Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Lynx, ti si školski primjer neoliberala.
A od neoliberalizma u južnoj americi i hrvatskoj nema ni n, nit je ikad bilo, nit će uskoro bit.


Lynx, ti si školski primjer neoliberala.
A od neoliberalizma u južnoj americi i hrvatskoj nema ni n, nit je ikad bilo, nit će uskoro bit.

Za Južnu ameriku se na slažem. Proguglajte malo tko su bili glavni ekonomski savjetnici i ministri u vladi diktatura na tom kontinentu (recimo Čilea) i u kojoj (čijoj) školi su se školovali. Ne znam jeste li čuli za Chicago boyse… Čak je i sam Friedman bio savjetnik dikattora Pinocheta iako nikad službeno nije imao tu funkciju…
A kod nas imamo Kosoričina savjetnika Škegru koji je čisti neoliberalist… doduše jedan od lošijih učenika te škole ali ipak…

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort



Lynx, ti si školski primjer neoliberala.
A od neoliberalizma u južnoj americi i hrvatskoj nema ni n, nit je ikad bilo, nit će uskoro bit.

Za Južnu ameriku se na slažem. Proguglajte malo tko su bili glavni ekonomski savjetnici i ministri u vladi diktatura na tom kontinentu (recimo Čilea) i u kojoj (čijoj) školi su se školovali. Ne znam jeste li čuli za Chicago boyse… Čak je i sam Friedman bio savjetnik dikattora Pinocheta iako nikad službeno nije imao tu funkciju…
A kod nas imamo Kosoričina savjetnika Škegru koji je čisti neoliberalist… doduše jedan od lošijih učenika te škole ali ipak…
[/quote]
Loš učenik loše škole.
Upoznat sam s time o čemu govoriš, ali se ne slažem s time da nekakvi savjetnici, ekonomski ili monetarni činovnici imaju približno dovoljan utjecaj da bi cijelo društvo liberalizirali. Oni i njihove politike su doslovce kap u oceanu pored tih navedenih diktatora, pričati o liberalnim doktrinama u sustavima u kojima vlast drži jedan čovjek/stranka bez opozicije i uz toje kriminalac i ubojica nema smisla. Da bi društvo i gospodarstvo postalo liberalno mora zadovoljit mnogo preduvjeta koje Južna Amerika i Hrvatska nemaju ni približno ispunjene.

Uostalom ne slažem se ni s načinom rasprave u kojoj se uspoređuju najlošiji primjeri nečega s dobrim primjerima nečeg drugog. Južna Amerika i Hrvatska nisu nikakvi primjeri neoliberalizma, nema smisla donosit nikakve zaključke na tim primjerima. Kao da donosiš zaključke o sisavcima analizom čudnovatog kljunaša i šišmiša.

Nisam neoliberal, ne podržavam neoliberalizam.

kolega lynx, pišete "Što se tiče demokracije, ona se ne tiče "upravljanja kapitalom" nego "upravljanja državom". Demokracija znači da narod izabire politiku…"
Sad ja vas pitam, ako se država postavi na način na koji vi kažete, privatiziraju se sve državne kompanije, sve se prebaci na privatni sektor( i upravljanje i kapital), relaksira ili potpuno makne kontrola države nad kapitalom i maksimalno liberaliziraju zakoni, čemu će nam onda služiti izbori i Vlada koja se na njima bira? Čime će onda oni to upravljati? Onda će jedino služiti tome da budu servis krupnom kapitalu (a to se već primjećuje i u današnje vrijeme, recimo na primjeru Agrokora). I gdje je tu onda demokracija?

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort




Lynx, ti si školski primjer neoliberala.
A od neoliberalizma u južnoj americi i hrvatskoj nema ni n, nit je ikad bilo, nit će uskoro bit.

Za Južnu ameriku se na slažem. Proguglajte malo tko su bili glavni ekonomski savjetnici i ministri u vladi diktatura na tom kontinentu (recimo Čilea) i u kojoj (čijoj) školi su se školovali. Ne znam jeste li čuli za Chicago boyse… Čak je i sam Friedman bio savjetnik dikattora Pinocheta iako nikad službeno nije imao tu funkciju…
A kod nas imamo Kosoričina savjetnika Škegru koji je čisti neoliberalist… doduše jedan od lošijih učenika te škole ali ipak…
[/quote]
Loš učenik loše škole.
Upoznat sam s time o čemu govoriš, ali se ne slažem s time da nekakvi savjetnici, ekonomski ili monetarni činovnici imaju približno dovoljan utjecaj da bi cijelo društvo liberalizirali. Oni i njihove politike su doslovce kap u oceanu pored tih navedenih diktatora, pričati o liberalnim doktrinama u sustavima u kojima vlast drži jedan čovjek/stranka bez opozicije i uz toje kriminalac i ubojica nema smisla. Da bi društvo i gospodarstvo postalo liberalno mora zadovoljit mnogo preduvjeta koje Južna Amerika i Hrvatska nemaju ni približno ispunjene.

