Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nije mi prosao prvi put ovaj kako se zove "umetak" , evo jos jednom probam………

A evo sad sam ga izgleda umetnuo….

@lynx

točno!!!!
sve cijene određuje TRŽIŠTE!!!!!!
A tržištem GOSPODARE POHLEPA I IRACIONALNOST!!!!!!!
Sve se kupuje kada cijene RASTU a malo TOGA kada su cijene u silaznoj putanji.
LAKOMOST i iracionalno RAZMIŠLJANJE na kraju dovode do URUŠAVANJA i bankrota pojedinaca!!
Zašto se sada ne kupuju dionice fundamentalno podcijenjene?
Zato što psihologija krda i gomile djeluju inercijom!!! ( kako bi mi domaći rekli: Kud Ivo tud i ja!!! )

DODATAK!!!!
Ulaganje u nekretnine?
Kupite po sadašnjim cijenama dvosoban stan u centru Zagreba za rentu???
cca 50 čm za kojeg bi vas investitor tražio cca 125000 eurića!!!!!
Za njega ne možete dobiti 400 eurića mjesećno!!!!!!
12X400 = 4800 eurića.
U banci na uloženih 125000 eurića možete dobiti cca 6% kamata što iznosi 7500 eurića!!!!
Nemate brigu ne plaćanja, demoliranja, kvarova itd.
ZNAČI NEISPLATIVOST ULAGANJE U NEKRETNINU!!!!!
Na zapadu su kamate na oročenja 2%. Rente veće obzirom na dohotke.



Deflacija ne pogoduje rastu zivotnog standarda. Kada cijene stanova padaju onda ih nitko ne kupuje jer svi vjeruju da ce u buducnosti stanovi biti jeftiniji. Kada se stanovi ne prodaju onda gradjevinska industrija ne gradi nove pa moraju otpustati ljude ili zatvarati firme. Otpusteni ljudi smanjuju potrosnju, a neki i prodaju stanove jer ne mogu otplacivati kredite. S druge strane gradani ciji stanovi gube vrijednost postaju siromasniji, manje trose i to negativno utjece na sve grane ekonomije. Deflatorni pritisak na industriju nekretnina se nemoze izolirati i on se siri po cijeloj ekonomiji.

Uvijek netko kupuje i prodaje. Ljudi jedva znaju ocijeniti sadašnje ekonomsko stanje, a kamoli formirati očekivanja budućnosti i djelovati prema njima. Ekonomist koji pogodi pola ciklusa postane guru desetljeća, a ti očekuješ da će Jozo i Mate znati di su u ciklusu i kamo će cijene.
Na svakoj cijene će se naći i kupci i prodavatelji. Valjda smo toliko naučili u zadnje dvije godine. Pad cijena nekretnina nema nikakvog monetarnog utjecaja u Hrvatskoj jer nismo još ni blizu sekuratizacije, hipotekarni krediti čine 0,x% ukupnih kredita, itd.

Američka psihoza deflacijom i europska psihoza hiperinflacijom nema nikakve veze s realnošću, to su patološki poremećaji. Nakon 40 godina najvećeg i najintenzivnijeg inflatornog perioda u povijesti plašiti ljude deflacijom je smiješno, podsjeća me na HDZ-ove plakate o SDP-u… za i protiv droge, vjeronauka i novih poreza.
[/quote]

Prijasnji post si zapoceo sa Grckom prije 2500 godina, ovaj pocinje 40 godina unazad. Jednog dana kada se vratis u sadasnjost vidjet ces da cijene nekretnina u Hrvatskoj padaju, da je vecina ljudi koja je radila u gradevini na ulici, da vecina arhitekata nije otvorila AutoCAD dvije godine. Ljudi koji ne primaju placu ne trose. A to ima utjecaja na inflaciju, nezaposlenost i ekonomiju generalno.

Isto tako ljudi cije nekretnine danas vrijed 30% manje nego kada su ih kupili stede jer ce u slucaju da budu morali prodati tu nekretninu morati necim pokriti gubitke. To takodjer ima utjecaja na inflaciju, nezaposlenost i ekonomiju generalno.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Nebi se štel mešati , ali nije baš tako .
Za 125.000 možete već dobiti stan u boji .
A za takav stan možete i dobiti i više za najam .
U banci možete dobiti manje kamate , koje stalno padaju .

