Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

valjda se drže one da nisu dovoljno bogati da kupuju jeftino.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

Trebali su to politicari okrenut u svoju korist… Izadjes na pozornicu i kazes: "Evo vam jeftinih kuca. Sto jos da vam obecam?"

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Trebali su to politicari okrenut u svoju korist… Izadjes na pozornicu i kazes: "Evo vam jeftinih kuca. Sto jos da vam obecam?"

Jeftine Vipere [smiley]

I'LL BE BACK

je, i da će ih riješit dosadnih radnih mjesta i dati im priliku za promjenu radne sredine.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch



Trebali su to politicari okrenut u svoju korist… Izadjes na pozornicu i kazes: "Evo vam jeftinih kuca. Sto jos da vam obecam?"

Jeftine Vipere [smiley]
[/quote]

Jel to neki auto? Moglo bi ti se tu posrecit:

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


P.S.: Reklama za kupus je jedna od najkvalitetnijih ove godine uopće. [thumbsup]

ja mislim da je jedna od najboljih reklama ikad….lako reklamirat pivu, auto, sladoled i banku,
može i idiot, al nasmijat i ostat upamćen reklamom za KISELI KUPUS….genijalno!
uljepšala mi dan danas, sutra ću kupit ak nađem samo zbog reklame.
inače prezirem marketing. [thumbsup]



Polako dolazi vrijeme kad treba reći ovoj bandi na vlasti i bankarskom lobiju dosta. Rate nekim građanima su od uzimanja kredita do sad porasle blizu 50% a banke nikad bolje nisu radile. I tko tu koga? Palice u ruke i udriiiiiiiiiiiiii.

je li možda netko nekoga puškom tjerao da uzme kredit? Je li cijev bila prislonjena uz sljepoočnicu prilikom potpisivanja ugovora u poslovnici Banke? – Nije.

Svatko tko se zadužio uz promjenjivu kamatnu stopu sam je to odabrao. A svatko je znao što to znači i valutna klauzula… (oni koji ne znaju – molimo Boga da neće kroz narednih 2-3 godine saznati)

Ako je netko kriv možda onima koji nisu uzeli kredit radi života iznad svojih mogućnosti (ovi prvi dobit će što su zaslužili…) nego radi "spajanja kraja sa krajem", to nije stvar Banke – ti ljudi se trebaju obratiti na neke druge adrese… od kojih na neke je zabranjeno okupljanje i sl… ali to nije stvar Banke.

Rata porasla 50 %??

Ljudi Božji, pa što mislite koliko će poskupjeti rate kada/ako dođe do devalavacije kune? Zahvalimo Bogu na Rohatinskom, čovjeka bi trebalo proglasiti svecom i mučenikom – drži cijelu Državu na svojim leđima, pitanje koliko će izdržati.

O ovakvim stvarima treba misliti prije nego se uzme kredit – sad je kasno.

Uzeti onako precijenjene nekretnine (ZG), na kredit, uz promjenjivu kamatnu stopu, vezanu za stranu valutu… to je rizik neusporedivo mnogo veći nego je bio kupiti CROBEX na ATH, a opet su to napravile mase ljudi, kao i što se tiče kupnje dionica… to je ono "disperzija odgovornosti", vidi čovjek "svi to rade, pa mogu i ja…", bez da ima pojma da skače u bunar "za njima svima".

Tko je tu kriv…, tko je kriv za neobrazovanje ljudi o osnovama financija, kako voditi osobne/obiteljske financije (sjeća li se tko nečega sličnog u svom obrazovanju, ili prilikom promjene društveno-gospodarskog uređenja je li Vlada plaćala ljudima kakve tečajeve iz navedene tematike kako bi nadoknadili svoje neznanje izlaskom iz jednog drugačijeg sustava…??) i tko će time biti kriv ljudima koji budu otplaćivali tuđe kredite, pa onima koji zbog vlastitog neznanja jučer prilikom podizanja kredita sutra budu napuštali svoje domove kao beskućnici…, ili onima koji budu prisiljeni prodati vlastitim radom (za keš) stečenu nekretninu za 50 % kupovne vrijednosti…

Banka ne može biti kriva za ništa od toga. Najviše što može napraviti je dogovoriti neko refinanciranje, uz poček čak neki razumni… zajedničku otplatu sa solidarnim sudužnicima… ili oduzeti nekretninu ako se tako dogovorite a Vas recimo privremeno ostaviti kao podstanara uz neku razumnu rentu, koja će vam možda biti povoljnija nego rata kredita… ima puno načina kako se teoretski može Klijentu stvarno i izaći u susret.

