Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ma nije. danas su se svi sjatili u čopor i krenuli trgat ovcu koja je malo digla glavu.
zaželili su se malde krvi, dođe im dobro nešto svježe jer godinama samo jedu stara govna.

Šta to nije?


strateg nemoj se tako lako povuć za licemjernom masom.
danas sam pročito 10 članaka koji su pernara predstavili kao najveće zlo koje prijeti hrvatskoj:
on je narcisoidan, a sanader je istim tim piskaralima bio kozmopolit i poliglota.
njegove izjave nemaju sadržaja, za razliku od hebrangovih i šeksovih.
on nema program, za razliku od popijača i linića koji će "povećat BDP i izvoz te smanjit nezaposlenost".
on je facebook revolucionar, to bi valjda trebalo bit pogrdno, jer pošten hrvat političar ne zna ni "emajl" poslat.
i onda vrhunac licemjerja, na poslovnom forumu na kojem svi trguju dionicama (osim save) mu se spočitava zastupanje vlastitih interesa, zbog kojih bi on svrgnuo ove humaniste, volontere, filantrope, altruiste s vlasti. povraća mi se.

Dobar post, nisam licemjeran, dapace, zato sam i stavio neki dan linkove sa youtube pokusavsi isprovocirati komentare na njegovu analizu bankarskog sektora, krizu u zemlji te njeno rjesenje. (koja je uzgred suprotna od dominatne paradigme na forumu poslovnog – zadnja verzija neoliberalizma i bez socijalne osjetiljivosti, dakako ima i kolega koji se s time ne slazu ali su u manjini)
Nazalost to se nije dogodilo, a ja nisam htio pokretati rasprave.

Medjutim, ono sto sam rekao aludirao sam na to da je covjek javno rekao da ga zanimaju javni (opci) interesi i dobro. Zato sam bio iznenadjen kada sam vidio da govori protiv oporezivanja kapitalne dobiti. To mi je bilo cudno. Jer iskreno, ako zelimo biti pravedni, socijalno osvjesteni i pritom se brinuti za opce dobro onda moramo oporezivati kapitalnu dobit. A on je protiv toga! Danas kad sam saznao da je trgovao odnosno da trguje na trzistu kapitala postalo mi je jasnije. Ispada da u proklamaciji opceg dobra involvira i svoje privatne interese. I to je moja zamjerka.

Ipak za aktivno bavljenje politikom i pokusaj apliciranja teorijskih modela smatram da nema nikakvih znanja. Aktivna politika je puno kompleksnija i sa puno interesnih skupina. A niti teorijski nije dovoljno potkovan. Ali ako pametno odigra, prvenstveno kompromisno sa SDP-om, i izadje na izbore postoje realne sanse da udje u Sabor, makar kao nezavisni, jer je vec stekao solidnu popularnost (ne toliko u medijima vec koliko u onima koji na izborima zaokruzuje redne brojeve ispred naziva stranaka odnosno nezavisnih lista).

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti


Medjutim, ono sto sam rekao aludirao sam na to da je covjek javno rekao da ga zanimaju javni (opci) interesi i dobro. Zato sam bio iznenadjen kada sam vidio da govori protiv oporezivanja kapitalne dobiti. To mi je bilo cudno. Jer iskreno, ako zelimo biti pravedni, socijalno osvjesteni i pritom se brinuti za opce dobro onda moramo oporezivati kapitalnu dobit. A on je protiv toga!

Ja zbilja ne razumijem što ti ovime hoćeš reći. Ti to stvarno misliš??

Taj dečko je zbilja napričao u ovim svojim filmićima svega i svačega, ponegdje je "promašio ceo fudbal" (monetarna politika) ali ove ideje o minimalnim porezima (i na kapitalnu dobit i dividende pogotovo) su mu sasvim točne (i čak solidno argumentirane).

