JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Imam dionice Jadroplova.Mislio sam ih prodati, no sada ću ipak pričekati, možda stigne i dividenda ??!![smiley1]

Iz danasnjeg Lloyd’s List-a:

Dry Bulk

Panamaxes head into doldrums after strong week
Jamie Dale – Wednesday 14 November 2007

AFTER a confident start on Monday, it looks as if the wind was taken out of the sails of the panamax market yesterday, and rates could remain flat for the rest of the week, writes Jamie Dale.

The Baltic Panamax Index made further gains on Monday, with brokers bullish at the beginning of the week. However, this positive sentiment had fallen away by Tuesday, with the outlook steady at best. The BPI had fallen to 11,221 yesterday, down 147 points from the previous day.

One Oslo broker, who asked not to be named, said: “It is difficult to navigate this market. There has been a lot of tonnage in the second half of this year and currently no support from the paper market.”

Rates in the Atlantic started last week in a downward trend, with both routes moving towards low $80,000s per day. However, a buoyant capesize market has led to a number of cargo splits, which helped to lift panamax rates. This pushed rates back towards the $90,000 per day mark, with further gains expected this week.

However, news began to circulate among brokers on Monday that some Brazilian ports were looking to limit or even stop capesize cargoes being split to reduce queues. “Ports in Brazil have according to market sources limited, or even prohibited, the opportunity for charterers to split capesize cargoes of iron ore,” said DnB Nor Markets in a recent market report.

“Ports apparently want to reduce panamax queues, which means that more panamaxes would become open in the market, this could explain the fall in forward freight agreement contracts today.”

Another broker, who also wished not to be named, noted that he had not yet seen any result of this extra tonnage and that the news had not created any panic.

However, such a move by the South American ports would likely tighten the available capesize tonnage as demand rises. “The net impact on dry bulk shipping would most likely be positive, as the capesize market tends to lead the smaller segments over time,” added DnB Nor.

“We believe the fundamental outlook for dry bulk shipping remains very strong and see additional rate support over the coming four-six month period.”

Australian port congestion appears to be raising its ugly head once again as queues continued to rise last week, with 43 ships now queuing outside Newcastle.

With spot coal prices reaching new highs last week, the NEWC Index, which measures spot coal prices from the Australian port, hit $83.51 per tonne, according to GlobalCoal. Expectations are now growing that contract coal prices for next year may jump more than 25%. “This could induce buyers, such as Japanese power utilities, to boost imports over the next few months, which would put further strain on already significant port bottlenecks,” warned DnB Nor.

And, as has been seen over the past 12 months, rates waste no time in firming when queues start to lengthen and congestion ties up a substantial number of vessels from the dry bulk fleet.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

Kad se nešto multiplicira za to treba biti valjan razlog. Ako imaš kafić čiji je trošak izgradnje bio 100.000kn na jednom otoku na kojem je NEMOGUĆE izgraditi drugi, naravno da taj birtz ne vrijedi samo 100k HRK već nekoliko puta više. Shipping kao branša nema prepreke za ulazak u istu, tržište brodova je izuzetno likvidno, pomorce više-manje lako iznajmiš,… Tako da ne vidim razlog za nekom trajnijom premijom na NAV. Privremeno – DA, ali dugoročno ne.
Ako recimo brodar posluje na spotu, a market naglo skoči ta dionica zaslužuje nekaku premiju na NAV. Ali nikako onda ne svakog brodara uspoređivati s njim i dodavati mu isti multiplikator.

Dakle, da rezimiramo: zašto NAV * multiplikator 1,5 daje neku fer vrijednost dionice Jadroplova? Zašto ne 1,4 ili 1,6? Ako je taj multiplikator rezultata samo usporedbe s peerom, morate dobro zagrebsti i razotkriti zašto se neki brodar trži iznad a neki ispod NAVa. Ako to nemate vremena ili ne znate napraviti, sigurnije vam je ne uzimati multiplikator, iliti ga uzmite 1,0.

