Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




http://www.businessinsider.com/the-only-currencies-that-have-outperformed-gold-this-year-2011-7#
14/21
Fuck Gold. [cool]

Kolega, po obicaju ste opet u zabludi. Naime, sve te valute su outperformale zlato iz AMERICKE perspektive. Iz nase je situacija sasvim drugacija i, kao sto mozete vidjeti i sami, zlato zadnjih dana samo postize nove ATH gledano u eurima (a to znaci i kunama). A to je ono kaj nas tu zanima. Ide to jos up. Srebro takodjer. [cool]
[/quote]
Znaš šta će više od svega toga up?
Platina. Ne zbog kraja svijeta, nego zbog optimalne kombinacije monetarnog pritiska na investicijsko tržište i nezaustavljive prodaje automobila u svijetu. Daimler, Audi, VW i danas Rolls Royce su izvjestili o rekordnim prodajama u prvom polugodištu s jednakim očekivanjima za drugo. Trenutna ciejna je 1.750 USD, prvi take profit je 2.998. USD. Druga opcija je paladij.
[/quote]

Stoji. Ali tu imas problem a zove se kome prodati jednog dana to? Zamisli doneses nekom polugu paladija – blijedo bi te gledao. Zlato i srebro svi znaju sto je. To, naravno, pricam o fizickom. Kaj se papira tice mos se igrati i s paladijem i platinom.




Meni je zlato pomalo dosadno (imam doduse nesto sitno sto sam sacuvao jos iz doba stare Grcke)
To cuvam jos par tisuca godina (iz emocionalnih razloga).

Ma trebali ste vi spartanci ić s nama grcima do Indije onda s Aleksandrom, imaju puno bolje i puno više zlata od perzijanaca.

Platinum vs. Silver (prije breakouta).
[/quote]
Aleksandar u svojim eskpanzijama/akvizicijama nije išao pljačkati zlato nego u potrazi za sinergijom i postizanju "ekonomije obujma" išao širiti kulturu!

Još uvijek, 2300 godina poslije, ljudi ga se sjećaju na cijeloj ruti gdje je prošao, svi (osim Perzijanaca) ga vole i slave kao velikog čovjeka/boga, kao npr. ovi ljudi:
http://youtu.be/Uld8pPGN5cM
[/quote]
Najbolje da ćeš me ti bezbožnik učit o Aleksandru.

Samo papire trgujem, papir pobjeđuje kamen. [wink]



Meni je zlato pomalo dosadno (imam doduse nesto sitno sto sam sacuvao jos iz doba stare Grcke)
To cuvam jos par tisuca godina (iz emocionalnih razloga).

Ma trebali ste vi spartanci ić s nama grcima do Indije onda s Aleksandrom, imaju puno bolje i puno više zlata od perzijanaca.

Platinum vs. Silver (prije breakouta).
[/quote]

A je jasio sam "srebrenu strijelu" u dva navrata malo duze jako lijepo… Sto se tice platine, s njom sam na Vi (ne pratim ju bas), dok se sa srebrekom igram manje vise redovno.

Bas sam jucer usao jako lijepo na 35, i danas na proboju 37, ovog na 37 sam vec zatvorio na 38, a ovu jucerasnju budem pustio mozda bude nesto od ovog proboja…

Sto se tice ovoga pohoda na istok, ja sam vec u pohodu, ali na zapad.. Napadam polako ali sigurno!!!

Nebi se štel mešati , ali nije baš tako .
Za 125.000 možete već dobiti stan u boji .
A za takav stan možete i dobiti i više za najam .
U banci možete dobiti manje kamate , koje stalno padaju .

Definitivno , isplati se ulagati u nekretnine .
I u Zagrebu i na moru .
Hrvatska je slabo naseljena .
Zbog toga će biti veliki priliv doseljenika iz EU .
A svaki će trebati stan , a neki i apartman na moru .

