Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ako ćete ono što se događalo u Južnoj Americi nazivati neoliberalnim, onda moju filozofiju ne možete – smislite neki drugi naziv! (klasično liberalna, libetarijanska ili kako već, nešto između je valjda), ili ako ćete moju nazivati neoliberalnom onda ne možete to što se događalo u Južnoj Amerci, jer razlike su ogromne.

Upravo se oni razlikuju od mene po tome što ih je i dovelo do bankrota. Kod mene je pravna dražva ideal iznad svega, liberalna-demokracija stvar koja se podrazumijeva, a MINIMALNA država ono čemu se teži. Oni su propali upravo zbog neracionalne države, nefunkcioniranja demokracije (kakve su samo vlasti imali…), i loše pravne države (njih je uništio lopovluk!).

Kolega, malo proučite što se događalo u tim zemljama pa ćete onda možda povezati zašto sam vas spomenuo u tom kontekstu. Dolje se dogodio upravo onaj ekonomski model koji vi zagovarate na kojem su čelu stajali Friedman i američke korporacije. Napominjem, američke kompanije dakle iz one države koji vi nazivate velebnom nacijom i koja bi nam kao trebala biti uzor. A sve je to napravljeno po krinkom uvođenja liberalne demokracije i tržišnog gospodarstva na način kojeg i vi zagovorate. Međutim, jedini način da se to uvede je bila diktatura,ubijanje i progon svih protivnika tog procesa i sveopće propadanje društevenog i političkog života. A što vi mislite, da smo mi toliko velika i utjecajna država da se to kod nas neće dogoditi, da će kod nas doći samo dobrohotne i empatične kompanije kojima je jedini cilj dobrobit zajednice? Nisam ja protiv tržišne ekonomije i razvoja međunarodne trgovine, nisam ni za socijalistički model ekonomije, bože sačuvaj. Ali sam protiv ekonomskog razvoja po diktatu Svjetske banke i MMF-a koji su vama očito uzor. I nije to nelegitimno, imate na to puno pravo zastupati i takav način ekonomije ali ponavljam, nadam se da nikad ljudi koji dijele vaše mišljenje neće doći u situaciju da oni budu ti koji će odlučivati o putu kojim ćemo krenuti. U ovoj državi je napravljeno puno s.anja i često puta smo sami sebe bili najveći neprijatelji i lopovi ali ipak, mislim da mi moramo uz sve te naše mane biti ti koji će odlučivati o svojoj sudbini a ovo što vi zagovorate definitivno nije sudbina kojoj se ja nadam.
Vidim da kažete da biste plaćali fakultet da vas primoraju na to. Pa zašto niste upisali neki privatni i tamo sve lijepo platili? Ili inzistirali da platite ETFu svoje školovanje? Ipak je lijepo kad od države dobijete nešto besplatno, zar ne? Sigurno niste protestirali protiv toga…

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort


Kolega, malo proučite što se događalo u tim zemljama pa ćete onda možda povezati zašto sam vas spomenuo u tom kontekstu. Dolje se dogodio upravo onaj ekonomski model koji vi zagovarate na kojem su čelu stajali Friedman i američke korporacije. Napominjem, američke kompanije dakle iz one države koji vi nazivate velebnom nacijom i koja bi nam kao trebala biti uzor. A sve je to napravljeno po krinkom uvođenja liberalne demokracije i tržišnog gospodarstva na način kojeg i vi zagovorate. Međutim, jedini način da se to uvede je bila diktatura,ubijanje i progon svih protivnika tog procesa i sveopće propadanje društevenog i političkog života. A što vi mislite, da smo mi toliko velika i utjecajna država da se to kod nas neće dogoditi, da će kod nas doći samo dobrohotne i empatične kompanije kojima je jedini cilj dobrobit zajednice?