Ako je išta dobro rekao onda je to da su niski porezi opčenito društveno jako važni (u našem slučaju pogotovo, tek kada budemo puno bogatije društvo moći čemo si priuštiti visoke poreze), da je porez na kapitalnu dobit društveno štetan (osim na špekulacije, ako je se baš inzistira), a porez na dividende naravno da je potpuno besmislen (to je dvostruko oporezivanje!!, porez na dobit je već plaćen!!!) i da bi bio ne samo glup i nepošten nego i duboko društveno štetan (demotivira ulaganja: pojedinaca, mirovinskih fondova i sl.).

Jedino vidim da ne shvaća našu konkretnu situaciju gdje se "ideal niskih poreza" ne može ostvariti preko noći i slijedom uzroka naše krize da je poreze na potrošnju (PDV, a potencijalno i na nekretnine kao vid potrošnje…) onaj jedini privremeno prihvatljiv oblik poreza kojega treba održavati ovako visokima ili čak povećavati da bi se uz istovremeno smanjivanje drugih poreza a nemogućnosti dovoljno brzog smanjivanja države potrošnje održala stabilnost proračuna.

Smanjivanje državne potrošnje je težak i mukotrpan proces ali kojega se treba punom parom početi i ostvariti postepeno značajne rezultate a u skladu s kojima će se onda smanjivati i ukupna suma poreza u izbalansiranom proračunu, ali u početnim fazama na način da se najprije smnjuje ono što je najhitnije u cilju povećanja konkurentnosti gospodarstva (poreze i doprinose za zaposlenike, porez na dobit a posebice bi bilo poticajno čim više smanjiti porez na reinvestiranu dobit, te ne uvođenje poreza na kapitalnu dobit osim evenutalno špekulacije tj. kratkoročno držanje i nikako uvođenje poreza na divdiende!, kao i drastično ukidanje svih vrsta parafiskalnih nameta i sl. mehanizama neizravnog oporezivanja a posebice zato što igraju ulogu "poreza na aktivu" iako u užem smislu nisu porez nego nekakav "namet", komunalna naknada i sl. obavezne "dažbine" a koje se ne naplaćuju prema stvarno primljenoj usluzi za tu "naknadu")

Dok naši ljudi ne počnu voditi računa o svom "računu dobiti i gubitka", na način da im svaki mjesec ostane "višak" (ako nikako drugačije onda gladovanjem) koje bi onda "investirali" ali ne u banke nego u nešto višeg rizika i time prinosa (a za male ljude je to najlakše u postojeće dionice, jer sa 100 kn mjesečno uštede uglavnom ne možeš otvoriti vlastitu firmu…) ništa od nade u prosperitet Lijepe naše tj. naših građana.

Jedino kapital može građnima donijeti budućnost! Tko si ga ne stvori – taj budućnosti nema!!!

Ne smijemo demotivirati građane da stvaraju kapital (ostvaruju suvišak svaki mjesec) i da ga investraju (npr. što bi uvođenje poreza na kapitalnu dobit i dividendu činilo). Ako im to napravilo uzeli smo im budućnost. Gdje ćeš gore po društvo nego mu uzeti budućnost??? Što niži porezi na kapitalnu dobit a svakako nula na dividendu upravo daju budućnost!! Zato je to društveno beskrajno važno i vidljivo i već na individualnoj razini a da ne govorimo tek agregatno!

Evo vam još malo Pernara:

James, zašto bi a priori bilo licemejrno kritizirati ovog dečka? Novine često bez razloga i povoda napadaju svakojake ljude, o političarima da ne govorimo, ne znam zašto je sada licemjerno ako mediji i njega kritiziraju? Mediji su čini se po svojoj naravi licemjerni, kako prema pernaru tako i prema nekim drugim ljudima. Pozitivno je što je neki mladi čovjek pokazao svoj interes za dobrobit zajednice u kojoj živi, treba ima ti muda za takvo ponašanje. Vrlo je aktivan i vjerojatno dobronamjeran, međutim izjave su mu naprosto smiješne. Evo, pogledaj ovaj gore video, ja sam se par puta baš od srca nasmijao. Nema u tome ništa loše. Isto tako se nekada smijem i zgražam kada neki političar priča besmislice.

