JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Snažan pad dionica hrvatskih brodara povezan uz indeks BDI

http://www.poslovni.hr/88006.aspx


Snažan pad dionica hrvatskih brodara povezan uz indeks BDI

http://www.poslovni.hr/88006.aspx


Da li se može ikome vjerovati?Ovaj komentar predstavlja ili nepoznavanje brodskog sektora ili manipulaciju.Ovdje se BDI tretira kao pokazatelj cijena vozarina.Svaki brodar je vezan uz
pojedini indeks.

Za ATPL je najbitniji BPI koji je u mjesec dana – 21% 850.000DWT

TNPL BDTI – 1% l.050.000 DWT
TNPL BHI – 6% 175.000 DWT

LPLH miks kontejnera i handyija – 6% 250.000 DWT

ULPL miks BDCI/tankerski/ i BPI – 12% Prosječno

Veličine flota nisu apotekarski točne te bi neki dobar poznavalac brodara trebao napraviti korekciju
i dati točne podatke.Bio bih mu zahvalan.Možda najbolje na stranici Usporedba brodara.
Za TNPL mjesec srpanj sigurno predstavlja najbolji srpanj u povijesti, kada je indeks bio na trogodišnjem maksimumu,a možda i najbolji mjesec
uopće u poslovanju,jer iako je BDI pao prosječan BDTI je veći za čitavih 35% od prosjeka u IH.
Ilirika vrijednosnice sigurno u svom portfelju nemaju ni TNPL ,a ni ULPL.


Ali u II Q je FOREX na strani JDPL,pa dobit može biti iznad očekivanja.
Veliki broj dana na dokovanju u IH 2.008.podrazumjeva punu iskorištenost u II H.
Nisam trenutno u JDPL,ali na ovim razinama postaje vrlo atraktivan.

Sorry lopina ali ne kuzim post. FOREX u 2Q nije bio na strani JDPL. Na strani bi bio da je dolar snazno ojacao a sta nije slucaj. Naj bolje sta mozemo kazati po tom pitanju je da talenti drugi kvartal nece popusiti tecajne razlike (ne svojom zaslugom).

Ovo sa brojem dokovanja u IH i II H jos manje reazumin. O.K. pretpostavljam da je H lapsus ili nesto sta ja ne razumijem ali off hire se desavao u 2Q pa ne stoji to o punoj iskoristenosti. Please obrazlozi malo detaljnije.

Po meni realnost je lose izvjesce 2Q zbog izgubljenih dana i troskova popravaka/dokovanja.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"



Ali u II Q je FOREX na strani JDPL,pa dobit može biti iznad očekivanja.
Veliki broj dana na dokovanju u IH 2.008.podrazumjeva punu iskorištenost u II H.
Nisam trenutno u JDPL,ali na ovim razinama postaje vrlo atraktivan.

Sorry lopina ali ne kuzim post. FOREX u 2Q nije bio na strani JDPL. Na strani bi bio da je dolar snazno ojacao a sta nije slucaj. Naj bolje sta mozemo kazati po tom pitanju je da talenti drugi kvartal nece popusiti tecajne razlike (ne svojom zaslugom).

Ovo sa brojem dokovanja u IH i II H jos manje reazumin. O.K. pretpostavljam da je H lapsus ili nesto sta ja ne razumijem ali off hire se desavao u 2Q pa ne stoji to o punoj iskoristenosti. Please obrazlozi malo detaljnije.

Po meni realnost je lose izvjesce 2Q zbog izgubljenih dana i troskova popravaka/dokovanja.
[/quote]
Kod komentara Forexa/tećajnih razlika/htio sam reći da je dolar malo skočio ,te da se ne može
ponoviti gubitak od 24 mil.kuna ,nego neka pozitivna tećajna razlika te da bi samo po ovoj osnovi
izvještaj trebao biti barem za 25 mil.kn.bolji.
A kod komentara velikog broja dana na dokovanju u IH ,podrazumjeva da su ti brodovi sada u plovnom
stanju,da će početi zarađivati,a ne trošiti,a tada će dionica krenuti prema BV/900 kn/,pa bi ta kupnja
mogla postati puno skuplja.U svakom slućaju toliko je loše napisano o JDPL,da je i radi toga došao
na ove grane.Možda niže ne može,pa čekanje da padne niže predstavlja znaćajan rizik.

Ne moze biti bolji za 25000000 kuna jer bi prihodi trebali biti manji. Pomozi sta ti je to IH? Tacno je da 3Q za sada ide u redu po pitanju offhire ali tek smo ga zapoceli pa je rano pricati o tome. O Jadroplovu nije pisano nista lose. Pisano je o cinjenicama a to sta one nisu u jedra dionicara naj manje treba stavljati na dusu piscima. Mislim da ostricu kritika treba uputiti prema managerskim sposobnostima Papinja.

Na ATPL je nekidan jedan forumas osuo drvlje i kamenje na upravu. Pozvao sam ga da malo cita nesto starije postove na ovom topicu pa ce bit pre sretan sa Upravom ATPL.

Sub aktualna cijena ja mislim da ce jos doli nakon izvjesca (koje bi trebalo biti pozitivno ali ne i dobro). Ako se ne dogodi necu kupiti dionicu. Sve zlo u tome. Ima i drugih akvizicija.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

Jdaroplov je banana firma.Bravo Tech. na analizama i savjetima a čisto za info. ja živim zgradu do Jadroplova a i teta mi radi u Jadroplovu pa vjerujte znam i ja nešto. Možda ali samo možda u dogledno vrijeme.Ipak je ta dionica vrijedila 5 kuna prije nekoliko godina što je rast od nekoliko tisuća puta.Pa ljudi dokle vi mislite da će da će rasti.Moja procijena pad do 420, pa i niže.


