Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

A pogledajte sto kaze Natasa Srdoc

Hrvatska može postati tigrom jugoistočne Europe!

….

1. Pozvati suce i tužitelje iz zemalja sa snažnom tradicijom vladavine prava koji će pomoći hrvatskim poštenim i kompetentnim sucima u rješavanju sudskih predmeta prema načelu vladavine prava te prepoznavanju i kažnjavanju političke korupcije.
2. Osnivanje posebnog nezavisnog suda koji bi se bavio isključivo korupcijom u državnim uredima i javnom sektoru kako bi se slučajevi političke korupcije rješavali slobodno, otvoreno, pošteno i brzo.
3. Provesti oduzimanje imovine državnih dužnosnika i djelatnika državnih poduzeća za koju oni ne mogu dokazati da su je stekli na osnovu dohotka, nasljedstva, braka ili drugi legalan način. Novčanu protuvrijednost oduzete imovine uplatiti u riznicu i koristiti je isključivo za povrat javnog duga.
4. Potpuno objavljivanje informacija o financiranju političkih stranaka. Obvezno transparentno prikazivanje svih donatora i gdje je novac potrošen.
5. Uvesti kompletnu transparentnost i odgovornost Vlade – prikazati sve državne rashode i rashode državnih tvrtki po primatelju, iznosu, svrsi i pretraživanje po istim kriterijima na internetu.
6. Uravnotežiti proračun (0% deficit) kroz značajno smanjenje državnih rashoda.
7. Ukinuti državna ulaganja u gradnju infrastrukture. Financirati infrastrukturne objekte davanjem u koncesiju privatnim tvrtkama na osnovu transparentnih međunarodnih javnih ponuda.
8. U potpunosti privatizirati sve tvrtke u državnom vlasništvu.
9. Ukinuti subvencije poljoprivredi, brodogradnji i drugim subjektima koji posluju na tržištu.
10. Uvesti Flat tax (jedinstvenu stopu poreza) od 15 posto na dohodak, dobit i PDV. Danas gotovo 300 milijuna građana istočne Europe živi u zemljama s flat taxom i uglavnom imaju višu ekonomsku slobodu. Mađarska je zadnja uvela flat tax od 16 posto ove godine.
11. Smanjiti i ukinuti neporezna davanja koja predstavljaju dodatni financijski teret privatnom sektoru.
12. Osloboditi radno zakonodavstvo svih ograničenja u pogledu zapošljavanja i otpuštanja radnika čime će se povećati nivo zaposlenosti.
13. Provesti reformu javne uprave – prenijeti na privatni sektor obavljanje pojedinih usluga koje obavlja država, smanjiti broj zaposlenih, profesionalizirati osoblje.
14. Smanjiti porezno opterećenje iz bruto plaće zaposlenika.
15. Provesti zdravstvenu reformu.
16. Provesti mirovinsku reformu.

….

Izvor: http://www.dubrovacki.hr/clanak/25548/natasa-srdoc-hrvatska-moze-postati-tigrom-jugoistocne-europe?c=1#comment

Neke stvari su dobre ali neke su jako lose. Azijski tigrovi su rasli na nekim drugim nacelima i u nekim drugim vremenima. Mogla bi malo prouciti ekonomsku politiku i politicki sustav tzv Azijskih tigrova a ne misliti da Hrvatska moze biti tigar po uzoru na jugoistocno-azijske drzave.

A onda u komentarima nadjem i ovaj link.
http://www.nacional.hr/clanak/31027/ministar-suker-promovira-doktrinu-marxa-i-engelsa

Kontardiktorno i slijepo slijedjenje ideologije. Ovo je sluzenje covjeka ideologiji.
Nazalost mnogi to ne uvidjaju. Nije moguce aplicirati anglosaksonsku ideologiju u drustva koja su bila pod posve drugacijim politickim i ekonomskim sustvima. To neki ne mogu shvatiti vec zadnjih 20-25 godina. Cak je Fukuyama to shvatio.

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti

@ Kerempuh
Na koji bi nacin oprezivao kapitalnu dobit, odnsono dobit od spekulacija i/ili dividendu dobit?

Uopće ne bih uvodio porez na kapitalnu dobit i porez na dividende, budući da oba predstavljaju oblike dvostrukog oporezivanja. Oba poreza imaju velike troškove administriranja. U slučaju poreza na kapitalnu dobit, postoji i mnogo indirekcije.

