Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

U toj situaciji – visoka zaduženost, restriktivna monetarna politika, veliki udjel javne potrošnje… Gdje je tu rješenje? U tiskanju novca? "Jedino rješenje je u tome da se istodobno smanje porezne stope i da se vodi ekspanzivna monetarna politika, odnosno da se pušta novac u opticaj. Jer, ako ne dođe do povećanja ukupne količine novca u opticaju, ne može doći ni do gospodarskog rasta", odgovara Pernar.

Pričamo o valutnoj klauzuli. "To je osnovno pitanje", odgovara Pernar. "Mi smo trenutno taoci restriktivne monetarne politike i visokih poreznih stopa što rezultira niskim gospodarskim rastom i visokom nezaposlenošću, zato jer strane banke kontroliraju cjelokupni financijski sektor zbog valutne klauzule. Bez nacionalizacije banaka, otpisa velikog dijela dugova i ukidanja valutne klauzule, mi jednostavno nikada nećemo moći promijeniti monetarnu i poreznu politiku. I to je ta najveća tragedija. Onaj tko želi stvarni prosperitet našoj zemlji ne može prihvatiti polovična rješenja nego će morati ići do kraja. A političke elite se na takav potez nikada neće usuditi. Zato izmjena HDZ-a i SDP-a na vlasti neće donijeti Hrvatskoj nikakve promjene osim zamjene lica."

"Mi trenutno imamo samo dva izbora pred sobom. Jedan je da stranci posjeduju sav profitni kapital i da imaju u svojim rukama 92% financijskog sektora i da izvlače novac iz zemlje. Ukoliko mi uđemo u EU bez da provedemo ove promjene, ostat ćemo njihovi robovi i sluge. Znači, nećemo imati visok gospodarski rast. Smisao ulaska u EU je bolji život. Nama trenutni model neće ponuditi bolji život, bez obzira ušli mi u EU ili ne. Sve zemlje istočne Europe koje su imale gospodarski rast na osnovi dužničkog kapitala, pod time mislim na, primjerice, Mađarsku ili baltičke zemlje, suočile su se prošle godine s potpunim raspadom ekonomije i drastičnim padom BDP-a. Znači, EU ne znači nužno visoki gospodarski rast i bolji život. Primjeri svih zemalja Europe to dokazuju. Jer, niti jedna europska zemlja trenutno nema visoki gospodarski rast. Ponavljam, razlog tome je restriktivna gospodarska politika i visoke porezne stope. Posljedica toga je da imamo enormnu nezaposlenost, koja je u jednoj Španjolskoj preko 20%, a u jednoj Italiji imamo nezaposlenost kao i u Hrvatskoj. U Francuskoj je također velika nezaposlenost itd…"

Na jednom sam pitanju i dalje inzistirao – bi li nacionalizacija banaka bila prepreka ulasku Hrvatske u EU? "Samo privremeno, dugoročno ne. Pazite, vi nemate samo pitanje da li stranci sve kontroliraju, nego imate pitanje možemo li se mi razvijati. EU kaže da onoga trena kada mi uđemo, ne smijemo zasaditi, primjerice, nove poljoprivredne površine – vinovu lozu, masline… Jer, zemljama EU nije cilj napraviti si konkurenciju, nego osigurati sebi neko novo tržište. Neka vrsta kolonijalizacije. Nije njima u cilju da mi ostvarimo visoki gospodarski rast i da budemo njima konkurentni, nego da prošire svoju zonu utjecaja. Jedini po meni prihvatljivi način za ulazak u EU je da Hrvatska može kreirati vlastitu monetarnu i gospodarsku politiku. Ukoliko nama EU ne priznaje pravo na vođenje vlastite monetarne i gospodarske politike, mi od EU nemamo nikakve koristi."

"Postoje ljudi koji su dio postojećeg sustava i oni koji se bore protiv tog sustava. Svaki čovjek koji se bori protiv trenutnog modela, koji nas sve vodi u propast, na našoj je strani. Primjerice, Slavko Kulić je dobar ekonomist i ja ga vidim kao osobu koja bi mogla utjecati na vođenje gospodarske politike. Znači, nisam zatvoren prema nikome tko želi promjene, bez obzira na njegovu dob. Ali, svi oni koji grčevito održavaju postojeći model, za njih neće biti mjesta u novoj vladi", odgovara Pernar.

