JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

toknezev:
” Bi li htio malo detaljnije pojasniti koncept profit-sharing-a kod dugih timecharter ugovora? Dakle, koliko je u postotku od ukupno ugovorenog TCa neki fiksni iznos, nakon kolike promjene vezanog indexa (da li je samo BDI u pitanju, ili ima i nekih drugih) se mijenjaju financijski uvjeti ugovora,.. Pa ako imaš vremena i volje… pomogao bi. Hvala unaprijed

Jedinstveni koncept profit sharinga ne postoji, ja osobno sam radio na desetke projekata i svaki je imao svoje posebnosti. Kao što je Techman rekao na temi ATPL cilj je profit sharinga prvenstveno osigurati stvaranje dobiti kroz duže razdoblje koji će pokriti određeni investicijski ciklus. Postoji model kada brod radi u pool-u i participira u zaradi postotkom kojim je vrednovan u pool-u s time da se odredi minimalan i maksimalan iznos najma , a eventualni profit iznad minimalnog iznosa najma se dijeli u ugovorenom postotku. Zatim postoji čisto fizička kontrola rada operatora, također s određenim minimalnim iznosom najma. Najčešća varijanta u novije vrijeme je vezivanje uz Baltic Forward Assesment Indexe ili Baltic indexe bazirane na usd, nikad nisam vidio ugovor baziran na BDI, koji vodi u preračunavanje rate. Baltic Exchage smatra da su oni jedini nezavisni koji mogu to raditi:

navod
The Baltic Exchange is the world’s only independent source of maritime market information for the trading and settlement of physical and derivative contracts…
kraj navoda

http://www.balticexchange.com/default.asp?action=article&ID=21%5B/url%5D

Ja se tu ne bih složio jer Baltic Exchange kreira indexe na osnovu informacija dobivenih od brokera, tako da svaki taj broker participant u kreiranju indeksa u zadnje vrijeme nudi svoje usluge u kreiranju izračuna točne zarade u svrhu profit sharinga bilo kao posrednički sudionik ugovora ili kao nezavisna treća strana. Osobno sam vidio dosta modela i držim da brokerske kuće to dobro obavljaju.

Na žalost kod nas vlada zakon neznanja i mraka tako kad netko zaključi profit sharing ugovor završi u crnoj kronici i puno se energije troši u krivim smjerovima.

Vaš link

Radi paralele, Uljanik Plovidba zaposlila je Arenu na 18.000 usd dnevno. Prije završetka isteka najma market ode na 50.000 + . I što sad? Nikom ništa. A da je stavljeno usd 18.000 + profit sharing onda bi bili pod istragom i vjerovatno u crnoj kronici. To je ujedno i moj komentar na na p/s na Istu i Hope-u. Stara priča za koju će netko reći da je Jadroplov loša firma koja se vuče po crnoj kronici, a za mene priča koja kaže da management zna svoj posao.


tony: ” (….) Osim toga, za utvrđivanje prave (buduće) vrijednosti ovdje je izuzetno važna ROE, a ni po tomu nijedna od ovih firma nije precijenjena, a ATPL prema tom pokazatelju i ponajviše pokazuje kapacitet za kvalitetan ubrzan razvoj (… ) ” Ako firma odluči svesti imovinu na realnu (tržišnu) vrijendost, učinci tog svođenja (revalorizacije) idu u revalorizacije pričuve. Te su rezerve dio Equity-a. (vidite gdje idem, odnosno na što želim obratiti pozornost s obzirom na boldani dio citata?) Dakle, ako je realna vrijednost imovine veća od bilančno iskazane i bilančna se svede na realnu, nakon revalorizacije E (nazivnik za izračun ROE pokazatelja) je veći. Dakle, lako je uočljivo da ako neka firma ima realno iskazanu imovinu a neka nema, nije realno uspoređivati njihove ROE pokazatelje (naravno, ni BVPS). Tim slijedom, malo mi je nelogično da u istoj rečenici netko napiše da P/BV ne treba gledati kod naših brodara, ali da je ROE puno bolji pokazatelj. [undecid] Pogotovo uzevši u obzir da je na realno iskazanu imovinu veća i amortizacija, pa manji EPS i naravno lošiji ROE. Bottom line jest taj da je neispravno temeljiti investicijske odluke kod brodarskih firmi usporednom pukih financijskih pokazatelja. Naravno, ne kažem da kupnja/prodaja temeljena na usporedbi P/BV i ROE dva, tri brodara neće završiti profitabilno, no ta analiza nema ispravnu investicijsku podlogu u ovom sektoru. Hvala

potpuno se slažem….za nas investitore bi bilo najbolje kad bi sva brodarska društva morala raditi najmanje godišnje korekcije vrijednosti imovine. Ovako kad uspoređuješ dvije krajnosti Jadroplov (koji jedini radi korekciju) i Uljanik za koji se pitam da li uopće prenosi rezultate podružnica kad radi konsolidaciju…

čemu ovo

JDPL-R-A
Kupnja Prodaja
728,00 50
721,00 30
720,05 30
720,01 500
720,00 1935

730,00 1963
745,00 25
748,99 19
749,00 18
749,99 36

Mislim da je prodavac i kupac jedna te ista osoba/firma ili rade u dogovoru. Ocito su odlucili da su mali daytraeri dosta zaradili te ih zele obeshrabriti sa malom cjenovnom razlikom. Ali Blakce, nis se ti ne brini, sve bu ti to bilo dobro[smiley]

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

@ toknezev
Dobar!

sakai

korisnik od: 27.08.2007.
lokacija:
Mislim da je prodavac i kupac jedna te ista osoba/firma ili rade u dogovoru. Ocito su odlucili da su mali daytraeri dosta zaradili te ih zele obeshrabriti sa malom cjenovnom razlikom. Ali Blakce, nis se ti ne brini, sve bu ti to bilo dobro
—————————————————-

Pojelo ga na brzinu[cool]

None but ourselves can free our minds.Life is one big road with lots of signs. So when you riding through the ruts, don't complicate your mind.Bob's words

ajd baci k/p , znam da nije mjesto al alko si u prolazu
hvala

No pain no Game

2000 kom na prodaji na 730 pojedeno u 5 min [thumbsup]

Top bid
CIJENA KOLIČINA
733,00 10
730,02 10
730,01 30
730,00 205
722,00 102
721,50 35
721,15 30
721,02 20
721,00 26
720,10 200
Top ask
CIJENA KOLIČINA
745,00 41
748,99 19
749,00 18
749,99 36
750,00 39
752,01 94
755,00 150
759,98 15
759,99 21
760,00 99

hvala maca[smiley]

No pain no Game

Najbolje ponude [ JDPL-R-A ] Kupnja Cijena
9 740,00
6 736,20
24 735,03
1 735,01
132 735,00
Cijena Prodaja
745,00 364
747,00 145
748,90 25
749,00 35
750,00 1338

Što je sad ovo? jel ovo drugo prekrcavanje danas??

Jedno kratko pitanje. Da li novi pravilnik Hanfe, o zabrani ulaganja fondova u dionice sa malim free floatom, može imati tujecaj na JDPL. Nsam gledao strukturu i pravilnik, pa ako netko zna iz glave…

New Report

Close