Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




…….kao prebroditi krizu?….
zlatom i srebrom naravno…….

Gold at Record High on US, Europe Debt Worries

[wink]


Ili vinom? 😉 Ja bih radije dugoročno držao fina vrhunska vina nego zlato. To mi je nekako prirodnije za optimista poput mene koji misli da svaka kriza mora proći i tada vino što starije i bolje, što oskudnije u novom bogatijem svijetu, je sve vrijednije… dok u zlato ulažu krajnji pesmisti koji misle da kriza nikada neće proći. Mislim da je to iracionalno, da ništa ne može trajati vječno, kao što vidimo i po ovoj prošloj kirzi kako je bez obzira na svoju nevjerojatnu veličinu i kompleksnost tako brzo prošla.
[/quote]

Zlato raste permanentno vec 5000 godina. Po Vasoj logici ispada da kriza traje vec 5000 godina. Da si malo razmislite o cinjenici da je mozda Vasa logika pogresna?

A recenicu "kao što vidimo i po ovoj prošloj kirzi kako je bez obzira na svoju nevjerojatnu veličinu i kompleksnost tako brzo prošla" trpam u kategoriju najboljeg crnohumornog vica godine. Vi, bez uvrede, blage veze nemate i, vjerujem, da Vam je uistinu bolje drzati se vina u cim vecim kolicinama nego da ovakve gluposti baljezgate po forumu.
[/quote]

[thumbsup]

Osim što nikada svijet nije uopće niti izašao iz krize, nego je samo ublažio posljedive na tren sad prijeti da se ponovi 2008.

ZAMJENIK britanskog premijera Nick Clegg je u jednoj BBC-jevoj emisiji rekao da je iznimno zabrinut da bi svijet mogao biti na pragu nove financijske krize.
Naime, Clegg je na pitanje: “Koliko ste zabrinuti da bismo mogli biti na rubu nove ozbiljne svjetske financijske krize?” odgovorio: “Nevjerojatno sam zabrinut. Mislim da su neizvjesnost u SAD-u, koja je produkt političke gužve, kao i rastuća financijska kriza te bezgranična dužnička kriza u eurozoni vrlo ozbiljne”.


Zlato raste permanentno vec 5000 godina. Po Vasoj logici ispada da kriza traje vec 5000 godina. Da si malo razmislite o cinjenici da je mozda Vasa logika pogresna?

Molim Vas lijepo, o čemu Vi govorite?? Kako raste?? Pogledajte malo duže grafove ako govorite o vremenu od 5000 godina.
Ne možete govoriti o 5000 godina a gledati grafove od zadnjih 10 godina.

Zlato dugoročno realno ne raste i kao takvo se i koristi kao zaštitu od inflacije a ne kao sredstvo ostvarivanja prinosa. Svatko ozbiljan tko strateški ulaže u zlato to radi svjesno da će dugoročno ostvariti na njemu realni prinos 0 %, i baš zbog toga to i čini, tzv. "zaštite vrijednosti".

…..nažalost nisi u pravu……..postoji vrijeme kad najbolji prinos ostvaruje pojedina klasa imovine……bilo cash, dionice, obveznice, nekretnine ili zlato i srebro……..u US se zadnjih 11 godina equities nisu proslavili…………trenutno je vrijeme naklonjeno zlatu i srebru…….sve ostalo je out i biti će out dok god dionice i obveznice ne počnu ostvarivati prinos nakon usklađivanja za stopu inflacije…..

naime…..zadnjih 11 godina je zlato i srebro u dugotrajnom bull marketu……a svi su izgledi da će taj bull market trajati još desetak godina………
u zadnjih godinu dana cijena zlata je porasla 35% a srebra 115%……….s čim se malo koji asset može pohvaliti……

ali drži se ti rijetkih vina i nemaš brige……..nemoj ni slučajno kupiti zlato i srebro, prepusti ga onima koji poznaju tematiku…… [thumbsup]


……..nemoj ni slučajno kupiti zlato i srebro, prepusti ga onima koji poznaju tematiku…… [thumbsup]

Kulićeva škola paraekonomije?

"Some people are like clouds. Once they fuck off, it's a beautiful day!"

