Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ako na kvalitetu života mislite samo na ono što se može kupiti novcem…onda je Njemačka sasvim dobra zemlja.
Moje shvaćanje kvalitete života uopće nema veze s novcem (sve što novcem možeš kupiti, nema neku vrijednost), tako da ste jednim dijelom u pravu, jedino me muči shvaćanje kvalitete.
Ono što u životu zaista vrijedi ne može se platiti a dosta toga se u Njemačkoj ne može niti dobiti a kamoli platiti.
Ne zamjeram ja vama na mišljenju, ali ste izgleda dosta toga kod nas propustili, jer je u Munchenu bilo "bolje". 🙂
Munchen kao grad i nije baš najblistaviji primjer za kvalitetan život (osobno preferiram Stuttgart ili Nurnberg, čak i Koblenz).
Ipak to sve za nikakve pare ne bih mijenjao za Zagreb, prijatelje i vikende na moru.
Sto ljudi, sto ćudi, ha? [lol]

If something is too good to be true...it probably is.


Moje shvaćanje kvalitete života uopće nema veze s novcem (sve što novcem možeš kupiti, nema neku vrijednost),

To kažu ljudi koji novca imaju previše, pa ne vide vrijednost nekih malih količina novca, naime kada se prijeđu te male količine (koje nije tek tako priječi!, mnogi ljudi imaju manje od toga!!) marginalna vrijednost opada.

Novcem se ne može kupiti sve (npr. ovisno o bolesti ne može niti zdravlje uvijek sl.) ali se može kupiti puno drugih vrijednih stvari.
Npr. novcem se može kupiti sigurno djetinjstvo svojoj djeci, može im se priuštiti ne samo hranu (zamislite kako bi bilo gledati vlastitu djecu da gladuju??), nego i dobro obrazovanje i druga za cijeli život korisna iskustva, jednom riječju sretno djetinjstvo što je možda najvrijednija stvar koju čovjek može doživjeti: gledati svoju djecu kako su sretna. Npr. teško bi ta sreća bila potpuna da moraju raditi teške fizičke poslove i sl. što je nerjetka pojava diljem svijeta. Mi u Europi i Americi imamo privilegiju takve stvari doživljavati "dalekima i čudnima", negdje je to uobičajeno. Tu privilegiju je kupio "dostatni novac".

Novcem se može i pomagati svojim bližnjima što je također nešto od onih najnajvrijednijih stvari što čovjek može doživjeti, jer čovjek se zaista ne može na ovome svijetu bolje osjećati nego kada gleda svojih ruku djelo, osmjeh na licu drugog čovjeka kojemu je osobno doprinjeo, čak i kada taj čovjek nije ti u nikakvom rodu nego možda potpuni stranac.

Na kraju krajeva, čovjek je misaono i osjetilno biće, on uvijek želi nešto naučiti, nešto doživijeti. Novac čovjeku može omogućiti da si osigura slobodno vrijeme za čitanje, učenje… o stvarima koje ga zanimaju, svakog bar nešto zanima, veseli.
Novac čovjeku može omogućiti stjecanje novih iskustava, novih doživljaja, npr. jedan uobičajeni, prastari način "stjecanja novih doživljavaja" tj. nekakvog "oplemenjivanja duha" su putovanja, u daleki novi svijet kojega prije nisi vidio… novac čovjeku može omogućiti da putuje, na bilo koji dio svijeta… bez novca – teže.

S druge strane, čovjek može tražiti sve to u dubini svoje duše, svog uma, kroz nekakvu meditaciju… pa na čovjeku svakom po na osob je zaista da sam za sebe slobodno izabere koji put je za njega. Ovi prvi koji meditiraju i sl. odlaze u razne samostane, budističke, franjevačke i sl., oni drugi žive drugačiji život.

Ne mogu svi biti redovnici, netko želi biti pustolov, ili biti "mirni obiteljski čovjek", što je samo po sebi također jedna pustolovina… netko traži smisao u odricanju od želja kao budisti, netko vidi smisao u zadovoljavanju tih raznih želja… možda računa s time, na kraju kada "sve" napravim što želim, u nekih 500 godina koliko možda slučajno poživim (možda će i to jednom moći novac kupiti…, u svakom slučaju tko poželi 400 godina biti u penziji… trebat će mu jedna ozbiljna "kapitalizirana štednja" koja daje "vječnu rentu"!), kada više ništa ne budem novoga želio… pa onad se mogu prepustiti budističkom meditiranju, sve u svoje vrijeme.