Uostalom ne slažem se ni s načinom rasprave u kojoj se uspoređuju najlošiji primjeri nečega s dobrim primjerima nečeg drugog. Južna Amerika i Hrvatska nisu nikakvi primjeri neoliberalizma, nema smisla donosit nikakve zaključke na tim primjerima. Kao da donosiš zaključke o sisavcima analizom čudnovatog kljunaša i šišmiša.

Nisam neoliberal, ne podržavam neoliberalizam.
[/quote]
apsolutno se slažem sa svim što ste napisali! ali upravo je u tome riječ, jedna dobra teorija, kojoj se kad je čovjek čita, skoro ne može pronaći mane i koja bi svim ljudima treba donijeti bolji život, u stvarnosti pokazuje da je pogrešna i da jedino što se primjenom te teorije u praksi događa je da se mali broj ljudi obogati na nesreći ogromnog broja drugih ljudi… To vam je isto kao i sa komunizmom/socijalizmom, jedna u teriji super ideja u praksi se pokazala katastrofalnom i neprovedivom i postala je istoznačnica za diktaturu i patnju ljudi isto kao i neoliberalizam u Južnoj Americi.

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort

@TwinSpark

Pa ti stvarno pričaš svašta. Što u teoriji komunizma/socijalizma ima dobroga?? Ne znam što mi se na svijetu više gadi od tih teorija koliko su nepoštne i anti-slobodarske.

I stvarno mi je nerazumljivo da se možeš složiti da je liberalna teorija dobra ako istvoremeno to možeš reći i za komunističku. To je potpuno nespojivo. Razlikuju se u srži. Ako je jedna dobra druga je Crni Vrag, i obratno. Ne mogu obje biti dobre.

A to što govoriš o "stvarnosti" kolega James ti je lijepo objasnio. To tvoje nema veze sa "ovom teorijom". Ako ne shvaćaš koliko to nema veze s ovime, onda zaista govorimo na različitim jezicima i teško da ćemo se moći sporazumijeti.

U Južmoj Americi nikad nije bilo "neoliberalizma" (ako je to ovo o čemu ja govorim, ne igrajmo se više sa imenima!) i teško da će ga skoro biti.
Što se tiče Hrvatske, kako god ga nazvali, nadam se da će ga ipak biti (dakle nečega drastično različitog od Južne Amerike i jednako toliko od današnje Hrvatske), to želim radi budućnosti svoje Domovine i svojih dragih sugrađana.

Vi koji ne volite ljude, koji ne volite Domovinu, koji ne volite poštenje, koji ne volite slobodu – imate pravo birati što želite. Svatko je kovač svoje sreće.



@TwinSpark

Vi koji ne volite ljude, koji ne volite Domovinu, koji ne volite poštenje, koji ne volite slobodu – imate pravo birati što želite. Svatko je kovač svoje sreće.

haha, samo sam čekao da počnete s teorijom – Tko je protiv mene i mog mišljenja taj je i protiv Hrvatske!! Tipično hdzovsko-kvazi desničarsko razmišljanje koje je ovu državu i upropastilo zadnjih 20 godina.
Kolega, raspravljajte argumentirano i kvalitetno kao ste to i dosad radili a ne bavite se s takvim dječjim forama. Najlakše je u nedostatku argumenata nekoga optužiti da je antihrvat i ne znam ja što još. I što da ja sad vama na to odgovorim? Moj tata je jači od tvog?

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort

moram još i ovo dodati. nevjerojatno mi je da apsolutna svaka rasprava u Hrvatskoj pa makar to bila i rasprava tko mijesi bolji kruh završi na ustašama, četnicima i komunistima…

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort


kolega lynx, pišete "Što se tiče demokracije, ona se ne tiče "upravljanja kapitalom" nego "upravljanja državom". Demokracija znači da narod izabire politiku…"
Sad ja vas pitam, ako se država postavi na način na koji vi kažete, privatiziraju se sve državne kompanije, sve se prebaci na privatni sektor( i upravljanje i kapital), relaksira ili potpuno makne kontrola države nad kapitalom i maksimalno liberaliziraju zakoni, čemu će nam onda služiti izbori i Vlada koja se na njima bira? Čime će onda oni to upravljati? Onda će jedino služiti tome da budu servis krupnom kapitalu (a to se već primjećuje i u današnje vrijeme, recimo na primjeru Agrokora). I gdje je tu onda demokracija?

Pa zar nisam bezbroj puta ponovio. Služi tome da bude servis svojim građanima tj. njihovom kapitalu. Upravo tako. Država omogućava da se ljudske slobode realiziraju. Jedina joj je briga čuvati pravni poredak, da zakoni budu dobri, pošteni, i da se besprijekorno realiziraju. Čuvati sigurnost građana i njihove imovine (sudstvo, policija, vojska). To je dakle funkcija politike. Donositi dobre zakone (po volji građana čije stavove zastupaju), brinuti se da sustav tako funkcionira da se oni bezprijekorno provode i to je to.
Vrlo mali ali vrijedni djelokrug djelatnosti. Ništa nije važnije od toga da pravna država funkcionira kao švicarski sat. I zato to treba poštivati i treba cijeniti i tu "minimalnu" ulogu države kao nešto veliko i vrijedno i zato jako važno kakve političare izabiremo jer su oni ti koji neposredno donose te zakone i koji odgovaraju za njihvoo provođenje, za funkcioniranje svakog kotačića sustava do na mikrometar precizno.