Za sve probleme vezane za osobni životni standard, zaposlenost, uvjete rada… makroekonomsko okruženje koje oblikuje svu tu realnost koja Vas okružuje, morate se obratiti na neke druge adrese.

Ne može jedno privatno poduzeće sa kojim ste svjesno odlučili poslovati biti "krivo"/odgovorno za ičiju sudbinu. Ali uvijek može pokušati izaći u susret, naravno.
[/quote]

Poanta mog posta je bila ta da banke rade što ih volja i da nema podloge za podizanje kamata. Love u mutnom, opet. Profit koje banke ostvaruju će u 2009 opet biti u porastu, pa ja tebe pitam preko čijih leđa?
A ovo zadnje ti ne stoji jer se u Hrvatskoj nedavno dogodio "bailout" banaka na račun poreznih obveznika kao što smo ja i ti (garancija za depozite) a profit ide samo bankama. Slično kao i u USA.
Vlast ne stoji iza svojih građana i ne radi ništa u njihovu korist a to bi im trebao biti posao. Ono što ne valja treba promijeniti.


U etiopiji prilično često. Ostale afričke zemlje isto tako. Ni u puno azijskih nije bolje. Ni južna amerika nije bajna. A i u europi ima gorih od nas… čemu to pljuvanje po našim političarima? Da, katastrofalni su, znam. Slažem se. Ali naravno da su katastrofalni kad su političari. Ni vani nije ništa bolje. To je definicija posla, ljudska priroda. Mlate tuđim k…m za navodno tuđe dobro. Jedino poboljšanje bi bilo da im prestanemo davat naše novce. Al izgleda da se većina s tim ne slaže…

Super, aj odi zivjeti u etiopiju i afriku. Imas komp, imas pristup netu, sumnjam da je tako u Africi…

Btw, nije pljuvanje vec iznosenje cinjenica.

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/4339/Hrvatska-duplo-vise-zaduzena-od-bivse-Jugoslavije.html
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/4331/Zagrebacka-banka-podize-kamate-na-kredite.html

ja tu ne vidim problem – fala bogu da ljudi žive u svojem. ali, sudeći po tim statistikama, kod ovih zapadnih zemalja nije takva situacija. ima dosta podstanarstva, ali je to sve uređeno (zakonodavstvo, praksa …).

bilo je i nekakvih rasprava na u temu, pa je, kao, negativnost te naše situacije da je dosta kapitala zapravo zarobljeno u tim nekretninama – ljudi imaju vrijednost, ali se taj dio bogatstva ne vrti i ne oplođuje, ne stvara nikakvu novu vrijednost.

uglavnom: normalno je da ljudi žele imati svoj stan/kuću, ali nije to nešto što ti država može ili treba garantirati. može se živjeti i u podstanarstvu – pod uvjetom da možeš unajmiti stan na više godina, sam si ga urediti itd.

Sto se tice drustvenih stanova, to je ipak sklizak teren. Nisam siguran da ti stanovi nisu bili (vec) otplaceni. No ako cemo pravo, to je bila ispravna odluka. Ajmo to usporediti sa HT koji je prodan Nijemcima, pa opet nama. Moram li te podsjetiti da su prikljucci bili od 500-2000 DM – znaci ljudi su opet kupili nesto sto su vec platili? No dobro, ajde to nije nasa tema.

Stvar je u tome da ja odbijam "argumente" tipa tako je i vani – pa to vam prodaju za benzin, troskove itd, a ne pitaju se koliko su nuzni troskovi vani. Toliko je to tupljeno raji da sada i ona to pise po forumu kao dogmu. Nazalost…..