Evo baš sam se vratio sa najljepšeg , najtoplijeg , najčiščeg , najbistrijeg , najtoplijeg i najbližeg EU mora .
Svake godina ga osim nas Hrvata posjeti i 14 miliona stranaca (14.000.000)
Pa zbog čega dolaze ?
Osim zbog mora dolaze i zbog ljepota cijele Hrvatske , stabilnog društvenog uređenja , vrlo malo kriminala , dobrih ljudi , dobrih cesta , dobre i zdrave hrane i vina , dobre vode …,
Tim turistima prodajemo u kafićima uz more pitku vodu po 44,00 kn litru ! ( 0,25 l = 11,00kn)
Litra vode 6 Eura !
A litra benzina svega 9,00 kuna (1,20 Eura).
Nigdje u EU nemože se tako dobro živjeti sa tako malo rada kao u Hrvatskoj .
Dobar dio Hrvata godišnje radi svega 60 dana , a neki ni toliko .
Nigdje u EU nema toliko puno penzionera na toliko malo zaposlenih .
Unatoć tome što sa malo kuna možete otvoriti svoju tvrtku ili obrt i samozaposliti se , 300 tisuća ljudi rađe koristi burzu i razne oblike sociale .
Hrvati na štednji imaju desetke miliardi Eura .
Umjesto da ulažu u gospodarstvo i kupuju jako jeftine dionice oni štede s 3,5% kamata godišnje u stranim bankama .
Mnogi su na našoj burzi zaradili u par dana godišnju plaću .
Evo ja na primjer .
Nemojte biti katastrofičari !
Realno sagledajte stanje u Hrvatskoj i stanje u Grčkoj ,Italiji , Španjolskoj,Portugalu ,Irskoj,Belgiji , Bugarskoj,Rumunjskoj…..
Gdje se može tako dobro živjeti sa tako malo rada kao u Lijepoj Našoj ?

.


Evo baš sam se vratio sa najljepšeg , najtoplijeg , najčiščeg , najbistrijeg , najtoplijeg i najbližeg EU mora .
Svake godina ga osim nas Hrvata posjeti i 14 miliona stranaca (14.000.000)
Pa zbog čega dolaze ?
Osim zbog mora dolaze i zbog ljepota cijele Hrvatske , stabilnog društvenog uređenja , vrlo malo kriminala , dobrih ljudi , dobrih cesta , dobre i zdrave hrane i vina , dobre vode …,

Previše toplo 😛 Meni more nikad nije toplo, ali mi je topao zrak, da je ljeti bar stupanj-dva niža temp zraka, a more stupanj-dva topolije to bi bilo idealno, raj na zemlji.

Najljepše stvari zapravo nisu na obali, meni nema ništa ljepše od unutrašnje Istre, tek možda Rovinj može konkurirati ljepoti jednog Grožnjana ili Motovuna, ili čak minijaturnog Huma ili Roča (pa i manje poznati Oprtalj, Završje, Svetvinčenat, Tar, Višnjan, Bale, Vodnjan… ili oni veći tipa lijepi Buzet, Labin, pa i Pazin, a nekima je lijepa i Pula…). Već je i Poreč, koji je jaaako lijep, ipak meni dobrano iza čak i Rovinja a kamo li ovih malih slatkih ljepota u unutrašnjosti, od gradića na vrh brda, do ostalih ljudskih ruku djela i prirode: Parenzana (!!!), Motovunska šuma, pa i Kotli i sl. skriveni kutci netaknute prirode (i manje skriveni tipa jama Baredine i sl. male stvari, a da ne govorimo tek svima poznati/razvikani Rt Kamenjak, Brijuni, Učka…), povijesti (Dvigrad!, i još jednom ponavljam: Parenzana!!) i sl.

A što se tiče dobre hrane, najeljpše sam u životu jeo u konobi Hum u Humu. Tako jednostavno, tako autohtono, ne preskupo, a vrhunski. Ja bih slobodno mogao svoj odmor (od 2, 3 i više tjedana, da imam toliko para :P) zamisliti u hotelu Kaštel u Motovunu, i onda oblizak po unutrašnjosti svaki dan u drugom smijeru, voziti bicikli po Parenzani, fino papati u Humu i sl., uopće ne bih morao doći do mora, što će mi more?? Ako ću se kupati: Istarske toplice!, sve možeš u unutrašnjosti, more, barem ako ideš u Istru, zaista nije potrebno. Mislim da u budućnosti Istra neće biti sinonim za more ništa više nego za unutrašnjost, jer unutrašnjost je ono "pravo", a more ko more, ima ga svuda. Ali volim Rovinj, tako je ugodna atmosfera starog grada tamo, otišao bih do Rovinja evenutalno, ali ne radi kupanja, radi prošetati malo, pojesti nešto u starom gradu i to je to. Za savršeni odmor praktički ne treba more, ali kada već ima i more, to je ono šlag na torti!