Ne moze biti bolji za 25000000 kuna jer bi prihodi trebali biti manji. Pomozi sta ti je to IH? Tacno je da 3Q za sada ide u redu po pitanju offhire ali tek smo ga zapoceli pa je rano pricati o tome. O Jadroplovu nije pisano nista lose. Pisano je o cinjenicama a to sta one nisu u jedra dionicara naj manje treba stavljati na dusu piscima. Mislim da ostricu kritika treba uputiti prema managerskim sposobnostima Papinja.

Na ATPL je nekidan jedan forumas osuo drvlje i kamenje na upravu. Pozvao sam ga da malo cita nesto starije postove na ovom topicu pa ce bit pre sretan sa Upravom ATPL.

Sub aktualna cijena ja mislim da ce jos doli nakon izvjesca (koje bi trebalo biti pozitivno ali ne i dobro). Ako se ne dogodi necu kupiti dionicu. Sve zlo u tome. Ima i drugih akvizicija.


Nisam mislio da će dobit biti 25 mil kuna,već da će tećajne razlike biti pozitivne , po ovoj osnovi povoljniji FI II Q za 24 mil/ranije neg .teć.razlike/
uvečno za pozitivne tećajne razlike.Recimo da tećajne razlike budu plus 3 mil kuna.Razlika između
-24 i +3 je plus 27 mil kuna.I za toliko bi bio financijski rezultat bolji nego u prvom ,uz predpostavku
da su ostali pokazatelji isti.Vi tvrdite da su rezultati poslovanja gori i to će se vidjeti na FI na način
da će se ovih 27 mil istopiti.Koliko vidjet ćemo.
IH =prva polovina godine,prvo polugodište II H =druga polovina godine

@ lopina
Ovo gore vec ima logiku i o tome ja cijelo vrijeme pricam. Tecajne razlike su bile minimalne i po toj osnovi izvjesce ce biti neutralno ili slazem se moguci mali plus. Problem je sa gubitkom na vozarinama radi zaustavljenih brodova (po raznim osnovama i to redovna dokovanja, izvanredna dokovanja i zaustavljane od strane PSC) i troskom dokovanja/popravaka.


@mrizadur

Fasovao si jedinicu za svoj post i to expresno. Popravljam ti prosjek sa stotkom. Cudi me da su mene postedjeli "kecova", bas mi nekako nedostaju [tongue]

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

kakva ti je to računica lopina?
ak je u 1q bilo -24 a u 2q dođe do, npr. +3, onda je to na nivou 1H = -21. ili?

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch


Lopina je tacno racunao. Tecajne razlike su pojele 25 milja dobiti u 1Q a sada se to nece dogoditi tj tecajne ce vrlo malo sudjelovati u kreiranju dobiti.

Krivo smo se razumijeli.Tećajne razlike u drugom kvartalu će biti pozitivne,te će bilanca biti povoljnija
ne samo za tu pozitivu već i za gubitak od 24 mil kn u prvom kvartalu.Dakle,samo po osnovi tećajnih
razlika drugi kvartal će biti za preko 25 mil kn bolji nego prvi.A to nije baš malo.



Lopina je tacno racunao. Tecajne razlike su pojele 25 milja dobiti u 1Q a sada se to nece dogoditi tj tecajne ce vrlo malo sudjelovati u kreiranju dobiti.

Krivo smo se razumijeli.Tećajne razlike u drugom kvartalu će biti pozitivne,te će bilanca biti povoljnija
ne samo za tu pozitivu već i za gubitak od 24 mil kn u prvom kvartalu.Dakle,samo po osnovi tećajnih
razlika drugi kvartal će biti za preko 25 mil kn bolji nego prvi.A to nije baš malo.
[/quote]

Znalci, mogu li ovih 27 mil u konačnici pokriti manju dobit zbog off hire u 2Q? Hvala.

I'LL BE BACK

Evo mog pojednostavljenog izracuna:

pretpostavke:
– prihodi, zadrzana dobit (vidljiva iz biljeski u FI od 1Q) i amortizacija jednaka za sve kvartale u 2008, kao za 1Q.
– dolar ostaje kroz cijelu ovu godinu na razini iz 1Q 2008.

Time imamo:
– iskazani neto gubitak u 1Q od cca. 4 kune po dionici
– zadrzanu dobit od cca. 16 kuna po dionici (ukupna dobit iz biljeski za 1Q je cca. 12 kuna, ali su tu oduzete one 4 kune po dionici prikazane kao gubitak. Znaci sama zadrzana dobit u 1Q je 16 kuna po dionici)

Uz gore navedene pretpostavke (o kojima mozemo posebno diskutirati), u 2, 3, i 4Q će izostati gubitak po tecajnim razlikama od 63 milijuna kuna, ili 38.7 po dionici.

Zadrzana dobit za preostala tri kvartala je 48 kuna po dionici (16*3), a zadrzana dobit minus iskazani gubitak u 1Q je cca. 12 kuna po dionici.

Kada sve zbrojimo (48+38.7+12) dobijemo dobit za 2008. godinu od 98.7 kuna po dionici, od cega nece sve biti iskazano u stavci neto dobiti, nego ce veci dio biti vidljiv iz biljeski kao zadrzana dobit.

New Report

Close