Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ŽELJKO ROHATINSKI, guverner Hrvatske narodne banke, ipak je odlučio da će se kandidirati na parlamentarnim izborima! "Mislio sam da za politiku nisam pozvan jer mi se ne sviđa puno toga što se zbiva u tim vodama, ali sam se predomislio. Mislim da u politici mogu puno toga napraviti i zato ću izaći na izbore", izjavio je Rohatinski za HTV-ov Dnevnik 3.

Podsjećamo, Rohatinski je do sada u više navrata demantirao nagađanja da se planira kandidirati na parlamentarnim izborima. Zadnji put je opovrgnuo svoje političke ambicije opovrgnuo prije dvadesetak dana, kada je izjavio: "Zar vam ja izgledam kao netko tko jedno priča, a drugo radi? Ja sam već u nekoliko navrata rekao, a to sada i ponavljam, da nemam nikakve političke ambicije. Definitivno se neću kandidirati na predstojećim parlamentarnim izborima".

Rohatinski ne želi dati ostavku zbog šurovanja s Todorićem

Vrlo je indikativno da je Rohatinski svoju odluku o kandidaturi na izborima odlučio objaviti upravo dok ga potresa afera koja je dovela u pitanje njegov integritet kao šefa HNB-a. Podsjećamo, otkriveno je da Rohatinski živi u kući koju je kupio novcem Ivice Todorića! Todorićev Agrokor je, naime, za više od 2 milijuna kuna otkupio gubitašku firmu guvernerove supruge, u čijem vlasništvu je bila i kuća na Bukovcu u kojoj Rohatinski živi. Novac koji su dobili od prodaje firme bračni par Rohatinski iskoristio je da ponovo otkupi kuću.

Mnogi su se zapitali što je Todorić od Rohatinskog dobio (ili tek treba dobiti) zauzvrat, prisjećajući se i kako je guverner nedavno iz rezervi HNB-a otpustio 800 milijuna eura bez konzultacija s Vladom, što najviše ide na ruku Todoriću i sličnim velikim poduzetnicima. Isto je i s monetarnom politikom guvernera Rohatinskog održavanja snažne kune prema euru, koja također doprinosi poslovnim rezultatima Agrokora. No, Rohatinski usprkos svemu kaže da ne vidi razlog za podnošenje ostavke.

If I go there will be trouble, an' if I stay it will be double, so you got to let me know, should I stay or should I go

Paušalan i bezvezan tekst. [bye]

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!



http://www.businessinsider.com/can-you-guess-which-eurozone-country-has-the-highest-gdp-growth-2011-8
a otkad ja to govorim, there is no government like no government. [smiley]

Zanimljivo je kako neki ekonomisit stalno traže nekakve nebulozne korelacije da bi potvrdili svoje prognoze i stavove. Kako mogu empirijski dokazati da je rastu Belgiji rezultat nepostojanja vlade? Uostalom, iako nisam deteljno upućen, siguran sam da administracija postoji i obavljaju svoj posao. Ovakvi tekstovi samo služe određenim ljudima da potvrđuju neke stavove koje su se unaprijed, a priori, prihvatili.
[/quote]
Piše u članku, dok ostatak EU reže državnu potrošnju i time rast BDP-a, u Belgiji nema tko donijet odluke o smanjenju proračuna nego se samo obavljaju tehnički poslovi.


dok ostatak EU reže državnu potrošnju i time rast BDP-a

James Knox [thumbsup]

Nisam vjerovao sto si napisao. I pritom si ti dao link. Dakako, s drugom svrhom. Sad postajem optimist. Ima nade. Jos da Lynxa uvjerimo [wink]

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti



dok ostatak EU reže državnu potrošnju i time rast BDP-a

James Knox [thumbsup]

Nisam vjerovao sto si napisao. I pritom si ti dao link. Dakako, s drugom svrhom. Sad postajem optimist. Ima nade. Jos da Lynxa uvjerimo [wink]
[/quote]
Zaletio si se pred rudo. [wink]
Meni je BDP katastrofalna mjera gospodarskog napretka i nemam protiv da ostane na nuli sljedećih 20 godina, dapače.

Apple II računalo je 1985. koštalo 999 USD, danas iMac košta 999 USD, dok su za BDP-u oba jednako kvalitetna, meni nisu.

James na "Hedonics" ide otprilicke 20% Americanskog BDP-a!

Zapadne zemlje već 20+ godina stopu inflacije izračunavaju na način da se uzima u obzir i promjena u kvaliteti proizvedenih dobara. To su tzv. hedoničke cijene. Pogledati npr.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hedonic_index
http://en.wikipedia.org/wiki/Hedonic_regression

To znači da rast realnog BDP-a uzima u obzir i napredak u kvaliteti proizvedenih dobara. Ne znam uzimaju li naši statističari ovaj faktor prilikom izračuna hrvatskog BDP-a.

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.


James na "Hedonics" ide otprilicke 20% Americanskog BDP-a!

I kod nas siva ekonomija ima 20%. [lol]

Netko u DZS ili USAZS kojem je trebalo tri tečaja excela i worda za poslovni dopis utipka cijenu i "hedonics" u neku normativnu tablicu iz 1967. i njome izmjeri napredak tehnologije koja napreduje eksponencijalnom brzinom… kako da ne.

Ovdje imate 3 vidio istine, kada ih shvatite vi koji nešto značite u našoj zemlji i počnete se kretati unutar ovih zakonitosti RH će krenuti nabolje ;

http://wikileaks.hr/archives/4250#axzz1WoBcDmzw

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.


I kod nas siva ekonomija ima 20%. [lol]
Netko u DZS ili USAZS kojem je trebalo tri tečaja excela i worda za poslovni dopis utipka cijenu i "hedonics" u neku normativnu tablicu iz 1967. i njome izmjeri napredak tehnologije koja napreduje eksponencijalnom brzinom… kako da ne.

Razlika izmedju nase sive ekonomije i hedonicsa je u tome sto se nasa siva ekonmija ne racuna u BDP-u dok je taj "netko" na americkih 12 triliona nakucao jos 2,5 na osnovu hedonicsa da bi dobili 14,5 (brojke su ugrubo)!
E sad, mozemo raspravljat o tome je li to puno ili malo ili nesto trece….
Meni je i tih 20% smijesno, ali evo ako bi dodali josa 20%, decki s druge strane bare ne bi vise imali nikakvih problema imali bi bas jedan lijepi rast BDP-a!!!!!
I jos na kraju samo svizac i cokolada nedostaju…..


Razlika izmedju nase sive ekonomije i hedonicsa je u tome sto se nasa siva ekonmija ne racuna u BDP-u dok je taj "netko" na americkih 12 triliona nakucao jos 2,5 na osnovu hedonicsa da bi dobili 14,5 (brojke su ugrubo)!

varaš se, računa se siva ekonomija u BDP, mislim da je 15% u EU prosjek, kod nas se računa od 2008.
imaš 15% službeno sivog + 15% crnog (droga, sex, oružje) i 20% hedonicsa, znači pola brojke je čisto nagađanje, al BDP je dobra mjera… nečega.

Nisam znao da se kod nas racuna od 2008, ali kod sive ekonomije je barem doslo do neke razmjene
dobara i usluga (sad opet kako doc do pravih brojkica nije bitno)dok je hedonics cista izmisljotina!!!!!

Jos kod CPI-a i ima nekog smisla ako ga koristi u razumnoj mjeri, medjutim to sto ista stvar u CPI-u ima kroz hedonics deflatorni ucinak, dok ju u gdp-u preko hedonicsa racunaju 20 posto vise to je prekrasno….

New Report

Close