Ti očito ne paziš što ja govorim.
Kao prvo ovo sve što si nabrojao je čista suprotnost: ja govorim o liberalnoj demokraciji, pravnoj državi kao glavnom idelu, nečemu na čemu je sve utemeljeno, koja funkcionira gotovo i "ružno hladno-robotski" (što bi mnogi zamjerali) a ti meni o diktaturama, nelagalnim aktivnostima i sl.
Mi jednostavno govorimo o drastično različitim stvarima.

I nije mi jasno o kakvim to "dolaženjima" kompanija ti pričaš i kakvoj "dobrobiti zajednice"?
Jedina stvarna dobrobit zajednice što se tiče ovog područja (gospodarstvo) je MAKSIMALAN profit u terminu sadašnje vrijednosti očekivanih svih budućih profita (dakle potencijal profita usklađen za rizik kojega treba maksimizirati u sadašnoj vrijednosti) a koje su u vlasništvi građana pripadnika te "zajednice". Ne znam tko i gdje dolazi/odlazi. Kompanije će naše odlaziti/dolaziti tamo gdje nam je to u interesu i mogućnostima, bito je samo da povećavaju svoju vrijednost na dobrobit nas vlasnika, nas 4,4 milijuna "kapitalsta" Lijepe neše.


Vidim da kažete da biste plaćali fakultet da vas primoraju na to. Pa zašto niste upisali neki privatni i tamo sve lijepo platili? Ili inzistirali da platite ETFu svoje školovanje? Ipak je lijepo kad od države dobijete nešto besplatno, zar ne? Sigurno niste protestirali protiv toga…

A kakvo je to pitanje? Ja sam upisao u skladu sa onim što govorim fakultet koji mi najbolje odgovara kao investicija. I da je je puno skuplji od 0 kn, i dalje bi bio bolja investicija od nekih drugih stvari koje su slabo korisne ili bih bio nesposoban ih završiti pa mi opet ništa od toga.
Upravo govorim o tome da treba koštati više od 0 kn jer tada bi se bolje razlikovalo što je korisno a što ne, ljudi bi bolje birali i gospodarstvo bi bilo bolje. Ja bih vjerojatno i dalje izabrao isto.

Što se tiče protestiranja, protestirao sam! 😀 Kada je bila ona blokada Filozofskog u svrhu traženja beskrajnog besplatnog školovanja za sve, ja sam pomagao jednom prijatelju sa FF u organiziranju protu-prosvjeda koji je za zaustavljanje blokade i proklamiranje plaćanja školarina (kolega također ne plaća, ali shvaća da je društveni interes da se plaća, i kako je moralna osoba pa ne može svoje male osobne ciljeve staviti ispred dobrobiti cijelog društva nikakv mu problem nije bio zalagati se za plaćanje)

Jedan od najboljih komentara koje sam u zadnje vrijeme pročitao u našim medijima:
http://www.tportal.hr/komentari/komentatori/121713/Nakaradni-boj-protiv-liberalnog-kapitalizma.html

Ti očito ne paziš što ja govorim.
Kao prvo ovo sve što si nabrojao je čista suprotnost: ja govorim o liberalnoj demokraciji, pravnoj državi kao glavnom idelu, nečemu na čemu je sve utemeljeno, koja funkcionira gotovo i "ružno hladno-robotski" (što bi mnogi zamjerali) a ti meni o diktaturama, nelagalnim aktivnostima i sl.
Mi jednostavno govorimo o drastično različitim stvarima.

I nije mi jasno o kakvim to "dolaženjima" kompanija ti pričaš i kakvoj "dobrobiti zajednice"?
Jedina stvarna dobrobit zajednice što se tiče ovog područja (gospodarstvo) je MAKSIMALAN profit u terminu sadašnje vrijednosti očekivanih svih budućih profita (dakle potencijal profita usklađen za rizik kojega treba maksimizirati u sadašnoj vrijednosti) a koje su u vlasništvi građana pripadnika te "zajednice". Ne znam tko i gdje dolazi/odlazi. Kompanije će naše odlaziti/dolaziti tamo gdje nam je to u interesu i mogućnostima, bito je samo da povećavaju svoju vrijednost na dobrobit nas vlasnika, nas 4,4 milijuna "kapitalsta" Lijepe neše.

