Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

http://www.businessinsider.com/jpmorgan-supermodel-summer-intern-xenia-on-greece-and-the-meaning-of-life-2011-7
moja mala.


Pod pretpostavkom da vrijednost CHF najvećim dijelom može ležati na zalihama zlata, pokazuje i činjenica da se cijena nije pomakla prema gore 2-3 godine. Zanimljivo zar ne?
Cilj mi je zapravo dobiti što realniju sliku kretanja cijene zlata, što je uz kolaps dolara i dužničke probleme u EUzoni doista teško.
Neka nam zato CHF bude sidro.
Jednostavno rečeno bolje je bilo imati švicarce kod Zabe. [wink]

Vaš link

ne može vam biti chf sidro kad ga nitko od vas nije kupio krajem 2007. ili početkom 2008……
druga bitna stvar je da je chf poznat također kao sigurno utočište u slučajevima krize……
dakle yen i chf su prije izuzetci nego pravilo…..ako govorimo o fiat currencies…..iako na kraju će i te dvije papirušine potonuti kao i sve ostale……..

i dolar je 2008.g odine bio privremeno sigurno utočište….pa više nije….
…..tako da vjerovatno ni chf neće biti sigurno utočište barem u smislu odnosa prema zlatu…..
evo upravo zlato obara rekord u odnosu na chf…..
a kod zabe ja ne bi držao ni stare novine……..samo trezor, nikakav IOU [lol]


Nažalost kolega taj trend nije izdržao nominalno niti 5 godina, a realno niti toliko.
Pogledati cijenu zlata u CHF na grafu te je korigirti za inflaciju (1,2-2,3% godišnje) i eto nam prinosa za zadnjih 5 godina. Zadnjih 10 nemojte ni gledati jer je prinos skoro negativan.
Za mene je to mršavo. Kost i koža.

Mislite na onom grafu sto sam ga postao prije tjedan dana na ovoj temi!
Dajte molim Vas pogledajte Vi taj moj graf jer se na njemu nesto i vidi za razliku od ovog Vaseg linka pa cete vidjeti koliko ne znate o cem pisete…
Evo ja cu Vam pomoci 2000-2005 sa 380 na 500 od 2005-2010 sa 500 na 1400 pa sad racunajte, ali nemojte zaboraviti oduzeti inflaciju…..Ja znam da Vi mozete puno bolje od toga jer vidim da se ono
kuzite,ne, ali zaba tesko….
Ako pogledate taj graf vidjecete i neki trokutic, koji se tu skriva, e vidite sad samo pratite
gdje ce probiti….

Zlato nemam jer mi je dosadno to sam vec par puta ponovio ovdje…..

Earlier today we saw what happens to investment banks when the Fed no longer clearly telegraphs its intentions vis-a-vis which asset has to be frontran (see Goldman post earlier). It is not just banks. In the absence of the Fed semaphore, it turns out even such "legendary" hedge funds as Soros’ $25 billion Quantum are about as clueless as everyone else. Bloomberg reports that "the fund is about 75 percent in cash as it waits for better opportunities, said the people, who asked not to be identified because the firm is private." The reason: "“I find the current situation much more baffling and much less predictable than I did at the time of the height of the financial crisis,” Soros, 80, said in April at a conference at Bretton Woods organized by his Institute for New Economic Thinking. “The markets are inherently unstable. There is no immediate collapse, nor no immediate solution." But, but… what about relative and fundamental value, pair, cap and M&A arb? What about long-term investment opportunities in the growth of the world? What about arbing the so-called business cycle? Are none of those strategies worthy of investment? Or has ubiquitous central planning made the only profitable trade simply frontrunning the Fed’s beta wave with as much leverage as possible? What’s that you say? Yes?
Thank you, the defense of formerly fair and efficient markets rests

[smiley]

Mislite na onom grafu sto sam ga postao prije tjedan dana na ovoj temi!
Dajte molim Vas pogledajte Vi taj moj graf jer se na njemu nesto i vidi za razliku od ovog Vaseg linka pa cete vidjeti koliko ne znate o cem pisete…
Evo ja cu Vam pomoci 2000-2005 sa 380 na 500 od 2005-2010 sa 500 na 1400 pa sad racunajte, ali nemojte zaboraviti oduzeti inflaciju…..Ja znam da Vi mozete puno bolje od toga jer vidim da se ono
kuzite,ne, ali zaba tesko….
Ako pogledate taj graf vidjecete i neki trokutic, koji se tu skriva, e vidite sad samo pratite
gdje ce probiti….

