Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ma nije Vama nista jasno, ali ja imam pametnija posla nego Vama pojasnjavat stvari!
Evo zadnji put samo za one najpijanije u cosku, dakle 380 na 1400 svicaraca kolega svicaraca, a jeboga mis, pa nije bas tako tesko to shvatit….

Nema pomoći.. Dere svako po svom.. [lol]

Bolje živjeti sto godina u bogatstvu nego sedam dana u siromaštvu!


Ovo je za kolegu Lynxa kojem je "kriza bila kratka i brzo zavrsila"

http://www.index.hr/vijesti/clanak/kako-se-mozemo-spasiti-bas-svi-makroekonomski-pokazatelji-hrvatskog-gospodarstva-su-negativni/562196.aspx

Isprike ako kolega Lynx mozda zivi u Norveskoj, Kanadi ili Novom Zelandu – tam krize nije ni bilo.


Pa ne bih baš rekao kratka, nego "kraća od očekivanja". Kada ja govorim o krizi govorim o svjetskoj krizi tj. krizi u USA i najvažnijim državama. A Hrvatska, pa i ona izlazi iz krize kao što smo i rekli, doduše "krhkim oporavkom", ali kao što sam i rekao: bolje ikakav nego nikakav!

Osim toga, ja ne živim samo u RH, fizički sam tu, ali drag mi je ostali Svijet i druge dijelove svijeta doživljavam u nekom duhovnom smislu također svojom Domovinom, kao da sam nekakv kozmpolit, i itekako mi je srcu drago što je kriza prošla u dijelovima svijeta koji volim.

Tako da, Što se tiče da "Lynx živi u Norveškoj".., pa u neku ruku da, tj. prije svega Lynx živi u Švicarskoj, Luksemburgu, Lihtenštajnu, San Marinu, njegove omiljene kompanije su osim u Švicarskoj još i u USA i Nizozemskoj, a draga mu je i Kina, te Tajland, Australija, Novi Zeland, naravno i ta Norveška, čak i Kanada…

Ali za sada, ako me ne razočara s vremenom u životu, ali još uvijek najdraža od svih mi je Hrvatska, i drago mi je da u Hrvatskoj unatoč puno ružnih stvari imamo i neke svjetle točke, neke kompanije u kojima ljudi mogu raditi, kojih se isplati biti vlasnik, koje vuku ovu državu prema boljoj budućnosti.

Pogledaj npr. Končar D&ST, oni zapošljavaju ljude i u najvećoj krizi, zapošljavati će i dalje (pogledaj planove otvorenja novih kapaciteta 2012. godine), a sve zato što su najbolji, što najpametniji, i što kao takvi mogu biti najodgovorniji. Netko bi na njihovom mjestu odavno preselio iz RH, oni pronalaze načine kako ostati u RH, kako svoje nove proizvodne kapacitete otvarati upravo u RH na korist ne samo svojih dioničara nego posredno i na korist šire društven zajednice posljedicom povećanja broja radnih mjesta, plaćanja nekakvih poreza i sl.
To što će možda otvoriti neka postrojenja u Nigeriji, Iranu ili sl., to je samo dodatak, za specifična tržšta, udaljena, ali za europske zemlje proizvodnja je u RH, u Zagrebu, uopće se ne ide čak niti u Srbiju ili BIH. Sve ostaje u RH bez primisli da bi se napustilo ovo kaljužu, nego sa optimizmom da svojim djelovanjem se može pomoći da Hrvatska postane bolje mjesto.

Kada imamo takve kompanije, kada imamo turizam kao nekakav dar s neba (ali kojega također treba znati iskoristiti, netko i dar unišiti), Hrvatska ima šansu za budućnost, a naša kriza je već sada u neku ruku gotova, oporavak je krhak, ali je ipak oporavak. U prosjeku nije baš sjajno jer se neki moraju "prilagoditi", ali ovi drugi će zato jako lijepo rasti a zajednički prosjek će biti takav kakav mroa biti još neko vrijeme, dok se sve ne dovode na svoje mjesto.
Zato budite dioničari i zaposlenici onih uzornih kompanija RH, i nema frka, za vas je kriza itekako gotova.


Činjenica je da su metali imali izvanredne prinose u zadnji 2-3 godine, ali opet kažem, sve mi to miriše na još jedan balon.
Kad tad se mora ispuhati a to će biti naglo i snažno, a zato me i zabrinjava likvidnost zlata, pogotovo što ne postoje legalni kanali trgovanja kod nas. Jednog dana će se dogoditi da ga nitko neće htjeti kupiti.
Neke moje kolege iz Rijeke i ja smo to sve dobro izanalizirali i došli smo do zaključka da smo zakasnili (to je bilo prije 2 godine) i da je sve skupa prerizično da bi se isplatilo.
Ima dosta sigurnijih uloga sa manjim prinosom u ova krizna vremena, tako da smo zlato i metale ostavili po strani, ali sa zanimanjem pratimo što se događa. LP [wink]

bravo……to si sve lijepo elaborirao……..analizirali ste metale…….zakasnili ste s ulaskom i sad vam je žao što niste ušli a trenutno vam se čini preskupo……
slažem se da postoji mogućnost urušavanja cijene zlata ali samo u jednom slučaju a taj je jako malo vjerovatan….a to je da će države početi sa mjerama štednje, da se neće dalje zaduživati, da će fiskalno biti odgovorne, da će banke uspjeti preživjeti krizu bez značajnih otpisa, da će plaće ponovo početi rasti, da će nezaposlenost nekim čudom pasti diljem svijeta, da će dužnici uredno servisirati svoje enormne dugove…itd itd

međutim meni čini šanse za takvo što su minimalne pa je bull market zlata gotovo zajamčen…[smiley]

Ma ne, nije nam uopće žao. Ne volimo nelikvidne i nesigurne uloge.
Imali smo pristojne prinose zadnje 3 godine na puno sigurnije uloge.
Naprotiv vašem mišljenju, uvjeren sam da će doći do ispuhivanja rasta metala i to najkasnije do kraja godine.
To potvrđuje i nekoliko Economic outlook-a većih banaka u Europi. Do sada su dobro predviđali.