Ukoliko treba jače oporezivati kapital, najjednostavnije rješenje se samo nameće: povećati stopu poreza na dobit.

No prije tog poteza mislim da bi bilo dobro proširiti poreznu osnovicu: oporezivati dobit prije kamata. Time bi se uklonilo porezno favoriziranje duga pred kapitalom. Vjerojatno bi za takvu promjenu bilo potrebno uvesti i neko phase-in razdoblje, kako bi se smanjio šok visokozaduženim tvrtkama. Tek ako ovim potezom ne bi bila namaknuto dovoljno sredstava, onda treba prijeći na povećanje stope poreza na dobit.

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.


A pogledajte sto kaze Natasa Srdoc

Hrvatska može postati tigrom jugoistočne Europe!

….

8. U potpunosti privatizirati sve tvrtke u državnom vlasništvu.
9. Ukinuti subvencije poljoprivredi, brodogradnji i drugim subjektima koji posluju na tržištu.
10. Uvesti Flat tax (jedinstvenu stopu poreza) od 15 posto na dohodak, dobit i PDV. Danas gotovo 300 milijuna građana istočne Europe živi u zemljama s flat taxom i uglavnom imaju višu ekonomsku slobodu. Mađarska je zadnja uvela flat tax od 16 posto ove godine.
11. Smanjiti i ukinuti neporezna davanja koja predstavljaju dodatni financijski teret privatnom sektoru.
12. Osloboditi radno zakonodavstvo svih ograničenja u pogledu zapošljavanja i otpuštanja radnika čime će se povećati nivo zaposlenosti.
13. Provesti reformu javne uprave – prenijeti na privatni sektor obavljanje pojedinih usluga koje obavlja država, smanjiti broj zaposlenih, profesionalizirati osoblje.
14. Smanjiti porezno opterećenje iz bruto plaće zaposlenika.
15. Provesti zdravstvenu reformu.
16. Provesti mirovinsku reformu.

Ovo su sve pretežno puste želje za koje nitko ne zna kako ih provesti………..naročito 13,14,15,16 – pogotovo u svjetlu demografskih kretanja….
Ja imam samo jednu želju a to je da srebro dođe do 400 usd i moram priznati da će prije srebro na moj target nego što će ijedna državna administracija postići nabrojane ciljeve hehe

hasta la vista
baby

Uz znanje inajsd info ti nije potreban.........

Treba pratiti koja su kretanja u svjetskim gospodarstvima i kako ce se ekonomska ideologija kreirati u narednim godinama, usudjujem se reci cak u slijedeca dva desetljeca.

Gospodarska ideologija za naredna desetljeća je već kreirana – nama preostaje da ponešto od toga i primjenimo.


@neo

Lideri na svim razinama – od čistača ulice do premijera.
Premijerka ima liderskih osobina ali se već lagano gubi karizma.
Ne smije se zanemariti negativna selekcija u proteklom desetljću.
GRANIČI S LUDOŠĆU ZA SVE OPTUŽIVATI HDZ – a gdje su ostali koji po 20-tak godina DRMAJU politikom i odlučuju?
Sanadera NIKADA nije izabrao HDZ – njega su izabrali MEDIJI koji su danas najžešći kritičari njegove vladavine. Postavlja se pitanje je su li MEDIJI koji su podržavali Sanadera pomogli i u KRAĐI izbora na Općem Saboru HDZ-a?

HDZ je napokon smogao snage da podvuče crtu ispod zadnjih 10 godina.
Imaju li snage ostale stranke – NEMAJU!


Sanadera NIKADA nije izabrao HDZ – njega su izabrali MEDIJI

eto ga sad na. izgleda da u toj stranci nitko ništa ne zna, o ničemu ne odlučuje, pa čak ni predsjednika ne odabiru. a evo ni predsjednicu. skoro 20 godina na vlasti, a sve im je van kontrole. jel ta stranka uopće postoji? fenomen od stranke.

sorry na off topicu i politici, ali teško je ne prokomentirati. [smiley]

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

Sanadera su "izabrali" Šeks, Glavaš, Granić, Ožbolt i Stipe Mesić sa obavještajnom zajednicom na čelu…………to nije nikakva tajna
podršku su dobili od oporbe, medija, stranih službi i polupismenih birača (koji su bili obmanuti)

a sve da ne pobijedi Ivić Pašalić……i na kraju su mu ukrali pobjedu,
dakle red je da sad svi dobiju što su i zaslužili……….Glavaš je već dobio, Šeks će uskoro, mediji također ( već su pred propašću ) oporba također ( oni misle da bolje kotiraju od HDZea, a što će se pokazati kao teška greška )

nije da me briga za vas koji ste Sanadera doveli na vlast, ali svaka rit dođe na šekret……….