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti

Kada bi postojeći model nama nudio prosperitet, nisku nezaposlenost i visok gospodarski rast, Pernar kaže da bi ga prvi branio. "Međutim, budući da vidim da postojeći model vodi državu i građane u dužničko ropstvo, da ljudi ostaju bez posla, da poduzeća nisu likvidna, jednostavno mi je jasno da ćemo, ukoliko nastavimo smjerom kojim idemo, loše završiti", tvrdi Pernar.

Koji bi bili Pernarovi prvi konkretni potezi kada bi pobijedio na izborima?

"Prvi potezi su nacionalizacija banaka, otpis dijela dugova, puštanje nezaduženog novca u opticaj, znači inflacija od otprilike 10 posto i istodobno veće smanjenje poreznih stopa. Te mjere će imati više korisnih efekata. Prvi je povećanje likvidnosti. Devalvirat će kunu, ali budući da će ljudi imati više novaca imat će jednaku kupovnu moć s time da će naši proizvodi biti povoljniji od uvoznih. I naravno, ljudi koji se nalaze u dužničkom ropstvu biti će iz toga oslobođeni. Ukoliko se ne promjeni monetarni sustav, budući da kreditni plasmani rastu četiri puta više od depozita, svakim danom će ljudi sve više upadati u dugove iz kojih neće moći izaći."

"Banke, domaće koje su ustvari strane, spremne su potkupiti bilo koga s koliko god treba novaca. Jedini način da se provede nacionalizacija banaka je da na vlast dođu ljudi koji su nepotkupljivi. Članovi političkih elita to nisu. Što se tiče vanjskog duga, mi smo svjesni da mi njega ne možemo otplatiti i da je jedini način na koji ga otplaćujemo je da ulazimo u sve veće dugove. To u praksi znači da vanjski dug raste po stopi više od 19 posto i da se vanjski dug udvostručava svake četiri godine. Ako nastavimo ovakvim tempom, bit ćemo svi na koljenima. Jedini način za rješavanje vanjskog duga nije novo zaduživanje, nego dogovor sa vjerovnicima. Argentina je svojedobno napravila takav dogovor, gdje je ponudila otplatu 30 posto duga i oprost 70 posto. Ne zato jer nisu htjeli platiti nego zato jer nisu jednostavno imali od čega, kao ni mi. Znači, vanjski dug će biti riješen na način da se u dogovoru s vjerovnicima smanji na neki razuman iznos i da se krene ka njegovoj otplati, a ne novom zaduživanju."

No, nacionalizacija banaka i tvrtki u stranom vlasništvu bila bi u principu loša poruka potencijalnim ulagačima – da nismo država od povjerenja, te da smo neprijateljski nastrojeni prema stranom kapitalu? Odlično pitanje, odgovara Pernar u maniri pravog retora. "Takav stav bi mi mogli zauzeti u trenutku kada stranci posjeduju recimo 10 posto profitnog kapitala, a mi imamo za prodaju još 90 posto. Međutim, mi danas imamo situaciju u kojoj su stranci preuzeli doslovce sav profitni kapital. To znači da su sva profitna poduzeća u stranom vlasništvu, počevši od Plive, HT-a, Lure, Tankerske plovidbe… Budući da Hrvatska vodi propalu poreznu i monetarnu politiku, kod nas se proizvodnja ne isplati. Tako da stranci kod nas ne ulažu u proizvodnju, osim rijetkih iznimaka, nego kupuju samo profitni kapital koji donosi dobit."

Izvor: http://www.monitor.hr/clanci/ivan-pernar-mladic-koji-zeli-ici-do-kraja/47973/

Ovaj isto ima svoju vrstu mantre, ali dobrim dijelom je u pravu. S time da rijesenje koje nudi nije jedino a niti bi se takvo rijesenje u globaliziranom (barem financijski globaliziranom) svijetu moglo sprovesti. Mislim da za neke stvari zivi u iluziji. Ili barem se time misli probiti do zacrtanog cilja.

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti

Mnogi danas potcjenjuju internet generaciju kako kod nas tako i širom svijeta. [bye]

Todorić nagovara Rohatinskog da prihvati mjesto premijera?

