Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Sve se može kad se hoće… sve se može kad se hoće…. sve se može kad se hoće!!!!!!!! SVEEEEEE se može kad se hoće!!!!!!!

ti ne možeš napisat kratak post, sve da hoćeš.

I MMM, koje rješenje?

Blago vama iz 8. izborne jedinice – vi imate za koga glasati!!!
http://ladonja.org/danas-se-predaje-zahtjev-za-registraciju-stranke-ladonja/

A za kog ću ja? Za komunističke stranke tipa HDZ, SDP i sl. ne dolazi u obzir.

http://webcafe.net.hr/forwarduse/komnetar/inner.html?select=201102280435503

Bit će još svega na prosvjedima [lol]

When speculation has done its worst, two and two still make four.

http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/prehrana/nadan-vidosevic-nekim-kompromisom-moze-se-zaustaviti-rast-cijena,106388.html
jednom komunjara, uvijek komunjara.
jeste gledali jučer govor na otvaranju zlatne kune: …od stoljeća sedmog…
ja sam povratio.

jeste gledali jučer govor na otvaranju zlatne kune:

ogroman je.

meni je bio ok (u odnosu na očekivano).. pričao je o prevelikom državnom aparatu i problem što je većina stanovništva direktno na državnoj sisi… malo nakon toga su zumirali Severa – nije mu se svidjelo 😀

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

Lynx, kerempuh je to vrlo dobro objasnio.
Ukratko, povečanje poreznih prihoda uslujed uvođenja poreza na kap d bili bi zanemarivi, a gospodarske posljedice bi mogle biti značajene. Isto tako oporezivanje kapitalnih dobitaka izolirano stavlja ostale dohotke od kapitala u povlašteni položaj. Postoje situacije kada se diferenciranim oporezivanjem zadržane dobiti u odnosu na isplaćenu dobit želi vodit aktivna ekonomska politika, međutim i tome se daju prigovori da "okoštava gospodarsku strukturu i smanjuje njezinu učinkovitost". Poduzeće bi trebalo zadržavati dobit ukolikoju mogu investirati uz veću profitabilnost od troška kapitala. Ostalo bi trebalo biti isplaćeno u obliku dividendi. Da se ne pravim pametan, ima toga dosta u literaturi, dobre i loše strane oporezivanja kapitalne dobiti…

Općenito, ono što sam naučio baveći se ukratkom vremenu porezima je da ne postoji pravedan porezni sustav, koliko god se nekom progresivno oporezivanje ili slične mjere činile pravednim. Porezni sustav treba kreirati u skladu s ciljevima opće ekonomske politike. Ako prihvatimo da je štednja okosnica zdravog razvoja, onda bi porezni sustav trebao i poticati istu. PDV na 25%, a manjit porez na dohodak i povečat neoporezivi dio dohodka. Porez na imovinu je također oporezivanje štednje i ne zalažem se još za njegovo uvođenje… Naravno udio državne potrošnje i poreznih prihoda u BDP-u trebalo bi smanjiti s 50 na 30%…

Novci nisu problem. Novaca nema.

Postoji još dosta aspekata koje bi bilo dobro spomenuti vezano uz oporezivanje kapitala:

– porez na kapitalnu dobit se određuje na temelju razlika nominalnih cijena. Kod dugoročnih investicija inflacija je bitan faktor, tako da bi trebalo cijene korigirati za taj iznos.
– koliki dio poreza na kapitalnu dobit je dvostruko oporezovan ovisi o 2 faktora. Prvi je špekulativni faktor, odnosno odstupanja cijena od intrinzičnih vrijednosti u trenucima kupnje i prodaje dionica. Drugi faktor je investicijski povrat na projekte u koje su prijašnje dobiti reinvestirane. Kod kvalitetnih projekata, porast intrinzične vrijednosti će biti veći od uloženog, što implicira da će manji dio poreza na kapitalnu dobit predstavljati dvostruko oporezivanje. Vrijedi i obratno, u slučaju loših projekata, veći dio poreza na KD će predstavljati dvostruko oporezivanje.
– Porezom na dobit, kakav je danas, favorizira se financiranje dugom pred financiranjem kapitalom, jer se kamate odbijaju od porezne osnovice, a trošak kapitala ne. Porezi na kapitalnu dobit i na dividende još dodatno povećavaju ovaj nesrazmjer.

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.

http://danas.net.hr/intervju-tjedna/

Zanimljiv intervju, go Maruška [thumbsup]

When speculation has done its worst, two and two still make four.


http://danas.net.hr/intervju-tjedna/

Zanimljiv intervju, go Maruška [thumbsup]

Rođo, da išta vrijedi ne bi radila na Ekonomskom institut. Točka


Rođo, da išta vrijedi ne bi radila na Ekonomskom institut. Točka

A gle, zakonom velikih brojeva jednom mora netko i od tamo biti u pravu [lol]

When speculation has done its worst, two and two still make four.



Rođo, da išta vrijedi ne bi radila na Ekonomskom institut. Točka

A gle, zakonom velikih brojeva jednom mora netko i od tamo biti u pravu [lol]

[/quote]

[lol] [lol] [lol]




Rođo, da išta vrijedi ne bi radila na Ekonomskom institut. Točka

A gle, zakonom velikih brojeva jednom mora netko i od tamo biti u pravu [lol]

[/quote]

[lol] [lol] [lol]
[/quote]

Ja se u potpunosti slazem s iznesenim od strane ove gospodje. Ne znam zasto ovo ismijavanje. Uostalom, i ako se ne slazete s recenim, koje su vase reference da prosudjujete njenu strucnost… Zasto jednostavno ne bi ona mogla imati misljenje razlicito od vaseg (ako je to slucaj)? Uostalom, ako mislite drugacije, bas bi me zanimali argumenti…

New Report

Close