par riječi o onome što Vam slijedi:
pobjeda Kukuriku koalicije
dolazak mmf-a
rezanje plaća i mirovina najmanje 20%
stagflacija epskih proprocija
plač i škrgut zubi…..
i to pojačan

[bye]

Uz znanje inajsd info ti nije potreban.........

nikako mi nije jasno – žašto od vjekovnih sluga očekujete da postanu dobri gospodari, u tako kratkom vremenu, od 20-ak godina. Hrvati su od stoljeća sedmo stalno nečije sluge. A što je glavni zadatak svakoga sluge? Zajebi onog drugoga (slugu), da tebi bude bolje.

A za sve orobleme krivi su oni, gospodari. U novije vrijeme, Mađari u 19. st Srbi u 20. Sad opet pomalo Mađari (slučaj INA).

Pa to se (zajebi onog drugoga) uglavnom radi i na ovom forumu. Čak i na vrlo primitivnoj razini, često, prečesto. A za pad Crobex-a kriv je, recimo Rohatinski.

A kad voda dođe "do grla" onda pokazujemo (kao društvo) totalnu konfuziju. Nešto bi htjeli a ni sami neznamo što: ostati i dalje sluga, ili uzeti stvari u svoje gospodarske ruke. Pa bi tako, preuzimali Mercator (koji je veći do Agrokora) – zabioravljajući da je i sam Mercator "pao" upravo iz tog razloga što je Slovenija premala da bi bila kolonijalna sila na Balkanu. Ili smanjitli bi poreze i sl. zaboravljaući da se iz tih poreza održava kakva-takva zdravstena razina nacije, kakva-takva razina školstva, its. – svega, što je i te kako potrebno poduzetništvu, a da bi bilo uspješno. Turzam se gleda kao spasilac, a zaboravlja se da ga je nemoguće razvijati u uvjetima posvemašnjeg siromaštva. Itd. Itd.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]


Pa bi tako, preuzimali Mercator (koji je veći do Agrokora) – zabioravljajući da je i sam Mercator "pao" upravo iz tog razloga što je Slovenija premala da bi bila kolonijalna sila na Balkanu.

Mercator ima prihode od 2,8 mlrd. EUR i 23.500 zaposlenih,
Agrokor ima prihode od 4,0 mlrd. EUR i 31.000 zaposlenih.
Po kojem točno kriteriju je Mercator veći od Agrokora?

Mercator nije "pao". "Pali" su vlasnici Mercatora, koji nemaju veze s njegovim poslovanjem nego su mreža "holdinga" slovenskih tajkuna. Uz to, Agrokorov Konzum je više nego dvostruko profitabilniji trgovac od Mercatora pa i po tom pitanju imaju još pure za pojesti.

Ovo su činjenice koje se mogu provjeriti u pola minute, ostale nebuloze za koje treba malo i razmišljati nema potrebe ni ispravljati.



@strateg

Ali što je tu socijalno pravedno?? Kako može biti pravedno nepošteno oduzimanje onima kojima je najamnje potrebno oduzeti? Ja to nikako ne mogu shvatiti.

A osim suštinske nepotšenosti to je i kotraproduktivno po ove "šire društvene strateške ciljeve". Ljude nećeš nagovoriti da ulažu tako da oporezuješ (tim više što je to i nepošteno!).

Aludiras na porez na kapitalnu dobit i prinose od kapitala? Ako svi placaju porez na razna primanja i dohotke, a firme na dobit, onda je pravedno da netko placa porez i na dobit (zaradu) od kapitalnih ulaganja. Isto tako neposteno je placati porez na dobit, jer o tebi samome (odnosno tvrtki) ovisi koliku ce dobit ostvariti, odnosno koliko je uspjesna, a za uspjeh su potrebi sati rada, odricanja, znanja i svega ostalog sto ima svoju cijenu, i onda netko dodje i kaze na to sto si zaradio plati porez. To je jos veca destimulacija od placanja poreza na kapitalnu dobit. A ljudi svejedno imaju tvrkte i trude se ostvariti sto vecu dobit.