Prvo, liberalna demokracija je upravo ono što se nameće od strane MMF-a i Svjetske banke a to je klasičan Friedmanovski neoliberalni model tako da očito i sami priznajete da ste gorljivi zagovornik neoliberalnog modela a što ste negirali prije koji dan.
Drugo, sam pojam demokracije upravo negira ono što vi zagovarate a to j privatizacija sveg živog i neživog jer u demokraciji svojom državom a time i njenim bogatstvima upravlja narod preko izaranih poslanika (a može čak postojati i verzija direktne demokracije čiju čestu primjenu kroz referendume možemo vidjeti u Švicarskoj) a ne šačica ljudi iz uprava korporacija a koje su k tome iz drugih država.

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort


Jedan od najboljih komentara koje sam u zadnje vrijeme pročitao u našim medijima:
http://www.tportal.hr/komentari/komentatori/121713/Nakaradni-boj-protiv-liberalnog-kapitalizma.html

Vidi se da je pisac teksta na Vi s ekonomskim pojmovima ali kao tipičan Hrvat, misli da o svmu može dati svoje "stručno" mišljenje i da nekog zanima što on ima za reći. Frajer piše priče i eseje i prevodi s engleskog i onda on ide komentirati liberalnu demokraciju a u jednom drugom tekstu se čak dotakao i definiranja neoliberalizma u RH. E Vuče,Vuče, drži se ti Crvenkapice i Tri praščića…

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort

a što kažete na ovaj članak, lagana katastrofa, da ne kažem da nam najavljuju euro bar na 10 kn, ako se Jaca nastavi zaduživati
http://www.jutarnji.hr/vanjski-dug-hrvatske-za-cetiri-milijarde-prerastao-bdp/936805/?artId=938231

ttp://www.youtube.com/watch?v=XTzjTaGxews

11. 04. 11. – 16:00
Italian company to invest in wind turbines in Otocac

Croatian Times

Rijeka-based Italian company Quintaenergia d.o.o. is interested in investing 400 million Euros in construction of wind turbines in Otocac area, the town’s mayor Marijo Barkovic said.

The mayor has discussed the preliminary investigation with the company which would measure the wind strength and look at the environmental impact amongst other things, after which the realization of the project could start.

They estimate it would take two to three years and the project would encompass construction of around 100 wind turbines with total strength of 350 MW of wind energy.


a što kažete na ovaj članak, lagana katastrofa, da ne kažem da nam najavljuju euro bar na 10 kn, ako se Jaca nastavi zaduživati
http://www.jutarnji.hr/vanjski-dug-hrvatske-za-cetiri-milijarde-prerastao-bdp/936805/?artId=938231

Kao što je i ovo diglo dolar u odnosu na euro?
http://www.bitno.ba/vijesti/svijet/rekordno-zaduzenje-njemacke [wink]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

Washington:
Imports fell 1.7 percent to $210.9 billion. A big reason for the decline was that demand for crude oil fell to a 12-year low, which offset higher prices. The United States also imported fewer cars and computers.

Peak Oil DEMAND! [cool]

James, ulogiram se da ti dam stotku za labuda. Meni se drugo neda komentirati, sve mi je glupo i dosadno
na ovoj burzi.

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!


James, ulogiram se da ti dam stotku za labuda. Meni se drugo neda komentirati, sve mi je glupo i dosadno na ovoj burzi.

falim ti, ha teta?


