JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Joj Jadroplov i Brodosplitove novogradnje…. Joj kad se sjetim peripetija oko gradnje Mosora…. Pa koliko se je samo taj brod gradio? Trebao je početi 1997… A onda je došao Toula 🙂 Ak se ne varam Frane Bulić i Split su isto Brodosplitovi. I ovaj posljednji Trogir ak se ne varam…

No nešto drugo mi je takođe zanimljivo:
Bitno ne samo za JDPL, već i za ostale brodare (ATPL npr) je kretanje LIBOR-a. Primjerice 3-mjesečni dolarski LIBOR (pretpostavljam referentna kamatna stopa) je u 2007. pala za 12%, za ovih par mjeseci u 2008 je pala za iznimno visokih 42% (s 4,68% na 2,71%) što je, sasma razumljivo, izravna posljedica FEDovih spuštanja kamatnih stopa.

Primjerice, kad je JDPL prodao i uzeo brodove nazad u leasing od Dohlea (mislim, po cijeni od LIBOR+1%) tromjesečni LIBOR je bio oko 6,4% (dakle, ukupni trošak nešto iznad 7%). Danas je taj ukupni trošak nešto iznad 3,5%. Dakle, isti kredit JDPL košta duplo jeftinije.

Dakle, u financijskim izvješćima možemo očekivati jedan dodatni “boost” potpomognut smanjenim izdatcima za kamate. A koliko bi to točno moglo biti ostvaljam svakom od vama na ponaosob da proba procijeniti. Imate bilance, rdigove,..

PS Kuma posljednje izgrađenoj novogradnji (Mosoru) je treba biti Đurđa Adlešić al je zakasnila na porinuće… Za nove brodove, ja predlažem Floričića za kuma 🙂

All shipping lanes lead to China.


Za nove brodove, ja predlažem Floričića za kuma 🙂

Ja glasujem za Antona Kovaceva. HBOR treba dati garancije [wink]

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

Techmane, Toknezev , Spancir i Derby, Shogun i ostali znalci, imam pitanje:

Pise danas na internetu da su u Hamburgu na jednom brodu instalirali jedro koje treba pomoci u smanjenju potrosnje nafte. od 20 do 30 % kada ga razviju.
Da li ta prica drzi vodu. Da li ste u nekim strucnim clancima vidjeli analize da li je to moguce,
Troskovi instaliranja po brodu i moguca usteda, samo ugrubo molim.


Techmane, Toknezev , Spancir i Derby, Shogun i ostali znalci, imam pitanje: Pise danas na internetu da su u Hamburgu na jednom brodu instalirali jedro koje treba pomoci u smanjenju potrosnje nafte. od 20 do 30 % kada ga razviju. Da li ta prica drzi vodu. Da li ste u nekim strucnim clancima vidjeli analize da li je to moguce, Troskovi instaliranja po brodu i moguca usteda, samo ugrubo molim.

Eksperiment je zapocela firma Beluga iz Bremenhafena (prosli mjesec dokovali jedan od svojih brodova u Lencu). Imam dosta informacija jer je Techman moj blizak prijatelj. Pooling power jedra koje se testira je 5 tona. Ocekivana usteda za vrijeme koristenja jedra je 20% goriva. Eksperiment je tek poceo i pocetni rezultati su obecavajuci.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

Kad smo vec kod kumova i kumica, imam dojam da je prava osoba za kuma Tomcic…

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

615,22

Nitko ne komentira BDI, jeli to najava prošlogodišnje explozije?


Nitko ne komentira BDI, jeli to najava prošlogodišnje explozije?

Zuti mjenjaj ime u zeleni. Trebas jos ucit. BDI prati Panamax , Cape i Supra. Bit ce relevantan za JDPL iduce godine. Interesantan je kao generalni trend u bulku.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

Po nekim najavama mogli bi do kraja dana i u blokadu. [thumbsup]

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

Žuta ti je niže od zelene.

Ok, ali generalni trend je prošle godine bio zaslužan za uzlet brodarskih kompanija, jel tako?


Žuta ti je niže od zelene. Ok, ali generalni trend je prošle godine bio zaslužan za uzlet brodarskih kompanija, jel tako?

Tako je druze. BDI ti je i te kako vezan za ATPL. Zasluzio drink za Bolognu?

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

evo javio mi prijatelj da je na Radio Splitu na vijestima čuo da su se dogovorili za dvije novogradnje!!
jedna sredinom 2009 a druga 2010!!!
ako netko drugi zna nešto više neka napiše!!!
ovo svakako treba provjeriti!!![thumbsup][thumbsup][thumbsup]

Four Star General

New Report

Close