Dakle novac nije svemoguć, ali je dio mnogo toga na ovom svijetu, mnogo toga čak i nije moguće sa "malo novca", pa ovisno što čovjeka veseli, on će si nabaviti manje ili više tog "novca". Nikada nije problem imati višak, jer ne možeš imati previše za davanje, uvijek netko treba pomoć na ovome svijetu…, jedino što čovjek može imati je: premalo novca! Neke količine su već dovoljne i za uzrokovanje smrti. Npr. par dana ne jedeš ako nemaš za to dosta, i možeš i umrijeti. Dakle novac je važan, ne najvažniji na svijetu (barem u količini većoj od potrošnje na osnovnu hranu ne, a ta mala količina je vrijedna čak i koliko ljudski život, tek onaj novac povrh toga ima manju marginalnu vrijednost) ali sa svojstvom da ga premalo može biti, a previše možda stvarno isto može, ali još se nije rodio taj koji ga je imao previše.

P.S.
Ali puno važnije od novca kao imovine u kojoj "uživaš", kao izvora potrošnje…, je novac kao kapital, dakle onaj neto novac koji više nije u obliku keša nego je tvojom odlukom/"uštedom" pretočen u oblik nekih strojeva, tvornica, kompanija koji stvara neku novu vrijednost čime je korist puno dugoročnija, ne samo za vlasnika nego i posredno raznim efektima i na cijelu okolinu.

Slažem se da čovjek ne treba previše držati u novcu, nego tek onoliko koliko mu "treba" po njegovom subjektivnom dojmu/želji, a ostatak od svega što je uspio zaraditi (ako je uspio toliko, da ima "viška"), najbolje je uložiti kako bi kao kapital obavljao onu svrhu uopće postojanja kapitala: rast!

Ja mislim da nije u redu da čovjek kaže "meni je super, briga me za ostale", pravi je stav: želim da svijet bude sve bolji, a ne samo da je meni super, i stoga ne trošim previše, nego štedim i to ulažem jer rast mog kapitala ima dalekosežne pozitivne posljedice na cijeli sustav u kojem se nalazi, pridonosi boljem sutra za sve ljude, dakle čak je pogrešno i velikodušno pokloniti onima "potrebitima" sve/većinu što imaš danas, ako možeš to oplemeniti kako bi kasnije mogao pokloniti više jer onaj "potrebiti" u budućnosti nije ništa manje vrijedan od ovoga danas, pa je bolje pokloniti više sutra nego manje danas.

Dakle čovjek ne može imati "previše", uvijek i kada prijeđe ono što misli da mu je osobno previše nije previše ako je dobar čovjek pa želi taj ostatak koji mu je "previše" ići poklonjati onima kojima je potreban i zaslužili su tu pomoć, npr. možda pomoć u obliku iskorijenjivanja bolesti u zemljama trećeg svijeta i sl. stvari. Nije svako pomaganje loše u smislu da ljude učiniš "nesposobnima" sami si nešto stvoriti, mnoga pomaganja kao ta medicinska, ona koja postavljaju neke bolje uvjete za samorazvoj ljudi i sl. su isključivo pozitivna. Ne moraš ako imaš toliko, npr. prehranjivati jedno selo u Africi kao životinje u ZOO, nego možeš npr. otvoriti tvornicu u njihovom selu u kojoj će raditi nešto što mogu konkurentno sa svojim sposobnostima i time im pomažeš a uz zadržavanje njihovog ljudskog dostojanstva koje bi "običnim hranjenjem ih" zapravo bilo ugroženo. Dakle imati novac je velika stvar jer se novac ODLUKOM pretvara u kapital, a kapital je sam po sebi kao ono što stvara vrijednost koristan, koristan je po činjenici da raste. Tek ako kapital ne raste, onda više nije kapital i onda nije koristan. Dakle pametno ulagati, i činite jako dobru stvar, tek ako ostarujete premali ROE, znači da radite gluposti, da bi bilo pametnije da to likvidirate i dobiveni novac poklonite Caritasu.

znači Toda je tvoj ideal……. [smiley]




Jako malo stanova se gradi u ovom trenutku. Barem u Zagrebu.

