Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

mene zanima kad će Lynx pozvati na rusenje najbolesnijeg i najrepresivnijeg režima od svih.onog di žene nemaju pravo glasa, ne smiju izaći na ulicu, ne smiju voziti, di nema slobodnih izbora, onog u Saudijskoj Arabiji? [huh]

Frankly my dear, I don't give a damn!

dam se kladiti kad bi kolega lynx krenuo nabrajati tri razloga zbog kojih treba rušiti režim u Saudi arabiji da bi zapeo na trećem………… ko Rick Perry…..

[wink]


dam se kladiti kad bi kolega lynx krenuo nabrajati tri razloga zbog kojih treba rušiti režim u Saudi arabiji da bi zapeo na trećem………… ko Rick Perry…..

[wink]


Don’t mess with Texas.

Evo mali insajd sa njemačke strane… čisto da vidite who is who i kako je BANDA opkolila svakog normalnog čovjeka u svakoj državi sa svih strana u ovom monetarnom fiat smeću. Normalnog čovjeka koji želi raditi, podizati djecu, štedjeti za starost i dostojanstveno otići.

ECB, korumpirane vlade, EU govnari, banke i bančice diljem svijeta, razni tajkuni i korporacije … svi su im u džepu i sad im zavrću jaja, zaustavljaju likvidnost dok se šupci klanjaju zlatnoj teladi i caru koji je gol.

BANDA ima dozvolu za štampanje i život na tuđi račun i neće se toga odreći sve dok krv ne poteče pred njihovim vratima. A prije toga će biti krvi do koljena svud okolo…

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.


Nouriel Roubini: EFSF je gubitak vremena, u deflaciji leži rješenje dužničke krize

Najjača poluga – deflacija!
Kako je postići – cijenu nafte vezati za plin a ne obrnuto!
To bi zančilo barel cca 45 dolara!

Moj savjet Hrvatskoj – za gospodarski rast i zapošljavanje ureditte cijene nafte, plina, struje, vode…..Ostavite gospodarstvu 4-5 milijardi kuna godišnje i paralelno smanjujte ostala opterećenje.
To je najbolja šok terapija jer ne traži nikakve izmjene u zakonodavstvu, a djeluje trenutno!
Azitromicin za gospodarstvo!



Nouriel Roubini: EFSF je gubitak vremena, u deflaciji leži rješenje dužničke krize

Najjača poluga – deflacija!
Kako je postići – cijenu nafte vezati za plin a ne obrnuto!
To bi zančilo barel cca 45 dolara!

Moj savjet Hrvatskoj – za gospodarski rast i zapošljavanje ureditte cijene nafte, plina, struje, vode…..Ostavite gospodarstvu 4-5 milijardi kuna godišnje i paralelno smanjujte ostala opterećenje.
To je najbolja šok terapija jer ne traži nikakve izmjene u zakonodavstvu, a djeluje trenutno!
Azitromicin za gospodarstvo!
[/quote]

Odlicna ideja i usporedba s azitromicinom! Naime, azitromicin pobije SVE zive bakterije u organizmu pa i one koje su nam korisne i bez kojih se ne moze, tako da ga nije pametno koristiti previse i precesto jer moze dovesti do vrlo nezeljenih nuspojava. Samim time Vam je jasno koliko je zdrava deflacija za oporavak gospodarstva.



Nouriel Roubini: EFSF je gubitak vremena, u deflaciji leži rješenje dužničke krize

Najjača poluga – deflacija!
Kako je postići – cijenu nafte vezati za plin a ne obrnuto!
To bi zančilo barel cca 45 dolara!

Moj savjet Hrvatskoj – za gospodarski rast i zapošljavanje ureditte cijene nafte, plina, struje, vode…..Ostavite gospodarstvu 4-5 milijardi kuna godišnje i paralelno smanjujte ostala opterećenje.
To je najbolja šok terapija jer ne traži nikakve izmjene u zakonodavstvu, a djeluje trenutno!
Azitromicin za gospodarstvo!
[/quote]
NIje mi jasno ovo vezivanje cijena!