@Volskbank

Ponovio si ono što sam ti ja rekao "postoji vrijeme", ali to vrijeme nije "dugački vremenski period" nego samo neke iznimne faze u povijesti. Kroz dogačka razdoblja stvar se svede na ono jedino moguće: zlato u skladu sa inflacijom, nekretnine u skladu sa inflacijom, dužnički instrumenti mrvicu iznad inflacije, robe svih vrsta (poljoprivredne, rudna bogatstva, uključivo i te tvoje razno razne metale) ovisno o vrsti (oskudnosti, korisnosti) u skladu sa inflacijom ili uz manja ili ponekad i velika odstupanja od inflacije (pri čemu za zlato je zanemariva vjerojatnost odstupanja, dok neke stvari poput bakra i sl. bi dugoročno mogle ozbiljnije odstupati od inflacije…) a ono jedino što teoretski može kroz vrlo dugačka razdoblja ostvariti bitno veći povrat od inflacije i praktički svih ovih nabrojanih su dionice.

To su osnove osnova koje su logične i povijesno do sada dobro potrvrđene. Naravno da se stvari "mogu promijeniti", i rekao sam pod kojim uvjetima npr. u slučaju za zlato, međutim ja ne očekujem tako pesimistične uvjete nego pretpostavljam više-manje slično dugoročno ponašanje Svijeta ako i proteklo dugčko razdoblje tj. neće se po meni bitno promijeniti odnos klasa.

Zlato je imalo svoj bull, još je u njemu, ali dokle će trajati i kakav će biti bear, zbilja ne znam, ne bavim se market timingom, jedino što sam ovdje govorio su "dugoročne stvari" (narednih par desetljeća).

Ja pozitivno gledam na razvoj svjetskog gospdorastva narednih desteljeća i stoga ne vidim zlatu nikakvu drugačiju sudbinu nego li zadnjih 100-injak godina npr. Dakle malo gore, malo dolje, a oni koji su market timeri ili pak samo jako pesimistični će ići se time baviti – pa koji god da ste: sretno vam! Ja nikad nisam niti pomislio da se mogu baviti market timingom i zato svoju investicijsku strategiju organizram na principima gdje mi to nije potrebno.

@Lynx: dodao bih napomenu vezanu uz kretanje cijena roba
– cijene (potrošnih) commoditya u iznimno dugačkim vremenskim periodima realno padaju jer napreduje tehnologija proizvodnje i ekstrakcije, pa jedinični troškovi proizvodnje padaju. Što se tiče rudnih bogatstava, tu postoji dodatni efekat opadajućih prinosa (najprije se ekstrahiraju rude koje je najlakše iskopati, kasnije se bolja tehnologija treba boriti sa težom dostupnošću). U kraćim razdobljima (ali iz naše perspektive to je još uvijek dugi rok) taj trend pada je zamaskiran kratkoročnim/srednjeročnim odnosima ponude i potražnje. Od ovog silaznog trenda izuzeti su metali koji imaju monetarnu funkciju. Oni realno stagniraju.

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.

kako misliš…..zlato je imalo svoj bull…….kad 99,99% vas uopće nema pojma o zlatu a kamoli gdje se može kupiti i do koliko može ići…….a i trajanje krize krivo predviđate……još nismo riješili ni bankovnu krizu a sad već imamo i dužničku krizu u pola EU, koj aprijeti da povuče za sobom UK, US i ostatak svijeta……..

odokativno gledajući rekao bih da je zlato na pola puta bull marketa……prije faze kad se u mainstream medije i obične ulagače polako počinje uvlačiti strah…….što znači da će ući u zlato tamo negdje 2014. godine na 5000 usd………… [wink]



@Lynx
: dodao bih napomenu vezanu uz kretanje cijena roba
– cijene (potrošnih) commoditya u iznimno dugačkim vremenskim periodima realno padaju jer napreduje tehnologija proizvodnje i ekstrakcije, pa jedinični troškovi proizvodnje padaju. Što se tiče rudnih bogatstava, tu postoji dodatni efekat opadajućih prinosa (najprije se ekstrahiraju rude koje je najlakše iskopati, kasnije se bolja tehnologija treba boriti sa težom dostupnošću). U kraćim razdobljima (ali iz naše perspektive to je još uvijek dugi rok) taj trend pada je zamaskiran kratkoročnim/srednjeročnim odnosima ponude i potražnje. Od ovog silaznog trenda izuzeti su metali koji imaju monetarnu funkciju. Oni realno stagniraju.