U HNB-u tvrde da guverner nema nikakve veze s navodnim inicijativama za njegov politički angažman i da nije i ne namjerava bilo što o tome dogovarati s poduzetnicima

ZAGREB Podržavaju li vodeći hrvatski poduzetnici premijerku Jadranku Kosor i njezin program oporavka ili joj rade iza leđa i to u suradnji sa guvernerom Rohatinskim – bilo je pitanje dana u četvrtak. Nakon što je guverner u utorak oslobodio iz bankarskih pričuva 6,3 milijarde kuna s ciljem da taj novac ide za financiranje industrije i turizma, premijerka je u četvrtak skoro dobila i drugu "pljusku". U hotelu Westin se, naime, trebala održati konferencija za medije vrlo ambicioznog naslova "Radom iz krize", koju je organizirao koncern Agrokor u vlasništvu Ivice Todorića . U pozivu je stajalo kako je "grupa hrvatskih poduzeća odlučila dati vlastiti doprinos novom zapošljavanju i otvoriti više tisuća radnih mjesta, a nastavno na inicijativu guvernera Željka Rohatinskog i HNB-a za nove projekte, rast izvoza i zapošljavanje". Uz Agrokor, u Westinu su trebali osvanuti predstavnici više od 20 značajnih domaćih tvrtki među kojima su Atlantic grupa, Dukat, IGH, Saponia, Franck, Tehnika, Karlovačka pivovara, Vindija i druge.

Da je ovakav potez privatnog kapitala – koji je usto "privatizirao" i guvernera – prilično iznervirao premijerku, može se zaključiti s obzirom da je najavljena konferencija naglo otkazana uz obrazloženje kako će se ići sa nešto "širom inicijativom" ali u Ministarstvu gospodarstva. Taj bi se sastanak trebao održati u ponedjeljak.

U četvrtak su se u Vladi oko inicijative "Radom iz krize" uglavnom smješkali. Činjenica da je konferencija na kraju odgođena i prebačena u Ministarstvo gospodarstva, izazvala je reakcije tipa: "Dečki su se malo zaigrali". Nakon sjednice Vlade ministar gospodarstva Đuro Popijač ipak je dao kratku izjavu. "Ne bih komentirao da li netko nekome daje ovakvu ili onakvu podršku. Mi smo priredili zajednički sastanak s upravo tih 20 do 30 igrača na našem gospodarskom nebu. No sve su aktivnosti, bez obzira na motiv i razlog, ako pokreću gospodarstvo, za pohvaliti", poručio je Popijač.

Prema neslužbenim informacijama koje smo dobili, nedavno su se navodno vodeći poduzetnici koje je predvodio vlasnik Agrokora Ivica Todorić, susreli izvan Zagreba sa puno jačom inicijativom – da se guvernera Rohatinskog kandidira za premijera. Iz Agrokora su nam međutim tako nešto izričito demantirali. Dobro upućeni izvori kažu da vlasnik Agrokora Ivica Todorić već neko vrijeme na tu temu razgovara sa Željkom Rohatinskim. Bivši čelnik Hrvatske udruge poslodavaca Damir Kuštrak , inače član Agrokorove Uprave, navodno je glavni operativac po tom pitanju.

[bye] [bye]

Uz znanje inajsd info ti nije potreban.........

Ne vidim da je netko spomenuo kako je Moody’s ocijenio Španjolsku, EU zona se lagano ljulja. Španjolska će se zaljuljati tako da će "lagani" tsunami zapljusnuti zapadne obale.

Roha je oslobdio 6,3 mlrd kuna. Svi satima lamentiraju o tome. Vjerujete li uistinu da je našim bankama potrebna dodatna likvidnost? Iz toga bi se dalo vidjeti da dubinski ne razumijete kako banke uistinu funkcioniraju. Banke su pune koje kakvih moneta. Racionalna iskoristivost novo dodane likvidnosti bankama neće ići, kako je politički korektno natuknuto u prerađivačku industriju i turizam, možda manjim dijelom. Nedostaju strateški planovi. Ići će možda na refinanciranje onih koji su se zadužili u inozemstvu. I od kad to HNB sjedi u kreditnim odborima bankama i odlučuje kome će se odbriti kredit, a kome ne.
To je odluka banke, samo njena vlastita odluka.

Nada da će kamate ići u većim omjerima dolje, isparit će kao vino u srnećem gulašu, jedino je što mogu dodati na komentare i nade nekih.

Španjolska centralna banka govori kako će sve one banke koje su financirale gradnju vila, stambenih kvartova (nije li nam to poznato) morati malo pročistiti svoj balance sheet.

