JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


U petak smo dobili obavjest da banka sa kojom radimo nudi FF deal (freight forward) za nase handyje na nivou od 38000 dolara dnevno do kraja 2010 godine.

Pretpostavljam da se radi o vecim handy-ima od 45.000 tona. Mozes potvrditi? Ili demantirati?


Techman: ” U petak smo dobili obavjest da banka sa kojom radimo nudi FF deal (freight forward) za nase handyje na nivou od 38000 dolara dnevno do kraja 2010 godine. ” Pretpostavljam da se radi o vecim handy-ima od 45.000 tona. Mozes potvrditi? Ili demantirati?

45.320 tona- 49.225 tona

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

Dugoročno ovaj sektor nema perspektive (barem što se tiče oslonca na potražnju koju kreira KIna), jer ako niste čuli Kina će uskoro početi sa iskorištavanjem zaliha željezne rude (i ne samo nje) u Tibetu.

Ulažite u znanje a ne drukanje[bye]

Ovih nekoliko korekcija je donijelo i neke pozitivne efekte. Provjetrile su brodarske forume. Drukerima i inim likovima vise nismo interesantni. A vjerovatno su se i prstici opekli. Nije bilo lakuo uci na 800 i… pa zaroniti na 600 i… U svakom slucaju trend ulagace sigurno vise necemo vidjeti u ovim dionicama. Pored nasih starih pregalaca Strawinskog, Sakaija, Vipy-ja, Derby-ja i inih vidim da nam je ponovno aktivan i Hogar. Moram kazati da mi nedostaju strucne analize kolege Toknezova pa ga pozivam da nam se ponovo pridruzi. Nikad ne reci nikad. I ja sam odlucio prestati ali je klima ponovno takva da mi pisanje predstavlja zadovoljstvo usprkos brojnim obvezama.

I zaboravih staviti na postu od vecere. Vidjenje marketa je moje a odluke su vase.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"


ak imaš kredita u stranoj valuti onda isto imaš tečajne razlike … tak sam načuo. mise?

Ako imaš kredit u $, a dolar pada, i ako plaćaš zarađenim (ne kupljenim) dolarima znaći platio si realan iznos, a u knjigovodstvu imaš PTR. A ako moraš kupiti dolare zarađenim kunama onda si stvarno zaradio na PTR.
Dakle procjenjujme za godišnji izvještaj NTR oko 5% od prihoda u inozemstvu. 01.01.2007. $=5,57 kn, a 31.12.2007. 1$=4,99kn. Pad oko 10%. Može li netko reći koliki se prihod očekuje?

Ovog se ja bojim. Godinu i pol dana nečija lova je bila zamrznuta, uz obrazloženje: imajući u vidu potrebu zaštite sudionika tržišta kapitala i samog tržišta, pritom ne štiteći nikoga pojedinačno već tržište u cjelini.

Dana 24. ožujka 2006. godine Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (dalje: Agencija) zaprimila je zahtjev društva TLM Tvornica lakih metala d.d. Šibenik Narodnog preporoda 12 (dalje: Društvo), kojim se traži suspenzija uvrštenja dionica društva TLM Tvornica lakih metala d.d. Šibenik. Utvrđeno je da su dionice Društva oznaka TLM-R-A uvrštene u kotaciju javnih dioničkih društava Zagrebačke burze d.d. Zagreb.
Razmatrajući zahtjev Društva Agencija je pri odlučivanju vodila računa o kretanju cijene dionica na tržištu. Uvidom u podatke o trgovanju Zagrebačke burze d.d. Zagreb, u razdoblju od 01. prosinca 2005. godine do zaključno sa 23. ožujka 2006. godine zabilježena je značajna tendencija rasta cijene i količine dionica. U navedenom razdoblju cijena se je kretala od 76,21 kuna do najviše 190,00 kuna. Porast cijene pratio je i višestruko veći dnevni promet dionicama.
Imajući u vidu rast cijena predmetnih dionica na tržištu, Agencija utvrđuje da fundamentalni pokazatelji iz poslovanja Društva ne opravdavaju trenutnu cijenu dionica, ponajprije iz činjenice da je akumulirani gubitak iz poslovanja Društva na dan 31. prosinca 2005. godine iznosio 435,2 mil. kuna što zajedno s gubitkom tekuće godine u iznosu od 92,7 mil. kuna prelazi visinu temeljnog kapitala Društva za 34,00 mil. kuna, da Društvo konstantno posluje s gubitkom, da dugoročne obveze Društva iznose 622,9 mil. kuna, a kratkoročne 560,8 mil. kuna. Slijedom tih činjenica ne proizlazi da bi uprava Društva u nadolazećem razdoblju bila u mogućnosti bitno poboljšati financijsko stanje Društva i konsolidirati Društvo, te je s tim u svezi Agencija ocijenila potrebnim poduzeti mjere zaštite sudionika na tržištu i samog tržišta, pri tome ne štiteći nikoga pojedinačno nego tržište u cjelini.

Ovo se dogodilo prilikom preuzimanja TLM-a.

