JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


leon swpr: ” Derbyshire: ” Radi lakšeg snalaženja jednogodišnji time charter za takav brod danas vrijedi 60.000 na dan, a fiksni trošak (operativni + kapitalni) manje od 10.000 na dan. Znači 50.000 čistog na dan x 365 dana…” jer to je bio kostur mog komentara. ” Bog Derbyshire; kako si dobio cifru od 10.000 na dan? Vidim i da drugi za Panamaxe po forumima imaju dosta manje brojeve nego sa kojima ja racunam? Mozda ja grijesim. Pozdrav Leon[smiley9][smiley9][smiley9] ” evo podaci jednog izvora o operativnim troškovima, kapitalni ovise o cijeni po kojoj je brod kupljen. Podaci su stari godinu dana i moja je pretpostavka da su troškovi Jadroplova zasigurno veći ali će ti dati sliku.

Kolega Bosun izgleda da u slobodno vrijeme čitamo sličnu lektiru. Ja sam htio postati identičnu stranicu. Da se samo nadovežem na Vas iako je sve rečeno u prilogu, odnosno da odgovorim Leonu prilažem kalkulaciju breakeven analize za najskuplji Jadroplov-ov brod Trogir. Za taj brod fixni trošak (operativni + kapital) je preko 10.000, za Ist imamo samo operativni trošak budući je brod otplaćen itd. Novi Panamaxi definitivno bi imali puno veći fixni trošak, ali vi vjerovatno govorite o Panamaxima naručenim u Kini za 36,7 mil usd od strane malo južnijeg brodara . Ovih gore kako sam spomenuo ‘manje od 10.000 usd’ bili su u kontekstu rasprave o izračunu ROE. Svjetski standard je nešto manji, ali imajući u vidu hrvatsku posadu, kvalitetno održavanje i sl. 8-9.000 mi se čini realan prosjek po brodu (osim Ista).


Riječi ti se pozlatile

Komentar se odnosio na BDI.

Supramax index i dalje raste…[smiley2]…koliko sam zapamtio on je vazan za JDPL ili se varam?


Supramax index i dalje raste…[smiley2]…koliko sam zapamtio on je vazan za JDPL ili se varam?

baltic handysize index je za JDPL koji je danas mal pao
BHSI=3218, -0,34%

više boli kada drugome raste, nego li kada tebi pada

Derbyshire:

” Ja očekujem blag pad BDI-a sredinom ovog i početkom slijedećeg tjedna…

Očito sam bio u pravu. Današnji indeksi:

BDI 10886 (down 147)
BCI 14625 (down 572)
BPI 11713 (up 72)
BSI 6956 (up 20)
BHSI 3218 (down 11)

Očekujem daljnji pad do kraja tjedna, a onda strašan uzlet.


Gledajte sutra strmoglavi pad JDPL-a, negdje oko 730-750 kn ga očekujem. Danas su svi Drybulkeri vani 5-15% u padu. [smiley5]

Derbyshire:

Derbyshire:

” Ja očekujem blag pad BDI-a sredinom ovog i početkom slijedećeg tjedna…

Očito sam bio u pravu. Današnji indeksi:

BDI 10886 (down 147)
BCI 14625 (down 572)
BPI 11713 (up 72)
BSI 6956 (up 20)
BHSI 3218 (down 11)

Očekujem daljnji pad do kraja tjedna, a onda strašan uzlet.

Gledajte sutra strmoglavi pad JDPL-a, negdje oko 730-750 kn ga očekujem. Danas su svi Drybulkeri vani 5-15% u padu. [smiley5]

Samo vi cekajte kolega, svu srecu….[smiley1]


” Gledajte sutra strmoglavi pad JDPL-a, negdje oko 730-750 kn ga očekujem. Danas su svi Drybulkeri vani 5-15% u padu. [smiley5]

Jeste se zapitali zbog čega pad i koliko će trajati? Hoće li možda 730-750 biti preskupo do kraja tjedna, mjeseca? Ili je nerealno očekivati tako nisko? Možete malo pojasniti očekivanja. I jučer su svi bulkeri bili na ATH, a JDPL nije.

