Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pusti Končar i DST, ja govorim o bankama koje trguju derivativima za svoj račun.
Govorim od CDSovima, derivativima na kamatne stope i sličnim Las Vegas shemama.

Što će banci nafta ili srebro ili bakar osim da ga poskupi proizvođaču i time u krajnjoj liniji tebi i meni?

If I go there will be trouble, an' if I stay it will be double, so you got to let me know, should I stay or should I go


Pusti Končar i DST, ja govorim o bankama koje trguju derivativima za svoj račun.
Govorim od CDSovima, derivativima na kamatne stope i sličnim Las Vegas shemama.

Što će banci nafta ili srebro ili bakar osim da ga poskupi proizvođaču i time u krajnjoj liniji tebi i meni?


Onda ne govorimo o istim temama, a tebe još jednom molim da me ispraviš gdje sam pogriješio jer ne želim ostati u neznanju.

Rekao sam da banka može špekulirati i rekao da to uglavnom nije dobro (premda ponekad, i to može imati smisla ovisno o stanju aktive, kako nekakva "racionalna špekulacija", ako investicijska banka stvarno misli da ima takve kadrove koji to mogu raditi) ali da i ne mora, da se većina tih instrumenata može koristiti pametno, ne niti isključivo kroz "racionalnu špekulaciju", nego i čisto investicijsko razmišljanje, ili čisto bankarsko razmišljanje usklađivanja "rizika" u svojoj aktivi, jer njoj je posao stalno pratiti svoje klijente, ocjenjivati njihove rizičnosti, primjerenosti svojih kamatnih stopa i sredstava zaštite (kolaterala i sl.) i djelovati real-time u skladu sa svojim trenutnim predodžbama a kako se svijet stalno mijenja, i kako u svijetu ima puno "fiksnih" kamatnih stopa (a nekada niti varijabilne ne pomažu) ponekad se naknadne promjene/zaštite moraju činiti raznim drugim metodama hedžiranja za koje su sastavni dio upravo neki od tih instrumenata a kojim detaljima kad se tako dobro u to razumiješ slobodno nas ti ovdje izvijesti.

Rekao sam da banka može špekulirati

Banka ne smije spekulirati jer to čini s tvojim i mojim novcem, a onda još ako popuši traži od države da je saniraju novcem poreznih obveznika.

Vidiš kako se drastično razilazimo u mišljenju.

Spekulirati bi trebao moći samo onaj tko to čini sa vlastitim sredstvima!

If I go there will be trouble, an' if I stay it will be double, so you got to let me know, should I stay or should I go



@strateg

Ti kao da ne slušaš što ja govorim. Pa ja baš govorim o tome da trebaju "akumulirati" što više novca, "usklađeno za rizik", i govorim koji je put ka tome i kako to neki ("pravi") shvaćaju a kako neki ("krivi") ne shvaćaju,

Steta sto ovaj forum, posebno ovu temu, ne citaju u londonskom cityu ili na wall streetu, znali bi kojim putem da idu [lol] NHF

Nisam ti replicirao od proslog tjedna kad je bila rijec o valutnoj klauzili u kreditma te multiplikaciji. Kad sam rekao da tog novca nema nisi se slozio samnom. Jos uvijek tvrdim da tog novca nema.To je sve imaginarno i funkncionira dok nema vecih turbulencija. Nakon ode raspada se kao kula od karata.

E sad, ako tog novca ima zasto vlada jamci za depozite gradjanima do 400 000 kuna? Zar nije privatno vlasnistvo svetinja i slicno? Zasto postoji extra jamstvo od njavise instance?

Vrlo jednostavno, jer tog novca zaista nema. Ako netko sumnja u moje naovode prilozit cu originalni dokument: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2008_10_119_3398.html

Pazi sad Lynx sto cu reci. Ne da su svaka ulaganja speukativno nego je spekulativno orociti novce u banci. Na 2-3 posto. To je jedna od vecih spekulacija. Zato i vlada daje jamstvo do odredjenog iznosa jer da ne postoji rizik isparavnja novca ne bi bilo ni tog jamstva.


Mislim da je bolje da dalje ništa ne objašnjavaš jer vidim da tebi puno toga nije jasno.
NHF


Pa naravno da mi puno toga nije jasno. Tebi je sve jasno?

Nikome nije sve jasno. Ali ti to kao da ne mozes priznati. I uvijek ides na sve odgovoriti. Neki put se zblamiras. Bolje je neki put ne odgovoriti. A s druge strane, sta ti moze znaciti svo znanje ako ga ne znas upotrijebiti. Podosta filozofa i sociologa i ekonomista dakako zna i razumije sto se dogadja u svijetu na trzistima ali nije ni centa zaradilo. Nemoj zivjeti u iluziji.