Agrokor nije produkt niti posluje u okviru ovakve države. Spominjati Akrokor u RH koja nije "liberalna" u kontekstu "liberalizma" je smiješno.
U Hrvatskoj pravna dražva ne funkcionira "kao švicarski sat", a to je glavni sastojak ustroja o kakvom ja govorim.
Slobodno konkurentsko tržište je ključ funkcioniranja gospodarstva, a Agrokor ne funkcionira na takvom tržištu (zlorabi neke monopole… što se ne bi moglo u ustroju o kakvom ja govorim i sl.).

A o tome da li je u funkcioniranju Akrokora bilo i nekih nelegalnih stvari ili leganih ali uz "loše" (ne-slobodarske) zakone, neću niti govoriti. Moguće da je? Ako je, onda zaista ovaj Agrokor u ovoj raspravi nema nikakvog smisla, osim kao primjer nečega dijametralo suprotnog od ovoga o čemu ja govorim.




@TwinSpark

Vi koji ne volite ljude, koji ne volite Domovinu, koji ne volite poštenje, koji ne volite slobodu – imate pravo birati što želite. Svatko je kovač svoje sreće.

haha, samo sam čekao da počnete s teorijom – Tko je protiv mene i mog mišljenja taj je i protiv Hrvatske!! Tipično hdzovsko-kvazi desničarsko razmišljanje koje je ovu državu i upropastilo zadnjih 20 godina.
Kolega, raspravljajte argumentirano i kvalitetno kao ste to i dosad radili a ne bavite se s takvim dječjim forama. Najlakše je u nedostatku argumenata nekoga optužiti da je antihrvat i ne znam ja što još. I što da ja sad vama na to odgovorim? Moj tata je jači od tvog?
[/quote]
NIsam rekao anti-hrvat, nego anti-čovjekoljubac a Domovinu svhaćam kao skup indivudua koje žive u RH. Za mene je svaki onaj koji je protiv slobode ljudi nešto neshvatljivo. O tome se radi. Ne mogu zamisliti da neki ljudi mogu ne-slobodnu smatrati pozitivnom i da se mogu boriti protiv slobode i poštenja i reći da je to što oni rade "ok, legitiamn stav". Ma neka je legitiman koliko god, ali meni je nepojmljiv i imamo pravo reći da ne shvaćam kako to može biti dobro i kako to može biti u korist građana RH, tj. "Domovine" u smislu zajenice tih građana udruženih u nju interesno ali kao SLOBODNE individue.


gledajte, ja mislim da vi stvarno imate najbolje namjere i da smatrate da je ovo što vi predlažete najbolje za Hrvatsku. Ja sa ne slažem s vama. Ali ne volim da mi se zbog toga što se s nekim ne slažem ali u isto vrijeme i nikog ne vrijeđam, naziva antihrvatom, antičovjekoljupcem ili sličnim etiketama. Dosta je bilo etiketa, mislim da je toga ovom narodu preko glave.

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort





@TwinSpark

Vi koji ne volite ljude, koji ne volite Domovinu, koji ne volite poštenje, koji ne volite slobodu – imate pravo birati što želite. Svatko je kovač svoje sreće.

haha, samo sam čekao da počnete s teorijom – Tko je protiv mene i mog mišljenja taj je i protiv Hrvatske!! Tipično hdzovsko-kvazi desničarsko razmišljanje koje je ovu državu i upropastilo zadnjih 20 godina.
Kolega, raspravljajte argumentirano i kvalitetno kao ste to i dosad radili a ne bavite se s takvim dječjim forama. Najlakše je u nedostatku argumenata nekoga optužiti da je antihrvat i ne znam ja što još. I što da ja sad vama na to odgovorim? Moj tata je jači od tvog?
[/quote]
Za mene je svaki onaj koji je protiv slobode ljudi nešto neshvatljivo. O tome se radi. Ne mogu zamisliti da neki ljudi mogu ne-slobodnu smatrati pozitivnom i da se mogu boriti protiv slobode i poštenja i reći da je to što oni rade "ok, legitiamn stav". Ma neka je legitiman koliko god, ali meni je nepojmljiv i imamo pravo reći da ne shvaćam kako to može biti dobro i kako to može biti u korist građana RH, tj. "Domovine" u smislu zajenice tih građana udruženih u nju interesno ali kao SLOBODNE individue.
[/quote]
A Kina? A Sudijska Arabija?
Zar viši nisi legalista? [rolleyes]

New Report

Close