Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Tko želi čitati, može naći zašto i kako iz krize: [url="http://sites.google.com/site/financijskisustav/izlaz-iz-krize"%5Dsites.google.com/site/financijskisustav/izlaz-iz-krize%5B/url%5D

Prije toga bi ipak bilo dobro pročitati članak "Od problema do rješenja"
[url="http://sites.google.com/site/financijskisustav/od-problema-do-rjesenja"%5Dsites.google.com/site/financijskisustav/od-problema-do-rjesenja%5B/url%5D.

A što se tiče deficita proračuna i svođenja na nulu treba pročitati članak "Balansirani proračun" [url="http://sites.google.com/site/financijskisustav/balansirani-drzavni-proracun"%5Dsites.google.com/site/financijskisustav/balansirani-drzavni-proracun%5B/url%5D

Ukratko, balvani neznanja su najveća prepreka izlazu iz krize!

Hrvatski ekonomski preporod - reforma.forumhr.com, xreforma.wordpress.com



Eto ja bih ovo predložio Njegovom Veličanstvu da budu prve mjere u reformi društva/gospodarstva.

Njegovo Veličanstvo je odlučilo da jedna od prvih mjera reformatorima koji su ovih dana prosvjedovali bude odsječeni prst. Al bio si blizu sa Istvarima [thumbsup]
[/quote]
Ma lako za prst, veći je problem što će goriti u paklu. Zagrobni život je ipak vječan u odnosu na zemaljski pa je uvijek veći problem što će biti nakon smrti nego prije.
A lijepo im je rečeno da je prosvjedovanje protivno šerijatskom zakonu.

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/116448/Rekordna-inflacija-u-Srbiji-od-cak-12-6-posto.html
Hvala, Roha.

http://www.seebiz.eu/hr/makroekonomija/hrvatska/tomislav-pokrovac-prestanak-ignoriranja-ili-veca-blokada,107220.html

Tomislav Pokrovac: Prestanak ignoriranja ili veća blokada

Pokrovac je ponovio je kako Sindikat hrvatskih seljaka zahtjeva, između ostaloga, da sve potpore u ratarstvu, stočarstvu i ribarstvu budu isplaćene u punim iznosima, da cijena plavog dizela bude jednaka i za ribare i za poljoprivrednike u iznosu 4 kune, da se odblokiraju svi računi seljaka, te izradi državna strategija poljoprivredne proizvodnje za idućih deset godina.

….

p.s.svaka čast svakome ali nekad kad čitam zahtjeve seljaka i/ili sindikata čini mi se da se ponašaju poput razmaženih derišta te nisu svjesni situacije u zemlji, stanje proračuna a niti ih je briga.
Daj meni ja to zaslužujem, to meni pripada, trebat će vremena ali mislim da će svi se morati naučiti na manje, bez luksuza i uz manje kreditnih opterećenja, shvatiti da se nužno prilagoditi novnonastim okolnostima te tko se prije prilagodi bolje će proći u nekoj bližoj i/ili dugoročnoj budućnosti [undecid]

Štednja je mudrost trošenja.


http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/116448/Rekordna-inflacija-u-Srbiji-od-cak-12-6-posto.html
Hvala, Roha.

Da, inflacija će biti veća.
Već se osjeća, gorivo i prehrambene namirnice su skuplje 10-15% od početka ove godine.

Priča mi jedan poznanik kako je prije mjesec dana išao vidit koliko bi ga došla hrana valjda za životinje(krave, kokoši, itd..) i sredstva za sjetvu i zaštitu te mineralna gnjojiva. Čovjek ima farmu i bavi se poljoprivredom(ratarstvo).
Dobio izračun za kupnju prije mjesec dana za 10.000kn a sad kad je išao kupiti za novac došlo ga 11.500kn. Karikiram iznos ali mislim da je vidljivo što hoću reći, inflacija je tu.


@James
Knox,
smjer dionica je poznat u povećanoj inflaciji, pogotovo ovih koji će moći cijene svojih proizvoda i trošak prebaciti na kupce ili dobavljače.

Štednja je mudrost trošenja.

http://www.poslovni.hr/vijesti/analiticari-nestabilnosti-sa-svjetskih-burzi-mogle-bi-se-preliti-na-zse-174458.aspx
Slabu likvidnost na domaćem tržištu, pak, analitičari tumače suzdržanošću investitora zbog nezavidne političko-gospodarske situacije u zemlji.
Na svjetskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica znatno pale zbog niza loših vijesti, od potresa u Japanu i žestokih sukoba u Libiji, do smanjenja rejtinga Španjolskoj i slabih makroekonomskih podataka.

….
Moj stav bi bio da inflacijom u umjerenim razinama najlakše može prebroditi ovo stanje te smatram da držanjem umjetno preniske kamate od strane "glavnih igrača" (ECB-a , FED) vodi u novu krizu ili čak u neku novu depresiju.

Štednja je mudrost trošenja.



http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/116448/Rekordna-inflacija-u-Srbiji-od-cak-12-6-posto.html
Hvala, Roha.