Lynx, porezni stručnjaci najčešće zagovaraju istodobno uvođenje poreza nakapitalnu dobit i poreza na dividendu. S jedne strane je nelogično oporezovati divedendu kao dohodak od investiranja, a ne oporezovati kapitalnu dobit kao zaradu na promijeni cijene (zbog recimo profitabilnijeg poslovanja firme). Vrijedi i obrnuto. Ako se uvede porez na kapitalnu dobit sigurno će se uversti i porez na dividendu, jer to je financijski najsmislenije. Nije li i porez na kapitalnu dobit dvostruko oporezivanje?

Novci nisu problem. Novaca nema.


Nije li i porez na kapitalnu dobit dvostruko oporezivanje?

Kako? A u svakom slučaju rekao sam da nam to također nije pametno. Porez na špekulacije može biti prihvatljiv (iako bih ja glasovao i protiv toga), ali na kapitalnu dobit od investiranja (dugoročno držanje) ne može donijeti ništa dobro i zaista onaj koji ga donosi ili je glup ili zao i ne želi dobro hrvatskih građanima.

@ Lynx

Govorio sam o socijalnoj pravednosti. Ako si i ti govorio o njoj onda te te moram pitati zar ti zaista mislis ozbiljno sto si rekao?

Ono sto si rekao da je porez na kapitalnu dobit i divedendu drustveno stetan je nonsens. Istom analogijom mozemo reci da su porezi na dobit, dohodak a da ne govorim o ostalim parafiskalnim i fiskanlnim nametima stetni jer, citiram: "demotivira(ju) ulaganje pojedinica". Svi ovi porezi demotiviraju ljude. Slijedeci put se pripremi za argumentaciju jer ovakvim branjenjem sigurno uvode porez na kapitalnu dobit.

Da se razumijemo i meni je (bit ce) u interesu da se ne uvede porez na kapitalnu dobit, ali ako govorimo o socijalnoj pravdi onda se mora uvesti. Dok je bio na snazi tzv. harac odnosno krizni porez i prihodi iz dividendi su se oporezivali po odredjenoj stopi odnosno visini dividendnih prinosa. Nisam primjetio da se trziste kapitala dodatno srozalo zbog tog nameta. S te strane ne stoji da ce trziste kapiala posrnuti zbog uvodjenja poreza na kapitalnu dobit. Ono moze samo kratkorocno pasti te ponovnu uci u svoju uhodanu kolotecinu.

Porezom na kapitalnu dobit cuva se socijalno stanje u drzavi. Dakle, kao sto imamo progresivne stope poreza prema visini primanja tako (ako slijedimo logiku socijalne pravednosti) trebamo imati i razne namete na gradjane koji ima prihode i iz drugih izvora. Isto kao sto postoji porez na luksuz, pa kad kupujes stvari koje su luksuzne po definiciji imas veca davanja drzavi. Jedino jos trziste kapitala nije obuhvaceno poreznim zakonima ali samo zato sto se dogadja drugi cin u pljacki drzave o kojoj velika vecina ljudi nema pojma.
Isto tako u mnogim europskim drzavama koje su uzgred receno nalaze u toliko sanjanoj Europskoj Uniji postoji porez na kapitalnu dobit. Ono sto mene zabranjava i sto uopce ne smatram pravednim a sto ti ne spominjes je da se prilikom uvodjenja poreza na kapitalnu dobit izuzimaju nerezidenti. To je srz problema. A ono sto Pernar govori to svi znamo, strani vlasnici putem isplate dividendi izvlace novac iz Hrvatske, bez placanja ikakvog poreza!

Pernaru je mozda bilo bolje da je upisao neki "tezi" fakultet, primjerice pravo, politicke zananosti, pa cak i ekonomiju te bi onda razumio cak i da hipotetski dodje na vlast da nece tako lako izvrsiti nacionalizaciju a kamoli otpisati dugove. Puno, puno ozbiljnije drzave od Hrvatske, recimo Brazil, su bile na lijepi nacin upozorene da ne pomisljanju na otpisivanje dugova odnosno nepostivanje ugovora (to je nesto sto se u anglosaksonskom pravu zove gentleman’s agreement) a da ne govorimo o javnom i privatnom medjunarodnom pravu kojih se Hrvatska mora pridrzavati.