Govori li ovo da smo se prevarili gledajući u "običnu statistiku" i "predviđanja stručnjaka" zaključivši da je oporavak gospodarstva vjerojatno počeo krajem drugog kvartala?
http://www.poslovni.hr/vijesti/poduzetnici-povecali-bruto-dobit-za-86-milijardi-kuna-183279.aspx

Prema ovome se čini da je oporavak u neku ruku počeo ("najavljen") iako ga statistika tako ne bilježi u stopi rasta BDP-a još u prvom kvartalu? 😉 Naime oporavak zarada kompanija u pravilu znači da se BDP upravo oporavlja ili samo što nije počeo (to je onda čak u skladu sa ovim pričama od 2. kvartalu, ako su zarade u prvom tako dobre, signal je da će/je u drugom rasti općenito "sva" gospodarska aktivnost, dakle potrošnja, investicije, zapošljavanje koje onda dalje podupire ovo prvo dvoje i kotač se počeo kretati! 😉 )

Sve sam sigurniji da je krajem 2. a što će se sigurno vidjeti na statistici 3. kvartala (ako drugog ne jer je veći dio kvartala recimo bio pad) BDP u plusu, pa na čega se onda superponiraju i ovi naši sezonski efekti 3. kvartala koji imaju svoju psihološku važnost na dalje propagiranje rasta u 4. kvartal i sljedeću godinu… tako da bi ovo kod nas bilo kao ono Bernanke što kaže "krhki oporavak", ali bolje i krhki nego nikakvi, krhki može s vremenom ojačati! 😉

Ovdje upišite svoj komentar…Vaš link
Za vraga nam rast bruto dobiti kad se generalno još uvijek proizvode minusi


Ovdje upišite svoj komentar…Vaš link
Za vraga nam rast bruto dobiti kad se generalno još uvijek proizvode minusi

To je prošla godina. Ove godine je krenulo super, kao što piše u prethodnom Fininom izvještaju.

…….kao prebroditi krizu?….
zlatom i srebrom naravno…….

Gold at Record High on US, Europe Debt Worries

[wink]


…….kao prebroditi krizu?….
zlatom i srebrom naravno…….

Gold at Record High on US, Europe Debt Worries

[wink]


Ili vinom? 😉 Ja bih radije dugoročno držao fina vrhunska vina nego zlato. To mi je nekako prirodnije za optimista poput mene koji misli da svaka kriza mora proći i tada vino što starije i bolje, što oskudnije u novom bogatijem svijetu, je sve vrijednije… dok u zlato ulažu krajnji pesmisti koji misle da kriza nikada neće proći. Mislim da je to iracionalno, da ništa ne može trajati vječno, kao što vidimo i po ovoj prošloj kirzi kako je bez obzira na svoju nevjerojatnu veličinu i kompleksnost tako brzo prošla.



…….kao prebroditi krizu?….
zlatom i srebrom naravno…….

Gold at Record High on US, Europe Debt Worries

[wink]


Ili vinom? 😉 Ja bih radije dugoročno držao fina vrhunska vina nego zlato. To mi je nekako prirodnije za optimista poput mene koji misli da svaka kriza mora proći i tada vino što starije i bolje, što oskudnije u novom bogatijem svijetu, je sve vrijednije… dok u zlato ulažu krajnji pesmisti koji misle da kriza nikada neće proći. Mislim da je to iracionalno, da ništa ne može trajati vječno, kao što vidimo i po ovoj prošloj kirzi kako je bez obzira na svoju nevjerojatnu veličinu i kompleksnost tako brzo prošla.
[/quote]

Zlato raste permanentno vec 5000 godina. Po Vasoj logici ispada da kriza traje vec 5000 godina. Da si malo razmislite o cinjenici da je mozda Vasa logika pogresna?

A recenicu "kao što vidimo i po ovoj prošloj kirzi kako je bez obzira na svoju nevjerojatnu veličinu i kompleksnost tako brzo prošla" trpam u kategoriju najboljeg crnohumornog vica godine. Vi, bez uvrede, blage veze nemate i, vjerujem, da Vam je uistinu bolje drzati se vina u cim vecim kolicinama nego da ovakve gluposti baljezgate po forumu.

……koliko vidim i dobro vino je sve jeftinije i jeftinije……osim botelja koje si ti ne možeš priuštiti….

…..a što se tiče zlata….zlato i srebro su izdržali zadnjih 5000 godina……pa će valjda izdržati još desetak dok deleveraging ne odradi svoje…….

……reko leon richardson da svako vrijeme ima svoju best buy investiciju……

New Report

Close