I love the Smell of Profits in the Morning


Ovih nekoliko korekcija je donijelo i neke pozitivne efekte. Provjetrile su brodarske forume. Drukerima i inim likovima vise nismo interesantni. A vjerovatno su se i prstici opekli. Nije bilo lakuo uci na 800 i… pa zaroniti na 600 i… U svakom slucaju trend ulagace sigurno vise necemo vidjeti u ovim dionicama. Pored nasih starih pregalaca Strawinskog, Sakaija, Vipy-ja, Derby-ja i inih vidim da nam je ponovno aktivan i Hogar. Moram kazati da mi nedostaju strucne analize kolege Toknezova pa ga pozivam da nam se ponovo pridruzi. Nikad ne reci nikad. I ja sam odlucio prestati ali je klima ponovno takva da mi pisanje predstavlja zadovoljstvo usprkos brojnim obvezama. I zaboravih staviti na postu od vecere. Vidjenje marketa je moje a odluke su vase.

kolega, nazalost vrlo je moguce da upravo sada kada smo opet nisko u ovu dionicu ponovo uđu oni koji racunaju na laku zaradu preko noci….mislim da se toga nikada ni jedna “atraktivna” dionica ne moze rijesiti jer taman se jedni povuku a drugi se pojave……[undecid]
cim indeksi pocnu rasti i padne koji drukerski pozitivan clanak na nekom od site-ova evo ponovo takvog krda u JDPL……
a da fale strucne analize se slazem….

DOKUP!


Veceras sam vecerao sa brokerom velike njemacke firme i direktorom njermacke firme koja ima bulkere. Market je bio neizostavna tema. … Zasto mu vjerovati. Zato sam ostavio secer za kraj. U petak smo dobili obavjest da banka sa kojom radimo nudi FF deal (freight forward) za nase handyje na nivou od 38000 dolara dnevno do kraja 2010 godine. Naravno jasno vam je da se radi o banci koja je specializirana za pomorstvo i cilj joj je kao i svakoj drugoj zarada. [thumbsup][thumbsup][thumbsup][thumbsup][thumbsup][thumbsup][wink] i za Vipy-ja [lol]

izvrsno!!!

just an idea: mislim da bi protiv antibrodarske propagande kao npr. u business.hru bilo vrlo djelotvorno kad biste kod sljedećeg komentara koji obrazlaže kako se očekuje novi pad brodara stavili u komentar copy/paste nekog od postova kao što je ovaj [thumbsup]

naravno mislim na sve koji nas izvještavaju o podacima ove vrste, ne samo na techmana! [smiley]

Ovo sam posudio sa foruma MN. Zanimljivo štivo.

Riki stivo je izvrsno. Izvadio sam samo dio vezan za BDI kako bi babe Gatare i ostali dezurni dusebriznici mogli vidjeti kakve nebuloze stavljaju u javna glasila (ukljucujuci i Hrvatsku dalekovidnicu) kad pisu o brodarskin dionicama i uticaju BDI na njih.

Quote Douglas Marinac from Jefferies & Company

The BDI, it stands for the Baltic Dry Index. It’s an index managed by the Baltic
Exchange in London and it covers and reflects the average daily charter rates in the Dry Bulk
shipping spot market across the Capesize, Panamax and Supermax asset classes. Is it a predictor
of long term sector developments and does it indicate the sector’s long term fundamentals?
Absolutely not, it merely reflects today’s market conditions and rates go up when there are more
cargoes to fix and ships available, while rates go down when there are more ships available to load
than cargoes, it’s as simple as that. But clearly because of that dynamic one can see that a great
number of things can affect spot charter rates on a day to day basis.
And your final question was
how does today’s BDI compare to historic levels and what is the correction of the BDI mean for
shipping companies? I would say that at current levels compared to history we are still at high
levels, but I would also offer up that over the last several years, since the beginning of this decade,
we have seen significant growth in demand, so comparing today’s rates to a historical rate on the
BDI is probably not a good comparison, but comparing it to the last several years I would say we are
right now, based on the selloff, we are about back to where we were in May of ’07 and the last time
we were at these levels was in December of 2004, so after this pullback, even tho ugh we’ve had
significant tightening in the supply/demand balance, we are at levels that we’ve seen a couple of
times over the last few years.
And finally on the correction of the BDI and implication for shipping companies, quite honestly it
should have very little impact, because there is very little business being transacted right now. For
some of the spot oriented companies, should the weakness be protracted? It would mean that
some of the vessels will earn rates that are below where they were, but still very close, I would say,
to what street expectations are and for the companies with more time charter coverage, which is the
majority of the US list of names, these companies should have little to no impact, because they
aren’t renewing time charter contracts right now and the time charter contracts that are being
transacted in the market are at levels well above the spot rates implying the market expects spot
rates to strengthen from current levels.

Unquote

Cinjenica je da svi nasi bulk brodari operiraju brodove u TC. Spot je samo kratkotrajna opcija dok se ne nadje zadovoljavajuci TC i zato BDI ponavljam nema nikakve veze sa trenutnim padom brodarskih dionica kod nas. Danas je sve manje brodara na spotu. To su naucili iz vremena kad su vozarine zbog ciklicnosti pomorskog poslovanja znale padati ispod granica podnosljivosti. Velike firme koje to sebi mogu dopustiti operiraju dio flote (obicno manji) na spotu kako bi kapitalizirale period visokih vozarina. Mislim da ni jedan nas brodar to ne radi.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

Vaš link

Daj gatara, kak ti sad BDI ne vrijedi a jucer ti je vrijedio.
Radije uzmi cijeli tekst iz capitallinka i reci da si ga od tamo prepisao i gotovo..

I koji je zakljucak?
Sad su odjednom podcijenjene.
pa majku mu BDI je pao 42% kazes a ATPL 20% (sa 3500 na 2900).

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

New Report

Close