

kako prebroditi svjetsku krizu?
financijskom represijom uz novoodštampanih parsto trilijuna, cenzurom, novim fašizmom i ratovima

Ste čitali nove uvjete Googla u primjeni od 01.03.2012.?
https://www.google.com/intl/hr/policies/privacy/preview/

Osobne informacije dijelit ćemo s tvrtkama, organizacijama ili pojedincima izvan Googlea ako u dobroj vjeri smatramo da je pristup, upotreba, čuvanje ili otkrivanje informacija opravdano potrebno za sljedeće:

ispunjavanje primjenjivog zakona, pravilnika, zakonskog postupka ili valjanog službenog zahtjeva.

SAD SAMO TREBA "DONIJETI" NOVE ZAKONE
[bye]

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.


Puno više je nelogičnosti u sustavu a ono što mi je cilj upozoriti je da bi tečaj od npr 8,5 kuna za eur puno toga doveo u red.

– i kamatu od 24%
– inflaciju od 5-10% godišnje
– neplaćanje, jer je jeftinije ne platiti
– poskupljenje jer bi se inflacija ugrađivala u cijene
– ne znam samo što bi nam pomogla deprecijacija (zapravo devalvacija) tečaja kad su cijene repro i sirovina u eurima.
Sve mi se čini kolega sava da si ti jako mlad jer se ne sjećaš kako je bilo kad smo imali inflaciju koju ti zagovaraš.
Ili si mlad ili se zoveš Ferdelji jer je on jedini koji luduje za inflacijom.

If something is too good to be true...it probably is.



Puno više je nelogičnosti u sustavu a ono što mi je cilj upozoriti je da bi tečaj od npr 8,5 kuna za eur puno toga doveo u red.

– i kamatu od 24%
– inflaciju od 5-10% godišnje
– neplaćanje, jer je jeftinije ne platiti
– poskupljenje jer bi se inflacija ugrađivala u cijene
– ne znam samo što bi nam pomogla deprecijacija (zapravo devalvacija) tečaja kad su cijene repro i sirovina u eurima.
Sve mi se čini kolega sava da si ti jako mlad jer se ne sjećaš kako je bilo kad smo imali inflaciju koju ti zagovaraš.
Ili si mlad ili se zoveš Ferdelji jer je on jedini koji luduje za inflacijom.

[/quote]

To su floskule za naivne.
Ponudi dobar projekt i kamata ti je 3-4%.
Da Vlada dokapitalizira HBOR s 5-10 milijardi kuna i s tim novcima počme financirati za HR neophodne projekte kamata u R bi pala na 3-5% a znaš zašto – zato što bi i sve ostale banke bile na taj način se dokapitalizirati kako bi bile konkurentne.

Glede kamate od 20%koju ti spominješ ako malo uključiš matematiku vidjet ćeš da je država već plaća.
Kmata je oko 5-6% ali kako se 3/4 posuđenog kapitala kroz potrošnju reparira u EU ispda da plaćaš 4X veče kamate – s 3/4 posuđene love financiraš tuđe gospodarstvo.


– i kamatu od 24%
– inflaciju od 5-10% godišnje
– neplaćanje, jer je jeftinije ne platiti
– poskupljenje jer bi se inflacija ugrađivala u cijene
– ne znam samo što bi nam pomogla deprecijacija (zapravo devalvacija) tečaja kad su cijene repro i sirovina u eurima.

U zadnjih godinu dana poskupljenja koliko sam pratio su cca:
– brasno 30%
– secer 35%
– maslac 100%
– gorivo preko 10% itd itd.

Dakle inflacija koju nam drzava servira kroz medije veze s realnoscu nema. Kao ni americka. Ajmo dalje. Neplacanje? Rekordi su svi poruseni. Povecanje cijena? To sam vec spomenuo. Osim direktnog povecanja cijena radi se i ono podmuklije gdje su stvari kakti iste cijene samo se kolicina smanjila za 20%. Nije strasno. Kamate? Ni s ovim kamatama nitko trenutno ne zeli kredite – bas me zanima tko bi ih uzimao s kamatama koje spominjes.

Dakle sve to kaj spominjes da bi se dogodilo rusenjem kune zapravo vec imamo (izuzev kamata).



– i kamatu od 24%
– inflaciju od 5-10% godišnje
– neplaćanje, jer je jeftinije ne platiti
– poskupljenje jer bi se inflacija ugrađivala u cijene
– ne znam samo što bi nam pomogla deprecijacija (zapravo devalvacija) tečaja kad su cijene repro i sirovina u eurima.

