Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nema šanse da ja nekoga prevarim, nego držim neke nofčeke u banki, mene brine da ne bi banka mene nasukala radi nekog Pijevca ili štotigajaznam. iLI Kako ti veliš bez obrazluka

Nemojte izgubiti iz vida da je naše, europsko a pogotovo američko bankarstvo različito.
Multipliciranje gore naavedeno je teoretski moguće, ali se ono u praksi ne događa.

Ako velika banka u USA uzme od FEDa-a kredit, plasira ga recimo srednjim bankama, one ga plasiraju malim bankama…imamo 3 multiplikacije.
Čim novac izađe iz bankarskog sektora, multiplikacija prestaje.
Kod nas se to ne događa, jer banke kod nas posude lovu sa tržišta (bilo kojeg) ili depozita i stvaraju kredite gospodarstvu, državi ili pojedincima.
U tom slučaju i uz obaveznu rezervu koja i kod nas postoji, multiplikacije nema.

If something is too good to be true...it probably is.

Odlično, ali opet mi nitko nije odgovorio na temeljno pitanje, zna li netko pouzdano da nije neka bankica kćerkica mulipicirala švicarce od bankice majke.Ono zemeš dva plasiraš 6.ak se može teoretski onda se može možda i praktično.
Jel se to može nekako provjeriti negdje u HNB pamfletima.
A malo me muči i di cnetralna banka drži tu rezervicu o kojoj svi pričaju, da ne bi bilo da je u Sošiet Ženeral ili Intesa, Unicredit, pa se možemo pozdraviti z njom

A onda nije još nešto jasno, kako to da su do 2007 godine kamate bile ispod 8% prosječno a plasmani su bili rasli 12% godišnje dost dugo vremena.
Onda su ipak malo multiplicira
Jer ak se ne multiplicira onda bi bilo dobro da Hnb stavi obaveznu rezervu na 100% pa smo sigurni
I zakaj je Hnb spuštala obaveznu rezervu da potakne likvidnost ako se tu ništ ne multiplicira
Joj boli me glava od bankarenja


A onda nije još nešto jasno, kako to da su do 2007 godine kamate bile ispod 8% prosječno a plasmani su bili rasli 12% godišnje dost dugo vremena. Onda su ipak malo multiplicira.

Ako kupac želi kupit 10 jabuka, koliko mu jabuka možeš prodat ako ih staviš 20 u izlog, a koliko ako ih staviš 50 u izlog?



A onda nije još nešto jasno, kako to da su do 2007 godine kamate bile ispod 8% prosječno a plasmani su bili rasli 12% godišnje dost dugo vremena. Onda su ipak malo multiplicira.

Ako kupac želi kupit 10 jabuka, koliko mu jabuka možeš prodat ako ih staviš 20 u izlog, a koliko ako ih staviš 50 u izlog?
[/quote]
Ovisno kako jabuke izgledaju, kakav si prodavač, kako ti izgleda izlog, kakvu ćeš cijenu ponuditi za 20 ili 50…

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima


Ako kupac želi kupit 10 jabuka, koliko mu jabuka možeš prodat ako ih staviš 20 u izlog, a koliko ako ih staviš 50 u izlog?

Kad kupujem jabuke ja uvijek znam koliko ću kupiti, a prodavač bleji ko australska ovca [rolleyes]



Ako kupac želi kupit 10 jabuka, koliko mu jabuka možeš prodat ako ih staviš 20 u izlog, a koliko ako ih staviš 50 u izlog?

Kad kupujem jabuke ja uvijek znam koliko ću kupiti, a prodavač bleji ko australska ovca [rolleyes]
[/quote]
Tako je. Tako onda i centralne banke manje više bleje u potražnju za novcem. [thumbsup]

http://www.businessinsider.com/ron-paul-investing-genius-2011-8

Ron Paul zaradio 600% dok je SP500 porastao 3%. [cool]


http://www.businessinsider.com/ron-paul-investing-genius-2011-8

Ron Paul zaradio 600% dok je SP500 porastao 3%. [cool]


A hebat ga kad covjek ne zna pa misli da je zlato novac!!!!!!!!!!!!!!
Mozda kad mu Beni jos koji put pojasni…..




A onda nije još nešto jasno, kako to da su do 2007 godine kamate bile ispod 8% prosječno a plasmani su bili rasli 12% godišnje dost dugo vremena. Onda su ipak malo multiplicira.

Ako kupac želi kupit 10 jabuka, koliko mu jabuka možeš prodat ako ih staviš 20 u izlog, a koliko ako ih staviš 50 u izlog?
[/quote]
Ovisno kako jabuke izgledaju, kakav si prodavač, kako ti izgleda izlog, kakvu ćeš cijenu ponuditi za 20 ili 50…
[/quote]

uz dužno poštovanje… ali ovakav odgovor ne bi dala, a kamoli Kurzschluss mozgala, ni plavuša…


….
Ne razumijem se u financije, to mi onak malo špansko selo, ali, ali
….

ovako otprilike nastpa svaki (gotovo svaki) Hrvat. Hrvatice su još gore. U ništa se ne razumiju, pa kad nastupe problemi onda su za to krivi drugi koji se u to razumiju, jer su s njima izmanipulirali. A tada – državo pomagaj, daj komadić toga budžeta … šta je to tebi državo, a nama znači puno.

Vidjela država kako nastupaju podanici pa i ona okrenula istu priču. U ništa se ne razumije … pa su za sve probleme krivi neki drugi.

Ima tu i originalnih ideja – kako s tečajnom politikom (bez rada) preokrenuti gosppodarske trendove.

A znamo se mi i šaliti. Devalviramo pomalo kunu, jedno 5-6% u godinu dana, pa onda izračunamo da nam GDP raste za 0,8% (moš si mislit točnog deflatora!). Ma devalvirali bi je mi još toliko, pa bi GDP rastao 1,6% … ma nas hebe ona sirotinja s kreditima, što ih neće moći plaćati … a i nebi bilo zgodno rasti toliko više od Njemačke.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]

New Report

Close