Našim bankarima bi bilo dobro da poslušaju savjet, jer isto ih čeka, a onda likvidnost ne znači ništa, kad si insolventan, kad kuburiš s bilancama da prikažeš dobit, pri tome mažući stavke za rezervacije koje kakvim pekmezima.

@strateg

Zašto ulažeš na burzi ako ti ništa ne znači biti mali vlasnik?
Ako misliš da uprava ne radi svoj posao tebi u korist kako treba – pojavi se na skupštini i glasaj!
Uprava je tu da maksimizira dobit poduzeća, ništa manje i ništa više. Ako ne radi dobro- glasaj za smjenu!

Maksimizacija profita je ono što želimo i što je poztiivno. Ako to ne shvaćaš onda ti zaista ne shvaćaš ništa a meni ovdje ideš govoriti stvari "ne razumiješ bit".

Zašto je nešto neefikasno kad upravlja država je zbog korupcije koja je u takvim uvjetima teoretski lakša/vjerojatnija i zbog toga što državi često nije profit glavni motiv upravljanja poduzećem i to je ono loše i zašto nije dobro da je ona vlasnik. Nije dobro da u gospodarstvu postoje subjetki koji ne razmišljaju na način maksimizacije profita, pogotovo je opasno ako takvi subjekti imaju profitno usmjerenu konkurenciju (tada je to destrutkvino po cijelo gospodarstvo). Hvala Bogu vodovod nema na tržištu konkurente pa to nije tako gorući problem nego "samo jedan od dugoročnih" problemčića a koji se teoretski i mogu dugo zavlačiti, gurati pod tepih, odgađati… neće biti katastrofa ali da bi bilo bolje da se stvari riješe prije – bilo bi, bar mrvicu bolje.

Antimonopolni zakoni upravo postoje radi toga da omoguće bolju tržišnu utakmicu. Ne vidim što ti je tu problem. Nitko nije rekao da je neko stvarno tržište savršeno (ništa na svijetu nije savršeno, ništa u svojoj stvarnoj pojavnosti ne može biti identično ideji/teorijskom modelu) ali ga treba "regulacijom" približavati "efikasnom" funkcioniranju. U praksi nažalost ljudi ovako zastrane kao ti pa umjesto da podupiru efikasnost, približavaju nesavršenu realizaciju "idealiziranoj ideji" stvar okrenu na drugu stranu i što više reguliraju zapravo sve više ga iskrivljuju. Zato se pokazalo da regualacija treba postojati, ali kao minmalna (tako manje šanse da zbrljati) i mudro izgrađena ("odmjerena", ona koja jednostavno radi ono što bi trebala raditi).

Ne znam ja što ti misliš da se fundamentalno promijenilo, niti ja govorim o povijesti – govorim o onome što nosi budućnost (neovisno o tome da li to sada postoji ili je nekada postojalo, bitno je da treba u buduće postojati ako želimo ljepši svijet)

P.S. Želim biti dioničar vodovoda, bar par maleckih dionica za mrvicu portfelja… to bi bilo nešto slično kao jedna super sigurna korporativna obveznica. U to se pretvore pravilno regulirani monopoli. Dakle ne baš nešto previše atraktivno ali što ima mjesto u svačijem portfelju kupljeno po jednoj jednostavno određenoj cijeni (biznis je vrlo jednostavan i lako bi se moglo analizirati/predviđati njegovo buduće poslovanje), posebice malog siromašnog građanina kao zamijena za bankovni depozit (vjerojatno bi većinu vremena bilo dosta efikasno cijenjeno), a bilo bi super kada bi i mirovinski fondovi mogli doći do takve imovine – upravo savršena njihovoj toleranciji rizika a zahtjevanog koliko-toliko solidnog prinosa jer bi im to bila “ko obveznica” koju bi znali kupiti bez da se zeznu ko obično…

zanimljivo da ovu vijest nitko nije zamijetio:

Red Alert: Saudi Police Fire On Protesters In Oil Hub
March 10, 2011

Saudi police have reportedly opened gunfire on and launched stun grenades at several hundred protesters March 10 rallying in the heavily Shiite-populated city of Qatif in Saudi Arabia’s oil-rich Eastern Province.