Što sam pogriješio slobodno me ispravi, ja se ne vrijeđam (za razliku od gore nekih) kada me netko ispravi.

Nadam se da se ovo ne odnosi na mene [undecid]

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti


Rekao sam da banka može špekulirati

Banka ne smije spekulirati jer to čini s tvojim i mojim novcem, a onda još ako popuši traži od države da je saniraju novcem poreznih obveznika.

Vidiš kako se drastično razilazimo u mišljenju.

Spekulirati bi trebao moći samo onaj tko to čini sa vlastitim sredstvima!
[/quote]
I ja bih se s time u dobroj mjeri mogao složiti (kao što vidiš iz mojh prethodnih postova), ali prema važećim zakonima čini mi se da može, a ja samo želim reći da to nije jako loše ako je s mjerom, naime banka u pasivi osim obveza (dakle "tvoj i moj novac") ima i "kapital", tako da nije 100 % reći "tvoj i moj" novac nego nešto sitno i "samo vlasnika banke bez tebe i mene" pa možda u skladu s time, u nekoj mjeri, smije biti dozvoljena "špekulativna komponenta", ako ništa drugo zato što je ponekad teško razgraničiti špekulaciju od investicije (postoje i ta rubna područja) i zbog toga što (barem prema mnogima ovdje koji svuda vide špekulaciju) i svaka investicija ima "neku špekulativnu komponentu ugrađnu u sebe".


Steta sto ovaj forum, posebno ovu temu, ne citaju u londonskom cityu ili na wall streetu, znali bi kojim putem da idu [lol] NHF

Zašto bi to bilo smiješno? 😉 Prilično je već jasno da su najveće istine krajnje jednostavne. Mi ovdje možemo govoriti vrlo jednostavne stvari koje su zapravo vrlo ozbiljne stvari, na koje bi možda u "cityiju ili wall streetu" i trebali više obratiti pažnje umjesto recimo da "zastrane" ponekad u kontraproduktivne komplikacije (pa i sam stalno kritiziraš, sad odjednom su oni jako pametni, na pravome putu?)

Nisam ti replicirao od proslog tjedna kad je bila rijec o valutnoj klauzili u kreditma te multiplikaciji. Kad sam rekao da tog novca nema nisi se slozio samnom. Jos uvijek tvrdim da tog novca nema.To je sve imaginarno i funkncionira dok nema vecih turbulencija. Nakon ode raspada se kao kula od karata.

Dokaz da ništa što ja pišem ne čitaš, a komenitraš, to nije baš pristojno. Novca ima (keša "nema"/trenutno, naravno, ali to nije poanta, niti ga ne treba biti, “vremenska struktura” je poanta svega).


Pazi sad Lynx sto cu reci. Ne da su svaka ulaganja speukativno nego je spekulativno orociti novce u banci. Na 2-3 posto. To je jedna od vecih spekulacija. Zato i vlada daje jamstvo do odredjenog iznosa jer da ne postoji rizik isparavnja novca ne bi bilo ni tog jamstva.

Opet ne čitaš. Kakve veze što postoji rizik? Pa jesam već rekao bezbroj puta da postoji i mora postaojati, i da bez toga ne može biti investicija. Bezrizična investicija su samo tobože državne obveznice, svaka investicija je rizična i dobro je da je tako.
Sad mi je tek do kraja jasno zašto kod tebe neprestano ta jedna te ista zabuna, pa ti miješaš pojmove špekulativno i rizično. To su dva različita pojma!


Nikome nije sve jasno. Ali ti to kao da ne mozes priznati. I uvijek ides na sve odgovoriti. Neki put se zblamiras. Bolje je neki put ne odgovoriti. A s druge strane, sta ti moze znaciti svo znanje ako ga ne znas upotrijebiti. Podosta filozofa i sociologa i ekonomista dakako zna i razumije sto se dogadja u svijetu na trzistima ali nije ni centa zaradilo. Nemoj zivjeti u iluziji.

