Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Procitao sam prije par mjeseci jedan zanimljiv tekst kojeg sam se odmah sjetio citajuci ovu Vasu raspru! Nije bas direktno vezano, ali provlace se zgodne paralele…

Neki zanimljive dijelovi, a tko hoce moze procitat cijeli,samo je par kartica dugacko!

Take, for example, the recent celebrated documentary on the financial crisis, Inside Job, which blames the crisis on the malfeasance and dishonesty of bankers and the incompetence of regulators. Although it is morally satisfying, the film naively overlooks the fact that
Humans have always been dishonest and regulators have always been behind the curve. The only diference this time around was the unprecedented magnitude of the hidden risks and a misunderstanding of the statistical properties of the system.

Humans must try to resist the illusion of control
Complex systems that have artificially suppressed volatility tend to become extremely fragile, while at the same time exhibiting no visible risks. In fact, they tend to be too calm and exhibit minimal variability as silent risks accumulate beneath the surface. Although the stated intention of political leaders and economic policymakers is to stabilize the system by inhibiting fluctuations, the result tends to be the opposite

Zavrsna recenica uz koju bi i ja digao svoj glas za slobodu bez granica!
Anarhija all over bascarsija!!!!

There is no freedom without noise—and no stability without volatility.

Da ja nisam primitivac mozda sam mogao nesto i sam napisati, ali eto sta cete mi intelektualnu uskraciti citiramo…..


Zavrsna recenica uz koju bi i ja digao svoj glas za slobodu bez granica!
Anarhija all over bascarsija!!!!

There is no freedom without noise—and no stability without volatility.

Da ja nisam primitivac mozda sam mogao nesto i sam napisati, ali eto sta cete mi intelektualnu uskraciti citiramo…..


Tako je spartanče moj!
Dali smo im kulturu, dali smo im znanost, dali smo im sport, dali smo im demokraciju… sad ćemo im dati i anarhiju. Pripreme su već u tijeku.

nikome vas dva ništa niste dali…….nemojte si ništa utvarati rekao bi ćiro…….lupetate bez veze….i to što predlažete nema veze s mozgom……..najbolje da odselite na pusti otok pa se usrećite…..a i nas ostale…..

uostalom to što vi predlažete smo imali sa sanaderom….a vidim i u nogometu se razmahalo……haha



Covjek je slobodan kad je njegova sloboda ogranicena.

Govori u svoje ime.
Nemamo više o čemu raspravljat. Molim te nemoj više citirati moje postove.
[/quote]

Mislio sam da si obrazovaniji. Ali ocito nisi. Govorio sam o pojmu negativne slobode.

Ako si apsolutno slobodan tada nisi slobodan. To je prirodno stanje. To je homo homini lupus. Iliti covjek je covjeku vuk. Iliti nema slobode jer su SVI "slobodni" ciniti sto ih je volja. Kada ne postoji ogranicavajuci faktor (drzava sa svojim regulatornim i represivnim tjelima u ime zakona) tada nema ni slobode.

GRANICA MOJE SLOBODE JE TVOJA SLOBODA!

Dakle, ako se moja sloboda siri tada se tvoja suzava i obratno. Kad ti djelujes za zadovoljenje svojih interesa odnosno volje i pritom ugrozavas moju slobodu tada prestaje tvoja sloboda, tada ulazis u sferu zlocina. Dakle, nisi slobodan oduzeti nekom zivot iako je prema kriterijima apsolutne slobode (prirodnog stanja) to dopustivo. Jer time ugrozavas tudju slobodu, konkretno na zivot. Ako zelis seksualni odnos ne mozes nekoga prisiliti na isti ako on/ona ne zeli jer time ugrozavas njegovu slobodu. I tako dalje, i tako dalje…

To je OGRANICENJE SLOBODE COVJEKA I TIME SLOBODA DOLAZI DO IZRAZAJA.

To je klasicno nacelo liberalizma. O tome je govorio John Stuart Mill. O tome je govorio i najdetaljnije razradio Isiah Berlin u "Cetiri eseja o slobodi". O tome su govorili (dakako drugacije) Locke i Hobbes. O tome govori Kant. Pojmom slobode su se najvise bavili liberali. O tome su govorili i Rawls i Nozick. Dakako, o tome govori i Hannah Arendt. Proguglaj si ove teoreticare a mozes i nesto procitati. Proguglaj si pojam pozitivne i negativne slobode. Prvim guglanjem sam dosao do ovog linka. Nije na engleskom pa ce i onima koji se prvi put susrecu biti lakse za razumjeti, ako razumiju srpski. http://www.fpn.bg.ac.rs/wp-content/uploads/2010/05/6-Doc.-dr-Slavi%C5%A1a-Orlovi%C4%87-Razli%C4%8Dito-shvatanje-slobode-u-politi%C4%8Dkoj-teoriji.pdf

Ima puno tekstova i radova na hrvatskom a da ne govorim na engleskom.

Ja cu odgovoriti na postavljeno pitanje. Nije moguca apsolutna sloboda trzista i nikada nece biti. Trziste nikada nece biti toliko slobodno da se moze samo od sebe urusiti. Ogranicenje slobode trzista je njegova potpuna sloboda. Trziste je stvoreno radi covjeka a ne covjek radi trzsita. Nije i nikada nece biti toliko "slobodno" da moze unistiti sustav i ljudske zivote i njihova prava i slobode. Nikada!

P.S. Ne moramo vise raspravljati. Za raspravu treba biti dorastao, ne prepametan.