U zadnjih godinu dana poskupljenja koliko sam pratio su cca:
– brasno 30%
– secer 35%
– maslac 100%
– gorivo preko 10% itd itd.

Dakle inflacija koju nam drzava servira kroz medije veze s realnoscu nema. Kao ni americka. Ajmo dalje. Neplacanje? Rekordi su svi poruseni. Povecanje cijena? To sam vec spomenuo. Osim direktnog povecanja cijena radi se i ono podmuklije gdje su stvari kakti iste cijene samo se kolicina smanjila za 20%. Nije strasno. Kamate? Ni s ovim kamatama nitko trenutno ne zeli kredite – bas me zanima tko bi ih uzimao s kamatama koje spominjes.

Dakle sve to kaj spominjes da bi se dogodilo rusenjem kune zapravo vec imamo (izuzev kamata).
[/quote]

Ako si sit ( nisi gladan niti zedan) – nista drugo nije bitno [wink]

Qatar economy grew at 19 per cent in 2011: IMF

http://gulfnews.com/business/economy/qatar-economy-grew-at-19-per-cent-in-2011-imf-1.974210

da, sava – zakoljimo kravu odmah – pa se više nemamo o čemu niti razgovarati.
u slučaju primjene 8,5 kn za eur prvo bi poskupjele rate kredita za građane, što nema samo socijalni, nego i ekonomski efekt. Velik dio građana vrlo vjerojatno više ne bi mogao otplaćivati kredite, što bi izravno ugrozilo poslovanje banaka koje su im dale kredite. Devalvacija je već na toj razini opasna za banke.
Drugo, devalvacija bi ugrozila banke i zato što su se one, da bi plasirale kredite, zaduživale u inozemstvu, u eurima. Pad tečaja kune povećao bi i njihov dug, što znači da bi rušenje tečaja destabiliziralo cijeli financijski sektor. pritom, spominjanje HBOR-a u kontektstu i istoj rečenici sa bankama i dokapitalizacijom – odaje koliko drug sava nema blage veze o čemu govori. kamoli da zna nešto o makroekonomiji
Treće, devalvacija kune najteže bi pogodila sama poduzeća jer su i njihovi krediti indeksirani u eurima. Kompanijama bi se, dakle, u slučaju devalvacije eura, značajno povećali troškovi poslovanja. Utoliko je dilema devalvacija ili radna mjesta – posve pogrešna. Dapače, devalvacija bi mnoge ljude dovela do toga da ostanu bez radnih mjesta, a još bi im poskupjela kreditna rata, koju, naravno, pošto ostanu bez posla, više ne bi mogli plaćati. Naposljetku, devalvacijom kune bio bi povećan i državni dug, što znači da bi se država, koja i sada ima problema sa servisiranjem kredita, našla u gotovo nemogućoj situaciji. Ponovio bih, dakle, da devalvacija ne donosi samo više kreditne rate za građane, nego, kako je vidljivo, ugrožava kompletni ekonomski, pa i socijalni sustav ove zemlje
četvrto – velik dio našeg tržišta ovisan je o uvoznoj robi. Dođe li do devalvacije, uvoznici će automatski podignuti cijene. Znači, bit će nemoguće izbjeći inflaciju. u Hrvatskoj je oduvijek postojao strah od inflacijskih posljedica, što se manifestira u psihozi stvaranja inflacije. proizvođači i trgovci u svoje cjenike uvijek ukalkuliraju inflatorna očekivanja. Nema nikakve sumnje da bi se to dogodilo i u slučaju devalvacije kune. Ukratko, lako je predvidljivo da bi devalvacija kune izazvala inflatornu spiralu s dosta groznim posljedicama za većinu hrvatskih građana, za većnu poduzeća, za financijski sektor i za samu državu. Krajnje je neodgovorno igrati se najavama devalvacije ili prizivati devalvaciju. Hrvatskom gospodarstvu trebaju strukturne reforme, koje su, dakako, pitanje političke volje. Sasvim nam sigurno ne treba ugrožavanje najstabilnijeg elemenata kompletnog hrvatskog ekonomskog sustava. a još nam manje treba drug sava da nam baci ovdje konopčić i stolicu..

******brisano*****
pozdrav forumašima

I POŠTENOG čovjeka možete potkupiti, samo morate POŠTENO i platiti...

New Report

Close