Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

EU je imho dobra ideja posložena na krivim temeljima. Dugoročno je neodrživo imati jednu monetarnu a 27 fiskalnih vlasti. Logički se nameće ili veća integracija prema jednoj fiskalnoj vlasti u Briselu ili dezintegracija na monetarnoj razini.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


EU je imho dobra ideja posložena na krivim temeljima. Dugoročno je neodrživo imati jednu monetarnu a 27 fiskalnih vlasti. Logički se nameće ili veća integracija prema jednoj fiskalnoj vlasti u Briselu ili dezintegracija na monetarnoj razini.


Točno – usklađivanje fiskalnih politika. A kome se ne sviđa neka izađe van.

EU ne može postat USA ni u najmokrijim snovima, ali može postati CCCP. [thumbsup]



je li ovo početak raspada EU
Vaš link

Kakav raspad? Pa svaka zemlja može izaći kad hoće – kome se ne sviđa neka izađe…

U svaki se klub možeš učaniti i isčlaniti ovisno o svojim željama, to sa samim klubom nema nikakve veze.
Štoviše najbolje da se loši članovi čim prije isčlane pa kad ostanu samo dobri i sam klub kao cjelina će biti bolji!
[/quote]
ma slažem se ja s tobom,samo najteže je bit vuk samotnjak. Pa jedva se izvukošmo iz jednog kluba a sad ne možemo dočekat ulazak u drugi.
Jako me zanima, da EU prije našeg ulaska krepa, kako(čime) bi se vodila naša politika [lol]




je li ovo početak raspada EU
Vaš link

Kakav raspad? Pa svaka zemlja može izaći kad hoće – kome se ne sviđa neka izađe…

U svaki se klub možeš učaniti i isčlaniti ovisno o svojim željama, to sa samim klubom nema nikakve veze.
Štoviše najbolje da se loši članovi čim prije isčlane pa kad ostanu samo dobri i sam klub kao cjelina će biti bolji!
[/quote]
ma slažem se ja s tobom,samo najteže je bit vuk samotnjak. Pa jedva se izvukošmo iz jednog kluba a sad ne možemo dočekat ulazak u drugi.
Jako me zanima, da EU prije našeg ulaska krepa, kako(čime) bi se vodila naša politika [lol]
[/quote]
EU se ne može raspasti može se samo transformirati promjenama Osnivačkih ugovora i promjenama država njihovih potpisinica.

Dokle god je barem 2 države u "Uniji" i dokle god su Ugovori (bez obzira koliko se mijenjali) utemeljeni na prethodnim ugovorima to je "EU".
A uvjeren sam da će barem Njemačka, Francuska i zemlje Benelux-a ostati i ako sve ostale izađu tj. praktički je nemoguće zamisliti bilo što što bi se moglo zvati "propašću EU". Samo promjenama, to da. I moguće da u takvu novu Uniju Hrvatska nikada ne bi ušla… ali vjerojatno ćemo ipak ući u ovu kakva je sada, ako ne u skladu sa trenutnim tijekom pregovora i zacrtanim rokovima tada svjedno vrlo brzo (par godina).


Jack Welch je otišao iz GE-a prije 10 godina, inače.
Pogledaj tehnološki sektor (Apple, IBM, Google, Oracle, Cisco…) prije nego ovako paušalno zaključiš, tamo su Jackovi 21. stoljeća.

