Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




Molim neku ozbiljnu referencu za ovo. Dokaz.
Inače i nije sam trošak kapitala sam sebi svrha, poanta je u maksimalnom prinosu za dioničare.
….

nije poanta u maksimalizaciji prinosa nego u maksimalizaciji vrijendosti imovine dioničara, a ona se postiže (među sotalime) i kroz minimalnu diskontnu stopu.

Knjiga o tome imaš koliko ti drago, a ja sam uspio pronaći jednu ilustraciju, što sam je radio u mlađim danima.
[/quote]
Pa to ti je ekvivalentno, prinos je promjena vrijednosti 😀
A ja ti upravo naglašvam ovo "među ostalima" pa molim objašenje uključivo sa "ostalim".
Rekao sam ti da trošak kapitala može biti isti samo veća dividenda, ako ti imaš dokaz da da "na neki drugi način" ova stopa 35 umjesto manje zaobilzano poveća vrijednost kapitala dioničara (prinos) molim da ga priložiš.

P.S. Ova ilustracija nema veza sa predmetom naše rasprave (porezna stopa) nego samo ilustrira trošak kapitala miksom duga i vlastitih sredstava a za koje sam ti rekao da možeš imati jednake neovisno o poreznoj stopi (samo različite isplate dividnedne koje su veće ako je porezna stopa manja a što ne smanjuje nego dapače povećava ukupnu vrijdnost poduzeća tj. prinos dioničara)


Nipošto, ja ne trgujem i to nikome ne propuračam jer mislim da to nije uopće unosno.

Ako gledaš dugoročne povijesne usporedbe tada vidiš da je i povijest dokazala da baš tako kako teorija predviđa i ispadne u praksi.

Zato ja predlažem našim građanima do što veći broj njih što više ikako može svojeg kapitala drži u dionicama – duugoročno drži! Gledati kratkoročne rezultate im se ne isplati.

P. S. Ma baš me briga za "zainteresiranost", kakva zainteresiranost, govorim o stvarnom dugoročnom prinosu (intrinzičnoj vrijednosti kompanije, ne govorim o oscilacijama cijena na burzi)

U vise navrata si spomenuo lukrativnost kvalitetnih dionica na dulje vremensko razdoblje. Molim te reci koje su ti dionice u fokusu i zbog cega? Mozda su mi promakle, zelim ih i ja prouciti i vise pratiti. Ako ne zelis javno, javi mi na PM.

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti

http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/turizam/wef-svicarska-turisticki-najkonkurentnija%3b-hrvatska-prednjaci-infrastrukturom,106803.html

Najbolji je plasman Hrvatska ostvarila u kategoriji turističke infrastrukture, gdje je zauzela četvrto mjesto, s osvojenih maksimalnih sedam bodova.

Poboljšanja su poželjna i u segmentu regulative kojom se potiče razvoj turizma, ističu u WEF-u. U toj je kategoriji zauzela 77. mjesto, s osvojena 4,3 boda.

Ima smisla upucat kapital u infrastrukturu pa kočit razvoj regulativom. [thumbsup]



Nipošto, ja ne trgujem i to nikome ne propuračam jer mislim da to nije uopće unosno.

Ako gledaš dugoročne povijesne usporedbe tada vidiš da je i povijest dokazala da baš tako kako teorija predviđa i ispadne u praksi.

Zato ja predlažem našim građanima do što veći broj njih što više ikako može svojeg kapitala drži u dionicama – duugoročno drži! Gledati kratkoročne rezultate im se ne isplati.

P. S. Ma baš me briga za "zainteresiranost", kakva zainteresiranost, govorim o stvarnom dugoročnom prinosu (intrinzičnoj vrijednosti kompanije, ne govorim o oscilacijama cijena na burzi)

U vise navrata si spomenuo lukrativnost kvalitetnih dionica na dulje vremensko razdoblje. Molim te reci koje su ti dionice u fokusu i zbog cega? Mozda su mi promakle, zelim ih i ja prouciti i vise pratiti. Ako ne zelis javno, javi mi na PM.
[/quote]
Nisam ovdje čak govorio niti o tome ("kvalitetnim firmama") nego investicijskoj klasi samoj po sebi (diverzificiranom pasivnom portfelju – indeksnom).

Naime ne mogu mali neuki investitori znati koje su firme dobre, niti koja je cijena dobra, a ono prvo što moraju naučiti (nije teško :)) je: "ne vjerovati investicijskim savjetnicima, osim možda onima koji propovijedaju ulaganje u indeksni fond".