Preneseno sa druge teme:

bulakov:
” Kako komentirate danasnji pad svjetskih brodara? drys je pao 17%, exm 20% egle 10% i to odjednom. mislim da je drys napravio rekord u prometu od kad ga pratim (11 miliona dionica protrgovano danas). dali ce ti svjetski padovi sutra utjecati i na nase brodare? ”

Ententinis:
Svi su pali sa ATH i to zbog djelomičnog kapitaliziranja dobiti fondova uoči sutrašnje objave Feda o tome
da li će, i koliko smanjiti kamatne stope.
To, naravno, ne bi trebalo imati veze s nama

Mislim da neće ispod 775,


Očekujem daljnji pad do kraja tjedna, a onda strašan uzlet.

Da nebi ispalo da ovdje lupamo kao u kladionici malo ću pojasniti svoju gornju tvrdnju, tj.mišljenje.
Radi se o očekivanju pada, odnosno rasta BDI indeksa.

Povijesno gledajući market je uvijek na vrhu vala (dužeg ili kraćeg) prije nekog očekivanog zatišja. Tako je pred ljetni godišnji odmor, pred novogodišnje praznike, pred kinesku novu godinu itd…Ne samo u shippingu već i na ostalim tržištima. Povratak samo jednog fond managera s ljetnog godišnjeg odmora sreže korekciju i promjeni tijek kretanja neke donice.
Međutim, novogodišnji praznici traju kratko, kineska nova godina još kraće, ljetni godišnji odmori su nepredvidivi jer se mogu uzeti od lipnja do rujna, tako da je teško povezati stanje na tržištu s nečijim odsustvom od mogućnosti kretanja tog tržišta.

E sad se ponovno vraćamo na shipping tržište…

Što napravite prije godišnjeg odmora ili odlaska na put? Sredite sve poslove (barem ja). Ako je to ‘pleasure’ putovanje tada pogotovo želim biti miran na tom putu i sve unaprijed srediti.

A na ‘pleasure’ putovanju ovaj tjedan je cca 6000 ljudi. Zapravo svi koji nešto znače u dry svijetu. Prošlog tjedna brodari su pozaključivali dry brodove, unajmitelji osigurali prijevoz robe, brokeri zaradili proviziju, mi smo vidijeli ATH BDI-a i cijene dionica, a oni se uputili u Hamburg na Eissbeinessen party. Zabava, alkohol, blud i nemoral…Sve osim posla. I tako do kraja tjedna. Brodovi su zaposleni, tereti se voze, na tržištu nema zaključaka, BDI stoga pada. Neki će reći kolaps, sve pada, pada DRYS, ides stavlja kupnju na 730…Vjerovatno netko gleda i kako će prodati dok se još ne sruši. Krivo. Netočno.

Naravno, tu je i IPO Atlantica koji daje ritam partiju u Hamburgu. Manja je likvidnost na burzi, lova je vezana uz ponudu i JDPL klizi i dalje.

Ali party ne traje vječno…

Završetak koincidira sa zavrsetkom IPO-a, odnosno povratkom sredstava koji će završiti na burzu. Tu negdje.
A poslije partija u Hamburgu počima party za dioničare Jadroplova. S najboljim DJ-om.

A dodatni ritam daje i Q3 koji stiže 12-14/11. Znači vrlo brzo…

E sad svi koji ste mislili jeftino prodati razmislite dvaput jeli vam to pametno, a oni koji su mislili spustiti nalog razmislite dali je mozda pametnije dobiti ovu dionicu i za koju kunicu više.

Nadam se da će benefit od ovog posta imati oni koji čitaju poslovni forum bilo da namjeravaju kupiti ili prodati ovu dionicu.

Molba za moderatora: ukoliko smatrate da treba srezati neki dio mog posta molim da u tom slučaju ne objavljujeje ništa, jer se znalo desiti da nakon srezanog dijela post izgubi smisao.

Gledajte sutra strmoglavi pad JDPL-a, negdje oko 730-750 kn ga očekujem. Danas su svi Drybulkeri vani 5-15% u padu. [smiley5]

Idem odmah sutra prodati,

[smiley1][smiley1]

a na koliko si stavio naloga da plasis ljude[smiley1]

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

ides, spominješ pad dionice , a ne spominješ FI.
što ćemo s time ?

drastično smanjti doprinose na plaće i drastično smanjiti poreze. samo tako možemo dalje !

New Report

Close