Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Pravi bankar ne špekulira i ne zanima ga "zarada". On igra na "sigurno", zanimaju ga investicije, jer ga zanima zarada (bez navodnika). Još u prvim satima svog bankarskog školovanja/šegrtovanja je naučio od mudrih svojji učitelja da su špekulacije za budale. Pored svih ostalih pametnijih klijenata čak i na njima (budalama) se može zaraditi, ali ne i osobno na špekulaciji.

Banke ne spekuliraju… ajme meni!!!!!!!!!!!!!!
Ne ulazim u Vasu raspravu sa kolegama, ali dajte molim Vas pogledajte onaj pdf so sam ga postao pocetkom sedmog mjeseca( sa naslovom Quarterly Report on Bank Derivatives Activities) pa jos jednom procitajte ovo sto ste napisali.



@strateg

Onda ti ne znaš što znači "stručan bankar", i sam kažeš da su špekulirali???? Pravi bankar ne špekulira i ne zanima ga "zarada". On igra na "sigurno", zanimaju ga investicije, jer ga zanima zarada (bez navodnika). Još u prvim satima svog bankarskog školovanja/šegrtovanja je naučio od mudrih svojji učitelja da su špekulacije za budale. Pored svih ostalih pametnijih klijenata čak i na njima (budalama) se može zaraditi, ali ne i osobno na špekulaciji.

Sve je špekulacija… Buffet je špekulant, samo na dulji rok…

NOĆ je NAJMRACNIJA pred SVITANJE!!!!!!!!!!!!!!!


Pravi bankar ulaze u realno gospodarstvo. Odnosno kreditira ga. Investicijsko bankarstvo je usmjereno prema trzistu vrijednosnica odnosno derivata.

Da, ali u vremenu ekspanzije neces valjda investirati u infrastrukturalne projekte, gdje je povrat daleko manji nego u investicijskom bankarstvu i jos na dulji rok. Tebi kao menadjeru banke je cilj ostvariti sto vecu zaradu. I zato nema vise klasicnog bankarstva. Ono se opet pojavljuje u vremenu kontrakcije ekonomije. I zato sad imamo da su svi oprezni i da nema novaca za investiranje. A nismo ni u ekspanziji da se pojavljuju novi modeli ponzijevih shema.

Zato ja ne ocekujem da ce privatni sektori izvuci ekonomije iz krize. Zato mislim da ce drzava morati napraviti rez. Pa kud puklo. Zato nam je i burza tu gdje je. Nitko se ne usudi lupiti. Jer stanje jos uvijek nije cisto.

"Zato ja ne ocekujem da ce privatni sektori izvuci ekonomije iz krize."

Hoće Hoće…. Samo strpljivo… potrebno je više vremena..

NOĆ je NAJMRACNIJA pred SVITANJE!!!!!!!!!!!!!!!



Uglavnom, nakon kraha, britanci su ostro zahtijevali da Island vrati novce. A novaca nema. I ovo je revolucionarna politicka akcija sto Islandjani napravili.

…Jedan od rijetkih naroda koji živi po principima i kad je dobro i kad je loše, znači da nemoju apsolutno ništa zajedničkog s hrvatima i svaka usporedba je uvreda Islandu.
[/quote]

nažalost, moram se u potpunosti složiti s vama…

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort



Pravi bankar ne špekulira i ne zanima ga "zarada". On igra na "sigurno", zanimaju ga investicije, jer ga zanima zarada (bez navodnika). Još u prvim satima svog bankarskog školovanja/šegrtovanja je naučio od mudrih svojji učitelja da su špekulacije za budale. Pored svih ostalih pametnijih klijenata čak i na njima (budalama) se može zaraditi, ali ne i osobno na špekulaciji.

Banke ne spekuliraju… ajme meni!!!!!!!!!!!!!!
Ne ulazim u Vasu raspravu sa kolegama, ali dajte molim Vas pogledajte onaj pdf so sam ga postao pocetkom sedmog mjeseca( sa naslovom Quarterly Report on Bank Derivatives Activities) pa jos jednom procitajte ovo sto ste napisali.