Kad sam rekao "zakasnili" to znači na sve poslije 2006. godine. Tada je bilo pravo vrijeme za ulazak.
Ne znam, to je moje mišljenje, ne moramo se složiti. [wink]

If something is too good to be true...it probably is.

ne bih se složio oko tajminga ulaska u zlato iz hr perspektive…….nama je idealan tajming bio krajem 2007. godine/početak 2008…….ili krajem 2009.te/ početak 2010.

također se ne bih složio niti oko toga da je zlato nesiguran ulog…..
nelikvidan u našim uvjetima….da……nesiguran-ne
kud ćeš sigurnije ulaganje od nečega što je u bull marketu?…i još bez counterparty riska…..

Pitanje za kolege koje su očito više u ovom dijelu trgovanja s plemenitim metalima. Kako je moguće da fond Iliirka Gold ima ove godine prinos od samo 1,63%? Je li to znak potpune nesposobnosti fond menadžera ili je nešto drugo u pitanju?

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort


Pa ne bih baš rekao kratka, nego "kraća od očekivanja". Kada ja govorim o krizi govorim o svjetskoj krizi tj. krizi u USA i najvažnijim državama.

Kolega dajte si pogledajte malo podatke recimo americke pa ak je to Vama znak da se oporavljaju onda je svaka rasprava daljnja suvisna. EU se raspada po savovima i jedine zemlje koje su pokazale ozbiljnije postotke rasta su Njemacka i Svedska, no ak izbije njesra u Italiji vidjet cete itekako kako su i Njemacka i Francuska ranjive. Mozda nas 2 imamo drugacije poglede na oporavak; meni saniranje banaka koje su se zaigrale nije nikakav oporavak jer nisu banke te koje pokrecu gospodarstvo. Kaj je Vama bailoutanje banaka rjesenje krize????

O nama necu ni raspravljati. Iako je clanak s Indexa za koji sam Vam dao link sve Vam lijepo pise kolika stopa rasta nama treba a kakvu imamo. S ovom stopom si izracunajte koliko nam godina treba da se samo vratimo na nivo gdje smo bili prije pocetka krize, a dostizanje EU standarda ovim tempom nece dozivjeti ni nasa djeca. Usput si bacite oko na friske podatke o nelikvidnosti koja svakim mjesecom probija nove rekorde.


Pitanje za kolege koje su očito više u ovom dijelu trgovanja s plemenitim metalima. Kako je moguće da fond Iliirka Gold ima ove godine prinos od samo 1,63%? Je li to znak potpune nesposobnosti fond menadžera ili je nešto drugo u pitanju?

Nemam zbilja pojma. Da su 1:1 ETFove uzimali ili cisto fizicko zlato morali su biti bitno vise u plusu. Da ne velim da su recimo drmali po UGL koji je zlato x2.


Činjenica je da su metali imali izvanredne prinose u zadnji 2-3 godine…

Traje to malo dulje od 2-3 godine. http://goldprice.org/gold-price-history.html

Usput si mozete vidjeti i u CHF koliko se dalo dici. Ja bih rekao da je to malo vise nego sto svicarac moze dobiti kamatu +pusiona na inflaciji


To potvrđuje i nekoliko Economic outlook-a većih banaka u Europi. Do sada su dobro predviđali.

Ja vidim da je do sada jedino Celente pogodio sve u dlaku. Nazalost. Nove prognoze koje je dao ne ulijevaju nimalo optimizma tako da cu ja radije vjerovati njemu nego nekakvim bankama (kad se samo sjetim Stojica i ZSE – kaj god da je on rekao upravo se dogodilo obrnuto).


Kolega dajte si pogledajte malo podatke recimo americke pa ak je to Vama znak da se oporavljaju onda je svaka rasprava daljnja suvisna.

Zarade kompanija su izvrsne, daju osnovu za održivost oporavka. Naravno moguće je da uskoro dođe na red neka normalna recesija, ali iz koje bi se brzo izašlo i nastavilo sa rastom.
Amerikanci imaju svoje obziljne probleme (deficit, dug) ali s druge strane toliko snažno i perspektivno gospodarstvo da mislim da će se to sve bez problema riješiti.
Njihovo sustav jednostavno: funkcionira. Iz svake krize oni izlaze jači. Problemi su bili veliki kao ’29, ali i nakon ’29 su stvari krenule jako dobro, sasvim moguće da će tako i sada. Ove prve godine pokazuju da je to vjerojatno.

Amerika je imala svoj peak 2000. godine i ni po jednom pokazatelju ga nije više dostigla nakon toga.
USA i OECD čine veliki udio globalnog gospodarstva, ali imaju jako mali udio u rastu globalnog gospodarstva. Tržišta i mene zanima rast. Gdje je i koliki je? Bilanca prošlog stoljeća nas ne zanima. Kina, Indija, Brazil, Njemačka, Turska, Kanada, Australija i još neke zemlje su više nego uspješno preuzele rast na sebe i to je jedino važno, sve ostalo je trla baba lan. Tak me zaboli koliko je zlato i dolar dok automobili troše sve manje, a kompjuteri vrte sve brže iz godine u godinu.

New Report

Close