Sto se tice podstanarstva, tu si u pravu. Tako je definitivno recimo u Svicarskoj – dobijes stan na koristenje, a ako odlazis moras ga ostaviti u stanju kakvom si ga nasao. No postavlja se pitanje standarda.

E sad, zasto ljudi su kupovali stanove – pa ako je iznajmljivanje bilo 2500 kn, zasto ne bi digli kredit na 3500 i kupili stan? Nisu svi imali srece pa da su im roditelji osigurali stan, auto i posao… ne biste vjerovali…

Gdje ja vidim problem u svemu tome? U tome da su se lobiji zalagali za napumpavanja cijena. Primjer Zgb. Dok u cijeloj Europi se gradovi decentraliziraju (satelitski gradovi) i gradi se infrastruktura (vlak, metro, bla bla) kako bi ljudi mogli kupiti zivotni prostor izvan grada po dostupnim cijenama kod nas se nije ucinilo nista po tom pitanju. Naprotiv, g. Banderas je imao divnu ideju povuc tramvaj do Horvata??????

Covjece, nasim novcima upravlja tako – dobro da nije dosao na ideju povuc tramvaj do Karlovca!? Nadalje, u Sesvetama je izgradjeno naselje bez ikakve prometne strukture (jednotracna cesta), pa ce se valjda poslije siriti cesta…. i da ne nabrajam (a Zagreb je trenutno zaduzeniji od bivse Yu).

Zasto to pisem? Zato sto je onemoguceno "onako kako je u Europi" zahvaljujuci lopovluku i grijeha struktura (daleko od toga da ja amnestiram ovce koji su dizali kredit u iznosu vlastite place i sad u cudu gledaju!).

I to sto netko kaze, "Je al oni su vam takvi svi", za mene je neprihvatljivo. To je klasicni hrvatski podanicki sindrom, usput bacajuci "krivnju" na nase hrvatske ovcice koji su se sada nasle pred zidom. No, jesu li oni iskljucivi krivci?

PS. imam jos pokoje pitanje za Konana: Koliko su kamate na stambeni kredit u Etiopiji, u cijeloj Africi?

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje


Poanta mog posta je bila ta da banke rade što ih volja i da nema podloge za podizanje kamata. Love u mutnom, opet. Profit koje banke ostvaruju će u 2009 opet biti u porastu, pa ja tebe pitam preko čijih leđa?
A ovo zadnje ti ne stoji jer se u Hrvatskoj nedavno dogodio "bailout" banaka na račun poreznih obveznika kao što smo ja i ti (garancija za depozite) a profit ide samo bankama. Slično kao i u USA.
Vlast ne stoji iza svojih građana i ne radi ništa u njihovu korist a to bi im trebao biti posao. Ono što ne valja treba promijeniti.

Upravo tako. Braniti financijsku i drzavnu strukturu moze jedino onaj koji je usko vezan uz nju i zivi od magle koju prodaju banke, mos mislit, jadne pritisnute ziborom liborom haborom majmunborom i slicno.

Mi smo definitivno genijalci. Imamo veliki dug, svi smo prezaduzeni, davanja su nam medju najvecima u Europi. Pa kako jos mozemo izvuci pare od bijednika?

Hmmm, recimo ovako. Zagrabit cemo u mirovinske fondove, posuditi novce od nasih gradjana da bi platili dugove. A valjda ce to neko jednoga dana platiti… ako ne, hmmm, sto onda?

(genijalac xy): premijeru, pa uvijek mozemo reci "gledajte tako vam je i vani, i vani su krahirali fondovi".

Joj, nije nam dosta… a nis, bankama ionak ne mozemo nista, pa cemo blagosloviti povisivanje ionako bezobrazno visokih kamata, a nama ce banke zauzvrat kupiti nesto nasih obveznica, naravno ne svojim novcem vec novcem bijednika kojim vladamo.

Ma genijalno! [thumbsup]

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje


Posejdon u Otvorenom [smiley]

Kako li si me samo prepoznao! [thumbsup]

Hvala na pažnji. [wink]

La vita e bella!

New Report

Close