Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




Kada se priča o HR i gospodarstvenoj politici treba početi od glave – a to su složiti ćemo se banke.

Koja država je uspjela potaknut banke da daju kredite poduzećima? Osim Kine.
HR banke su već povećale kreditiranje poduzeća ove godine.
Zašto misliš da postoji potražnja za novim kreditima (bez refinanciranja starih)?

Ovo je valjda najgori mogući način dokapitalizacije, znam par banaka koje imaju takav jamstveni kapital. Jedna od njih je propala ovaj mjesec, ostale će u roku godinu – dvije dana.
Uostalom već imamo vrhunski dokapitaliziran bankarski sustav, daleko iznad Basela.
[/quote]

Hoćeš reći da nam ne trebaju investicije – da nam ne treba 15 milijardi eura svježeg kapitala koji bi bio ciljano usmjeren na npr energetiku, petrokemiju, IT, brodarstvo….imo tu još divnih i krasnih mogućnosti – no love nema!
Pa mi slijedećih godina moramo izgraditi 3-4 tisuće MW novih proizvodnih elektroenergetskih postrojenja – misliš da će to ići kreditima izvana – da to mogu samostalno odraditi poduzeća – ne budi naivan – to je daljnji dugoračan odliv kapitala – kolike su investicije u HR preko stranih banaka u zadnjih 3-4 godine – dakle kada je najpotrebnije – mora se ili dokapitalizirati od strane vlasnika ili od strane RH – nema izbora!
[/quote]

nisi odgovorio ni na jedno moje pitanje. [undecid]





Kada se priča o HR i gospodarstvenoj politici treba početi od glave – a to su složiti ćemo se banke.

Koja država je uspjela potaknut banke da daju kredite poduzećima? Osim Kine.
HR banke su već povećale kreditiranje poduzeća ove godine.
Zašto misliš da postoji potražnja za novim kreditima (bez refinanciranja starih)?

Ovo je valjda najgori mogući način dokapitalizacije, znam par banaka koje imaju takav jamstveni kapital. Jedna od njih je propala ovaj mjesec, ostale će u roku godinu – dvije dana.
Uostalom već imamo vrhunski dokapitaliziran bankarski sustav, daleko iznad Basela.
[/quote]

Hoćeš reći da nam ne trebaju investicije – da nam ne treba 15 milijardi eura svježeg kapitala koji bi bio ciljano usmjeren na npr energetiku, petrokemiju, IT, brodarstvo….imo tu još divnih i krasnih mogućnosti – no love nema!
Pa mi slijedećih godina moramo izgraditi 3-4 tisuće MW novih proizvodnih elektroenergetskih postrojenja – misliš da će to ići kreditima izvana – da to mogu samostalno odraditi poduzeća – ne budi naivan – to je daljnji dugoračan odliv kapitala – kolike su investicije u HR preko stranih banaka u zadnjih 3-4 godine – dakle kada je najpotrebnije – mora se ili dokapitalizirati od strane vlasnika ili od strane RH – nema izbora!
[/quote]

nisi odgovorio ni na jedno moje pitanje. [undecid]
[/quote]

Jedino pitanje koje si postavio bilo je – Odakle novac!
Na to sam odgovorio a sve ostalo – ti imaš neki čudan, već formiran stav.



Kada se priča o HR i gospodarstvenoj politici treba početi od glave – a to su složiti ćemo se banke.

Koja država je uspjela potaknut banke da daju kredite poduzećima? Osim Kine.
HR banke su već povećale kreditiranje poduzeća ove godine.
Zašto misliš da postoji potražnja za novim kreditima (bez refinanciranja starih)?

