Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

pa kupi hrvatski automobil i mobitel, tko ti brani? [rolleyes]


pa kupi hrvatski automobil i mobitel, tko ti brani? [rolleyes]

sava, s kojeg kompjutera pišeš sve ove postove? jel Končarev?
i s kojom si ga karticom platio? HPB?


pa kupi hrvatski automobil i mobitel, tko ti brani? [rolleyes]

nije poanta da ja ne kupim auto i mobitel……….nego da ne kupim novi auto svake dvije godine i novi mobitel svakih šest mjeseci….. [wink]



Banke mogu financirati industriju visoke tehnologije gdje su prinosi puno veći – dakle banke bi mogle biti i vlasnici u dijelu investicije.

E, ali mi nemamo visoke tehnologije, kužiš.

-nitko trenutno nema 15 mlrd. eura kapitala, a oni koji ih imaju, ne ulažu u financijski sektor niti u hrvatsku

[/quote]

Vidiš li kako barataš s krivim činjenicama i onda donosiš i pogrešne zaključke.

Elektromotor se proizvodi već preko 100 godina i današlji je vrlo sofisticiran – od vjetroagregata pa do elektromotora za hibrid ili EV!

GLEDE 15 MILIJARDI EURA KAPITALA ZA DOKAPITALIZACIJU banaka ili kako ja to zovem REPATRIJACIJU izvučenog kapitala iz HR POTREBNO JE UČINITI SAMO JEDNO – DOKAPITALIZIRATI s vrlo visokim iznosom HPB i HABOR kao i ove male privatne banke kako bi ih se učinilo konkurentnim – uzročno posljedično velike bi banke da bi sačuvale stečene pozicije bile primorane učiniti isto to.

Dakle možeš ih natjerati Zakonom a možeš jednostavno dokapitalizirati gore navedene banke.

Ukoliko se to ne učini čeka nas stagnacija i pad gospodarske aktivnosti.
A onda i stvarno bolna rezanja!
Ovako – rast u prvoj godini od 2-3% bilo kakve mjere REZANJA čini suvišnima.

i ima savo pravo…….većina love od tih kredita je istog časa kad su nam odobreni završila u njemačkim i francuskim i talijanskim bankama na računima kroporacija čiju opremu su nam nametnuli da kupimo kreditom……

Imali smo Miloviće, Markoviće….Tuđman je imao tehnomenadžere……
U vrh vlasti gdje se donose strategijske odluke ponovno treba uvesti jedan takav sposoban i mladi kadar raznih tehničkih disciplina i time reducirati utjecaj klasičnih ekonomista koji trenutno imaju neograničenu moć odlučivanja.

Nijedan HR ekonomista nije uputio zamjerku kada se busalo u prsa kako se jeftino zadužujemo po npr 6% kamata.
Obzirom da se zbog strukture gospodarstva 3/4 posuđenog novca vrati kroz uvoz pošiljatelju tj davatelju kredita ispada da je realna kamata ustvari 24%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dakle sirotinja finacira bogatu EU – SVOJIM KREDITIMA IM POTIČEMO GOSPODARSKI RAST te još na te neovce plaćamo enormne kamate!!!!!!


pa kupi hrvatski automobil i mobitel, tko ti brani? [rolleyes]

Ja kupio Končar veš mašinu…kažu da je odlična, samo je problem što 80% stvari na njoj je iz Turske.
Da li je to, kolega sava i dalje hrvatski proizvod (zbog naljepnice) ili turski?

"Some people are like clouds. Once they fuck off, it's a beautiful day!"



pa kupi hrvatski automobil i mobitel, tko ti brani? [rolleyes]

nije poanta da ja ne kupim auto i mobitel……….nego da ne kupim novi auto svake dvije godine i novi mobitel svakih šest mjeseci….. [wink]
[/quote]
Ja već 3 tjedna ništa takvo nisam kupio. [cry]

"Some people are like clouds. Once they fuck off, it's a beautiful day!"

nema veze glavno da imaš za pivo


pa kupi hrvatski automobil i mobitel, tko ti brani? [rolleyes]

Ni to nije nemoguća misija ukoliko se osiguraju sredstva – dakle prvo dokapitalizacija banaka i to lovom od HR države i nekih drugih kao štp su Azerbajdžan, Kina, zaljevske zemlje…..

Projekata koji bi osigurali gospodarski rast ima mali milijun…….

No kao što vidim ti si skeptičan dakle misliš da takvo što nije moguće.
Ja sam optimist pa kad pričam npr o projektu Vjetroelektrana i Končarevoj mogućnosti u tom poslu pitam se kako razmišljaju dioničari Končara – da li u tom vide šansu, šta misle da li je Uprava poduzela sve što je potrebno…..
Financijera i to vrlo jakog za takav posao je lako naći – čak ne trebaš van Zagreba!

20. prosinac 2011.
BDP ostvario realan rast od 0,7 posto, bolje od prve procjene

Hrvatski bruto domaći proizvod (BDP) realno je veći za 0,7 posto u trećem tromjesečju ove godine u odnosu na isto tromjesečje 2010., pokazuje nova procjena Državnog zavoda za statistiku.

Time je za 0,1 postotni bod naviše revidirana prva procjena rasta kvartalnog BDP-a, jer je prva procjena, objavljena prije oko mjesec dana, pokazivala rast za 0,6 posto.

Izdaci za potrošnju kućanstava, najveća kategorija u BDP-u, porasli su za 0,1 posto, dok su izdaci za potrošnju države pali za 0,4 posto. Pad bruto investicija u fiksni kapital iznosio je 8,4 posto. Izvoz roba i usluga porastao je za 2,0 posto. Istovremeno, uvoz roba i usluga pao je za 8,3 posto.

Bruto dodana vrijednost (BDV) u trećem tromjesečju ove godine u odnosu na isto lanjsko tromjesečje realno je veća za 0,6 posto, pokazuju statistički podaci.

Detaljniji podaci dostupni su ovdje.

Dakle iako su padale skoro sve komponente zabiljezen je RAST!!!!
Stednja o kojoj bruje nece donijeti nista dobra!
Dakle / dokapitalizirati HBOR i HPB i krenuti u ciljanje investicije kojima bi se i dalje smanjivala uvozna a jacala izvozna komponenta. Uz rast investicija lako se moze do 3-6% rasta BDP-a.

Čini se da se američko gospodarstvo sve jače izvlači iz pozicije u koju je palo prije par godina.
Moglo bi povući i europu za sobom a to bi za nas značilo daljnji rast izvoza i ukoliko laganim klizanjem eura smanjimo uvoz te pokrenemo 4-5 ključnih investicija evo rasta i u HR od minimalno 3%.
A s 3% nema nikakvog rezanja nego štednja.
A to je ogromna razlika.

James, pisalo je da su građani podigli 100 MIL EURA / razročili depozite u 11- 2011.g./
Koliko su podigli iz banaka – ukupno do sada ??? Kako to podnose banke……?

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!

New Report

Close