Znam da je otišao i osnovao savjetničku tvrtku ali sam očekivao "legacy" u tvrtki u kojoj je proveo 30-40 godina.
A što se tiče Jackova 21. stoljeća kreativci su u pozadini i ima ih stvarno raznovsnih, međutim javnost je okrenuta jednoj osobi koja predstavlja sve što oni poznaju. npr. Steve Jobs. Važna karika u Applu je Wozniak. I sada kad Steve kihne padne cijena dionica. Osim toga ušao je u Guinnessovu knjigu rekorda kao najslabije plaćeni menadžer sa godišnjom plaćom od 1 dolara. IBM je rasprodao svoje proizvodne divizije Kinezima (Lenovo), Cisco proizvodi vrhunske routere na ISO/OSI mrežnoj razini i ne razvija bolje protokole iako se stalno očekuje taj kvantni skok, ali nekako je jednostavnije prodati u prenesenom značenju "celerone" ili copy/paste ušminkane programe, nego doista ponuditi tržištu kvalitetu.
Mogao bih reći o svakome ponešto ali ne bih previše ulazio u tehnološki rječnik jer bi nekima izgledalo nerazumljivo, ali sam zato siguran da znaš što sam htio reći i sa ovim i sa prethodnim tekstom.

Da li znades rodjace da je standard pokvario ljude...jedu govna i sanjare..





je li ovo početak raspada EU
Vaš link

Kakav raspad? Pa svaka zemlja može izaći kad hoće – kome se ne sviđa neka izađe…

U svaki se klub možeš učaniti i isčlaniti ovisno o svojim željama, to sa samim klubom nema nikakve veze.
Štoviše najbolje da se loši članovi čim prije isčlane pa kad ostanu samo dobri i sam klub kao cjelina će biti bolji!
[/quote]
ma slažem se ja s tobom,samo najteže je bit vuk samotnjak. Pa jedva se izvukošmo iz jednog kluba a sad ne možemo dočekat ulazak u drugi.
Jako me zanima, da EU prije našeg ulaska krepa, kako(čime) bi se vodila naša politika [lol]
[/quote]
EU se ne može raspasti može se samo transformirati promjenama Osnivačkih ugovora i promjenama država njihovih potpisinica.

Dokle god je barem 2 države u "Uniji" i dokle god su Ugovori (bez obzira koliko se mijenjali) utemeljeni na prethodnim ugovorima to je "EU".
A uvjeren sam da će barem Njemačka, Francuska i zemlje Benelux-a ostati i ako sve ostale izađu tj. praktički je nemoguće zamisliti bilo što što bi se moglo zvati "propašću EU". Samo promjenama, to da. I moguće da u takvu novu Uniju Hrvatska nikada ne bi ušla… ali vjerojatno ćemo ipak ući u ovu kakva je sada, ako ne u skladu sa trenutnim tijekom pregovora i zacrtanim rokovima tada svjedno vrlo brzo (par godina).
[/quote]
ukratko, možeš li Hrvatsku vidjeti u okviru ovih granica EU mjera s obzirom na trenutno stanje našeg gospodarstva ?




je li ovo početak raspada EU
Vaš link

Kakav raspad? Pa svaka zemlja može izaći kad hoće – kome se ne sviđa neka izađe…

U svaki se klub možeš učaniti i isčlaniti ovisno o svojim željama, to sa samim klubom nema nikakve veze.
Štoviše najbolje da se loši članovi čim prije isčlane pa kad ostanu samo dobri i sam klub kao cjelina će biti bolji!
[/quote]
ma slažem se ja s tobom,samo najteže je bit vuk samotnjak. Pa jedva se izvukošmo iz jednog kluba a sad ne možemo dočekat ulazak u drugi.
Jako me zanima, da EU prije našeg ulaska krepa, kako(čime) bi se vodila naša politika [lol]
[/quote]
To te netreba brinuti kolega. Političari uvijek nađu izgovor i opravdanje. Za njih je uvijek kriv netko drugi.
Zar HDZ nije prošle izbore između ostalor dobio na obećanju da će smanjiti PDV sa 22% na 20% a on ga je umjesto smanjio još i povisio 23% i tko se toga sada sjeća.
Problem kod birača je taj šro sporo pamti a brzo zaboravlja, i uvijek slijepo slijedi svog vođu kao ovce pastira. Sad što ih taj pastir umjesto na pašu na kraju odvede u klaonicu nema vezo.
Pa zar uostalom ovce i nisu namjenjene samo za klanje i šišanje.
LP