Ovo je valjda najgori mogući način dokapitalizacije, znam par banaka koje imaju takav jamstveni kapital. Jedna od njih je propala ovaj mjesec, ostale će u roku godinu – dvije dana.
Uostalom već imamo vrhunski dokapitaliziran bankarski sustav, daleko iznad Basela.
[/quote]

Naš bankarski sustav zdrav – smiješno i netočno!
Fitch: Weak bank asset quality in Bulgaria, Romania, Croatia could result in sector outlooks turning negative
http://www.balkans.com/open-news.php?uniquenumber=129939

HNB treba razjuriti jer ponovno Rohatinski šalje lažne signale – država mora štrdjeti.
Zbog čega i za koga????
Država mora poticati potrošnju i to posebice u neophodne nam investicije!
Ukoliko budemo slušali lažne proroke sve može u AMBIS!!!

Koja država osim Kine je uspjela prisilit svoje banke da znatnije povećaju kreditiranje poduzeća?
Zašto misliš da postoji potražnja za novim kreditima?
Koji su Basel kriteriji, koji su kriteriji HNB-a? Čiji su stroži?

RH nema 15 mlrd. EUR, europske banke nemaju 15 mlrd. EUR za svoje hrvatske podružnice.
Europske banke trebaju 115 mlrd. EUR, ti bi uzeo 15% toga samo za hrvatske banke? Koliko onda trebaju njemačke, francuske, španjolske i talijanske? 115.000 mlrd.?


Koja država osim Kine je uspjela prisilit svoje banke da znatnije povećaju kreditiranje poduzeća?
Zašto misliš da postoji potražnja za novim kreditima?
Koji su Basel kriteriji, koji su kriteriji HNB-a? Čiji su stroži?

RH nema 15 mlrd. EUR, europske banke nemaju 15 mlrd. EUR za svoje hrvatske podružnice.
Europske banke trebaju 115 mlrd. EUR, ti bi uzeo 15% toga samo za hrvatske banke? Koliko onda trebaju njemačke, francuske, španjolske i talijanske? 115.000 mlrd.?

Samo vratiti nazad što su odnijeli!
Ako ne mogu ili neće -treba tražiti nove ulagače a ima ih te dijelom u imovini iz AUDIO-a!

Da si ti Premijer – Zašto kretati s stranputice u kojoj smo zahvaljujući financijskim centrima moći!
Vratimo se na Križanje i pođimo pravim putem.
Top je i obećano biračima.



Koja država osim Kine je uspjela prisilit svoje banke da znatnije povećaju kreditiranje poduzeća?
Zašto misliš da postoji potražnja za novim kreditima?
Koji su Basel kriteriji, koji su kriteriji HNB-a? Čiji su stroži?

RH nema 15 mlrd. EUR, europske banke nemaju 15 mlrd. EUR za svoje hrvatske podružnice.
Europske banke trebaju 115 mlrd. EUR, ti bi uzeo 15% toga samo za hrvatske banke? Koliko onda trebaju njemačke, francuske, španjolske i talijanske? 115.000 mlrd.?


Samo vratiti nazad što su odnijeli!
Ako ne mogu ili neće -treba tražiti nove ulagače a ima ih te dijelom u imovini iz AUDIO-a!
[/quote]
Šta ima u Audiju? Daj dvije kvalitetne dovoljno velike stavke.
Tko će uložit u dionice banaka uz povrat na kapital od 6-7%, kad to može dobit na državnim obveznicama?

MMF otpilio Mađare zbog napada na središnju banku

Možda me je netko od kolega jučer krivo shvatio (Twin spark) ali na ovo sam mislio kad sam spomenuo Mađare. Mađari su konačno shvatili što su im boysi donijeli zadnjih 20 godina za razliku od njihovih susjeda Čeha i Slovaka (znamo tko su njihovi mentori). Ključno je pitanje da li kukurikavci shvaćaju gdje treba ići u po savjete. [bye]




Koja država osim Kine je uspjela prisilit svoje banke da znatnije povećaju kreditiranje poduzeća?
Zašto misliš da postoji potražnja za novim kreditima?
Koji su Basel kriteriji, koji su kriteriji HNB-a? Čiji su stroži?

RH nema 15 mlrd. EUR, europske banke nemaju 15 mlrd. EUR za svoje hrvatske podružnice.
Europske banke trebaju 115 mlrd. EUR, ti bi uzeo 15% toga samo za hrvatske banke? Koliko onda trebaju njemačke, francuske, španjolske i talijanske? 115.000 mlrd.?


