JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ipak se nadam da korekcija, koja to i nije, neće potrajati… Više je to preslagivanje… BDI i dalje neumitno raste i vodi JDPL sve više i više…

Kolege da ne dupliram pogledajte friski post na ATPL vezan na istu temu.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

2003 su imali 169 mil kn kap i rezerve,danas 683 mil kn….

ako mi nije nesto promaklo na crosecu sam vidio da floricic konstantno od 2004 kupuje JDPL ,molim da me neko ispravi ako sam u krivu.Kao pocetniku mi se cini da bi ovo mogao uvrstit u portfelj,cisto da pratim jednog od jacih investitora.

Dry-Bulk Shipping Rates May Rise on Congestion, China’s Demand

By Katherine Espina

Oct. 18 (Bloomberg) — Dry-bulk shipping rates may rebound because of port congestion and as Chinese buyers step up purchases of iron ore and coal before a price increase next year.

The Baltic Dry Index, an overall measure of commodity- shipping costs on different routes and ship sizes, fell for a second day, declining 0.2 percent to 10,724 yesterday, according to the London-based Baltic Exchange. The measure, which reached a record 10,756 on Oct. 15, has more than doubled in the past year.

“The consensus is that this market has more strength for the fourth quarter,” Stuart Frost, a Singapore-based broker at Norway’s Lorentzen & Stemoco, said in an e-mail response to queries today. “Congestion is still around and the Chinese will stockpile iron ore. Owners’ sentiments are holding firm.”

Chinese steelmakers and traders are increasing imports of iron ore, the single-biggest commodity moved by sea, in anticipation that prices will rise in 2008.

At Australia’s Newcastle, the world’s largest coal-export harbor, 43 vessels waited to load as of Oct. 15 compared with 45 a week earlier, Newcastle Port Corp. said. The coal carriers waited an average of 20 days to load, compared with eight hours for general cargo.

Iron-ore imports by China, producer of one-third of the world’s steel, gained 15 percent to 284 million tons in the first nine months from a year earlier, according to the Beijing- based customs office.

Hiring rates for a capesize vessel, the biggest type of dry-bulk vessel, dropped a third day, losing 0.8 percent to $180,840 yesterday, according to data on the Baltic Exchange. Charter rates for a panamax, which can move 70,000 tons of cargo, fell 0.6 percent to $88,013.

Smaller Vessels

“We see a bit more spot vessels accumulated, and some operators are expecting that the market might have a correction this week,” Oslo-based Fearnleys AS said in its Oct. 17 report. Until now, there’s no “low fixture to support the correction theory,” the shipbroker said.

While indexes for larger vessels are declining, hiring fees for smaller dry-bulk carriers are gaining. The charter rate for a supramax, which can move 50,000 tons to 59,999 tons of cargo, was a record $70,226 yesterday, more than double the rate from the start of the year.

Parkroad Corp. chartered the 55,000-ton Tai Hunter for 12 months at $71,750 daily, according to a report by Wallem Shipbroking HK Ltd. That’s at a 2.2 percent premium to the $70,226 rate yesterday.

Fourth Quarter

The Baltic Supramax Index, made up of six time-charter routes for that type of vessel, rose to a record 6,716 yesterday, according to the Baltic Exchange.

Nicolay Dyvik at Kaupthing Bank, a northern European bank, expects freight rates to peak this quarter.

“We acknowledge that freight rates can overshoot in the next one to three months,” Dyvik said, adding the gain will be followed by a “continuous, downward slide” until 2010-2011.

The orderbook is currently close to 50 percent of the fleet, Dyvik said. “We see the ordering party as far from over, which indicates further downside to our 2010-2011 forecasts in particular,” he said.

