Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

U etiopiji prilično često. Ostale afričke zemlje isto tako. Ni u puno azijskih nije bolje. Ni južna amerika nije bajna. A i u europi ima gorih od nas… čemu to pljuvanje po našim političarima? Da, katastrofalni su, znam. Slažem se. Ali naravno da su katastrofalni kad su političari. Ni vani nije ništa bolje. To je definicija posla, ljudska priroda. Mlate tuđim k…m za navodno tuđe dobro. Jedino poboljšanje bi bilo da im prestanemo davat naše novce. Al izgleda da se većina s tim ne slaže…

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


Nisam pobornik zabrana, ali argumenti ceha trgovaca su žalosno smiješni – zar netko stvarno vjeruje da će trgovcima past promet 15% zbog zabrane rada nedjeljom!? 7,000 ljudi bez posla? [huh]

Možda im neće toliko opasti promet ali će opasti broj zaposlenih sigurno. S druge strane ovaj Zakon će pasti na Ustavnom sudu, a do tad će mnogi mali obrtnici (trgovci) propasti i teško će im biti ponovno pokrenuti posao (često su u takvim obrtima uključene cijele obitelji). Sličan debilni scenarij je bio ovo ljeto, kad su stavili van snage zakon/pravilnik o radnom vremenu trgovina jer su u Vladi tek krajem sezone shvatili kakvu su debilanu napravili. Treba pustiti ljude da rade, a nek raznorazne inspekcije samo rade svoj posao i svi će biti zadovoljni. [bye]

Tako je, promet im vjerovatno nece pasti toliko, jer neke stvari ipak moras kupit. Niti ce morat otpustit 15% ljudi, jer ce im se malo povecat guzva ostalim danima pa ce morat imat malo vise ljudi na blagajni ostalim danima. Nezgodno je jedino ako se naguzva u subotu, kad ionako radi veci broj ljudi. Kupci ce malo duze cekat u redovima.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Tuna, nemoj pusiti retoriku politicara. Evo da ja postavim protupitanje:

koliko je vani normalno da ti hrana i rezije jedva pokrivaju kucni budget?

evo, grubo ti je otpilio Conan. na dosta mjesta je tako, pa je onda valjda i normalno, ali to naravno nije prihvatljivo! ali ne bih ja to vezao uz ovo sa stanovima.

ako pušim retoriku političara, onda toga nisam svjestan. prije koji mjesc je bila po novinama nekakva statistika koliko postotak ljudi ima svoje stanove/kuće, pa smo mi u HR bili pri vrhu ljestvice. i to zahvaljujući političarima – jer su dali raji društvene stanove po bagatela cijenama u otkup. to je valjda kompenzacija za privatizacijsku pljačku, pa da ljudi budu kuš.

ja tu ne vidim problem – fala bogu da ljudi žive u svojem. ali, sudeći po tim statistikama, kod ovih zapadnih zemalja nije takva situacija. ima dosta podstanarstva, ali je to sve uređeno (zakonodavstvo, praksa …).

bilo je i nekakvih rasprava na u temu, pa je, kao, negativnost te naše situacije da je dosta kapitala zapravo zarobljeno u tim nekretninama – ljudi imaju vrijednost, ali se taj dio bogatstva ne vrti i ne oplođuje, ne stvara nikakvu novu vrijednost.

uglavnom: normalno je da ljudi žele imati svoj stan/kuću, ali nije to nešto što ti država može ili treba garantirati. može se živjeti i u podstanarstvu – pod uvjetom da možeš unajmiti stan na više godina, sam si ga urediti itd.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

Tuna, nemoj pusiti retoriku politicara. Evo da ja postavim protupitanje:

koliko je vani normalno da ti hrana i rezije jedva pokrivaju kucni budget?

meni kućni budžet jedva pokrije dionice, a kamo li hranu i režije. [angry]

I'LL BE BACK


meni kućni budžet jedva pokrije dionice, a kamo li hranu i režije. [angry]

pravi investitor ne mora niti jesti niti piti dok traje kriza, a spavanje na klupi u parku (ili na glavnom kolodvoru) mu je gušt! [lol]

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch


uglavnom: normalno je da ljudi žele imati svoj stan/kuću, ali nije to nešto što ti država može ili treba garantirati. može se živjeti i u podstanarstvu – pod uvjetom da možeš unajmiti stan na više godina, sam si ga urediti itd.

ma kapitalizam sucks. Prije ti je država dala stan/kuću i svima jednako. Radio ne radio. A sad se tu moraš jebat s nekakvim dionicama ak oćeš imat veće felge. [angry]

I'LL BE BACK

Nije bitno jel si vlasnik stana ili ga iznajmljujes (manje-vise)… Bitno je u konacnici koliko ima kvadrata po glavi stanovnika i da li je tu u srazmjeru sa ekonomskom razvijenoscu zemlje.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."



meni kućni budžet jedva pokrije dionice, a kamo li hranu i režije. [angry]

pravi investitor ne mora niti jesti niti piti dok traje kriza, a spavanje na klupi u parku (ili na glavnom kolodvoru) mu je gušt! [lol]
[/quote]

pa kaj vi jedete?[undecid] ja sam na UN dijeti. Svaki dan mi je vodeni dan. s malo hmelja

I'LL BE BACK

Ja mudro zadnjih godina nabacujem po bar jedan kg godisnje. Nikad se nezna. Kile kod muskarca su kao godovi kod drveta. Sto je bolja godina, god je veci.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

investitor stariji početnik (taj sam) uvijek ima zalihe konzervi za 20 mjeseci (Graham, Inteligentni investitor, str. 429, paragraf 4).

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

Znate kaj meni nije jasno kod tih americkih kuca… Cijelo vrijeme se kunu da zele omogucit ljudima da kupe kuce (pa su u toj svojoj zelji napucali cijene kuca u nebesa), a sad kad su konacno cijene kuca postale pristupacne, rade sve da dignu cijenu. Go figure.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

New Report

Close