The decision to employ violence in this latest crackdown comes a day before Friday prayers, after which various Saudi opposition groups were planning to rally in the streets. Unrest has been simmering in the Saudi kingdom over the past couple weeks, with mostly Sunni youth, human rights activists and intellectuals in Riyadh and Jeddah campaigning for greater political freedoms, including the call for a constitutional monarchy. A so-called “Day of Rage” of protests across the country has been called for March 11 by Facebook groups Hanyn (Nostalgia) Revolution and the Free Youth Coalition following Friday prayers.

"Hrvatsku od naplate 750 milijuna eura dijeli samo vikend, no road show se već dugo priprema"

http://www.vjesnik.hr/Article.aspx?ID=774F91D5-C164-4740-8702-DF7487DA6DA2

… a koliko je ono Roha otpustio deviznih rezrvi?

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]


zanimljivo da ovu vijest nitko nije zamijetio:

Red Alert: Saudi Police Fire On Protesters In Oil Hub
March 10, 2011

Saudi police have reportedly opened gunfire on and launched stun grenades at several hundred protesters March 10 rallying in the heavily Shiite-populated city of Qatif in Saudi Arabia’s oil-rich Eastern Province.

The decision to employ violence in this latest crackdown comes a day before Friday prayers, after which various Saudi opposition groups were planning to rally in the streets. Unrest has been simmering in the Saudi kingdom over the past couple weeks, with mostly Sunni youth, human rights activists and intellectuals in Riyadh and Jeddah campaigning for greater political freedoms, including the call for a constitutional monarchy. A so-called “Day of Rage” of protests across the country has been called for March 11 by Facebook groups Hanyn (Nostalgia) Revolution and the Free Youth Coalition following Friday prayers.


Ono čega sam se ja pribojavao.

A lijepo sam rekao da počnemo na vrijeme graditi vjetro, nuklearne i dr. čiste elektrane te kupimo u Kini električne automobile… i bili bismo spremni.

Eh, sad će nas ovo iznenaditi 😛

Hehe, a o ovome smo već pričali… ako Njegovo Veličanstvo želi zadržati vlast – mora je platiti 😉
Doći će dan kada Saudijaska Arabija neće imati trgovinski sufict sa inozemstvom, unatoč tome što će nafte izvoziti više nego ikada i po cijenama većim nego ikada.
Što prije dođe do toga to bolje za svjetsko gospdoarstvo!
http://www.bloomberg.com/news/2011-03-11/saudi-king-counters-protests-with-36-billion-as-tension-mounts.html

P.S. Recimo svakom mladom nezaposlenom Saudijcu kao sredstvo za pomoć u obrazovanju (nužno kako bi se osposobio za rad) te za zabavu (mladi se moraju zabavljati) kupiti po jedan iPad i naravno usput i po jedan iPhone?? (iPod ne treba, jer glazba je grijeh, zar ne)
A oni koji nađu posao za nagradu što su se potrudili za prvi godišnji dobiti: plaćeno 30-dnevno putovanje na Jadran u hotel s 5*? 😀
Eto ja bih ovo predložio Njegovom Veličanstvu da budu prve mjere u reformi društva/gospodarstva.

http://www.seebiz.eu/hr/makroekonomija/hrvatska/zeljko-rohatinski-ovo-sam-ucinio-na-svoju-ruku-jer-je-situacija-sve-gora,106946.html

Željko Rohatinski: Ovo sam učinio na svoju ruku jer je situacija sve gora

Pustili smo tada državi, HBOR-u i bankama da se dogovore o mehanizmima kreditiranja poduzetnika, no prošla je godina dana, model A je dao slabe rezultate, a B uopće nije ni aktiviran. Pokušali smo, dakle, zajedno, no nije išlo, pa smo ovaj puta odlučiti djelovati sami.

– Situacija u ekonomiji može biti samo još gora, pri čemu prije svega mislim na rast nezaposlenosti. Ovo smo učinili na vlastitu ruku i na vlastiti rizik, kao pokušaj da damo doprinos poboljšanju ekonomske situacije u zemlji, poručuje guverner, te dodaje da bi ovaj potez rezultate mogao dati već do kraja ove godine.

Štednja je mudrost trošenja.


Eto ja bih ovo predložio Njegovom Veličanstvu da budu prve mjere u reformi društva/gospodarstva.

Njegovo Veličanstvo je odlučilo da jedna od prvih mjera reformatorima koji su ovih dana prosvjedovali bude odsječeni prst. Al bio si blizu sa Istvarima [thumbsup]

When speculation has done its worst, two and two still make four.

New Report

Close