Prvo, liberalna demokracija je upravo ono što se nameće od strane MMF-a i Svjetske banke a to je klasičan Friedmanovski neoliberalni model tako da očito i sami priznajete da ste gorljivi zagovornik neoliberalnog modela a što ste negirali prije koji dan.
Drugo, sam pojam demokracije upravo negira ono što vi zagovarate a to j privatizacija sveg živog i neživog jer u demokraciji svojom državom a time i njenim bogatstvima upravlja narod preko izaranih poslanika (a može čak postojati i verzija direktne demokracije čiju čestu primjenu kroz referendume možemo vidjeti u Švicarskoj) a ne šačica ljudi iz uprava korporacija a koje su k tome iz drugih država.

Pa ti opet izvrčeš moje riječi. Ja uopće nisam rekao da nisam neoliberalan, niti da jesam. Bio je sukob pojmova u pitanju. Dvije bitno različite stvari htio si nazvati istim imenom. Ja ti dopuštam da biraš imena kako hoćeš, ali ne tako da stvaraju zabunu tj. da krivo predstavljaš moje riječi.

Kao što sam već nekoliko puta rekao (zašto želiš da opet ponavaljam?) ne možeš istom riječju nazivati "ono" u Južnoj Americi i stvari koje ja govorim. Ako je ono neoliberalizam, onda moje nije, nekako to drugačije nazovi ("klasični liberalizam", "neoneoliberelizam", ili jednostavno "liberalizam"?, ili "libertarijanstvo", ili nekako drugačije, ja bih to jednostavno rekao: "zdrava pamet", jer teško da se stvari mogu tek tako "etiketirati" riječima koje mnogi krivo razumiju ili su višeznačne, ali naravno… ti se ne moraš slagati s onime što ja smatram zdravom pameću – ne možemo svi misliti isto).

Što se tiče demokracije, ona se ne tiče "upravljanja kapitalom" nego "upravljanja državom". Demokracija znači da narod izabire politiku a to nikavke veze nema sa ovim tvojim "državnim gospodarstvom"/socijalizmom. Ako je gospodarstvo u rukama individualaca/građana, onda demokracija s njime nema takve veze kakvu bi ti nametnuo. Demokratska država itekako može biti "minimalna", štoviše tek tada je demorakcija prava.

Riječ liberalna u u "liberalna-demokracija" upravo otežava ovo što ti želiš, tu preveliku državnu ulogu nego ona propagira građanima slobodu, dakle da građani ne budu robovi države nego slobodni ljudi kojima država služi upravo za štičenje njihovih sloboda a ne ukidanje kako bi ti to očito htio.

A što se tiče ovih stranaca… ne znam čemu ovo?? Zašto želiš da ponavljam svoje postove?? Zar nisam lijepo već puno puta naglasio koliko je važno da su domaći građani vlasnici kapitala i da se uvijek o tome govori i da je to tema broj 1, a ti opet o nekakvim strancama. Odakle ti toliki strah od stranaca?? Svi smo mi stranci u nekoj drugoj državi, i nije riječ stranac nešto što treba toliko plašati. Neće stranci nama ništa loše donijeti ako mi imamo dobar sustav, dapače mogu biti dobri partneri, a mi se sami moramo potruditi štiti svoje interese, svoj kapital, graditi svoju budućnost svojim snagama, budućnost u kojoj ćemo u RH imati 4,4 milijuna kapitalista kakvih se ne bi posramila niti Švicarska sa svojih nepunih 8 milijuna stanovnika ili USA sa svojih 310 milijuna stanovnika.

Imamo preko 4 milijuna stanovnika i naša dužnost je potruditi se da ih imamo barem toliko i trajno i da svi oni budu uzoriti svjetski kapitalisti, kojima su stranci partneri, a ne baba-roga.

Država u kojoj bismo imali 4 milijuna socijalista umjesto slobodnih indivudalaca-kapitalista interesno ujedinjenih u Državu koja upravo služi skladnom štičenju njihovih individualnih sloboda nije država za mene. Ako ćemo imati socijalističku RH, ja se selim, ne želim gledati kako mi Domovina propada. Svatko ima pravo izabrati što god želi, pa i svoju propast, ali ja dio te propasti ne želim biti!!

New Report

Close