Pozdrav

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti


nikome vas dva ništa niste dali…….nemojte si ništa utvarati rekao bi ćiro…….lupetate bez veze….i to što predlažete nema veze s mozgom……..najbolje da odselite na pusti otok pa se usrećite…..a i nas ostale…..

uostalom to što vi predlažete smo imali sa sanaderom….a vidim i u nogometu se razmahalo……haha


ak ćeš sad stalno bit ovak neurozan dok zlato pada, neću se više družit s tobom. [undecid]

http://www.poslovni.hr/vijesti/banke-s-drzavnim-novcem-ulaze-u-opaki-zacarani-krug-192244.aspx

"….Cilj ove akcije pokrenute od strane njemačke kancelarke Angele Merkel i njezinih europskih kolega jest zaustavljanje erozije nepovjerenja u sposobnost nekih zemalja da otplate svoje dugove…."

smijem se, a plakao bi..

nekih zemalja? erozija nepovjerenja?
cccccc

povjerenja u mogućnost otplate dugova i ne može biti, kad se dugovi ne mogu vraćati. taj dio je jasan. dakle, eu parlamentarci predlažu masovno bezočno laganje, za opću dobrobit.
carica je gola, and it aint a pretty sight (upravo sam zamislio, odma moram jeger drmnut)

mene samo zanima, koliko je glupana među tim europarlamentarcima po defaultu, a koliko ih se samo pravi glupima za dobar honorar?

I POŠTENOG čovjeka možete potkupiti, samo morate POŠTENO i platiti...



nikome vas dva ništa niste dali…….nemojte si ništa utvarati rekao bi ćiro…….lupetate bez veze….i to što predlažete nema veze s mozgom……..najbolje da odselite na pusti otok pa se usrećite…..a i nas ostale…..

uostalom to što vi predlažete smo imali sa sanaderom….a vidim i u nogometu se razmahalo……haha


ak ćeš sad stalno bit ovak neurozan dok zlato pada, neću se više družit s tobom. [undecid]
[/quote]

joj daj ne šizi bez veze ……..vidiš da nam deflacija ide na ruku……..nego si ti izgleda na krivoj strani trenutno……
…..umjesto da se provodiš kao ivka i zarađuješ na padu na zse [lol]


jasan. dakle, eu parlamentarci predlažu masovno bezočno laganje, za opću dobrobit.
mene samo zanima, koliko je glupana među tim europarlamentarcima po defaultu, a koliko ih se samo pravi glupima za dobar honorar?

7000 eura plaće….. plus troškovi ureda …..plus par somova na mobitel……plus hotelski smještaj……plus prijevoz……plus topli obrok……plus plaćene sobarice i prezervativi…….te prilično poglupe isti čas
[smiley]

101% sam square već 10 dana.
ne vjerujem angeli ni koliko je mogu bacit, a prijatelje silvia i georgea su mi makli.
nema smisla sam na vjetrenjaču. kupit ću eurusd na 0,8925 a kako je krenuo neću ni čekat dugo.


101% sam square već 10 dana.
ne vjerujem angeli ni koliko je mogu bacit, a prijatelje silvia i georgea su mi makli.
nema smisla sam na vjetrenjaču. kupit ću eurusd na 0,8925 a kako je krenuo neću ni čekat dugo.

Kolega "do you have a square to spare"
Vaš link

Želite privući pažnju MMF-a? Udarite na neovisnost središnje banke!

Međunarodni monetarni fond izrazio je u četvrtak zabrinutost zbog planova mađarske vlade da ograniči neovisnost svoje središnje banke, u času kada ta ustanova razmišlja o pozajmici toj zemlji.

"Pomno proučavamo nedavne prijedloge zakona u vezi sa središnjom bankom i smanjenje njezine neovisnosti bio bi velik razlog za zabrinutost", rekao je na tiskovnoj konferenciji u Washingtonu glasnogovornik fonda David Hawley.

Konzervativna vlada premijera Viktora Orbana iznijela je u srijedu prijedlog izmjene ustava po kojemu bi se središnja banka (MNB) pripojila agenciji za nadzor financijskih ustanova (PSZAF) koja je u nadležnosti vlade a predvode je osobe bliske Orbanu. Guverner središnje banke Andras Simor u četvrtak je u razgovoru za informativnu internetsku stranicu Index osudio "vladino potpuno preuzimanje nadzora nad središnjom bankom".

Mađarska je u studenome zatražila pozajmicu od MMF-a, o čemu su u u utorak u Budimpešti počeli pretpregovori.
Državni tajnik blizak premijeru, Mihaly Varga rekao je u utorak da vlada razmišlja o tome da zatraži financijsku pomoć od MMF-a u iznosu od 15 do 20 milijarda dolara.

O ovome bi se trebalo i u RH razmišljati. Mađari su stalno tri koraka ispred nas u nekim razmišljanjima. Bojim se da nema oporavka dok se institucije poput HNB, institucije poput INE (barem u dijelu u kojem smo još vasnici) te bankarskog sektora ne stave pod kontrolu države. Bez kontrole ova tri indirektna vladara RH i raznoraznim terorijama uvijek prisutnih gospodarskih analititčara o rastu BDP su priče za malu djecu i ostale naivce koji gutaju bajke iz hrvatskog tiska. [angry]


Mađari su stalno tri koraka ispred nas u nekim razmišljanjima.

Tu si u potpuno u pravu.
Nama je ostalo još 2-3 koraka do provalije, a mađari su već dobro zakoračili u nju.

New Report

Close