JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Realno i iskreno se u pomorskom prijevozu ne može ništa očekivati još najmanje dvije godine. Knjiga narudžbi novih brodova je za sljedeće dvije godine prilično velika i nikakav scrap to ne može smanjiti. Nakon toga nema više toliko novogradnji ali tko zna što se dotad može dogoditi. Jasno je i malom djetetu da Jadroplov ne može sam opstati na ovakvom tržištu i da mora biti prodan. Očito da je cijena od 120 ili 130kn bila previsoka i da će se ona morati prilično smanjiti želi li se kompanija prodati. Mene jedino čudi tko bi uopće kupio brodove (bilo koje kompanije) koji ti rade gubitak? Nema smisla. Znam da će te napisati: “kupuju jer će vozarine već narasti”. Ali kada? Previše je tu nesigurnosti. Pa i ostale kompanije jedva preživlajavaju. Računanje “realnog” BV ili NAV-a kod kompanija koje su u ovakvim problemima nikad nema smisla jer se na kraju uvijek dobije diskont od 30 pa i više %. Zato je i brod prodan po cijeni po kojoj je prodan (skoro po cijeni željeza). Pa ako znas da ti susjed prodaje auto i da mu je strašno hitno nećeš mu ti ponuditi realnu cijenu nego ćeš je smanjiti najviše što možeš, a on će morati pristati jer druge nema.

Ono što je ovdje najveći problem je što se, bar po mom mišljenju, cijene prijevoza neće previše mjenjati još ranije navedene dvije godine, a plaće i kamate na kredite se moraju podmirivati. Budu li prestali plaćat bankama one će jednostavno narediti prodaju brodova i namiriti se iz toga. Isto kao Lošinjska brodarstvo. Pa čim se ne mogu podmiriti plaće odmah znate da je voda došla do grla. Pisanje negativno ili pozitivno na forumu teško da može tu išta promjeniti.

Bilo bi dobro da g.Lapad objasni svoj izračun NAV-a onima koji na osnovu njegovih komentara prodaju dionice smatrajući ih onda preskupim!

Svatko pri javnom iznošenju nekih činjenica to mora potkrijepiti nečim konkretnim jer direktno utječe na sudbine drugih ljudi.
Jer u suprotnom neka im kasnije objasni zašto ih je obmanjivao.

Spominjati NAV pa onda navoditi da se on odnosi samo na dio bilance je neprimjereno i služi jedino obmanjivanju onih koji dobro ne čitaju izrečeno.

Osobito kad se navede iznos koji je tri puta manji od stvarnog!

Nikakav izračun uz najpesimističnije procjene ne može biti ispod trenutne cijene na burzi, dapače, kako je netko gore tražio NAV sa flotom od 70 mil.USD, on iznosi 80-ak kn po dionici.

Mislim da je ljudska pohlepa jedno od najvećih svjetskih čuda, ne postoji ništa veće ni strašnije od nje!

pozitivan2
ne znam zasto si frustriran?!svi na forumu zele zaraditi tako i ja osobno.samo netko obmanjivanjem i drukanjem zeli doci do povoljnije cijene,a netko realnim izlaganjem.to je realnost.netko prodaje na ovim razinama,a mi kupujemo.☺

@alias

A firma se treba stisnuti u okvire u kojima moze poslovati. Otpustiti visak zaposlenih, odgoditi novogradnje za neko vrijeme (to je vec i ucinjeno koliko je meni poznato), pokusati smanjiti ili refinancirati dio obveza i troskovno se uskladiti. Ne vjerujem da ce ovakva situacija na trzistu trajati dvije godine no vidjet cemo.

Mozda ce se napraviti i neki dokap za postojece ili dovesti strateski partner, pa kombinacija toga dvoga. Ne znam. No znam da firma sigurno nije na izdisaju.

Zaboravio sam samo spomenuti, na ULPL zadnjih mjesec-dva neki računali NAV i ispao im skoro pa negativan, traže pad cijene ispod 1 kune …!!!

A jučer gle čuda, skok dionice 15% (izašlo odlično izvješće) uz relativno odličan promet za tu dionicu.
Sada izgleda više nije nikome negativan.