[/quote]
Možda ti (danas popularni, danas u službi) nisu baš "pravi bankari"? Nisam rekao da neki (možda danas i dobro namnoženi) bankari ne špekuliraju, nego da "pravi bankari" ne špekuliraju. U borbi pravo-krivo, tj. dobro-zlo i sl. s vremenom ("dugoročno") znamo da uvijek pobijedi dobro. Pa tako i u bankarskom sektoru, ako se sada malo previše nakotilo jednih, to je samo privremeno, jedni će izumrijeti, drugi se ponovno uzdignuti… svijet je dinamičan.

P.S. Zašto bi derivati nužno bili špekulacija?? Dapače, derivatni instrumenti su u suštini i zamišljeni kao sredstvo za povećanje sigurnosti, smanjenje špekulativne komponente, ali svako se oruđe može zlorabiti, raznno oruđe pretvoriti u oružje itd., ali to ne govori o samom oruđu nego o onome tko ga koristi, dakle razlikujemo tu "prave" i "krive". I pravi mogu koristiti derivate (bar neke od njih).




@strateg

Onda ti ne znaš što znači "stručan bankar", i sam kažeš da su špekulirali???? Pravi bankar ne špekulira i ne zanima ga "zarada". On igra na "sigurno", zanimaju ga investicije, jer ga zanima zarada (bez navodnika). Još u prvim satima svog bankarskog školovanja/šegrtovanja je naučio od mudrih svojji učitelja da su špekulacije za budale. Pored svih ostalih pametnijih klijenata čak i na njima (budalama) se može zaraditi, ali ne i osobno na špekulaciji.

Sve je špekulacija… Buffet je špekulant, samo na dulji rok…

[/quote]
Onda su naše definicije špekulacije i investicije jako različite.
Ja razlikujem špekulacije od investicija, meni Buffett prema mojem shvaćanju, prema mojoj def ne izgleda kao špekulant.
Još jednom ponavljam: špekulacija nije sama po sebi loša (gledajući sustavno) ali je uglavnom loša za onoga tko je poduzima (na način na koji je npr. kocka, loto i sl. loše za pojedinca koji se time igra, ali to nije loše za vlasnike kockarnice, zaposlenike kockarnice, loto-a, huminatrne organizacije koje dobivaju donacije iz loto-a i sl., niti za društvo kao cjelinu, jer samo se permjesti iz džepova jednih u džepove drugih, uz suglasnost obje strane, i to možda zaista iz pravih se džepova isprazni, onih koji niti ne znaju ništa pametno s time raditi, a u prave se džepove prebaci, tamo gdje znaju s time nešto pametno raditi).
Naravno, postoje i racionalniji špekulanti, postoje neki špekulacijski geniji koji čak na tome uspijevaju i "zarađivati" racionalno svjesni svojih posebnih sposobnosti (kao što postoje "kockarski geniji"), ali to je rijetko i kada govorimo o "masama", o većem broju ljudi, "prosječnijih ljudi", onda je najveća istina da se njima špekulirati nipošto ne isplati, da je najpametniji savijet: špekulacija se maksimalno kloniti, težiti nečemu drugom, nekakvim investicijama, pri čemu može i investicija imati i neku "špekulativnu komponentu" ali glavno je da ona nije dominantna (i vjerojatno da što je bolje hedžiraš da to bolje, da je pametno ju izbjeći, ali tko se želi njoj izložiti nekim manjim dijelom, njegova stvar, stvatko ima pravo špekulirati ako misli da mu je to pametno, premda to uglavnom mu nije pametno, ali ljudi vjeruju u sreću i sl., i to je ok, treba biti pozitivan, optimističan i sl.).


Možda ti (danas popularni, danas u službi) nisu baš "pravi bankari"? Nisam rekao da neki (možda danas i dobro namnoženi) bankari ne špekuliraju, nego da "pravi bankari" ne špekuliraju. U borbi pravo-krivo, tj. dobro-zlo i sl. s vremenom ("dugoročno") znamo da uvijek pobijedi dobro. Pa tako i u bankarskom sektoru, ako se sada malo previše nakotilo jednih, to je samo privremeno, jedni će izumrijeti, drugi se ponovno uzdignuti… svijet je dinamičan.