Slažem se sa svime što ovdje kažeš osim da ja ne mogu priznati da meni (ili nekome drugom) nešto nije jasno (pa za sebe to priznajem često, kao npr. i maloprije što se tiče derivata, nisu mi jasni svi detalji derivata), više puta sam i sam ovo tvoje ponovio. A što se tiče ekonomista i tržišta, to je čak i uposlovičeno, kaže se da "ekonomist ne može biti dobar investitor", vjerojatno je to pretjerano, ali to je česta pojava, ekonomisti ne znaju investirati, zašto je to tako ja ne znam, ali uostalom ti nije baš striktno gledajući njihovo područje. Razumijeti funkcioniranje ekonomije, pogotovo u slučaju makroekomista, nema nikakve veze sa razumijevanjem investiranja na mirko nivou posebice, ono čak niti u potpunosti u procjenjivanju vrijednosti kompanije per se a pogotovo to nema veze sa drugim detaljima potrebnim za investiranje kao što su ono što Buffett kaže "pravi temperament" (znati ne upadati u euforije ili panike, imati neku dozu "kontrarijanosti", imati određenu dozu "samopouzdanja", znati ne upadati u neke osnovne psihološke zamke prilikom ocjene vrijednosti ali i onoga prvog što se tiča potpadanja pod utjecaj cjenovnih kretanja itd.). To je posebna disciplina koja nije vezana za to je li netko ekonomist ili ne, tj. ja mislim da investitor može biti i jedan i drugi, ne vjerujem da je baš istina da "ekonomist ne može", ali jasno mi je da je to treća djelatnost, za koju se i ekonomist i ne-ekonomist moraju kao posebnu vještinu uvježebati, da nikome ne pomaže (ali ja mislim niti ne odmaže) to što je ekonomist ili nije ekonomist.


Rekao sam da banka može špekulirati

Banka ne smije spekulirati jer to čini s tvojim i mojim novcem, a onda još ako popuši traži od države da je saniraju novcem poreznih obveznika.

Vidiš kako se drastično razilazimo u mišljenju.

Spekulirati bi trebao moći samo onaj tko to čini sa vlastitim sredstvima!
[/quote]
Banka smije spekulirati i ne mora to raditi s tvojim novcem.
Sem toga to im je uz arbitražu (recimo triangularnu) temeljni dio trgovine i ne samo valutama.
Fali malo osnova? [wink]

If something is too good to be true...it probably is.

Što je špekulirala je špekulirala, više neće, barem što se tiče mog kapitala, a za njezin me nije briga.

Fali malo spoznaje oko izvlačenja 800 milijuna eura iz HR bankarstva? [wink]

If I go there will be trouble, an' if I stay it will be double, so you got to let me know, should I stay or should I go


Što je špekulirala je špekulirala, više neće, barem što se tiče mog kapitala, a za njezin me nije briga.

Fali malo spoznaje oko izvlačenja 800 milijuna eura iz HR bankarstva? [wink]


Vjerojatno je plasiran u lukrativniji posao ili je matica povukla dio sredstava pošto Vlada više nema namjeru zaduživati se do kraja godine.
Tako su rekli. Živi bili pa vidjeli. [wink]

If something is too good to be true...it probably is.

Da vjerovatno kupili grčke državne obveznice, bolji prinos nego na zlatu.

If I go there will be trouble, an' if I stay it will be double, so you got to let me know, should I stay or should I go

Ovo je baš zgodno:

Kod nas ima i pameti, svega pozitivnoga, samo nema "poslovne klime" da se "pamet" može tek tako "komercijalizirati", npr. u konkretnom slučaju da se iz FER-a uspijeva kao npr. ETH Zürich što to radi izbacivati ("spin-off") start-up kompanije bazirane na otkrićima koja kao uloži fakultet, izbaci tada na tržište (pomoću nekih fondova rizičnog kapitala vjerojatno, u prvim fazama, potom IPO) ih dobivajući tako keš za svoja nova istraživanja i ostale svoje fakultetske aktivnosti… Šteta, šteta, kod nas teško mogu i najbolji znanstveno-istraživački rezultati doći u komercijalnu fazu unutar našeg gospodarstva kako bi od toga imao i korist onaj koji uloži te rezultate, i oni prvi financijski ulagači iz našeg gospodarstva kao željni višeg rizika, pa potom ostali kada dođe do faze IPO-a svekolikoj javnosti… daleko smo mi od Švicarske 🙁





A onda nije još nešto jasno, kako to da su do 2007 godine kamate bile ispod 8% prosječno a plasmani su bili rasli 12% godišnje dost dugo vremena. Onda su ipak malo multiplicira.

Ako kupac želi kupit 10 jabuka, koliko mu jabuka možeš prodat ako ih staviš 20 u izlog, a koliko ako ih staviš 50 u izlog?
[/quote]
Ovisno kako jabuke izgledaju, kakav si prodavač, kako ti izgleda izlog, kakvu ćeš cijenu ponuditi za 20 ili 50…
[/quote]

uz dužno poštovanje… ali ovakav odgovor ne bi dala, a kamoli Kurzschluss mozgala, ni plavuša…
[/quote]
Radi se o poredbi, tema očigledno nisu jabuke ni prodaja na pijacibtw. nisam čak ni plav, osim poslje poneke kavge [tongue]

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima

New Report

Close