Zlato nemam jer mi je dosadno to sam vec par puta ponovio ovdje…..


Sve mi je jasno samo ne znam čega 380 na 500 i čega 500 na 1400? Dolara?
Lijepo zvuči al samo za naivce.
No da ne duljimo dalje mislim da su svi razumni shvatili poantu.
Da se razumijemo, nemam ja ništa protiv zlata i inog što nam nosi lovu samo bi volio malo više realnosti.
Reče Jim Rogers jedared…"TA is for suckers". Ja ne dijelim to mišljenje, ali mi se zgodno uklopilo. No HF. [wink]

p.s. Zaba baš zato kao najgori primjer.

If something is too good to be true...it probably is.

Ma nije Vama nista jasno, ali ja imam pametnija posla nego Vama pojasnjavat stvari!
Evo zadnji put samo za one najpijanije u cosku, dakle 380 na 1400 svicaraca kolega svicaraca, a jeboga mis, pa nije bas tako tesko to shvatit….


i dolar je 2008.g odine bio privremeno sigurno utočište….pa više nije….

da, sad su nasdaq i russell sigurna utočišta.


Nažalost kolega taj trend nije izdržao nominalno niti 5 godina, a realno niti toliko.
Pogledati cijenu zlata u CHF na grafu te je korigirti za inflaciju (1,2-2,3% godišnje) i eto nam prinosa za zadnjih 5 godina. Zadnjih 10 nemojte ni gledati jer je prinos skoro negativan.
Za mene je to mršavo. Kost i koža.

Kolega mi niti zivimo u Svicarskoj niti nam je valuta vezana za CHF vec za EUR. Dakle, ako idete gledati rast necega onda to gledajte u valuti u kojoj primate placu ili EUR. Svicarcima je prinos u njihovoj valuti malen ali je opet veci nego sto dobivaju kamate u banci. Ja osobno gledam na zlato ne kao investiciju nego kao sigurnu stednju s kamatom koja nadmasuje kamatu u banci i inflaciju zajedno. Srebro gledam kao investiciju a ono je i u CHF u zadnjih 52 tjedna naraslo "samo" cca 71%. No kako, kao sto rekoh, ne zivim u Svici onda je za nas ovdje relevantan prinos u eurima a taj je za zlato u 52 tjedna 23,21% sto je vise nego solidna kamata, a na srebru 101% sto je vise neg solidna zarada. Pa jos ako ste imali i AGQ onda je to 202% cca [wink]



i dolar je 2008.g odine bio privremeno sigurno utočište….pa više nije….

da, sad su nasdaq i russell sigurna utočišta.
[/quote]

jako….

Ovo je za kolegu Lynxa kojem je "kriza bila kratka i brzo zavrsila"

http://www.index.hr/vijesti/clanak/kako-se-mozemo-spasiti-bas-svi-makroekonomski-pokazatelji-hrvatskog-gospodarstva-su-negativni/562196.aspx

Isprike ako kolega Lynx mozda zivi u Norveskoj, Kanadi ili Novom Zelandu – tam krize nije ni bilo.


Ovo je za kolegu Lynxa kojem je "kriza bila kratka i brzo zavrsila"

http://www.index.hr/vijesti/clanak/kako-se-mozemo-spasiti-bas-svi-makroekonomski-pokazatelji-hrvatskog-gospodarstva-su-negativni/562196.aspx

Isprike ako kolega Lynx mozda zivi u Norveskoj, Kanadi ili Novom Zelandu – tam krize nije ni bilo.


On vam, kolega, živi na Jupiteru, čini mi se…

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort

Činjenica je da su metali imali izvanredne prinose u zadnji 2-3 godine, ali opet kažem, sve mi to miriše na još jedan balon.
Kad tad se mora ispuhati a to će biti naglo i snažno, a zato me i zabrinjava likvidnost zlata, pogotovo što ne postoje legalni kanali trgovanja kod nas. Jednog dana će se dogoditi da ga nitko neće htjeti kupiti.
Neke moje kolege iz Rijeke i ja smo to sve dobro izanalizirali i došli smo do zaključka da smo zakasnili (to je bilo prije 2 godine) i da je sve skupa prerizično da bi se isplatilo.
Ima dosta sigurnijih uloga sa manjim prinosom u ova krizna vremena, tako da smo zlato i metale ostavili po strani, ali sa zanimanjem pratimo što se događa. LP [wink]

If something is too good to be true...it probably is.

New Report

Close