To contact the reporter on this story: Katherine Espina in Singapore at kespina@bloomberg.net .
Last Updated: October 18, 2007 04:17 E

Dionicari JDPL stvarno ne trebaju brinut za svoju investiciju, pa najbolje tek dolazi…[smiley2]


ententinis: ” Derbyshire: ” ” Kolege, jeste vi sigurni da je book 1183? Dajte to još jedanput izračunajte ali malo sporije ” Trenutni NAV je toliko. A ako realno revaloriziraju vrijednost flote i book će biti toliki. Postao san nedavno kalkulaciju…i dobio žuti karton. Probaj sam. Kreni od vrijednosti flote[smiley2] – 345 mil. dolara. Ostalo je lako izračunati. ” Kolega, ne da ste ga pretjerali, nego ste ga pretjerali
Kolega, Trogir je kupljen u veljači godine gospodnje 2007 za 32,66 misl usd. Vrijednost broda u travnju bila je 45 mil, u lipnju 54 mil, u kolovozu 65 mil, sada je 71 usd, a revalorizacija je u prosincu. Ti procjeni koliko će vrijediti tada. Ista kalkulacija vrijedi i za Mosor. Ostale procjeni sam. Ako zapneš javi se. Nije mi jasna samo jedna stvar, dali nisi dokupio dovoljno ili barataš krivim podacima? Koja ti je misao vodilja. Brojke koje sam iznio su tržišne, koje mogu biti korigirane ukoliko ima neka mana broda, a koliko ja znam nema. Molim forumaše iz struke da prokomentiraju vrijednost flote.
[/quote]

Procjena vrijednosti flote je točna – koji milion gore-dole od Vaše kalkulacije. Ententinisu (a i mnogim drugima) nije jasno da brod bulk carrier star 6 god od 42.000-44.000 t dwt-a može vrijediti preko 70 mil usd, a novogradnja bulk carrier od 51.000 t koju naručite danas možete naručiti za 46 mil usd. Teško je to nekad prihvatiti, ali cijenu ne određuje forum nego tržište.
Doduše Derbyshire, meni NAV ispada malo manje (iznad 1000), moguće zbog krive procjene nekretnina. Jel možda netko ima preciznu procjenu vrijednosti nekretnina. Može i na pvt. Naravno za uzvrat dobije neke druge info. [smiley2], BTW, u mojoj kalkulaciji uključen je dug prema Dohleu.
A što se tiče revalorizacije, pa zar je uopće bitno hoće li revalorizirati ili neće. Ionako mogu podcijeniti (ili precijeniti vrijednost flote) kako im paše u datom momentu. Revidirani P/B samo će otvoriti oči širim masama i staviti ovu dionicu još više u fokus. Puno je bitnije držati NAV pod kontrolom, a on je preko 1.000 kuna i u najpesimističnijim kalkulacijama.

Rušimo da bismo gradili


ako mi nije nesto promaklo na crosecu sam vidio da floricic konstantno od 2004 kupuje JDPL ,molim da me neko ispravi ako sam u krivu.Kao pocetniku mi se cini da bi ovo mogao uvrstit u portfelj,cisto da pratim jednog od jacih investitora.

Kolega u cemu ste pocetnik? Dionicarenje ili brodari? Akio je to pocetak ulaganja u brodare savjetujem da malo vremena izgubite na citanje starijih postova JDPL i ATPL. Kad se upoznate sa temom napravite eknomske analize i na kraju ako sve to bude po vasem ukusu kazite sad vidim zasto Floricic kupuje pa kupite i vi i li ne kupite ako ne bude. Mislim da vam je to bolji put.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"


PetarD: ” ako mi nije nesto promaklo na crosecu sam vidio da floricic konstantno od 2004 kupuje JDPL ,molim da me neko ispravi ako sam u krivu.Kao pocetniku mi se cini da bi ovo mogao uvrstit u portfelj,cisto da pratim jednog od jacih investitora. ” Kolega u cemu ste pocetnik? Dionicarenje ili brodari? Akio je to pocetak ulaganja u brodare savjetujem da malo vremena izgubite na citanje starijih postova JDPL i ATPL. Kad se upoznate sa temom napravite eknomske analize i na kraju ako sve to bude po vasem ukusu kazite sad vidim zasto Floricic kupuje pa kupite i vi i li ne kupite ako ne bude. Mislim da vam je to bolji put.

ne kuzim se u brodare,a pracenje velikih investitora je hit metoda svugdje u svijetu,W.B kupi nesto i odmah poraste u jednom danu 10%, jdpl je fundamentalno najpodcijenjeniji brodar,od 2003 do danas su povecali kapital i rezerve za 600% ,sad vidim zasto floricic kupuje[smiley2],

U svakom slučaju treba pratiti usporedo i šta rade veliki, pogotovo kad ulaze.
Kad izlaze onda je možda već kasno….

evo me!