Naravno u deflaciji su pobjednici oni koji drze cash i obveznice, a gubitnici oni koji drze nekretine, dionice i sl.
[/quote]

a nije ti palo na pamet da se u deflaciji nagrađuje štednja a kažnjava prekomjerno zaduženje……
jako čudni su ti stavovi……..a očuvanje kapitala??
malo si u sukobu interesa…..ipak imaš dionice a u teoriji zagovaraš kapital, a njega nema bez štednje…..jer da su svi trošili više nego što imaju kapitala danas ne bi bilo……i čime bi ti onda kupio dionice?margin kreditom?
pa zato i jesmo u ovim govnima jer su svi u kreditima


znači Toda je tvoj ideal……. [smiley]

O njemu ne znam dovoljno da bih mogao imati tako jaki stav, a na prvi pogled mi se ne sviđaju neke njegove "poslovne prakse", pa makar i zanemarimo razno razne špekulacije o kojima se stalno govori (naime, dok mu se ne dokaže krivnja, svatko je po definiciji nevin…) ja svejedno zbog tih "poslovnih praksi" koje mi nisu lijepe već na prvi pogled u g. Ivici Todoriću ne vidim nekoga tko bi mi bio ideal, gotovo da bih morao reći da mi se "ne sviđa", ali to je možda prejaka riječ obzirom da nema dovoljno informacija za dosnisti takve zaključke i stavove. Ali ideal jednostavno nikako ne može biti u toj fazi spoznaje.

Da bi mi netko bio "ideal" valjda želiš to reći u smislu "uzor", osoba koju duboko poštujem i sl. moram biti jako čvrsto uvjeren u njegovu etičku izvrsnost i podudarnost njegovog načina gledanja svijeta sa mojim tj. mojeg sa njegovim ako želiš reći da je on izvršio utjecaj na mene a ne da smo "neovisno" došli do svojih spoznaja.

U Hrvatskoj ne vidim puno takvih ljudi (zato što dovoljno ne znam o njim), ali možda bi se 2-3 i našlo… g. Todorić nije među ta 2-3 koji su mi u užem razmatranju.
Od onih vani, o kojima sam puno čitao, proučavao njihove poteze, izjave, govore, na temelju toga što vidim i kako tumačim to što vidim, moglo bi se reći da mi je najveći ideal Warren Buffett, možda zato što o njemu najviše znam i najbolje vidim koliko su naši pogledi podudarni, ali odmah iza njega bi bio Steve Jobs, pa potom Bill Gates. To su ovako jako poznati ljudi, o kojima se ako se želi može puno toga znati i pokušati razumijeti suštinu njihovog pogleda, i zato nije čudno da su baš oni ti koje bih istaknuo, ali uvjeren sam da je na svijetu još puno puuno jednako vrijednih ljudi, jednako vrijednih biti uzorima, samo što nažalost o njima koji su manje poznati, čije misli teže mogu doći do mene, ne mogu dovoljno znati da bih ih istaknuo tako. Ovi ljudi su jednostavno očigledno tu na tom tragu kojega smatram "pravim", i oni su recimo tek simboli, tek slike, onoga što je prisutno i puno šire u tisućama manjih i malih nepoznatih ljudi koji dijele s njima sličan pogleda na svijet, na svoj posao, na svoju ulogu u tom svijetu kojega smo svi pozvani po nekom "etičkom zakonu/pozivu" učiniti boljim mjestom, svatko na onaj način na koji najbolje zna, u okviru svog posla u kojemu je izvrstan. Netko je izvrstan u osmišljavanju predivnih uređaja potrošačke elektronike i softvera koji im daje dušu, koji će cijeli svijet, od njihovih korisnika do bezbrojnih za njih stvaratelja digitalnih sadržaja diljem svijeta, učiniti sretnim i zadovoljnim svojim poslom i u svoje slobodno vrijeme koristeći te divne uređaje, neki će pak stvarati bogatsvo svojim dioničarima kroz genijalne akvizicije gradeći kolekciju najboljih biznisa na svijetu pod njihovom kapom, drugi će umirovljeno od svog posla osigurati cjepivo za djecu u Africi od svog viška, kojemu svojim viškom pridodaju i ovi prvi svatko svojim tempom kojega smatra prikladnim i tako, svijet je ljepši kada ljudi gledaju kako stvoriti vrijednost, i kada su spremni u određenom trenutku svog života koji smatraju optimalnim za to dio te vrijednosti pokloniti nekima kojima ona može donijeti više dobra a koje su zaslužili, tj. koji možda nisu zaslužili nesreću koja im se igrom sudbine događa (kao npr. onoj djeca koja su rođena u Africi, nisu ona kriva što su rođena u Africi, ne moraju zbog toga patiti od trivijalno sprječivih bolesti, ako im netko može pokloniti cjepivo koje im roditelji nisu mogli zaraditi, zašto ne, u tome nema baš ništa loše nego isključivo dobro, svatko ima pravo svojom slobodnom voljom pokloniti onima kojima misli da je ispravno pokloniti, a ne vidim kome je ispravnije nego npr. njima).

