JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


evo jedan update sa nedavnim promjenama u top 10. pojavio se skrbnički podravske koji značajnije skuplja

ajde da sam i ja u nekoj dionici u top 10
[thumbsup]

I love the Smell of Profits in the Morning

Poštovani,

imam mali dilemu ali se radi o pitanju sa dva topika pa cu stavit ovdje!

Imam keš i neznam dali da kupim JDPL ili KORF s obzirom da su obje na niskim granam!

Hvala na razumjevanju!

Kad budem milijarder imat ću tajnicu da mi ovdje piše!

4Q06 1Q07 2Q07 3Q07 Ukupno
Poz. -2.171 934 -192 433 -996
Neg 9.176 689 1.935 10.906 22.706
Kumul. -11.347 245 -2.127 -10.473 -23.702
Dobit 18.301 15.392 20.423 20.124 74.240
% TR -62% 2% -10% -52% -32%

Tečajne razlike nisu neutralne na rezultat.Gornji primjer pokazuje pozitivne , negativne i kumulativne TR i njihov udjel (efekt) u neto-dobiti za zadnja 4 kvartala.
Kumulativno , lako bi mogle umanjiti dobit u 4.Q i za 50 % , i zato ih se i bojim.

Zato postoji nesto sto se zove EBITDA.

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep


Poštovani, imam mali dilemu ali se radi o pitanju sa dva topika pa cu stavit ovdje! Imam keš i neznam dali da kupim JDPL ili KORF s obzirom da su obje na niskim granam! Hvala na razumjevanju!

oba, pa češ vidit koji je bolji[lol]


Poštovani, imam mali dilemu ali se radi o pitanju sa dva topika pa cu stavit ovdje! Imam keš i neznam dali da kupim JDPL ili KORF s obzirom da su obje na niskim granam! Hvala na razumjevanju!

korf danas….jdpl za 2 tjedna sa novcem prodaje korf-a [lol]

DOKUP!

Promjena tečaja na štetu Jadroplova je zanemariva i ne utječe na dobit u mjeri da se uopće obraća pozornost na to. Dakle što su veće oscilacije tečaja gore-dole, to su i veće i pozitivne i negativne tečajne razlike. Odnosno povećava se stavka i prihoda i rashoda, a kažem zanemariv utjecaj.

Gornji primjer pokazuje pozitivne , negativne i kumulativne TR i njihov udjel (efekt) u neto-dobiti za zadnja 4 kvartala. Kumulativno , lako bi mogle umanjiti dobit u 4.Q i za 50 % , i zato ih se i bojim.

Evo ja dajem glas Španciru.

Bluemane, ne kužim što si htio reći s EBITDOM? Mene zanima kako naši brodari upravljaju tečajnim razlikama. Znaju li za HEDGE. Nisu to mali prihodi/rashodi, a dobitak/gubitak može biti velik.

I love the Smell of Profits in the Morning

Po meni tecajne razlike za kontinuirano poslovanje uopce ne gledam.
Sad o derivativima necu trositi rijeci i da li su mogli ili ne, posto znaju kada ce im biti naplata.
Nisu mi tecjne toliko vazne jer koliko god su negativne mogu drugu godinu biti pozitivne, a i dosta troskova je isto u dolaru pa se to anulira ne neki nacin.
Ako je EBITDA dobra, ispod crte me ne dira toliko.

Ali moramo brodare gledati kroz prizmu strane, globalne kompanije.

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

OK to je tvoj sistem, ali ne možeš prijeći preko 13 ml kn negativnih tečajnih razlika.

+ vjerujem da svjetski brodari itekako vode računa o ovome …

I love the Smell of Profits in the Morning

Nije to nigdje zanemariva stavka u rdigu. Kad pogledaš neka druga FI, onda se vidi da firme jako dobro manipuliraju svojim devizama i rade i po 5% ukupne dobiti…onako usput…[smiley]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

Očito i Brazilci pritiskaju Kineze tako što im zavrnu pipu. Jesu li neki jači igrači zaključili da ima vremena izaći i vratiti se u brodare nakon što se potpiše ugovor o cijeni rude?
Brazil’s Vale, the world’s largest iron ore producer, has cancelled 30 iron ore cargoes to China for shipment during the first quarter this year, traders and shipping sources said. In addition, Vale has told Chinese steel mills it is delaying shipment of another 20 cargoes, scheduled for February, partly due to repair work at ports and congestion, the traders and officials from shipping companies said on Wednesday. Vale’s moves come at a time when global steel mills and miners are negotiating 2008 iron ore prices, which are expected to rise possibly by more than 50 per cent. China is the world’s top producer and consumer of steel and the world’s largest importer of iron ore. The traders and officials said it was also behind a steep decline in freight rates for dry bulk cargoes from a record high in the past several weeks.

Nisu svi brodari jednako izloženi prema FX. Po mom mišljenju Jadoplov je manje izložen od ostalih brodara u Hrvatskoj. Jadroplov zarađuje u dolarima, većina troškova i imovine mu je u dolarima. Jedni značajni EUR/HRK trošak su im plaće uprave i lučki troškovi u Evropskim lukama. (i to samo kad brodovi nisu u TC).

Budući da je njihove flota uglavnom izvan Evrope osim kontejneraša koji su i tako u TC, ovaj rizik nije toliko bitan. Ne znam što bi oni mogli naparaviti osim kupovati nešto kuna i eura na forward, a za neki sofisticiraniji hedging treba malo više znanja i iskustva i neki polupokušaj bi mogao donijeti više štete nego koristi.

New Report

Close