Toliko o predvidljivosti kretanja cijene.

preko noći smo prestali pisati o vrijednosti dionice…da li je opravdana na 100 kn…130 ili 150…a počeli pisat da li je tvrtka na izdisaju ili nije…dok se cijena dionice na burzi srozala an 50-ak kuna….to za mene kao dioničara nikako ne može biti dobro…
a još treba izbaciti financijski izvještaj…od kojeg ne treba očekivati puno…dakle, možemo računati na još 10-ak posto korekcije u cijeni….ako ne i više…

drzava ce sprijecit potpuni potop Jadroplova.na koncu oni su i vecinski vlasnik.vrijednost dionice se srozala i jos ce sta je u ovoj situaciji i normalno.


preko noći smo prestali pisati o vrijednosti dionice…da li je opravdana na 100 kn…130 ili 150…a počeli pisat da li je tvrtka na izdisaju ili nije…dok se cijena dionice na burzi srozala an 50-ak kuna….to za mene kao dioničara nikako ne može biti dobro…
a još treba izbaciti financijski izvještaj…od kojeg ne treba očekivati puno…dakle, možemo računati na još 10-ak posto korekcije u cijeni….ako ne i više…

eto stigli smo i do onih 54,xx ali sada se više ne usudim ni ovdje ući, nije mi drago, gdje god se dudimirovići uključe, nešto se uvijek mulja, da se nekome omogući jeftina kupnja

Znamo kako je prošla većina dionica gdje je država bila većinski vlasnik. Ovo je još samo jedna u nizu. Dakle poučen iskustvom prošlih gubitaka prognoziram slijedeće: Prvo slijedi objava FI, vjerovatno poveći gubitak. Moraju napraviti revalorizaciju imovine ako žele da ih u budućnosti netko ozbiljno shvati i kupi. Pošto sa prodajom država do sada skoro nigdje nije imala neke osobite sreće moguća je na kraju i dokapitalizacija od strane nekoga ali nikako malih dioničara. Nije isključeno ni smanjnje temeljnog kapitala radi pokrića gubitaka, svakako prije toga, dakle nominala ide dole.
Žalosno ali istinito. Tako prolaze državne “prodajuše”. Za stečaj je još rano, imaju lufta još jedno 2 godine ukoliko se situacija u sektoru ne popravi.

majstor koji je prodao tih 20 dionica i srušio cijenu svima ostalima želim puno zabave za 1. maj taman ima za odojak i fasel piva..a zeznuo je portfelj bar 50 ljudi..


Znamo kako je prošla većina dionica gdje je država bila većinski vlasnik. Ovo je još samo jedna u nizu. Dakle poučen iskustvom prošlih gubitaka prognoziram slijedeće: Prvo slijedi objava FI, vjerovatno poveći gubitak. Moraju napraviti revalorizaciju imovine ako žele da ih u budućnosti netko ozbiljno shvati i kupi. Pošto sa prodajom država do sada skoro nigdje nije imala neke osobite sreće moguća je na kraju i dokapitalizacija od strane nekoga ali nikako malih dioničara. Nije isključeno ni smanjnje temeljnog kapitala radi pokrića gubitaka, svakako prije toga, dakle nominala ide dole.
Žalosno ali istinito. Tako prolaze državne "prodajuše". Za stečaj je još rano, imaju lufta još jedno 2 godine ukoliko se situacija u sektoru ne popravi.

Smanjenje nominale uopće nije bitno, ionako je sada 370 kn, tako da je realno smanjenje na 100-ak kuna.

Mislim da je ispod toga neće moći (a ni trebati) snižavati, jer ni nema razloga za to – gubici će se lako pokriti iz toga.

A po koliko bi onda išla dokapitalizacija ako bi je bilo, vidjet ćemo.

A što se tiče izvještaja, možda neće ni biti preloše, ATPL u svobuhvatnoj dobiti ima čak popriličan dobitak, a ULPL ima odličan izvještaj.

šta nitko ne prokomentira godišnji izvještaj?
izašao 30.04….svi ostali bez teksta?
119 milijuna gubitka….
koji je brod idući na listi za prodaju?

New Report

Close