Slazem se s kolegom Kerempuhom o dvostrukom oporezivanju. To se treba na jedan drugaciji, pravedniji nacin regulirati. Ali kad je bio uveden krizni porez protesti protiv oporezivanja dividendih primanja su bili relativno tihi i neupadljivi.

Isto tako kao sto je rjeseno dvostruko oporezivanje u medjunarodnim odnosima. Ovdje je link o ugovorima koje je Hrvatska skolopila.
http://www.porezna-uprava.hr/propisi/u_sklopljeni.asp?id=b04d2


(odgovore na sve ostalo dobiješ tako da ponovno pričitaš jer sam sasvim JASNO obrazložio zašto su porezi na potrošnju potrebni kao privremena mjera,

Molio bih da ponovno napises te ostale odgovore, tvoje postove sam vise puta procitao ali nisam nasao odgovore. Moguce da ih nisam razumio ili ih nisi na dovoljno jasan nacin prikazao pa bih molio da ih ponovno obrazlozis zbog daljnje rasprave.

@ kremepuh

Da li si za oporezivanje spekulantske dobiti. Odnosno kako bi to regulirao? Znam da u pojedinim zemljama moras platiti porez ako dionicu drzis manje od godinu dana, odnosno ako si je spekulativno kupio. Kako bi regulirao povecanje stope poreza na dobit malim poduzecima koje bi bile u nepovoljnijem polozaju? Inace u Hrvatskoj je postajao porez na dividendu od 2001-2005. i iznosio je 15%.


Gospodarska ideologija za naredna desetljeća je već kreirana – nama preostaje da ponešto od toga i primjenimo.

Koja je to gospodarska ideologija, odnosno na sto aludiras?

@ MMM
To sam vec jednom bio rekao i to ovdje na forumu, tesko je promjeniti mentalitet naroda ako je tokom stoljeca uvijek bio sluganski, nema to znanje i rekao bih iskustvo da bude gospodar.

Inace, ako se Hrvatska zeli izvuci iz ove krize (jer ovo stanje moze i odgovarati nekima) mora proraditi na domacoj stednji koja bi se kasnije plasirala u gospodarstvo. Zaduzivanjem kod banaka i posrednim izvlacenjem kapitala pomocu viskoih kamata nikada se necemo moci oporaviti. S te strane treba stimulirati stednju. Zato nisam spomenuo porez na kamate koje bi u nekoj socijalno idealiziranom drustvu isto tako trebalo uvesti. A da ne spominjem porez na imovinu (podrazumijeva se da nuzna imovina ne bude porezno terecena).

Uh, kad vidim s koliko sve poreza mozemo biti optereceni pitam se kako ce nam biti u buducnosti.

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti


Aludiras na porez na kapitalnu dobit i prinose od kapitala? Ako svi placaju porez na razna primanja i dohotke, a firme na dobit, onda je pravedno da netko placa porez i na dobit (zaradu) od kapitalnih ulaganja. Isto tako neposteno je placati porez na dobit, jer o tebi samome (odnosno tvrtki) ovisi koliku ce dobit ostvariti, odnosno koliko je uspjesna, a za uspjeh su potrebi sati rada, odricanja, znanja i svega ostalog sto ima svoju cijenu, i onda netko dodje i kaze na to sto si zaradio plati porez. To je jos veca destimulacija od placanja poreza na kapitalnu dobit. A ljudi svejedno imaju tvrkte i trude se ostvariti sto vecu dobit.

Gospodine Strateg, kao što se dobro uočili CILJ je minimizirati porez na dobit.
Porez na kapitalnu dobit (u širem smislu) kako su već neki kolege objasnili također je vid dvostrukog oporezivanje čim je stvar još gora i čime je to dodatni argument za ovu ideju neprihvatljivosti poreza na kapitalnu dobit (ispada praktički jednako neprihvatljivo kao i porez na dividende).

Upravo se o tome radi: porez na dobit je već plaćen po ne tako malim stopama (iako je CILJ imati ga što manjeg, jer tako pozitivno utječemo na gospodarstvo motiviranjem za ostvarivanje zarada i njihovo reinvestiranje) i tim gore je dodatno oporezovati još jednom vlasnike koji tu dobit uživaju utjecajem na cijenu dionice.

Očito da nisi pročitao niti ovaj moj post a htio bi da ti sada prepričavam još jednom i prošle postove??