All shipping lanes lead to China.

samo par sličica mora za nas žabare:

http://www.youtube.com/watch?v=VJI_MbLWeHg&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=yIoRdWxD68w&feature=related

Digresija mala :

Nikad mi nije padala napamet ideja i uvijek sam mislio da nevalja biti pomorac nikad nisi kući itd…
A zamisli sad 3-6 mjeseci na brodu bez žene ( niko te ne zaj….) , a plaća kakva takva ide…

Evo Kerum na TV Dalmaciji najavljuje ulaganje 150 milijuna eura u obnovu i sirenje hotela Marjan…samim time raste i vrijednost lokacije Jadroplova [smiley2]

quote=toknezev]
Kad se nešto multiplicira za to treba biti valjan razlog. Ako imaš kafić čiji je trošak izgradnje bio 100.000kn na jednom otoku na kojem je NEMOGUĆE izgraditi drugi, naravno da taj birtz ne vrijedi samo 100k HRK već nekoliko puta više. Shipping kao branša nema prepreke za ulazak u istu, tržište brodova je izuzetno likvidno, pomorce više-manje lako iznajmiš,… Tako da ne vidim razlog za nekom trajnijom premijom na NAV. Privremeno – DA, ali dugoročno ne. Ako recimo brodar posluje na spotu, a market naglo skoči ta dionica zaslužuje nekaku premiju na NAV. Ali nikako onda ne svakog brodara uspoređivati s njim i dodavati mu isti multiplikator. Dakle, da rezimiramo: zašto NAV * multiplikator 1,5 daje neku fer vrijednost dionice Jadroplova? Zašto ne 1,4 ili 1,6? Ako je taj multiplikator rezultata samo usporedbe s peerom, morate dobro zagrebsti i razotkriti zašto se neki brodar trži iznad a neki ispod NAVa. Ako to nemate vremena ili ne znate napraviti, sigurnije vam je ne uzimati multiplikator, iliti ga uzmite 1,0.
[/quote]

Ovo je jako zanimljiva tema o kojoj sam dosta razmišljao. Jasno je da cijena broda odražava očekivane prosječne prihode broda. Međutim budući je budućnost nesigurana i da je vlasnik broda izložen operativnim rizicima cijena broda je uvjek nešto niža od očekivanih budućih prihoda. Što god je reputacija brodara veća ovaj operativni rizik je manji i stoga određeni brodari trguju iznad NAV. Osim toga neki brodari su puno efikasniji i i stoga imaju manje operativne troškove te se očekuje da će izvući iznadprosječnu dobit iz nekog broda.

[smiley9]

Vidim da pojedinci poćinju logički razmišljati, premija na nav se plaća u slućaju kad trebaš brod odmah ili u kraćem roku jer izgradnja istog traži vrijeme i rizik od pada konjukture. Ono što mene zanima je dugoroćno investiranje s dobrim pokazateljima a ne samo špekulacije. Ja sam osobno prodao ATPL jer mi je predug horizont nabave brodova i servisiranje kredita. Da pojasnim, nikako mi se ne sviđa ovisnost o bankama jer u konačnici one oberu vrhnje, sad je to ok jer su marže dobre ali što poslije?
Za mene je najbitnije koliko tvrtka zarađuje a ne koliko vrijedi, trend na našem marketu je suprotan jer investitori više preferiraju imovinu od znanja.
P.S. Svidjelo mi se kad je ATPL prodala brodove i iste uzela u najam jer ima kadrove i tržište a željeza ima, što manja imovina to veći ROA.
Evo pa komentirajte,

strvinar


Što god je reputacija brodara veća ovaj operativni rizik je
manji i stoga određeni brodari trguju iznad NAV. Osim toga neki brodari
su puno efikasniji i i stoga imaju manje operativne troškove te se
očekuje da će izvući iznadprosječnu dobit iz nekog broda.