Da, inflacija će biti veća.
Već se osjeća, gorivo i prehrambene namirnice su skuplje 10-15% od početka ove godine.

Priča mi jedan poznanik kako je prije mjesec dana išao vidit koliko bi ga došla hrana valjda za životinje(krave, kokoši, itd..) i sredstva za sjetvu i zaštitu te mineralna gnjojiva. Čovjek ima farmu i bavi se poljoprivredom(ratarstvo).
Dobio izračun za kupnju prije mjesec dana za 10.000kn a sad kad je išao kupiti za novac došlo ga 11.500kn. Karikiram iznos ali mislim da je vidljivo što hoću reći, inflacija je tu.
[/quote]
Poljoprivreda je sada kratkoročno – zakon! 😀

Zasijati što je ikako moguće veće površine u proljetnoj sjetvi (imamo puno neobrađene zemlje – sve to treba upogoniti do krajnjih granica), što bolju agrotehniku primijeniti da se postignu čim veći prinosi, te uplatiti osiguranja protiv elementarnih nepogoda, uplatiti mise za zaštitu od leda/poplave/suše, i moliti se Bogu i raditi svaki dan na svemu što može pridnoijeti prinosima.

I kad dođe žetva/berba, sve što se ubere, sve što ima u skladištima staroga, sve na hrpu skupiti i onda pažljivo birati trenutak kada (višak iznad projekcija kratkoročne potrošnje) prodati na svjetskim burzama – to je recept za povećati ovogodišnji GDP za cca. 1 % u odnosu na prošlu godinu ako cijene ostanu ovako visoke 🙂

Evo malo ironije na leadership koji je prezentirao vodeći guru tog područja Jack Waelch u organizaciji Adris Business Foruma početkom 2007.
Neke od teza su mu bile otpuštanje 10% najnesposobnijih, ili permanentno ismijavanje birokracije, zatim je moderno imitirati konkurenciju, jer je skupo razvijati vlastitu kreativnost itd.

Bilo je tu i viđenijih naših menadžera od Marinca iz Podravke, do Horvata iz Fima Holdinga. Kako je dekan EFZ Tipurić zaključio kako će se rezultati vidjeti tek kroz 5 godina kod nas.

Neću sada komentirati politički leadership, ali niti kod nas niti u svijetu koliko vidim nema pomaka iako se otpustilo preko 20% "nesposobnih", a glavni protagonisti elitizma bježe od odgovornosti koju naravno svi plaćamo.

I mala digresija na General Elektric koji je iznjedrio genijalca, svi profitni centri su mu u komi, a inženjeri koje je otpustio iz istraživačkog centra sada mu skupo naplaćuju usluge razvoja novih proizvoda i usluga.

Na ovu silnu nezaposlenost nekako svim vizionarima ne polazi za rukom sa elitnim timovima potaknuti rast.

Nekako fale kupci:))) (Elementarne zakonitosti, mala potražnja …. rezultat je očit)

Da li znades rodjace da je standard pokvario ljude...jedu govna i sanjare..

Prije nego počnemo razmišljati o tome kako prebroditi krizu, definirajmo prije njezin početak i kraj… Jer to je jedini način da shvatimo sa čime doista imamo posla.
Kako prebroditi nešto što još dovoljno ne poznajemo, nešto što možda tek počinje poprimati svoj pravi oblik ?

Makroekonomski pogled danas nažalost više ne može isključiti činjenicu zvanu "NUKLEARNI JAPAN", posebno s obzirom da je pred 40ak minuta planuo i četvrti reaktor, najbliži Tokio-u (cca 150 milja), i tamo je upravo kaos.
Kaos praćen poplavom panike, radijacija, migracija…
Večeras će padati Japanska burza, a nastavi li se taj pad još desetak dana moguce je da prava globalna kriza tek započinje…

PEOPLE – FASTEN YOUR SEATBELTS , JAPANESSE TRAINS ARE FASTER THEN EVER… [bye] [cool]

Kressho


I mala digresija na General Elektric koji je iznjedrio genijalca, svi profitni centri su mu u komi, a inženjeri koje je otpustio iz istraživačkog centra sada mu skupo naplaćuju usluge razvoja novih proizvoda i usluga.

Na ovu silnu nezaposlenost nekako svim vizionarima ne polazi za rukom sa elitnim timovima potaknuti rast.

Nekako fale kupci:))) (Elementarne zakonitosti, mala potražnja …. rezultat je očit)


Jack Welch je otišao iz GE-a prije 10 godina, inače.
Pogledaj tehnološki sektor (Apple, IBM, Google, Oracle, Cisco…) prije nego ovako paušalno zaključiš, tamo su Jackovi 21. stoljeća.

je li ovo početak raspada EU
Vaš link


je li ovo početak raspada EU
Vaš link

Kakav raspad? Pa svaka zemlja može izaći kad hoće – kome se ne sviđa neka izađe…

U svaki se klub možeš učaniti i isčlaniti ovisno o svojim željama, to sa samim klubom nema nikakve veze.
Štoviše najbolje da se loši članovi čim prije isčlane pa kad ostanu samo dobri i sam klub kao cjelina će biti bolji!

New Report

Close