Naime pokazao sam ti kako se dolazi tj. kako se treba dolaziti kod naših bezbrojnih malih građana do kapitala za ulaganje na burzi.
Oni su već platili porez na te svoje prihode!!, i onda su od tog ostatka prihoda od usta svoje djece i svojih vlastitih usta namjerno i svjesno i odgovorno otkinuli puuno, dakle jako se žrtvovali da bi u ovoj Hrvatskoj ovakvog stanja i ovako malih plaća ostvarili svaki mjesec naizgled nemoguće ostvarivi "suvišak" i onda su to uložili na burzu kako bi osigurali budućnost sebi i svojim potomicima.
I nakon što je njihova firma platilia porez na dobit ti bi još jednom i oporezivao njihovu kapitalnu dobit koja je refleksija poslijeporezne profitabilnosti poduzeća??

Dakle ti se zalažeš za TROSTRUKO oporezivanje onih koji se najviše žrtvuju na najodgovorniji način misleći na SUTRA, a kako bi išlo nepoštenom preraspodijelom onima koji se ne žrtvuju nego sve što imaju danas potroše?? Zar ovo tvoje nije VRHUNAC SOCIJALNE NEPRAVEDNOSTI?? Ili dobro ne shvaćaš poantu kapitala, ili ne čitaš moje postove, ja drugog objašenjenja nemam. Ne vjerujem niti da bi neka "partijska ideologija" mogla nekoga dobronamjernog natjerati da ovakve stvari govori i na ovaj način želi ljude koji se najviše žrtvuju na način koji je najodgovorniji tako nepošteno pljačkati.

Oporezuj one koji troše (jer pogledaj odnose prihoda/rashoda naših građana i trgovinsku bilancu naše države čak kao cjeline), ali za sve ono koji idu protiv te dominante loše struje, za one koji otkidaju od vlastitih usta danas kako bi stvorili sebi i budućim naraštajima bolje sutra molim te ne propovijedaj ovakvo kažnjavanje. To je zaista sramotno nepravedno i nevjerojatno kontraproduktivno po razvoj ove zemlje.

Naši građani moraju manje trošiti, više zarađivati i više ulagati, upravo zato više zarađivati kako bi uz još manje potrošnje imali još više viške za još pametnija ulaganja! Ne demotiviraj ih u tome!!!!


….

CILJ je minimizirati porez na dobit.
…..

hm. Porez na dobit trebao bi biti u funkciji postizanja optiomalnog (minimalnog) troška kapitala za poduzeće. S obzirom da je dionički kapitala rizčniji od drugoh oblika raspoloživoga kapitala, dakle i skuplji (po definiciji) – onda ovaj CILJ (minimalizacije poreza na dobit) nikako ne može biti CILJEM.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]


@ kremepuh
Da li si za oporezivanje spekulantske dobiti. Odnosno kako bi to regulirao? Znam da u pojedinim zemljama moras platiti porez ako dionicu drzis manje od godinu dana, odnosno ako si je spekulativno kupio.

Mislim da špekuliranje ne treba dodatno oporezivati iz sljedećih razloga:
– agregatno u dugom roku špekulanti zarađuju manje od investitora, jer imaju veće transakcijske troškove
– korisna uloga špekulanata je što pridonose likvidnosti tržišta
– oporezivanje u obliku poreza na kapitalnu dobit ima relativno velik administrativni trošak

Negativne eksternalije aktivnosti špekuliranja koje se odnose na tržište kapitala su povećana volatilnost i stvaranje tržišnih balona. Mislim da se to treba riješiti drugim mjerama: uvođenjem shortanja i regulatornim ograničenjima u kupnji dionica na kredit (margin, lombardni etc.)


Kako bi regulirao povecanje stope poreza na dobit malim poduzecima koje bi bile u nepovoljnijem polozaju?

Ne mislim da su mala poduzeća u nepovoljnijem položaju. Mala poduzeća imaju svoj set prednosti (fleksibilnost, veće inicijalne stope rasta) i mana (teži pristup financiranju, veći rizici), a velika poduzeća svoj set prednosti i mana.


Inace u Hrvatskoj je postajao porez na dividendu od 2001-2005. i iznosio je 15%.

Znam za tu činjenicu. I danas se plaća porez na dividendu po stopi od 15% ukoliko se isplaćuje iz dobiti zadržanih iz godina 2000.-2004. To je još jedan primjer kako repovi iz prošlosti cjelokupnom sustavu nameću nepotrebne administrativne troškove.

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.

New Report

Close