JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

dobro nije potez nesta extra, ali opet nije ni tako lose, Bilo bi mnogo bolje da su kupili polovni brod, ali ako vec imaju 100 milja na racunu znaci ne moraju se zaduziti da bi napravili brodove, + od 1 kvartala ce opet imati par sto milja Kn i dobro, mozda i kupe, tko zna. Mozda sada kad su postali ambiciozni pocnu razmisljati o napadu na DRYS [lol]


Ne kuzim… Zar nije ovo losa vijest? Trositi gomile kesa na brodove koji ce doci 2010/2011 umjesto da su sada kupili polovnjaka i zaradivati pare?!? Drzavna firma… treba imati jedno 40% diskonta na vlasnicku/upravljacku strukturu, po mom misljenju.

Medalja ima najmanje dvije strane, uvijek.

1. Za ove pare (52.5 mil USD po brodu) mozes dobiti panamax od 69.000 dwt star 15 GODINA. Ili recimo za 5 mil dolara manje mozes dobiti handymax 45 K dwt star 15 g. 10 godina star handymax ce te kostati 57 mil usd…

3-godisnji ugovor za 53 K supramax donijet ce ti 43.000 USD dnevno, sto iznosi 46.8 mi USD u tri godine. tri godine star supramax kosta iznad 70 mil USD, cisto usporedbe radi.

Iz ovih svih navedenih podataka jasna je upitnost ulaganja u rabljeni brod, jer nitko sa sigurnoscu ne moze reci sto se ce dogoditi za dvije tri godine. Mozda indexi padnu, cime ce se i vrijednost rabljenih brodova sunovratiti bez obzira na to sto se vozarine biti iznad razine poslovanja sa “pozitivnom nulom”. I sto ces onda sa tom starom kramom?

Horizont nasih ulagaca jest nazalost takav da na dokape reagiraju sa mahnitim lupanjem po asku,dugorocno opasne, pa i eventualno neisplative akvizicije nagradjuju sa pozitivnim blokadama…no istina je vrlo jednostavna:

narucio si brod, dobit ces ga vrlo brzo (u brodarskom slengu) i ako i dodje do krize imas jos uvijek novi brod. A novi brod u takvoj konstelaciji puno znaci. Neces ga bacati u rezaliste (kao skupo kupljenu kramu) nego ga i dalje mozes ekspoatirati na granici rentabilnosti. U slucaju recesije prvo idu stare krame u rezaliste i sto je dublja kriza to je veca sansa da prije dodje do katarze, odnosno oporavka bulk trzista (nadam se da je jasno zasto!?).

Ovi brodovi su po meni, najbolji moguci potez JDPL, iako neki dovode u pitanju cijene. Istina je, Atlantska je ugovorila puno povoljnije – panamaxe po 45 mil USD, no usporedjivati drzavnu firmu koja je jedva prezivjela crne 2000. i privatnu firmu Atlantsku koja ima puno vise elasticnosti, izbora i mogucnosti brze reakcije je nesuvislo. Da sam zloban, a sto nisam, rekao bih da je netko prodavao JDPL i osluskuje bilo kako bi procijenio ima li smisla vracati se u JDPL.

Nadalje, ATPL je ugovorila povoljno zato sto je “stalna musterija” kod Kineza, ali i isporuke dolaze kasnije. A i to znaci nesto, zar ne?

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

2. Diskont od 40 %????

Zasto ne diskont od 600 %. Pa sunce mu kalaisano, u ovim uvjetima koji sada vladaju na svjetskom trzistu (svi su neopravdano pali!!!! zbog sranja na ZSE) brodare bi mogao voditi cak i Zgubidan, ako bi bio koncentriran. Dovoljno je ne napraviti neke sudbonosne greske, a bez obzira na ucmalost, inertnost JDPL uprave glede novogradnji (priznajem, ali nisam siguran da je to sve njihov grijeh) moram baciti i kontra argument:

po koliko su ugovorili nove ugovore, i u kojem razdoblju?

