Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


što se tiče novinskih naslova i popularnosti kod narodnih masa ne vjerujem da ih kod nas više od 0,1% ima zlato….u svijetu je to negdje oko 1%,

Možda ne te poluge 24-karatnog zlata, ali je valjda za običnog malog čovjeka sasvim ok baratiti i običnim Franc Jozefima naših pradjedova kojih su tone i tone još uvijek u optjecaju po selima diljem Slavonije, još uvijek se koriste i u folkloru za ukrašavanje ženskih nošnji… Nekada je svaka djevojka morala za udaju imati bar nekoliko takvih, a bogatije su imale po stotinjak…, to se još uvijek čuva kao nasljedstvo od baka, prabaka… kladim se da i dan danas puuuno više od 1 % kućanstava ima ove dukate, barem po jedan-dva kao uspomenu na stara vremena, kao nekakav nakit, negdje u ženskoj kutijici sa nakitom, žene sigurno drže od bake za uspomenu po neki ovakav kao na slici. Za malog siromašnog čovjeka ovakav komad zlata danas cijenjen oko 500 €, vjerojatno je sasvim dovoljana količina zlata koja mu je potrebna.


S time da je mjerna jedinica ($) vrlo upitna. [wink]

da imaš pravo……..zlato se mjeri papirom……..u tome i je problem………..za sad samo rijetki shvaćaju da će papir ovim tempom vrlo brzo postati bezvrijedan………..

što se tiče novinskih naslova i popularnosti kod narodnih masa ne vjerujem da ih kod nas više od 0,1% ima zlato….u svijetu je to negdje oko 1%, a općenito se smatra da zlato može predstavljati i do 20% financijske imovine ulagača….

u tome i je ljepota ulaganja u zlato……i nakon 10 godina bull marketa i dalje je 99% ulagača skeptično……..kud ćeš bolje? [smiley]
[/quote]
Slažem se.
A po kojem je mjerilu onda zlato u bull-marketu? Ili bearu?
Ako nije i ako nema prinosa, kako se onda isplati ulagati u nešto bez prinosa u doba monetarizma?

If something is too good to be true...it probably is.

….ne bi vjerovao kako je taj izvor presušio……..ali ako nekoga znaš da hoće mijenjati zlatnike za papir slobodno ga uputi k meni…….. [thumbsup]

A po kojem je mjerilu onda zlato u bull-marketu? Ili bearu?
Ako nije i ako nema prinosa, kako se onda isplati ulagati u nešto bez prinosa u doba monetarizma?

….po istim kriterijima po kojim je nasdaq i sve ostalo svojevremeno bilo u bull marketu……..za jediničnu cijenu dobiješ osjetno više papira……
znaš kako se mjeri uspjeh u današnjem svijetu……..pobjednik je onaj tko do smrti skupi najviše igračaka……[smiley]


zlato je spremno za hlađenje a mjerna jedinica za rast. Pa nisu džabe svi izdavali obveznice u USD-ovima. sada šišanje

Ne znam odrediti koliko zlato vrijedi i može svaki tren puknuti, ali možda je zlato trenutno kao i crobex 2005, tek slijedi rast ( zadnjih par godina bull marketa su najjaci rastovi)

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]


….ne bi vjerovao kako je taj izvor presušio……..ali ako nekoga znaš da hoće mijenjati zlatnike za papir slobodno ga uputi k meni…….. [thumbsup]

Nekako je brzo ponestalo argumenata. No to me i ne čudi. Nisam pobornik metala pa čak ni u gebisu. [smiley]

If something is too good to be true...it probably is.



zlato je spremno za hlađenje a mjerna jedinica za rast. Pa nisu džabe svi izdavali obveznice u USD-ovima. sada šišanje

Ne znam odrediti koliko zlato vrijedi i može svaki tren puknuti, ali možda je zlato trenutno kao i crobex 2005, tek slijedi rast ( zadnjih par godina bull marketa su najjaci rastovi)
[/quote]

Ajd da se i s tobom jednom slozim. Ja sam isto misljenja da tek najjaci rast zlatu (i ostalim precious metalima slijedi). Godinu, dvije, pet? Tesko reci jer ovisi o previse faktora no uvjeren sam da su bar jos 2 godine u igri pa je steta propustiti taj bull.

dugoročno vjerojatno.. osim ako..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/


dugoročno vjerojatno.. osim ako..

…osim ako ne dodje do REALNOG oporavka svjetskog gospodarstva koji trenutno nije vidljiv ni Hubbleom. Nazalost, vidljivi su upravo suprotni trendovi.

Fundamentalno u vezi metala se ovih zadnjih par stranica stvarno moze procitati jedna pristojna
gomila gluposti (isprika izuzecima, kojih ima)!

Medjutim sve to skupa nije bitno, bitno je jedino to da metali vozaju jedan trend zadnjih 10-tak godina i da je taj trend uredno gore…

E sad ne treba tu biti puno pametan kao i kod svakog trenda (osobito ovako izrazenog i urednog) nije trebalo glumiti proroka nego se trebalo vozati na trendu! Osobito ovi koji glume neke investitore na malo duzi rok….

Medjutim ovdje vecina nije bila u stanju skuziti ni da se radi o trendu iako on traje poprilicno, a misle da ce bas oni odredit tocku preokreta trenda…
Nisam siguran jel to smijesno ili zalosno! Dragi kolege za Vas nije ni ulaganje u stednju,a kamoli na TK!

Sve Vas pozdravlja Leonidas!

P.S. Srebro jako uredno zadnjih dana….

Nažalost kolega taj trend nije izdržao nominalno niti 5 godina, a realno niti toliko.
Pogledati cijenu zlata u CHF na grafu te je korigirti za inflaciju (1,2-2,3% godišnje) i eto nam prinosa za zadnjih 5 godina. Zadnjih 10 nemojte ni gledati jer je prinos skoro negativan.
Za mene je to mršavo. Kost i koža.

If something is too good to be true...it probably is.

Pod pretpostavkom da vrijednost CHF najvećim dijelom može ležati na zalihama zlata, pokazuje i činjenica da se cijena nije pomakla prema gore 2-3 godine. Zanimljivo zar ne?
Cilj mi je zapravo dobiti što realniju sliku kretanja cijene zlata, što je uz kolaps dolara i dužničke probleme u EUzoni doista teško.
Neka nam zato CHF bude sidro.
Jednostavno rečeno bolje je bilo imati švicarce kod Zabe. [wink]

Vaš link

If something is too good to be true...it probably is.

New Report

Close