Naime investitor mora znati u što i zašto ulaže – u suprotnom to ne bi bila investicija nego špekulacija. A za običnog malog siromašnog građanina sa 3-godišnjom školom obrtničkog zvanja ulaganje u indeksni fond bi trebalo biti nešto sasvim sasvim u dosegu njegovog shvaćanja – samo mu to treba objasniti!!

Društveno odgovorno bi bilo potruditi se to ljudima objasniti, to bi trebala i Vlada financirati bilo kroz neki oblik reklamiranja ili najbolje kroz obavezno školstvo gdje bi se imalo predmet o "osobnim financijama" gdje bi naučili kako se treba imati imati višak svaki mjesec (koliko god to bilo teško – da se treba žrtvovati za to) i da taj višak ima smisla samo ako će se nakon toga "investirati".

Jednostavno to možeš svakom građaninu objasniti kao "držati sve glavne dionice" zbog čega je to "manje rizično" jer kao "ne držiš sva jaja u istoj košari" i da je to time ("jer su tu sve glavne") mogućnost greške manja nego da ih sam nestručno "izbirljivo" biraš ili da nekom drugom ("običnom fondu") to prepustiš i tako riskiraš njegovu grešku ("a povijest je pokazala da većina investitora loše bira dionice") tj. ulaganje u indeksni fond je po definiciji "ulaganje u sve glavne dionice" i zbog toga je "sigurnije od svih drugih načina" i primjereno onima "koji inače ništa ne znaju o ulaganjima" ("ili su samo mudri pa ne riskiraju grešeke") i koji se "ne žele pouzdati u tuđe znanje" (jer se to "ne smije"!, "mora se sam znati što se radi" a indeksni fond "svi razumiju").

Kada bi naše građane netko uspio ovo naučiti, kada bi shvatili da je redovito (svaki mjesec dio plaće, 100 kn ako ne može više) ulaganje na način da se "samo stavlja a nikada ne vadi" (stvara se tako "crni fond" koji se dira samo u osobno crnim situacijama ako se baš mora, i nikako drugačije) ono "što se mora", ono što je "znak odgovornosti prema sebi i svojoj obitelji", ono što je "najpametnije", tada bi naši građani imali daleko daleko sigurniju finacijsku budućnost nego je inače imaju. Malih 100 kn mjesečno čine čuda – ako su konzistentna, godinama, desteljećima (kako tko izdrži do pojave "crne situacije koja se ne može nikako drugačije riješiti").

Međutim ti mene pitaš (jer nisi "obični mali neuki investitor" pa planiraš ih "dalje sam proučiti") koje su meni "kvalitetne firm"? Pa… ima ih. O njima stalno i pišem po forumu, možeš tako vidjeti što mislim, samo prolistaj sve, ali evo sažetak:

Kvalitetne firme:

– Končar D&ST (jedna od najbolji malih firmi svoje industrije na svijetu, potencijal daljnjeg rasta na globalnom tržištu gonjeno vrhunskom konkurentošću i obilnim i dobrim referancama, i jedno i drugo svakim danom je sve jače, firma je sve konkuretnija – to je nevjerojatno, kao da ne govorimo o Hrvatskoj, zaista "hrvatsko čudo"!)

– Končar Grupa (zbog KPT + KODT prvenstveno, ali i ostalo ima potencijala, glavni rizik: vlasnička struktura, što zbog jedno sloja između čak i nije slučaj u prethodnom primjeru, gdje takva strukura može samo utjecati na pojačane dividende što ovdje prema mojoj procjeni uopće nije loš utjecaj – "slučajno"/srećom)

– Adris Grupa (zbog TDR-a, a ostalo ima tek potencijala – ali solidnog, pogotovo financijska pozicija koja ga stvara)

– Dukat Grupa (nažalost, sa njime se pozdravljam, šmrc, šmrc – ali jaaaako dobra firma!)

– Turisthotel Zadar (najbolja turistička firma u RH a vjerojatno i puno šire, u jedinoj zaista profitabilnoj grani turizma u RH, + još par sitnih kvalitetnih biznisa kojima se diverzificiraju)

– Dom holding/Valamar grupa (najveći skup kapaciteta u RH značajnog potencijala – koji se prodaje za sitniš – nevjerojatno)

– Jadroagent Rijeka (odlični u svom poslu, odgovorni, pošteni i oprezni ljudi, imaju potencijal za trajno unaprijeđenje poslovanja laganim konzervativnim korakom kojima je uvijek dobrobit svojih dioničara, njihova sigurnost – ono od čega polaze u svom poslu)

– BC-Institut (izuzetan primjer izvoza hrvatske pameti, velikog potencijala)

– Atlantic Grupa (pametno upravljana firma)

– Zagrebačka pivovara (vrhunska firma – koje nažalost više nema… blago preuzimaču, napravio si je sjajan posao)

– tu su i neke članice Agrokor grupe (LEDO i Jamnica prije svega, a potencijalno i BELJE, PIVK…), ali što je za mene prevlik rizik pri ovim cijenama… ja bih radije imao dionice krovnog društva a što vjerojatno nećemo skoro vidjeti na burzi… Todorić sa Agrokorom izgleda nema želje izlaziti na burzu… a ako/kada izađe treba onda dočekati kad će cijena postat prihvatljiva, vjerojatno to neće biti na IPO-u.

