Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@nikson

U mojim tekstovima o Splitu je bilo dosta ironije. Htio sam reći da "neki" bacaju jako lošu sliku na grad, time aludiram na one druge, "kulturne građane", da malo ustanu na noge, pokušaju nekim pozitivnim tonom nadglasati huligane, da se vidi da u Splitu žive i čestiti ljudi. Nipošto nisam mislio za ozbiljno reći da svi svi Splićani huligani. Barem ja nikada ne generaliziram 🙂 Siguran sam da će jednoga dana i u Splitu takvi događaji proteći u pozitivnom duhu, da će im se pridružiti splitski umjetnici, športaši, i tisuće običnih građana, koji će znati stati na stranu borbe za ljudska prava, za ravnopravni položaj svih ljudi/manjina svoga grada.

Međutim, kada sam se već toliko uhvatio Splita (neka se nitko ne uvrijedi, nadam se shvaćate što želim reći i kako vjerujem da neki od Vas možete pokazati i drugo lice svoga Grada!) evo vam još jedan vaš Splićanin:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/sef-mola-sanaderu-je-dao-10-milijuna-eura-mita-u-zamjenu-za-kontrolu-nad-inom/557626.aspx

Eh, Splićani moji, vidite kakvi ljudi su Vam na sramotu. Nadam se da ih se "odričete", i da imate volje i snage nekim pozitivnim stvarima pokazati pravo lice Splita, a ovi što su ga osramotili da će pasti u zasluženi vječni zaborav i progonstvo iz grada kojega nisu dostojni. Split nije grad lopova i huligana, to svi znaju, samo to morate i pokazati, ne dopustiti ovakvima da su stalno u prvom planu.

Ivo Sanader je bečka škola [tongue] [lol]
Ovo si dobro detektirao da u Splitu kolo vode "divljaci", a razumna većina se povlači i gledaju svoja posla.
Bilo je pokušaja da kulturni dio grada nešto preokrene-pokrene u gradu ali vrlo brzo to završi prijetnjama, šikaniranjem , izrugivanjem, maltretiranjem poštenog svijeta prođu kao i parada stoga se miču sa scene i vraćuju se svojim životima.
Trenutna većina grada Splita je druga generacija Vlaja pristiglih sa okolnih brda ( i ja sam) koji su odgojeni i podizani po seoskim običajima tako da će tu trebati još 10-15 godina da u potpunosti isčezne "stara garda" vlaja i da se promjeni percepcija svijesti o ponašanju u gradu. Tako Splitu je ostalo da vodi bitku sa vlaškim mentalitetom još dosta godina ali ne sumnjam da će građanska svijest prevladati.

Daj mi reci Nikson, koga vi u Splitu volite? Tko je dobrodošao u Split?


Daj mi reci Nikson, koga vi u Splitu volite? Tko je dobrodošao u Split?

rekao bi gobac

volim samo sebe….

@ James
Ovo ti je grad u kojem većina ljudi mrzi sebe do podne, a popodne cili svit, pogotovo ako je južina molim tri koraka od mene i produži svojim putem. Definitivno smo mušičavi i temperamentni tako da nam sve ide na živce pa nam ništa ne ide na živce. Najslađe je kacat najboljeg prijatelja, ocrnit ga i izrugat u ciloj ekipi , pa tako redom svak dobije svoju porciju. Smisla za sarkazam, crnog homora ogovaranja i ćakulanja nam definitivno ne fali. Poslat nekoga u 3PM a zapravo si mu zaželio dobrodošlicu je sasvim normalna stvar. Ovo je neko opće stanje uma koje čuči manje ili više u svakom od nas.

Ko nam je dobrodošao pa svi ljudi dobre volje, koji neće nametat neke svoje norme i pravila ponašanja.
Osobno najsumi draže stranjkinje i ovog ljeta dođite u što većem broju.

Ako smijem primjetiti, meni se cini da Hrvati za jedan poprilicno homofobican narod, nekako
malo previse vole da ih guzi tko god stigne….