Počelo se uvriježavati mišljenje na forumu da NAV treba multiplicirati određenim, jel, multiplama i zato smatram da je potrebno što temeljitije prodiskutirati jer se to jednostavno ne smije olako raditi samo pukim pogledom na nekog vani brodara i uzeti njegovu multiplu.

Sjetimo se samo Grka i kako je svojedobno pumpao Excel Maritime (ako se dobro sjećam), i kad je taj isti Grk odvukao Jadroplov preko 400-500kn. I da je netko u tom trenutku pogledao po kakvim se multiplama trguje Excel M. (sa par prastarih brodova građenih u 70tima firma je imala MCap od nekoliko stotina milijuna USD?!?) i primijenio ih na naše brodare (poglavio ATPL tada) dobivao je “fer” vrijendosti od par tisuća kuna dok se je trgovalo po 700-900 HRK.

Ne kažem da nekad neka firma ne zaslužuje premiju (recimo ATPL zbog po meni izvrsnog menadžmenta; brod možeš olako kupiti ali ne i ovaku ekipu u upravi i njihovov iskustvo) ali ta premijska multipla treba biti izrađena sa savršenom pažnjom. Ovako paušalno uzetih 1,5*NAV mi je misleading (nema lijepe hr riječi). Nek se nitko ne uvrijedi. Nije mi to namjera.


P.S. Svidjelo mi se kad je ATPL prodala brodove i iste uzela u najam
jer ima kadrove i tržište a željeza ima, što manja imovina to veći ROA.
Evo pa komentirajte,

Ne bi o tome jel se ATPL prezadužila ili ne jer je to osobno mišljenje i subjektivne prirode (ja bi opet rekao sa su to ipak dolarski krediti, i k tome s kamatom koja na neki srednji rok pada ili će padati – LIBOR).
No ovo s bareboat charterom bi dotakno (oprostit ćete što tu pišem iako je tema JDPL; tema ATPL mi je prekotaminirana). Treba imati na umu da je ATPL ove godine imala ( i dalje ima za jedan brod) nemale troškove leasinga i reotkupa. Sljedeće godine tih troškova nema. Smatram da će to dati dodatni obol EPS u 4q i nadalje…

All shipping lanes lead to China.


Kad se nešto multiplicira za to treba biti valjan razlog. Ako imaš kafić čiji je trošak izgradnje bio 100.000kn na jednom otoku na kojem je NEMOGUĆE izgraditi drugi, naravno da taj birtz ne vrijedi samo 100k HRK već nekoliko puta više. Shipping kao branša nema prepreke za ulazak u istu, tržište brodova je izuzetno likvidno, pomorce više-manje lako iznajmiš,… Tako da ne vidim razlog za nekom trajnijom premijom na NAV. Privremeno – DA, ali dugoročno ne. Ako recimo brodar posluje na spotu, a market naglo skoči ta dionica zaslužuje nekaku premiju na NAV. Ali nikako onda ne svakog brodara uspoređivati s njim i dodavati mu isti multiplikator. Dakle, da rezimiramo: zašto NAV * multiplikator 1,5 daje neku fer vrijednost dionice Jadroplova? Zašto ne 1,4 ili 1,6? Ako je taj multiplikator rezultata samo usporedbe s peerom, morate dobro zagrebsti i razotkriti zašto se neki brodar trži iznad a neki ispod NAVa. Ako to nemate vremena ili ne znate napraviti, sigurnije vam je ne uzimati multiplikator, iliti ga uzmite 1,0.