Zalosno je sto ne reagiraju nevladine udruge ili pucki pravobranitelj ili bilo tko drugi na ovo sto on kaze o preventivnom hapsenju. Preventivno hapsenje je totalitarizam. Prvi put je primjenjeno prije par godina u Njemackoj prema anrhistima prilikom zasjedanja G7. Tada sam ostao sokiran, jer su liberalne i demokratske drzave jednim djelom postale totalitarne. Zasto? Zato sto zakon je hipotetski sud o buducem ponasanju. On podrazmijeva slobodnu volju. Podrazumijeva racionalnost i ubrojivost. To je bit slobode. Ne mozes nekoga preventivno uhititi za nesto sto nije ucinio samo zato sto to moze uciniti. Tada nema slobode. Tako se zakoni interpretiraju u totalitarnim drzavama. Prevencija se moze provoditi samo u kaznenim slucajevima kada postoji osnovana sumnja i indicije da ce se zlocin pociniti i o tome odlucuje sud. Ovi prosvjedi su politicki cin te takvo hapsenje moze biti samo politicki motivirano. Nikako drugacije. I uhiceni prosvjednici se tako moraju tretirati, oni nisu huligani vec politicki aktivni gradjani koji su prekrili zakone o javnom redu i miru i zakone o okupljanju (ili kako se vec taj zakon tocno zove)
No, dosta o neslobodi koju uzivamo.

Cekam odgovor kolege Lynxa.

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti


Evo vam još malo Pernara:

James, zašto bi a priori bilo licemejrno kritizirati ovog dečka? Novine često bez razloga i povoda napadaju svakojake ljude, o političarima da ne govorimo, ne znam zašto je sada licemjerno ako mediji i njega kritiziraju? Mediji su čini se po svojoj naravi licemjerni, kako prema pernaru tako i prema nekim drugim ljudima. Pozitivno je što je neki mladi čovjek pokazao svoj interes za dobrobit zajednice u kojoj živi, treba ima ti muda za takvo ponašanje. Vrlo je aktivan i vjerojatno dobronamjeran, međutim izjave su mu naprosto smiješne. Evo, pogledaj ovaj gore video, ja sam se par puta baš od srca nasmijao. Nema u tome ništa loše. Isto tako se nekada smijem i zgražam kada neki političar priča besmislice.

Lynx, porezni stručnjaci najčešće zagovaraju istodobno uvođenje poreza nakapitalnu dobit i poreza na dividendu. S jedne strane je nelogično oporezovati divedendu kao dohodak od investiranja, a ne oporezovati kapitalnu dobit kao zaradu na promijeni cijene (zbog recimo profitabilnijeg poslovanja firme). Vrijedi i obrnuto. Ako se uvede porez na kapitalnu dobit sigurno će se uversti i porez na dividendu, jer to je financijski najsmislenije. Nije li i porez na kapitalnu dobit dvostruko oporezivanje?

Zato sto je budaletina. Točka



Nije li i porez na kapitalnu dobit dvostruko oporezivanje?

Kako?
[/quote]

Lynx, evo mog kratkog obrazloženja zašto je porez na kapitalnu dobit prikriveni oblik dvostrukog oporezivanja:

Reinvestiranje dobiti, koja je već jednom oporezovana porezom na dobit, jest /trebao bi biti/ glavni motor dugoročnog rasta intrinzične vrijednosti kompanije, što bi burza u dugom roku trebala reflektirati većom aprecijacijom cijene u odnosu na situaciju kada firma isplaćuje veći dio dobiti kroz dividende. Dakle, porez na diferencijal cijene je već inkrementalno plaćen kroz poreze na godišnje dobiti.

Što se tiče istovremenog uvođenja poreza na kapitalnu dobit i poreza na dividende, moje je razmišljanje sljedeće:
– Da bi porezna politika bila neutralna u pogledu raspoređivanja dobiti kompanija (reinvestiranje ili isplata kroz dividende), potrebno je na ova dva poreza gledati kao na dvije alternative (obje se ili oporezuju ili ne). Porez na kapitalnu dobit destimulira reinvestiranje, a porez na dividendu destimulira isplatu kroz dividende.