Po ovome se vidis da ne radis niti si radio u banci. I malo vrijedjas podosta forumasa. Usao si u malo filozofske misli. Bavimo se konkretnim stvarima.

Da se odmah razumijemo. Nikoga ne zanima tko su i sto su "pravi" odnosno "ne-pravi" bankari. Niti sto trebaju raditi "pravi" bankari. Zanima ih novac. I model kako ce ga akumulirati vise. Da li ce to biti kreditiranjem projekata za stvaranje novih vrijednosti ili kupovinom necega cega nema da bi se to prodalo nekome drugome po vecoj cijeni nije bitno. Dakako modeli se biraju prema makroekonomskim kriterijima odnosno okruzenju. To je poanta price.

Ako do kraja zaostrimo pitanje spekulacije (derivacije da nisu spekualivno necu ni komentirati) sve je spekulacija. Cak i kredit za gradnju tvornice koja ce zaposliti ljude da proizvode novu vrijednost je spukalacija, jer ne postoji sigurnost da ce se novac ulozen u to i vratiti. Dakle, u sama priroda posla bankara je spekulacija. Derivati su samo malo kompleskniji model, sukladno razvoju drustva i sustava. I nista vise.

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti

@strateg

Ti kao da ne slušaš što ja govorim. Pa ja baš govorim o tome da trebaju "akumulirati" što više novca, "usklađeno za rizik", i govorim koji je put ka tome i kako to neki ("pravi") shvaćaju a kako neki ("krivi") ne shvaćaju, i kako je normalna stvar da uvijek imamo jednih i drugih, da ponekad jedni dominiraju ponekad drugi, i da se to kroz povijest mora dinamčki ponašati, mijenjati, vjerojatno "ciklički" itd.
Oni koji su "loši" će prolaziti s time u skladu, oni "dobri" će s time u skladu dobro zaraditi.

Također kao i kolega u gornjim postovima i ti kao da ne razlikuješ pojmove investicija i špekulacija. Nije mi jasno da tako puno ljudi ima takve neodumice. Pa što vi radite ovdje? Kako vi ulažete na TK kada ne znate što su investicije a što špekulacije?

A ono što je zapanjujuće kao da mnogima ovdje nije jasno što je rizik, koliko je važan, i kako svaka prava investicija mora biti rizična, da je rizik “izvor” profita, da bez rizika nema profita, da rizik baš treba tražiti i da je poanta u riziku, ali da treba znati tražiti pravu vrstu rizika, na pravi ga način upravljati itd. odnosno vidjeti kakva nagrada se dobiva za kakav i koliki rizik. Razlika između investicije i špekulacije je upravo u tome, u investiciji je omjer nagrade i rizika ugodan, a kod špekulacije nije (premda to špekulant uglavnom nije svjestan, jer niti ne može biti svjestan, jer stvar gleda iz sasvim pogrešnog kuta)

A što se tiče derivata, to mi nikako nije jasno, kao da ne znate osnove osnova, što su i čemu služe, kako se mogu koristiti, kako se trebaju koristiti, i što u skladu sa čime očekivati.

Pa da nema derivativnih instrumenata i moj najdraži Končar D&ST bi bio visko-špekulativnog poslovnog modela, kako bi on uopće mogao normalno poslovati na takav globalni način, sa bezbroj država u koje izvozi, raznih valuta, koje stalno osciliraju, ponekad i znatnije, uz neprestane i velike oscilacije osnovih sirovina itd.?? Pa na čega bi to sličilo da ne koristi derivativne instrumente, poslovao bi kao i naša brodogradilišta koje svakih malo uza sve probleme još temeljito zezne i čelik ili USD, svaki put "sasvim neočekivano". Derivati su i za banke i za realno gospodarstvo jako važna stvar, naravno da je ključno koji točno (ima ih svakakvih) i kako ih se koristi (neki ih koriste normalno, ono za čega i služe).