Samo vratiti nazad što su odnijeli!
Ako ne mogu ili neće -treba tražiti nove ulagače a ima ih te dijelom u imovini iz AUDIO-a!
[/quote]
Šta ima u Audiju? Daj dvije kvalitetne dovoljno velike stavke.
Tko će uložit u dionice banaka uz povrat na kapital od 6-7%, kad to može dobit na državnim obveznicama?
[/quote]

Ne trebamo se sada pogađati – ja sam iznio – po mojem sudu – jedini mogući pozitivni scenario za Milanovića i za HR!
Dakle – pitanje je bilo Da sam ja Premijer…..

Banke mogu financirati industriju visoke tehnologije gdje su prinosi puno veći – dakle banke bi mogle biti i vlasnici u dijelu investicije.

Dakle ja govorim slijedeće – Prekinimo s praksom da strancima prodajemo naš vjetropotencijal – otvorimo vrata Končaru koji će ugraditi 80% HR finalnog proizvoda – izgradimo 1.000,00 MW vjetroelektrana u slijedeće 4 godine……To je moj model primjenjiv i na brodogradnju, željeznicu, HEP, INA-u…….

INVESTICIJE – ali ne da se investira u uvoz nego da se investira u domaću industriju!
Kakav ti je to kredit, čak sarkastično tvrde povoljan jer je povoljna kamata, ako 75% kredita se vrati pošiljatelju.
Pa ne mogu ovi s zapada samo tiskati novac – posuđuju ti a ti im natrag vratiš i više od 3/4 toga iznosa!
Dakle plaćaš kamatu što financiraš npr talijansku industriju.
Cinično ali istinito!

……neke stvari se ipak polako probijaju na svjetlo dana……..dakle nama bi stvarno dobro došlo da jedno deset godina nemamo pristup svjetskom tržištu kapitala….i da se uopće ne možemo zaduživati…..preporodili bi se


Banke mogu financirati industriju visoke tehnologije gdje su prinosi puno veći – dakle banke bi mogle biti i vlasnici u dijelu investicije.

E, ali mi nemamo visoke tehnologije, kužiš.

Dakle da odgovorimo na moja pitanja:
-nitko dosad nije natjerao banke na pojačano kreditiranje, države koje imaju puno suverenija financijska tržišta i ozbiljne instrumente da ih na to natjeraju nisu dosad uspjele pa neće ni hrvatska
-nisu uspjele jer ne postoji potražnja za kreditima jer smo tek ušli deleveraging fazu koja će trajati još nekoliko godina najmanje
-nitko trenutno nema 15 mlrd. eura kapitala, a oni koji ih imaju, ne ulažu u financijski sektor niti u hrvatsku

http://www.youtube.com/watch?v=TB54dZkzZOY [thumbsup]

Ekonomisti: Samo rezanje troškova nije lijek, nego produljenje krize
Ne računati na nikakav rast BDP-a i istodobno uštedjeti 9 milijardi, što je poruka guvernera Rohatinskog novoj vladi, znači produljenje krize, tvrde ekonomisti – čulo se na skupu ekonomista u Rijeci

Evo jedna za Jamesa i ekipu. [lol] [lol]

naš problem nije to gdje će bitanski lopovski kapital ulagati…..nego to što se zadužujemo da bi kupovali zapadne igračke i autiće…….ako objektivno pogledamo onda vidimo da tih igračaka imamo dovoljno za daljnjih deset godina i da možemo slobodno zatvoriti salone automobila na duže vrijeme……

i ima savo pravo…….većina love od tih kredita je istog časa kad su nam odobreni završila u njemačkim i francuskim i talijanskim bankama na računima kroporacija čiju opremu su nam nametnuli da kupimo kreditom……

tako neoliberalni lopovski sustav posluje…….da su grci stvarno uložili 465 mrld dolara usvoju ekonomiju oni bi danas bili jači od italije…..a nisu ….. u tome i jest poanta………

New Report

Close