A što se tiče investiranja, nije uvijek nužno naći vrhunsku firmu, ponekad i slabija firma ako je po nevjerojatnoj cijeni može biti super investicija – u čega spadaju stvari tipa LPLH, ZVCV, PTKM (što je malo rizičnija priča ali velikog potencijala), FRNK (kojemu je najveći problem neetična uprava, ali unatoč svemu je prejeftin) i sl. A neke od gornjih su i ne samo čvrstog potencijala i jako jeftine nego i zaista i ovako pretjerano prejeftine (kao npr. KORF.)

Zanimljiv osvrt na konsolidaciju raznih sektora u regiji:

http://www.business.hr/hr/Kompanije/Preuzimanja-i-spajanja/Nece-ni-Konzum-ni-Mercator-pojesti-jedan-drugoga-vec-veci-igraci-njih

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.

http://danas.net.hr/hrvatska/page/2011/03/08/0297006.html?pos=n1
1. Obustavu novih privatizacija strateških hrvatskih resursa
3. Uvođenje sustavnog nacionalno-ekonomskog protekcionizma
4. Povratak socijalnim vrijednostima države blagostanja i rekonstrukciju temeljnih javnih sustava
5. Odgađanje stupanja Hrvatske u članstvo EU do daljnjeg

kakav vam je Pernar kad ga usporedite s ovim staljinistima?


kakav vam je Pernar kad ga usporedite s ovim staljinistima?

zašto bi ovo bili staljinistički zahtjevi? pa hsp je protiv ulaska u eu, zar su i oni staljinisti?
zar bi vi privatizirali hrvatske vode, šume i HEP? zar ne bi i vi živjeli u državi sa socijalnim pravima kao što ih imaju švedska i norveška? zar ne mislite da bi trebalo uvesti primjerenu vrstu kapitalizma a ne kapitalizam divljeg zapada? mislite li da ne bi trebali spriječiti nekontrolirani uvoz svakakvog smeća iz inozemstva kojemu je tamo istekao rok ili je zabranjen zbog ekoloških razloga počevši od hrane i pića? po čemu su onda ovo staljinistički zahtjevi?

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort

Izvoz i turizam (bar u nekim svojim dijelovima) – to je ono što ovu državu može pogurati naprijed, stalno to govorim, evo čini se da i Guverner tako misli, i da bi htio pomoći razvoju našeg konkurentog izvoza!
http://www.poslovni.hr/vijesti/rohatinski-za-gospodarski-oporavak-daje-jos-63-milijarde-kuna–174057.aspx

Dakle neka ovo budu krediti koji će biti JAKO JEFTINI (konkurentnih kamatnih stopa onima koje plaćaju naši konkurentni u Zapadnoj Europi) a koji bi se odobravali ISKLJUČIVO onima najboljima, najprofitabilnijima i dokazano na svjetskom tržištu već i danas nakonkuretnijiima od naših firmi i vrlo konkurentnima ostalim igarčima… i kada bi to stvarno tako ispalo, kada bi stvarno povoljni krediti došli u ruke onih najboljih – e tada bi ovo upalilo!

http://www.seebiz.eu/hr/makroekonomija/zeljko-rohatinski-ovo-sam-ucinio-na-svoju-ruku-jer-je-situacija-sve-gora,106946.html

Željko Rohatinski: Ovo sam učinio na svoju ruku jer je situacija sve gora

Razgovarali smo s bankarima i poduzetnicima, i mislimo da projekata u koje bi se moglo uložiti i koji bi mogli dati dobre rezultate – ima. Tu prije svega mislim na prerađivačku industriju i turizam, i to na projekte koji brzo mogu dati povrat, ne na golf terene, napominje Rohatinski.

Štoviše, napominje da već dugo nema nikakvih kontakata s Vladom, uključujući i novu ministricu financija.

Situacija u ekonomiji može biti samo još gora, pri čemu prije svega mislim na rast nezaposlenosti. Ovo smo učinili na vlastitu ruku i na vlastiti rizik, kao pokušaj da damo doprinos poboljšanju ekonomske situacije u zemlji, poručuje guverner, te dodaje da bi ovaj potez rezultate mogao dati već do kraja ove godine.

Štednja je mudrost trošenja.