Definitivno , isplati se ulagati u nekretnine .
I u Zagrebu i na moru .
Hrvatska je slabo naseljena .
Zbog toga će biti veliki priliv doseljenika iz EU .
A svaki će trebati stan , a neki i apartman na moru .

.

Moj gornji post se odnosi kao komentar na post od kolege tip top a

.

Gospodin Twixer ,

Ova kriza psihološki djeluje na ljude da troše manje nego što bi mogli .
Pogledajte samo koliko Hrvatski građani imaju milijardi kuna i eura na štednji u bankama .
I osobno imam na više mjesta uloženu lovu , nek se nađe , za svaki slučaj , osiguranje ,zlu ne trebalo .
A kad izađemo iz te krize i poćme rast ljudi će dizati lovu i ulagati i u nekretnine i u dionice .
Previše je pesimizma po medijima , pa to situaciju čini još gorom nego što je .
Možda nebi bilo loše dodati malo optimizma i u postove na Forumu .

Pozdrav

.




Deflacija ne pogoduje rastu zivotnog standarda. Kada cijene stanova padaju onda ih nitko ne kupuje jer svi vjeruju da ce u buducnosti stanovi biti jeftiniji. Kada se stanovi ne prodaju onda gradjevinska industrija ne gradi nove pa moraju otpustati ljude ili zatvarati firme. Otpusteni ljudi smanjuju potrosnju, a neki i prodaju stanove jer ne mogu otplacivati kredite. S druge strane gradani ciji stanovi gube vrijednost postaju siromasniji, manje trose i to negativno utjece na sve grane ekonomije. Deflatorni pritisak na industriju nekretnina se nemoze izolirati i on se siri po cijeloj ekonomiji.

Uvijek netko kupuje i prodaje. Ljudi jedva znaju ocijeniti sadašnje ekonomsko stanje, a kamoli formirati očekivanja budućnosti i djelovati prema njima. Ekonomist koji pogodi pola ciklusa postane guru desetljeća, a ti očekuješ da će Jozo i Mate znati di su u ciklusu i kamo će cijene.
Na svakoj cijene će se naći i kupci i prodavatelji. Valjda smo toliko naučili u zadnje dvije godine. Pad cijena nekretnina nema nikakvog monetarnog utjecaja u Hrvatskoj jer nismo još ni blizu sekuratizacije, hipotekarni krediti čine 0,x% ukupnih kredita, itd.

Američka psihoza deflacijom i europska psihoza hiperinflacijom nema nikakve veze s realnošću, to su patološki poremećaji. Nakon 40 godina najvećeg i najintenzivnijeg inflatornog perioda u povijesti plašiti ljude deflacijom je smiješno, podsjeća me na HDZ-ove plakate o SDP-u… za i protiv droge, vjeronauka i novih poreza.
[/quote]
Prijasnji post si zapoceo sa Grckom prije 2500 godina, ovaj pocinje 40 godina unazad. Jednog dana kada se vratis u sadasnjost vidjet ces da cijene nekretnina u Hrvatskoj padaju, da je vecina ljudi koja je radila u gradevini na ulici, da vecina arhitekata nije otvorila AutoCAD dvije godine. Ljudi koji ne primaju placu ne trose. A to ima utjecaja na inflaciju, nezaposlenost i ekonomiju generalno.

Isto tako ljudi cije nekretnine danas vrijed 30% manje nego kada su ih kupili stede jer ce u slucaju da budu morali prodati tu nekretninu morati necim pokriti gubitke. To takodjer ima utjecaja na inflaciju, nezaposlenost i ekonomiju generalno.
[/quote]
To je zato što vrijeme shvaćam nelinearno pa mogu skakati kroz njega po volji.
Šta ti govori taj podatak da cijene padaju danas? Meni ništa, jer iz tog podataka ne mogu napravit informaciju. Treba mi tijek stvari da shavtim gdje se nalazim.

Tijek stvari kaže: nakon dužeg rasta cijena nekretnina koji je stvorio ozbiljne ekonomske (loša alokacija kapitala) i društvene (imobilna radna snaga) poremećaje, cijene danas padaju i smanjuju navedene poremećaje. Meni je to isključivo pozitivan tijek stvari. Baš kao i smanjenje trgovanja derivatima kao što vidim u leonidasovom linku, jer to znači da će sljedeći inkrementalni dolar i kuna otići u nešto novo umjesto u stan ili fx swap, osim ako misliš da hrvatskoj fali stanova, a americi fx swapova.