Slažem se! Osim što je možda ipak moguće da ponekad nastaje problem da nije moguće neke robe proizvesti u dovoljnoj količini da zadovolje potražnju pa cijene doživljavaju "dugotrajniji pritisak prema gore" npr. mogući problem sa poljoprivrednim robama zbog ograničenosti resursa (zemljišta), a nemogućnosti dovoljno brzog rasta produktivnosti (npr. može doći kroz vrlo dugački period do bržeg rasta potražnje nego li je moguće razvojem sve boljih hibrida kroz to vrijeme povećati prinose). Ali naravno, i to je prilčno "SF", naime ne moramo na Zapadu velikom brzinom povećavati prinose a da bismo imali "dovoljno velik" globani rast proizvdnje, dovoljno ih je povećati diljem svijeta gdje se još uvijek ostvaruju prinosi kao sa početka 20. stoljeća, pa da još duže vrijeme imamo ozbiljni rast ponude i tako uskladimo ponudu i potražnju a na sve višim razinama od današnjih. Ako "mi" to nekako ne uskladimo, onda će priroda. Prirodni zakoni su nepobjedivi.

Ponuda i potražnja u svim tim robama na neki način se moraju izbalansirati jer bi se u protivnom cijeli svijet pretvorio u "Zemlju bijede" i to je uvjet koji omogućava tada izvjesnu realnu bar stagnaciju ili još bolje pad cijena kroz duža razdoblja. Naša optimistična vizija budućnosti nužno implicira takav razvoj događaja. Činjenica je i da uvijek u povijesti kada su ljudi pomislili da je "razvoju došao kraj", da nas je uvijek nešto ponovno iznenadilo, uvijek smo našli načine kako dalje povećavati produktivnost, uvijek nas iznenade neke nove tehnologije i dolazimo do rješenja problema koji su nam prethodno izgledali nerješvima. Jednostavno taj naš sustav funkcionira. Sustav koji oslobađa ljudsku inovativnost i tako omogućava realni gospodarski rast tj." relativni pad osnovnih troškova života"/"rast standarda". Zlato tu zaista ima važnu ulogu kao neki vječni orjentir u tom svijetu stalno mijenjajućih odnosa/cijena, i ono zaista ima ulogu kao jedna vrhunska vječna valuta, i to ja poštujem, ali očekivati realni prinos od zlata, nikad mi to nije bilo jasno kako netko može. Može se jahati na valovima, ali dugoročno zlato je čvrsto, najčvršće na svijetu, ne ide niti gore niti dolje.


Može se jahati na valovima ali dugoročno zlato je čvrsto, najčvršće na svijetu, ne ide niti gore niti dolje.

……istina zlato ne raste nego valute padaju………..pa ipak mi se čini da je zlato raslo malo više nego što je to trebalo samo po osnovi pada kupovne moći eura i dolara ili kune………što ti misliš?
je li kupovna moć eura/kune pala u zadnjih godinu dana 35%?

npr u odnosu na cijene nekretnina?

nekako mi se čini da je kvadrat stana prije godinu dana koštao uncu i pol zlata a sad košta samo uncu…….. [rolleyes]

@Volksbank

Mi ne govorimo o istim stvarima. Kakvih godinu dana, ili desetljeće dana, ne govorimo o tome kada govorimo o "prirodi imovinskih klasa". U kratkim razboljima cijene su volatilne (ne samo zlata, svega), to znači rastu ili padaju, ponekad i "jako",i uvijek vrlo nepredvidljivo, gonjeno razno raznim efektima, slutnjama o budućnosti (kao ovo sa zlatom npr. zadnjih godina), psihilogijom raznih vrsta i sl. Uopće ne želim raspravljati o kratkoročnim oscilacijama, niti market timingu. Ja zaista nemam pojma je li zlato sada precijenjeno, fer ili podcijenjeno, niti znam koliko će jako ići u koju krajnost tj. gdje je kraj bull marketa. To ne znam i nije područje mog interesa jer je to preteško za mene. Ja se bavim jednostavnjim stvarima ali to nije razlog da i u vezi zlata npr. ne znam neke osnovne činjenice kao što je najlogičnije očekivana dugoročna priroda zlata kao klase.

Ja samo kažem da će zlato dugoročno u skladu sa inflacijom, a kako će između toga, koliko jako “oscilirati” kroz neke godine/destljeća, to zaista ne znam.


u zadnjih godinu dana cijena zlata je porasla 35% a srebra 115%……….s čim se malo koji asset može pohvaliti……

russell 2000 je narastao više od zlata, znači 2000 kompanija u USA je u prosjeku naraslo više od zlata.
zlato ne raste nego pada 4.989 godina, jer sve ide k svojoj intrizičnoj vrijednosti, a kod zlata je ona relativno mala.

New Report

Close