Koji je smisao derivata na čelik za banke?

ili

Koja korist od CDSa za banke ako im kontra strana neće izvršiti isplatu?

If I go there will be trouble, an' if I stay it will be double, so you got to let me know, should I stay or should I go


Koji je smisao derivata na čelik za banke?

Smisao je za čeličanu (ili nekog trgovca čelikom itd.), oni žele prodati, ti kupiti, i to je to, banka ovdje nema ulogu a može imati kao neki posrednik (banka naime zarađuje poslovima posredništva, pružanja likvidnosti/kreditiranja itd.) i na druge načine može imati koristi od toga (otkupljivanjem tih ugovora kroz neke svoje druge složene financijske usluge koje pruža nekima od tih ili trećih strana, nešto kao factoring npr., ako kao čeličana imaš ugovor da ćeš tad i tad prodati po toj i toj cijeni, to ti može biti kod banke osnova za dobiti neki kredit po povoljnijim kamatama itd.)


Koja korist od CDSa za banke ako im kontra strana neće izvršiti isplatu?

Koja kontra strana? Misliš ako banka nema taj dug? Ako banka posjeduje te obveznice tog dužnika jasno je zašto želi zaštitu od njegovog defaulta (pogotovo u slučaju da je npr. naknadno spoznala neke rizike dužnika koje nije ugradila u incijalno ugovorenu kamatnu stopu koju npr. više ne može mijenjati), ako ne posjeduje istina da je manje jasno zašto želi, ali može imati racionalni interes u tome ovisno da li je na druge direktne ili čak indirektne načine izložena tom klijentu tj. mogući su drugi/indirektni interesi za zaštitu od defaulta tog klijenta tj. banka to može koristiti zaista za smanjenje svojih rizika a ne špekulaciju. Sve je stvar konkretnog korištenja, kako se želi ponašati, kakvu motivaciju ima. I kao što sam rekao i špekulacije su dozvoljene, tko voli nek izvoli, ali pravi bankar neće špekulirati nego će gledati kako da racionalnim poduzimanjem rizika ostvari kvalitetni povrat na svoju aktivu/kapital.

Mislim da je bolje da dalje ništa ne objašnjavaš jer vidim da tebi puno toga nije jasno.
NHF

If I go there will be trouble, an' if I stay it will be double, so you got to let me know, should I stay or should I go


Mislim da je bolje da dalje ništa ne objašnjavaš jer vidim da tebi puno toga nije jasno.
NHF

Pa naravno da mi puno toga nije jasno. Tebi je sve jasno?
Ono što mi možeš objasniti što meni nije jasno, bio zahvalan da mi objasniš, jer volim naučiti nove stvari. Forward ugovorima, valutnim swap ugovorima, CDS-ovima i ostalom spomenutom se nisam nikada bavio, znam samo osnove, pa ako mi što imaš pojasniti, ispraviti me, bio bih ti zahvalan.

Npr. moj Končar D&ST ugovara neke sirovine forward ugovorima, slično i valute, tako da u skladu s ugovorenim poslovima i cijenama krajnjih proizvoda ima osigurane sirovine, ima osigurano plaćanje u planirom iznosu domaće valute itd., tako smanjuje svoje rizike promjene tečaja valuta i cijena roba, ima predvidljivije poslovanje (zna koliko će na čemu nominalno u HRK kada zaraditi, dobiti kao keš itd.), time lakše planiranje daljnjeg poslovanja i investicija itd., njemu je to jako važno, važno je drugim stranama (koje prodaju te robe jer i tamo se javljaju slične potrebe za unaprijednim ugovarnjaima cijena i količna, one strane koje moraju uskladiti svoje valutne priljeve odljeve i imaju potrebu za unaprijed fiksiranje tečaja, npr. banke tu imaju neki interes itd.).

Što sam pogriješio slobodno me ispravi, ja se ne vrijeđam (za razliku od gore nekih) kada me netko ispravi.

New Report

Close