http://www.businessinsider.com/the-only-currencies-that-have-outperformed-gold-this-year-2011-7#
14/21
Fuck Gold. [cool]

Je kolega jebeno je to zlateko…..

Italian, Spanish, Portuguese Bonds Slump on Contagion Threat

http://www.businessweek.com/news/2011-07-11/italian-spanish-portuguese-bonds-slump-on-contagion-threat.html


Italian, Spanish, Portuguese Bonds Slump on Contagion Threat

http://www.businessweek.com/news/2011-07-11/italian-spanish-portuguese-bonds-slump-on-contagion-threat.html


Ma što se oni sekiraju, 5,70 %?, pa i tako dugoročne kamatne stope manje od 5-6 % nemaju smisla (povijesno gledano…), a kažu tim "štampanjima" FED-a i ECB-a (i to poduprto utjecajem sve veće oskudnosti osnovnih roba/ruda) da smo dugoročnije u razdoblju inflatornih očekivanja, pa što bi oni onda??, normalno je da kamatna stopa bude 2-3 % iznad inflacije. Ne može se dugo vremena umjetno držati kamate stope prenisko, to jednostavno mora doći na svoje mjesto tržišnim silama gonjeno uz kakvu-takvu efikasnost tržišta u određivanju rizičnosti pojedinih zemalja.
To jedine full sigurne zemlje kao Švicarska, Norveška, Njemačka… mogu imati minijaturne kamate, zanemarivo veće od pripadne inflacije, jer ono "ne zahtjevamo veliku premiju povrh inflacije" jer smatramo da je ulog beskrajno siguran pa je to sredstvo čuvanja novca prije svega a tek u zanemarivoj mjeri sredstvo prinosa.

U Italiju (u skladu sa pričama o Siciliji, Jugu.., drugim problemima) naravno da nitko ne može biti siguran kao u Njemačku (unatoč tome što i ona ima svoj istok i dr. problemčiće, ali koji se rješavaju, svakim danom je stanje sve bolje, a ne kao ovdje da nema napretka desetljećima), naravno da je to relativno puno zaduženija i puno kvalitativno gledano rizičnija, da je totalno besmisleno da razlika u odnosu na Njemačku ne bude "značajna". Tržišta napokon počinju efikasnije funkcionirati, prinosi se napokon raslojavaju… pa da ne bude kao nekada da svi imaju skoro iste kamatne stope i da se svi (kao Grci npr.) mogu zaduživati po nezasluženo niskim kamatama (kao što vidimo koje se lako obiju o glavu, uvijek se obije o glavu kada se koristi nešto nezasluženo).

Ja mislim da Italija uopće nije u nikakvoj opasnosti od bankrota, niti primisli na takvo što, nego jednostavno stvari napokon sjedaju na svoje mjesto: ne mogu svi imati slične kamatne stope, koliko god se svi zvali "nerizičnima" i koliko god se od svih podrazumijevalo da će svoje dugove platiti jer u sferi "bezrizičnoga" vrijedi drugačija matematika, tu se se mora razlikovati različte stupnjeve bezričnosti pa nemaju svi istu kamatnu stopu niti uz istu očekivanu inflaciju, to je ono kao u matematici sa baratanje beskonačnim vrijednostima, alef nula, alef jedan…

To QE, or not to QE or QE to infinity and beyond..


http://www.businessinsider.com/the-only-currencies-that-have-outperformed-gold-this-year-2011-7#
14/21
Fuck Gold. [cool]

Kolega, po obicaju ste opet u zabludi. Naime, sve te valute su outperformale zlato iz AMERICKE perspektive. Iz nase je situacija sasvim drugacija i, kao sto mozete vidjeti i sami, zlato zadnjih dana samo postize nove ATH gledano u eurima (a to znaci i kunama). A to je ono kaj nas tu zanima. Ide to jos up. Srebro takodjer. [cool]

New Report

Close