U svakom slučaju treba pratiti usporedo i šta rade veliki, pogotovo kad ulaze. Kad izlaze onda je možda već kasno….

tocno, pogotovo individualne investitore.Jesi primjetio nedavno neki ulaz??? U sta je jos floricic usao?


Techman: ” PetarD: ” ako mi nije nesto promaklo na crosecu sam vidio da floricic konstantno od 2004 kupuje JDPL ,molim da me neko ispravi ako sam u krivu.Kao pocetniku mi se cini da bi ovo mogao uvrstit u portfelj,cisto da pratim jednog od jacih investitora. ” Kolega u cemu ste pocetnik? Dionicarenje ili brodari? Akio je to pocetak ulaganja u brodare savjetujem da malo vremena izgubite na citanje starijih postova JDPL i ATPL. Kad se upoznate sa temom napravite eknomske analize i na kraju ako sve to bude po vasem ukusu kazite sad vidim zasto Floricic kupuje pa kupite i vi i li ne kupite ako ne bude. Mislim da vam je to bolji put. ” ne kuzim se u brodare,a pracenje velikih investitora je hit metoda svugdje u svijetu,W.B kupi nesto i odmah poraste u jednom danu 10%, jdpl je fundamentalno najpodcijenjeniji brodar,od 2003 do danas su povecali kapital i rezerve za 600% ,sad vidim zasto floricic kupuje[smiley2],

To na JDPL baš i ne vrijedi jer su od ljeta mnogi veliki igrači izlazili iz Top10 a dionica je narasla 50%. Ako ćeš previše kalkulirati i pratiti druge mogao bi ti ulaz biti još viši nego što je to sada jer sve ispod 1000 kn je vrlo povoljno. Ja sam unutra od 430 a kupovao sam skoro po duplo i kupovati ću i dalje.

Hogar vozi Volvo


Poštovanje,evo moje višenje stvari,korekcija do cca 770-780,pa gore na 900,pozdrav

Ovdje TA ne pomaže previše a sitnju korekciju smo upravo odradili jer rast kakav se dešavao zadnjih tjedana nije bio održiv na duge staze. Volio bih tih 770 vidjeti u svom portfelju.

Hogar vozi Volvo

Prijatelj me zamolio, da napravim jednu TA za dionicu JDPL i da je stavim na komentare u poslovni forum. Prije svega moram da kažem, da i sam imam tu dionicu i da sam se upisao u taj forum na prijateljevu želju, da katkad napravim po koju analizu. Pošto nemam puno vremena ne znam, da li će se to događati jako često. Eto dragi Optimista slijedi dolje, a u privitku ima i slikovni material.

Dugoroćni trend je u usponu također srednjeroćni. Rally koji je poćeo na 18.9. sad se nalazi u zadnjoj fazi 4. vala (korektivni val), za kojim će doći i 5. val. Takvi rallyi obično svršavaju u 5 valova. Jako zanimljivo je, da je tako 1. kao i 3. val napravio istu retrakciju prijašnjih valova od 38,2%. Moram priznati, da je to jedna od mojih najpopularnijih retrakcija po Fibbonacciju. Zanimljivo je pratiti i candelove u 4. korektivnom valu. Predzadnji napravio je “hammer”(na grafu u privitku ne vidi se ali je bio, provjeri na limun.hr), a zadnji “shooting star”. Oba indikatora nakazuju kraj korekcije, koji bi se mogao nastaviti sa naglim rallyem u slijedećem razdoblju. U narednih par tjedana cijena mogla bi postići granicu 1000 kn ako usporedimo dužine 1. i 3. vala. Nakon toga očekujem, da bi moglo doći do malo veće korekcije do cca. 800 kn. Ali za ovo zadnju prognozu ipak treba pričekati, da vidimo koliko će se dignuti 5. i zadnji val ovog rallya.

Dakako tehnička analiza ponu govori o ponašanju i raspoloženju tržišta svima koji ste to proćitali ipak treba reći, da nije dobro se služiti samo TA ili samo FA, ipak je najbolja kombinacija njih dviju.

Pozdrav i uspješno trgovanje.

New Report

Close