JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

za sada drys +10% i exm +8%

sve mi se cini da ce mi margin prekasno stici za dokup…
inace dugo pratim i ima ovu dionicu a sve to zahvaljujuci strucnjacima ( da ijh ne nabrajam) kojima se jos jednom zahvaljujem na korisnim i poucnim informacijama…steta sto se od izlaska ht-a na burzu i ovaj dio foruma razvodnio pa je za naci pravu i korisnu informaciju potrebno jako puno listanja stranica unatrag…eto nadam da su crni dani iza nas i da ce uskoro i ova dionica na vrijednosti koje zasluzuje…

Od 17.01. do 18.01.
8. PODRAVSKA BANKA D.D. 11.947 0,73 Skrb. račun + 924 kom

Tko bi se trebao kriti iza ovoga, mislite li da su sve to dionice založene za margin kredite ili …..


Od 17.01. do 18.01. 8. PODRAVSKA BANKA D.D. 11.947 0,73 Skrb. račun + 924 kom Tko bi se trebao kriti iza ovoga, mislite li da su sve to dionice založene za margin kredite ili …..

mozda…kada sam ja 2.1.2008 otisao kod njih gospodin u banci mi je rekao da imaju jos 6000 dionica limita na JDPL koje mogu primiti za margin……znaci ovaj ostatak od otprilike 6000 dionica bi mozda mogli biti margini jos iz prosle godine…..

DOKUP!

primus:

Od 17.01. do 18.01. 8. PODRAVSKA BANKA D.D. 11.947 0,73 Skrb. račun + 924 kom Tko bi se trebao kriti iza ovoga, mislite li da su sve to dionice založene za margin kredite ili …..

mozda…kada sam ja 2.1.2008 otisao kod njih gospodin u banci mi je rekao da imaju jos 6000 dionica limita na JDPL koje mogu primiti za margin……znaci ovaj ostatak od otprilike 6000 dionica bi mozda mogli biti margini jos iz prosle godine…..

Nije dobro, kad je tolko špekulanta unutra, prave pomutnju… JDPL je treba kupit i zaboravit za godinu dana…

@Bosun
OK to je tvoj sistem, ali ne možeš prijeći preko 13 ml kn negativnih tečajnih razlika.

+ vjerujem da svjetski brodari itekako vode računa o ovome …

Nisam imala vremena ranije se javiti, a vezano za negativne tečajne razlike (u daljnjem tekstu: NTR).
Zamislite da je Jadroplov registriran u Americi i mora napraviti financ. izvješće. Dakle spostavlja račun u $ i naplati račun u $. Nema NTR niti PTR bez obzira na kretanje dolara. Ako primi račun u $ i plati u $ nema NTR niti PTR bez obzir na kretanje dolara. Dakle, Jadroplov prema hrvatskim zakonima mora knjiženje vršiti u kunama. Radi svoje evidencije sigurno imaju bilancu i račun dobiti i gubitka i u $, jer je tu slika čistija. Budući da Jadroplov i svoje ulazne račune (troškove) plaća uglavnom u $ on u stvarnosti ne gubi na promjeni tečaja dolara, ali kada to hoće prikazati u kunama pojavi se šok u obliku NTR i ushićenje u obliku PTR, ali on opet ima istu količinu dolara na deviznom računu. Naravno tu se izuzimaju troškovi plaća koji se plaćaju u kunama, a odnosi sa na obezne doprinose u Hrvatskoj i dio možda neto plaća ili dio, a dnevnice se također mogu platiti u $. Dakle, NTR ne mjenjaju gotovo ništa u stvarnosti, a u Računu dobiti i gubitka strši kao strašilo. Nadalje, što se češće vrši sravnjivanje to takvo strašilo može biti i veće. Mislim da u financijskom odjelu o tome vode brigu, i trude se da prilikom plaćanja imaju najmanje troškove u tečajnim razlikama, a isto se trude prikazati što veće troškove u NTR, naravno ako imaju veliku dobit. Ako imaju malu dobit mogu tu stavku vrlo lako korigirati.
Da se osvrnem na nečiji komentar: “pa dionice su u kunama”, – ne razumijem što se s tim želi reći. Promjena u tečaju dolar/kuna na cijenu dionice možda može utjecati samo onoliko koliko je pao. Mislim da je pao oko 8% (ove godine), ali i to je, po meni, upitno-da li može utjecati? Možda ni tih 8%. To bi sada trebalo preračunavati, ako mi netko da točno stavke iz financijskih izvješća na osnovu kojih izračunava cijenu dionice. Možda budem još preciznija.

OK miše, dakle to je slično amortizaciji, tj. nema odljeva sredstava … osim u slučaju da moraju kupovati/prodavati devize da bi podmirivali troškve. Bitno je to da su im približno jednaki prihodi i rashodi u dolarima, odnosno u kunama.

Sad je puno jasnija Bluemanova priča oko EBITDE.

I love the Smell of Profits in the Morning


Bitno je to da su im približno jednaki prihodi i rashodi u dolarima, odnosno u odnosno u kunama.

Stvar je u tome sto nisu pa ce u svakom slucaju biti troskova po tecajnim razalikama, koliko? Zavisno koliko su “pazili” na to (hedgirali)

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


fazan: ” Bitno je to da su im približno jednaki prihodi i rashodi u dolarima, odnosno u odnosno u kunama. ” Stvar je u tome sto nisu pa ce u svakom slucaju biti troskova po tecajnim razalikama, koliko? Zavisno koliko su “pazili” na to (hedgirali)

a kako se može vidjeti koliko je od 13 milja stvarni trošak, a koliki je obračunski

I love the Smell of Profits in the Morning

Mislim da JDPL nema previse obracunskih tecajnih razlika, odnosno nemaju starije od zadnje procjene brodova, uz uvjet da su ukljucene u kod procjena… tako da najveci dio od toga stvarni trosak

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


OK miše, dakle to je slično amortizaciji, tj. nema odljeva sredstava … osim u slučaju da moraju kupovati/prodavati devize da bi podmirivali troškve. Bitno je to da su im približno jednaki prihodi i rashodi u dolarima, odnosno u kunama. Sad je puno jasnija Bluemanova priča oko EBITDE.

Da upravo se radi o tome koliko kupuju ili prodaju devize, a vipyju odgovor: negativne tečajne razlike su uvijek iskazane u fin. izvješčima, ali zašto sada tolika pompa oko toga, kada sam objasnila da se knjiže tečajne razlike i zbog zakonske obveze da se saldo kartice sravnjuje na određeni dan sa važečim tečajem, tako se na kontu NTR može naslagati iznosa “koliko hoćeš”, a ustvari novac čitaja: ista vrijednost ti stoji na računu.

A sada nešto drugo:
Možete li mi realno odgovoriti: da imate keš danas da li bi kupili JDPL ili ATPL?

NE, kupio bih INDG, JDRN i DDJH.

I love the Smell of Profits in the Morning

nije nikakva pompa, ja sam racunao na njih,,,

Samo samo objasnio da stvarne tecajne idu u PL, a obracunske u BS,

Meni je pitanje bilo za ATPL i JDPL?

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

New Report

Close