Evo kad sam vec svratioi za ono dvoje-troje koje slucajno zanima zadnji TMS pred kraj QE2…

http://hr.seebiz.eu/makroekonomija/anders-aslund-krivac-za-nelikvidnost-i-u-hrvatskoj-je-ecb/ar-7032/

Populizam se nije pokazao popularnim u ozbiljnoj krizi, piše Åslund, dok su se rasprave svjetskih vodećih ekonomista pokazale besplodnima i promašenima, apostrofira Krugmana i njegovo zalaganje za devalvaciju u Latviji. [thumbsup]

http://www.tportal.hr/biznis/novaciulaganje/135407/HNB-je-odgovoran-za-valutnu-klauzulu.html

http://www.seebiz.eu/george-soros-zemljama-mora-biti-omogucen-izlazak-iz-eurozone/ar-7039/ [bye] [bye] [bye] [bye] [bye] [bye]

Moji postovi nisu poziv niti na kupnju niti na prodaju dionica, niti na bavljenje dionicama, niti su investicijski savjeti

A što ćemo mi? Mi nismo ni ušli u Euro-zonu pa ne možemo ni izići iako bi zapravo de-facto trebali.

government policy is to risk the value of our savings in the future.....

Stambenih jedinica za stalno stanovanje ima 23,65 % više nego li kućanstava.
http://danas.net.hr/hrvatska/page/2011/06/29/0024006.html?pos=n0

Baby boomeri odlaze u mirovinu, njihova djeca prestaju rađati, a rezultate njihovih unuka upravo viđamo.
Dakle sad smo na jednom lokalnom "vrhuncu" rađanja, odnosno ako se drastično ne promijeni broj rođene djece po obitelji slijedi i to malo ozbiljniji daljni pad rađanja, a s druge strane porast umiranja ulazeći u poodmaklu životnu dob te velike populacije baby-boomera tj. prirodni prirast bi mogao još neko duže vrijeme biti značajno i sve značajnije negativan. Ili sam jo to nešto krivo zaključio??

A stanovi se još grade, populacija ako nastavi na ovaj način opadati… što će to biti sa npr. samo tim jednim aspektom gospodarstva: "tržište stambenih nekretnina"??, dokle može taj jaz? U koliko "jedinca stalnog boravka" može živjeti jedno kućanstvo??

Čim je broj nekretnina porastao toliko puno više nego broj stanovnika (+20 % u odnosu na -3,3 %) to je već i samo po sebi indikacija onoga o čemu sam već puno puta govorio: balonu! Da ne govorimo tek o drugim stvarima kao što su dugogodišnja promjena cijena u odnosu na inflaciju kroz taj period, ili o pokušaju procjene vrijednosti prema diskontiranoj vrijednosti "očekivanih" renti (koja očekivanja se ovim stanjem fonda još smanjuju…).

Izgleda da je ne balon, nego BALONČINA, međutim to nam je još i najmanji problem ako pričamo o demografiji. Demogrfija je puno više od tržišta nekretnina.

P.S. Da ne zvuči sad tako jako pesimistično glede ove demografije, pogledajte ovo!

Šo se tiče dionica, ovo je zanimljivo! 😉

Ako su njegove teorije "ispravne", onda je odgovor na pitanje iz naslova: "ne, porasti će!" (novi "mega ciklus" kao onaj od 80-ih do 2000.) 😀 Bolje je biti u "small generation" nego "big", a sada je u i oko mirovine ona najveća, a stasa ona namjanja.
Naravno ovo se ne može baš u potpunosti i doslovno primijeniti na nas… ali zvuči zanimljivo i ima bar neke veze i s nama! 🙂

Dakle ako ćemo se igrati proroka megaterndova u klasama, onda dolazi jedno duuuuugačko vrijeme pada cijena nekretnina, i suprotno tome uzlaznog dijela mega ciklusa u dionicama. To je čak i u skladu sa činjenicom o "nedostatku hrvatskih dionica" i sl. Dakle ponuda i potražnja su alfa i omega (iako neki kažu, "zakon koji ne radi"… ipak radi, čini mi se) tj. životni standard bi mogao u narednom dužem razdoblju ukoliko troškovi umirovljenika ne budu preveliki (kako ćemo to, drugim stupom? ;)) biti bolji u smislu da će biti viša zaposlenost (jer će biti manja ponuda radne snage, a ne manja domaća i strana potražnja za našim proizvodima i uslugama), da će biti "jeftinije stanovanje", a dionice hrvatskih građana da će vrijediti (i valdja "koštati") sve više i više u jednom mega ciklusu (koji naravno ima standadne u skladu sa stadnardnim ciklusima gospodarstva normalne male oscilacije)

New Report

Close