Nebi se štel mešati , ali nije baš tako .
Za 125.000 možete već dobiti stan u boji .
A za takav stan možete i dobiti i više za najam .
U banci možete dobiti manje kamate , koje stalno padaju .

Definitivno , isplati se ulagati u nekretnine .
I u Zagrebu i na moru .
Hrvatska je slabo naseljena .
Zbog toga će biti veliki priliv doseljenika iz EU .
A svaki će trebati stan , a neki i apartman na moru .

Imam višak i u Zagrebu i na moru!!!!!
Doduše nekretnine od prije 30-40 godina!!
Čisti hladni pogon!!! Pokrivanje režija i održavanje.
SADA SIGURNO NE BIH KUPOVAO ( iako imam gotovinu ). U bankici sigurna kamata ( veća od dobivene rente!!! )

A ZA STRANCE??????
Upravo je kod mene Portugalac i kaže da se tamo u Lisabonu u centru vrhunski opremljen stan ili kuća mogu dobiti od 2500-3000 eurića a ovakva kuća ko moja na mou ( HVAR ) do 1000 eurićapo kvadratu!!!!
Ko voli nek izvoli!!!!!!

Čestitke Nini! 😉 Tako će Hrvatska napredovati – znanjem, radom tj. rezultatima, svjetskim rezultatima!
https://www.fer.hr/?@=29u80#news_8980

I ova je generacija stigla…mlađa…bolja… [lol]
Vaš link

If something is too good to be true...it probably is.

Nebi se štel mešati , ali nije baš tako .
Za 125.000 možete već dobiti stan u boji .
A za takav stan možete i dobiti i više za najam .
U banci možete dobiti manje kamate , koje stalno padaju .

Definitivno , isplati se ulagati u nekretnine .
I u Zagrebu i na moru .
Hrvatska je slabo naseljena .
Zbog toga će biti veliki priliv doseljenika iz EU .
A svaki će trebati stan , a neki i apartman na moru .


Kolega Pero 7 na osnovu čeka mislite da su uvijeti životo u Hrvatskoj bolji nego u Europi.
Zašto bi netko iz Evrope dolazio živjeti u Hrvatsku.
Pa i naši bolje stojeći tajkunu poput Luke Rajića idu živjetu u Švicarsku, Englesku, Njemačku itd.
I ja sam nekad razmišljao o povratku iz Münchena u Hrvatsku ali sam postao svjestan da od toga nema ništa. Prvo sam boravio ovdje zbog posla, pa sad kad sam dovoljno zaradio ovdje sam zbog sinova, a kad ostarim biću zbog liječnika Itd.
Svaki dan vidim ovdje sve više i više bogatih Arapa koji su ovdje i zbog sigurnost i veće mogućnosti trošenja sa čitavim obiteljima.
Svi koji si to mogu priuštiti uvijek idu živjeti tamo gdje su uvjeti života bolji, gdje je sigurnos veća. gdje je nedicina razvijenija (za starije i bolesne) a za mlađe gdje je bogatiji noćni život. A to je uvijek u razvijenijim i bogatijim zemljama.
Gdje bih ja u Hrvatskoj mogao živvjeti kvalitetnije nego u Munchenu.
Imam ja i kuću u Savonkom Brodu i apartman u Roviju. Ljeti prevruće i gužva a zimi bura i pustoš, nigdje nikoga.
U Munchenu grad živi 24 h na dan 365 dan u godini, dvadesetak jezera Ljeti kupanje zimi klizanje,
dvadesetak zatvoreni i otvorenih bazena, Skijaški centi poput Garmiša sat vožnje. Kod nas gdje god se okreneš pa vidiš samo zaštitare, a opet se svaki dan nešto pljačka. Dođeš u banku da platiš neki račun pa izgubiš pola sata a ovdje to bake rade sve same.
Ovdje mi za 20 godina još nikad nitko nije zatražio Ausvas a kod nas ni sa svog računa nemožeš pobići lovu bez osobne kao da si kriminalac.
Jednostavno moramo shvatiti da su nekretnine kod nas precijenjene, a uvjeti života priličn loš, država neuređena, sve zakomplicirano itd.
Priljev stanovništva je uvijek tamo gdje ima dobro plaćenin i slobodni radni mjesta a to u Hrvatskoj nažalos nije slučaj.
Lijep pozdrav !

New Report

Close