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.

@strateg

Molim te još jednom pročitaj moj "dugački post" u kojem sam lijepo rekao kako su štetni porezi i parafisklani nameti i koje su metode za umanjiti tu štetu tj. potaknuti zdravi rast gospodarstva i participaciju građana u njegovim rezultatima.

Jasno sam argumentirao koja je rang lista prioriteta. PDV i porez na nekretine povećavati ako treba (čak privremeno dopustivo i to tvoje "na luksuz" tj. da imamo različite stope PDV-a na različite stvari ovisno o tome koliko su "luksuzne", makar je to pogrešno i ne smije biti pravilo za dugoročno nego samo eventualna kratkoročna mjera namicanja sredtava za proračun), ali porez na dobit i poreze i doprinose na plaće je nužno smanjivati. Poanta svega je upravo u smanjivanju tih poreza i sve što se radi i povećanje drugih poreza je kako bi se ove smanjilo jer samo to može pomoći našim građanima dugoročno Porez na kapitalnu dobit i dividende nosi daleko daleko više štete nego li ima koristi tom malom preraspodijelom koja je i suštinski štetna i nepoštena u skladu sa gornjom argumentacijom.

Moraš biti svjestan da je upravo pretjerana potrošnja (uvoznih dobara na dug) ono što je uzrokvalo našu krizu i što bi nas moglo koštati glave, a investicije privatnog kapitala domaćih građana jedino što domaćim građanima može donijeti bolju budućnost i stoga ih na to treba poticati i to je najviši prioritet. Tvoje ideje su protivne ideji dugoročne dobrobiti hrvatskih građana i ne vidim što u tome ima dobro?? Kako može biti dobro dugoročno osiromašivanje svih hrvatskih građana a što će kao i uvijek najviše pogoditi siromašne jer u dugoročno nazadovanju gospodrstva visokim stopama nezaposlenosti i niskim plaćama najviše štete upravo imaju siromašni koji postaju nezaposleni i imaju najniže od niskih plaća koje ovime postaju samo još niže i samo još teže mogućnosti promjene tog trenda.

Prije bi trebalo uvesti porezne olakšice za investiranje nego poreze! Npr. da se građanima porezna osnovica za plaćanje poreza na dohodak umanjuje za iznos koji su investirali u osnivačke uloge trgovačkih društava kao i kupnju udjela na sekundarnom tržištu!

Lynx – mislim da malo preoptimistično gledaš na rješenje problema. Ovo nippošto ne znači da se slažem s onim drugime.

Slažem se da je pretjerana potrošnja prouzrokovala sve probleme. Zaduženost je rasla po stopi od 6%, a BDP po stopi od 4%, prosječno, prije krize. Sad više zaduženost ne može rasti, pa ne može ni BDP.

Problem je, što to nije posljedica dobre volja hrvatskih građana, nego nametnutog modela življenja. U zadnjih 20-ak godina potpisivani su razno-razni aražmani od WTO, IMF, WB, NATO, EU. A svi su za cilj imali samo jedno – oslobađanje pristupa hrvatskom tržištu. Terijski je to Ok!, Ali u našm, i nama sličnim prilikama, to je stvorilo sve ove probleme.

Kako? Tako što u izjdnačenim uvjetima slobodnog tržišta, hrvatska privreda nema nikakve šanse u srazu s skoncentriranim gospodarskim cjelinama, gdje su zbog koncentracije proizvđača i potrošača, jedinični fiksni troškovi višestruko niži nego li kod nas. Zato se kod nas ništa ne isplati proizvoditi, a isplati se sve uvoziti.

Zato imamo ovako blesave demonstracije, sterilne vladajuće i one oporbene. Jer nema demokratskog rješenja za naše, i nama slične probleme. Nema metode s kojom bi se kod nas industrijski moglo proizvesti bilo što jeftinije nego li na većim tržištima. Nešto malo konkurentskih prednosti možemo imati u prirodno datim okolnostima, ali nedovoljno za zaposliti cijelu naciju.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]


Lynx – mislim da malo preoptimistično gledaš na rješenje problema. Ovo nippošto ne znači da se slažem s onim drugime.