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

sve je ovo lijepo, dobre vijesti… Mene samo brine, odakle tako jaka prodaja, odmah nakon prvog udarnog vala po asku nakon objave vijesti? Zašto tako jaka prodaja? U tren se posložilo nekoliko naloga po 200 komada oko 600 kn, a kasnije i niže


sve je ovo lijepo, dobre vijesti… Mene samo brine, odakle tako jaka prodaja, odmah nakon prvog udarnog vala po asku nakon objave vijesti? Zašto tako jaka prodaja? U tren se posložilo nekoliko naloga po 200 komada oko 600 kn, a kasnije i niže

Možda zato da ne bi previše odletilo gore….dosta njih još nije nakupilo dovoljnih količina a i dionica je bez ove informacije dosta pridobila na kraju 5,16% iako su počeli sa jakom prodajom pri kraju…meni je drago da je ova vijest došla tek sada, jer prije tjedan dana ne bi imala nikakvog utjecaja zbog situacije na burzi a sutra budemo vidjeli da li se varam….

[emo_cool]

tony:

sve je ovo lijepo, dobre vijesti… Mene samo brine, odakle tako jaka prodaja, odmah nakon prvog udarnog vala po asku nakon objave vijesti? Zašto tako jaka prodaja? U tren se posložilo nekoliko naloga po 200 komada oko 600 kn, a kasnije i niže

Možda zato da ne bi previše odletilo gore….dosta njih još nije nakupilo dovoljnih količina a i dionica je bez ove informacije dosta pridobila na kraju 5,16% iako su počeli sa jakom prodajom pri kraju…meni je drago da je ova vijest došla tek sada, jer prije tjedan dana ne bi imala nikakvog utjecaja zbog situacije na burzi a sutra budemo vidjeli da li se varam….

kad pogledaš dobro unutardnevno (tzv. intraday) trgovanje i oscilacije cijene i ne čini se baš prejak odjek na ovu vijest. Prije toga je cijena bila i viša… A mogli su kupovati i jeftinije prošlih dana… Sumnjam baš u te teorije stalnog štopanja radi dokupa općenito, pa i ovdje. A ako se ne varam, neke su stvari čak i zakonom zabranjene.
U svakom slučaju, reakcija tržišta na ovako dobre vijesti i ne čini mi se nešto osobito dobrom, a to mi ipak nešto znači. Ne toliko za jdpl koliko više za tržište u cjelini

A cuj Tony, nazalost trziste nam je takvo kakvo je…pogledaj samo sto je najvise islo gore ovih dana (zaporka:baloni) i sve ce ti biti jasno…tu se ne da nista napraviti, trenutno.

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje


Možda zato da ne bi previše odletilo gore….dosta njih još nije nakupilo dovoljnih količina a i dionica je bez ove informacije dosta pridobila na kraju 5,16% iako su počeli sa jakom prodajom pri kraju…

Zadnja petak 580,99 kn
Zadnja danas 590,00 kn
Promjena 1,55%

I love the Smell of Profits in the Morning

A kako bi tržište trebalo reagirati kada je vijest objavljena nakon zavšetka trgovanja?

I love the Smell of Profits in the Morning


mateja: ” Možda zato da ne bi previše odletilo gore….dosta njih još nije nakupilo dovoljnih količina a i dionica je bez ove informacije dosta pridobila na kraju 5,16% iako su počeli sa jakom prodajom pri kraju…” Zadnja petak 580,99 kn Zadnja danas 590,00 kn Promjena 1,55%

Pa zar nisu važne prosječne cijene…ako ne onda mogu ja sa jednom rušiti na kraju sve tako da su meni ipak važnije prosječne cijene

[emo_cool]

Ja sam samo dao pogleda kako to izgleda bez igre prosječnih cijena. Razlika 10 kn.

Ovo ide u prilog da se netko iskrcava. Da je pametan, pustio bi da cijena ode nebu pod oblake i onda lupio po bidu. Druga varijante je da netko štopa. Možda štopa zbog privatizacije?

I love the Smell of Profits in the Morning

mozda zbog strukture ulaganja?

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

New Report

Close