Ja sam u zadnje vrijeme dosta pisao o NAV-u, pa da prokomentiram. Odmah u startu da kazem, imam ovu dionicu, ali nastojim biti sto objektivniji kad je u pitanju pisanje na forumu. Apsolutno ste u pravu kada kazete da multiplikator ne mora biti tocno 1.5. Pa istu situaciju imamo kod svih sektora. Ako uzmemo bankarski sektor tamo cemo se koncentrirati na P/B, P/E… itd velikih banaka i uociti razlike. Kod srednjih banaka takodjer cemo uociti razlike. Ali standardi su unutar nekih okvira. Gledajuci nase i strane banke okviri su slicni. Isto je i kod HT-a i stranih telekomunikacijskih firmi.
Kad usporedjujemo firme u gradjevinskom sektoru osim financijskih pokazatelja gledamo naravno i period ispred nas, odnosno perspektivu. Tko je na vlasti, tko ce biti, koje poslove ugovaraju itd..Kupujemo buducnost.
Isto je i kod brodarskih kompanija. Buducnost je prilicno izvjesna po pitanju zarade firme. Struktura flote ide na ruku dionicarima. Starost flote takodjer.

Sami ste rekli ukoliko ne vjerujete u tu perspektivu uzmite multiplikator 1.0, a i u tom slucaju imamo potencijalni rast od 22 % u odnosu na danasnju razinu.

Trgovanje ispod NAV-a je apsolutno nerealno i pitanje je dana kad cemo ga dostici, a najava kupnje broda, privatizacije, SPO i svaki slijedeci kvrtalni izvjestaj pribliziti ce ovu dionicu svjetskim okvirima trgovanja, odnosno NAV x 1,5.


Ono što mene zanima je dugoroćno investiranje s dobrim pokazateljima a ne samo špekulacije. Ja sam osobno prodao ATPL jer mi je predug horizont nabave brodova i servisiranje kredita. Da pojasnim, nikako mi se ne sviđa ovisnost o bankama jer u konačnici one oberu vrhnje, sad je to ok jer su marže dobre ali što poslije? Za mene je najbitnije koliko tvrtka zarađuje a ne koliko vrijedi, trend na našem marketu je suprotan jer investitori više preferiraju imovinu od znanja. P.S. Svidjelo mi se kad je ATPL prodala brodove i iste uzela u najam jer ima kadrove i tržište a željeza ima, što manja imovina to veći ROA. Evo pa komentirajte,

Hmm…. horizont nabave brodova je takav kakav je. Nije to lizalica pa odes u ducan i pokupis ju. Nitko ne spori veliku zaduzenost Atlantske, medjutim nemoj zaboraviti da se radi o 300 milijuna $ investicija! Ne znam koja bi firma (te velicine) to mogla izvesti bez nekih vecih potresa u poslovanju (naravno uletila im sjekira u med sa vozarinama). Ne zaboravi i njihove investicije u nekretnine i turizam te avio prijevoz!

Mozemo sada diskutirati koliko je tu znanja a koliko srece – mislim da se radi o kombinaciji oba faktora. Ipak, njihove investicije govore nam da znaju sto cine i da zele spremno docekati eventualni kataklizmicki scenario (investiranjem u druge djelatnosti). To nece, naravno, spasiti ATPL-R-A od pada ali ce spasiti firmu. Jasno mi je da investitora ne zanima toliko firma koliko dionica. No uprava prvenstveno gleda na firmu.

Sto se tice prodaje/bbc brodova meni je to onako, ni vrit ni mimo. Sve te kombinacije manja imovina, veci ROA itd mozemo svesti na jednostavnu investitorsku logiku – profit. Brodovi na BBC donose manji profit od brodova u vlasnistvu ATPL i to je to. Gotovo. Dobra stvar u svemu tome jest da je uprava otkupila te brodove i sad ih moze prodati i ostvariti profit (koji ce upotrijebiti za nabavu novih brodova). Osobno bih volio da ne prodaju brodove ali izgleda da je to nuznost (potreba financiranja novogradnji, pomanjkanje hrvatskih pomoraca…)

Ispricavam se na off topic temi.

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

New Report

Close