Ok povežete cijenu tj smanjite cijenu sirovina(inputa) i time imate manje cijene. Ok vrlo jednostavno i jasno. Ali, zbog sve veće vrijednosti novca a manje vrijednosti proizvoda, rada(ako nadnice nisu fiksne), povrata na investiciju – poništavate investiciju i potrošnju! Ljudi i firme odluče više držati novac nego ulagati, razvijati, investirati pošto im je to jednostavno isplativije i ima većo povrat! Time Vam raste nezaposlenost i daljnji tijek događaja znate… deflacija se uvijek veže za depresije… Ukupna agregatna potražnja pada!! Znam da zvuči ok, smanjimo cijenu osnovnih sirovina i voila! Ali neće Vam potrošnja porasti jer će se upravo smanjiti zbog veće isplativosti držanja novca!
MOj bi prijedlog bila klasika – devaluacija kune! Smanjiti vrijednost kune za 20 posto, postati atraktivniji izvoznik, smanjiti uvoz smanjivanjem kupovne moći! Jasno, najednom će GDP trpiti i zapošljavanje ali na dugi rok ne! Devaluacijom su Mexico, Argentina, i Tajland riješili svoje tadašnje probleme(80te i 90 te)!
Smanjivanjem deficita tekućeg računa bilance plaćanja Hrvatska bi se i lakše zaduživala vani(putem obveznica uz manj u premiju jer zdravija bilanca bi smanjila i premiju). To bi zaduženje onda trebalo provesti u investicije i razvoj, obrazovanje. Dobije se kompetitivna prednost pred regijom i onda kada izvozom valuta raste onda bi imali i opravdanje visoke i jake valute(izvoz value added proizvoda).

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

ovo je jako zanimljivo….

http://politikaplus.com/novost/45987/angela-merkel-europa-u-najtezoj-krizi-od-ii-svjetskog-rata

Kad sava, roubini, krugman i drugi krenu pozitivno pričati o deflaciji, vrijeme je da je se ja, kao valjda jedini iskreni ljubitelj deflacije ovdje, javno odreknem. [bye]

popiješ dva jogurta nakon deflacije i bakterije su opet ok.

prijeđi ti k nama u tabor hiperinflacije……i nakrcaj se bakrom i prešsom [wink]
nema deflacije dok je ben živ [lol]


Kad sava, roubini, krugman i drugi krenu pozitivno pričati o deflaciji, vrijeme je da je se ja, kao valjda jedini iskreni ljubitelj deflacije ovdje, javno odreknem. [bye]

popiješ dva jogurta nakon deflacije i bakterije su opet ok.

Najbolje, najefikasnije, najbrže, najpoštenije ….. rasterećenje gospodarstva se može postići plinomjerima, strujomjerima, vodomjerima……Što više proizvodiš više se rasterećuješ!
I koliko bi birokrata u raznim Upravama i Agencijama ostalo bez posl…dakle rasterećuješ i državni aparat. Dakle to što ja predlažem je tehnokratski pristup s vrlo velikim učinkom i vrlo brzim djelovanjem.

Ciljana sektorska deflacija ne mora imati deflatoran učinak u cjelini.

Ali inače najjači deflatorni učinak je u tehnološkom napretku – to je teško izbjeći ukoliko investicijama ne pratiš te trendove.

Glede cijene nafte – HR bi cijene nafte i plina trebala dovesti u korelaciju s npr cijenama plina na Henry Hubu.
Prije ili kasnije to će biti referentna točka – a bolje što prije.
A gospodarstvo usmjeriti na plin i to petom brzinom!



Kad sava, roubini, krugman i drugi krenu pozitivno pričati o deflaciji, vrijeme je da je se ja, kao valjda jedini iskreni ljubitelj deflacije ovdje, javno odreknem. [bye]

popiješ dva jogurta nakon deflacije i bakterije su opet ok.

Najbolje, najefikasnije, najbrže, najpoštenije ….. rasterećenje gospodarstva se može postići plinomjerima, strujomjerima, vodomjerima……Što više proizvodiš više se rasterećuješ!
I koliko bi birokrata u raznim Upravama i Agencijama ostalo bez posl…dakle rasterećuješ i državni aparat. Dakle to što ja predlažem je tehnokratski pristup s vrlo velikim učinkom i vrlo brzim djelovanjem.

Ciljana sektorska deflacija ne mora imati deflatoran učinak u cjelini.

Ali inače najjači deflatorni učinak je u tehnološkom napretku – to je teško izbjeći ukoliko investicijama ne pratiš te trendove.

Glede cijene nafte – HR bi cijene nafte i plina trebala dovesti u korelaciju s npr cijenama plina na Henry Hubu.
Prije ili kasnije to će biti referentna točka – a bolje što prije.
A gospodarstvo usmjeriti na plin i to petom brzinom!

[/quote]
To je već zanimljivo [proud] Ali ako već idemo u investicije ajmo napraviti i veći i dugotrajniji investicijski skok – na renewable-se! CSP i PV mi se čini kao prekrasan projekt za naše otoke i primorje sa navjerovatnom količinom sunčanih sati – naravno uz strogu kontrolu i lokacije! Sada su investicije po cijeni visoke ali i na dugi rok isplative a masivnom prilasku na svjetskoj razini istim izvorima – mislim da su uzasno dobar fundamnet za razvoj!

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

New Report

Close