Međutim ti mene pitaš (jer nisi "obični mali neuki investitor" pa planiraš ih "dalje sam proučiti") koje su meni "kvalitetne firm"? Pa… ima ih. O njima stalno i pišem po forumu, možeš tako vidjeti što mislim, samo prolistaj sve, ali evo sažetak:

Kvalitetne firme:

– Končar D&ST (jedna od najbolji malih firmi svoje industrije na svijetu, potencijal daljnjeg rasta na globalnom tržištu gonjeno vrhunskom konkurentošću i obilnim i dobrim referancama, i jedno i drugo svakim danom je sve jače, firma je sve konkuretnija – to je nevjerojatno, kao da ne govorimo o Hrvatskoj, zaista "hrvatsko čudo"!)

– Končar Grupa (zbog KPT + KODT prvenstveno, ali i ostalo ima potencijala, glavni rizik: vlasnička struktura, što zbog jedno sloja između čak i nije slučaj u prethodnom primjeru, gdje takva strukura može samo utjecati na pojačane dividende što ovdje prema mojoj procjeni uopće nije loš utjecaj – "slučajno"/srećom)

– Adris Grupa (zbog TDR-a, a ostalo ima tek potencijala – ali solidnog, pogotovo financijska pozicija koja ga stvara)

– Dukat Grupa (nažalost, sa njime se pozdravljam, šmrc, šmrc – ali jaaaako dobra firma!)

– Turisthotel Zadar (najbolja turistička firma u RH a vjerojatno i puno šire, u jedinoj zaista profitabilnoj grani turizma u RH, + još par sitnih kvalitetnih biznisa kojima se diverzificiraju)

– Dom holding/Valamar grupa (najveći skup kapaciteta u RH značajnog potencijala – koji se prodaje za sitniš – nevjerojatno)

– Jadroagent Rijeka (odlični u svom poslu, odgovorni, pošteni i oprezni ljudi, imaju potencijal za trajno unaprijeđenje poslovanja laganim konzervativnim korakom kojima je uvijek dobrobit svojih dioničara, njihova sigurnost – ono od čega polaze u svom poslu)

– BC-Institut (izuzetan primjer izvoza hrvatske pameti, velikog potencijala)

– Atlantic Grupa (pametno upravljana firma)

– Zagrebačka pivovara (vrhunska firma – koje nažalost više nema… blago preuzimaču, napravio si je sjajan posao)

– tu su i neke članice Agrokor grupe (LEDO i Jamnica prije svega, a potencijalno i BELJE, PIVK…), ali što je za mene prevlik rizik pri ovim cijenama… ja bih radije imao dionice krovnog društva a što vjerojatno nećemo skoro vidjeti na burzi… Todorić sa Agrokorom izgleda nema želje izlaziti na burzu… a ako/kada izađe treba onda dočekati kad će cijena postat prihvatljiva, vjerojatno to neće biti na IPO-u.

A što se tiče investiranja, nije uvijek nužno naći vrhunsku firmu, ponekad i slabija firma ako je po nevjerojatnoj cijeni može biti super investicija – u čega spadaju stvari tipa LPLH, ZVCV, PTKM (što je malo rizičnija priča ali velikog potencijala), FRNK (kojemu je najveći problem neetična uprava, ali unatoč svemu je prejeftin) i sl. A neke od gornjih su i ne samo čvrstog potencijala i jako jeftine nego i zaista i ovako pretjerano prejeftine (kao npr. KORF.)


Odličan post, samo ste zaboravil najbolju firmu,najsigurniju i s največom godišnjom dobiti u RH firmu kojoj je večinski vlasnik vrijedi kao sve vaše nabrojane zajedno i to puta 10, firmu koja daje najveću dividendu naspram cijene dionica a svi znamo da je to HT-R-A.

...biti najbrži čovijek na svijetu...



kakav vam je Pernar kad ga usporedite s ovim staljinistima?

zašto bi ovo bili staljinistički zahtjevi? pa hsp je protiv ulaska u eu, zar su i oni staljinisti?
zar bi vi privatizirali hrvatske vode, šume i HEP? zar ne bi i vi živjeli u državi sa socijalnim pravima kao što ih imaju švedska i norveška? zar ne mislite da bi trebalo uvesti primjerenu vrstu kapitalizma a ne kapitalizam divljeg zapada? mislite li da ne bi trebali spriječiti nekontrolirani uvoz svakakvog smeća iz inozemstva kojemu je tamo istekao rok ili je zabranjen zbog ekoloških razloga počevši od hrane i pića? po čemu su onda ovo staljinistički zahtjevi?
[/quote]
kolega jesi ti staljinist ili obični komunist?

New Report

Close