je li ovo početak raspada EU
Vaš link

Kakav raspad? Pa svaka zemlja može izaći kad hoće – kome se ne sviđa neka izađe…

U svaki se klub možeš učaniti i isčlaniti ovisno o svojim željama, to sa samim klubom nema nikakve veze.
Štoviše najbolje da se loši članovi čim prije isčlane pa kad ostanu samo dobri i sam klub kao cjelina će biti bolji!
[/quote]
ma slažem se ja s tobom,samo najteže je bit vuk samotnjak. Pa jedva se izvukošmo iz jednog kluba a sad ne možemo dočekat ulazak u drugi.
Jako me zanima, da EU prije našeg ulaska krepa, kako(čime) bi se vodila naša politika [lol]
[/quote]
EU se ne može raspasti može se samo transformirati promjenama Osnivačkih ugovora i promjenama država njihovih potpisinica.

Dokle god je barem 2 države u "Uniji" i dokle god su Ugovori (bez obzira koliko se mijenjali) utemeljeni na prethodnim ugovorima to je "EU".
A uvjeren sam da će barem Njemačka, Francuska i zemlje Benelux-a ostati i ako sve ostale izađu tj. praktički je nemoguće zamisliti bilo što što bi se moglo zvati "propašću EU". Samo promjenama, to da. I moguće da u takvu novu Uniju Hrvatska nikada ne bi ušla… ali vjerojatno ćemo ipak ući u ovu kakva je sada, ako ne u skladu sa trenutnim tijekom pregovora i zacrtanim rokovima tada svjedno vrlo brzo (par godina).
[/quote]
ukratko, možeš li Hrvatsku vidjeti u okviru ovih granica EU mjera s obzirom na trenutno stanje našeg gospodarstva ?
[/quote]
Pa u EU imaš zemelja puno goreg gospodarskog i svakom drugom smislu društvenog stanja od RH, prvenstveno: Rumunjska i Bugarska.

To doduše nije dobro, najbolje bi bilo da takve zemlje ne ulaze u EU dok se ne promijene. Najbolje za EU, ali i za te zemlje.

Mislim da su u EU nešto i naučili na Rumunsko-Bugarskoj pogreški tj. da će puno više paziti na detalje našeg ulaska tj. moguće je da se još dogodi neko "neočekivano" odgađanje našeg ulaska ukoliko ne bude bilo dovoljno jasno da smo ispunili sve potrebne prilagodbe, preuzeli i pravilno primjenjujemo pravnu stečevinu… i to je dobro! Za sve nas je bolje da nam se ulazak oteže dok se ne srede naši nezgodni problemčići (posebice u području pravosuđa…) nego da nas prime "na brzinu", da se naši tada "otmu kontroli" kao i ovi dvoje, i da postanemo nova sramota Europske unije kao što su i ove dvije države.

http://www.businessinsider.com/fed-chief-thomas-hoenig-on-why-the-fed-is-anti-capitalistic-2011-3
hoenig je kralj.

Pa u EU imaš zemelja puno goreg gospodarskog i svakom drugom smislu društvenog stanja od RH, prvenstveno: Rumunjska i Bugarska.

former91, 23.03.2011. u 23:42

koliko ja imam informacija tamo sad, usljed velikog odljeva ljudstva u EU, fali radne snage.
U nas je slika obrnuto proporcijalna, tj. svugdi je viška a posla nigdi !
I kaj bumo sad? Čekali da nam mrvice hitaju ili….?


koliko ja imam informacija tamo sad, usljed velikog odljeva ljudstva u EU, fali radne snage.
U nas je slika obrnuto proporcijalna, tj. svugdi je viška a posla nigdi !
I kaj bumo sad? Čekali da nam mrvice hitaju ili….?

u hrvatskoj fali još više radne snage, samo to nisu ekonomisti, pravnici, novinari i prometni inžinjeri.

New Report

Close