Slažem se da je pretjerana potrošnja prouzrokovala sve probleme. Zaduženost je rasla po stopi od 6%, a BDP po stopi od 4%, prosječno, prije krize. Sad više zaduženost ne može rasti, pa ne može ni BDP.

Problem je, što to nije posljedica dobre volja hrvatskih građana, nego nametnutog modela življenja. U zadnjih 20-ak godina potpisivani su razno-razni aražmani od WTO, IMF, WB, NATO, EU. A svi su za cilj imali samo jedno – oslobađanje pristupa hrvatskom tržištu. Terijski je to Ok!, Ali u našm, i nama sličnim prilikama, to je stvorilo sve ove probleme.

Kako? Tako što u izjdnačenim uvjetima slobodnog tržišta, hrvatska privreda nema nikakve šanse u srazu s skoncentriranim gospodarskim cjelinama, gdje su zbog koncentracije proizvđača i potrošača, jedinični fiksni troškovi višestruko niži nego li kod nas. Zato se kod nas ništa ne isplati proizvoditi, a isplati se sve uvoziti.

Zato imamo ovako blesave demonstracije, sterilne vladajuće i one oporbene. Jer nema demokratskog rješenja za naše, i nama slične probleme. Nema metode s kojom bi se kod nas industrijski moglo proizvesti bilo što jeftinije nego li na većim tržištima. Nešto malo konkurentskih prednosti možemo imati u prirodno datim okolnostima, ali nedovoljno za zaposliti cijelu naciju.


Sve se može kad se hoće… sve se može kad se hoće…. sve se može kad se hoće!!!!!!!! SVEEEEEE se može kad se hoće!!!!!!!

Neke prijedloge sam dao. Smanjiti cijenu rada (ona famozna "unutarnja deflacija"), smanjiti fiskalne/parafiskalne troškove (rekao sam kako) i da vidiš kako se može našim najboljim izvonicima (naime izvoz je metoda kako mala gospodarstva jedino mogu akcelerirati svoje stope rasta, to nam je velika prednost u odnosu na velika koje ne mogu dugo generirati prevelike trgovinske suficite) dati prostora da dišu, da budu sve konkurentiji i da tako za sobom povlaće i ostatak ekonomje naprijed.
Da ne govorimo kako povećanjem konkurentnosti naši proizvođači dobivaju i dio domaćeg tržišta kojega sada drže strane firme, i povećanje izvoza istovremeno.

Eto samo jedan primjer što se u hrvatskoj može (kad se hoće) proizvoditi gotovo najkonkurentije na svijetu – transformatori u trima končarovim tvornicama – zamislite kakav bi im bio vjetar u leđa kada bi im se još fiskalno/parafiskalno olakšalo situaciju (uopće ne ulazim u to da treba i malo kunu pustiti da diše, da se malo oslabi… čak uopće ne idem dotle).
Oni već drže cca. 2 % gobalnog tržišta i cca. 8 % globalne međunarodne razmjene u svojoj industriji – što bi tek napravili, kakvu ekonomiju obujma postigli… da im se još pomogne.

Svakoj dobroj firmi, svakom dobrom izvozniku, smanjivanje svih vrsta poreza koje oni plaćaju bi dodatno pomoglo a to je jedini put uspjeha. Poticati izvrsnost!

Da sam ja Premijer ja bih pozvao u svoj ured čelnike svih najprofitabilnijih firmi realnog sektora u RH i pitao ih što žele, što je to što im može pomoći dugoročno još povećati profite, što im može pomoći povećati globalnu konkurentnost, što žele da država napravi kako bi bilo u sinergiji sa njihovim nastojanjima na tom polju. Dobro bih slušao što oni govore i dao sve od sebe da pomognem najprofitabilnijim izvonicima da postanu još profitabilniji.
To je jedini način kako se ovoj zemlji može dati budućnost kakvu zaslužuje.

New Report

Close